Jump to content



Ερωτήσεις/προτάσεις για mobo 1155 κυρίως για OC (Maximus Formula/Gene V κοκ)


Freedom

Recommended Posts

Κυρίες και κύριοι.

Η πολυαγαπημενη μου Asus P8P67 EVO βρίσκεται στο ουράνιο βασίλειο των motherboards, οπότε πρέπει να αρχίσω να κοιτάω για νέα.

Για να μην υπαρξει παρεξήγηση, δεν με ενδιαφέρει να περιμένω/πάω σε Haswell, o 2600K (και ειδικά έτσι όπως κλοκάρει ο συγκεκριμένος) θα μου είναι υπεραρκετός για τουλάχιστον άλλα 3 χρονια οπότε ότι και να γίνει δεν αποχωρίζομαι το 1155 socket και αυτό ηταν και το πλάνο οταν τον Νοέμβριο του 2011 έφτιαξα το συγκεκριμένο σύστημα. Επίσης να ξεκαθαρίσω (μπας και το φέρει η συζήτηση) οτι δεν με ενδιαφέρουν καθόλου οι Ivy Bridge, αντιθέτως σκεφτομαι προς το EOL των Sandy να χτυπήσω και άλλον έναν γνωρίζοντας την θερμική τους συμπεριφορά (οχι, δεν μπλεκω ουτε με νερά ουτε με deliding) και λιγο πολύ το overclockability τους (ναι, ολοι γνωρίζουμε και το περιφημο silicon lottery).

Τώρα, οταν φτιάχτηκε το συγκεκριμένο σύστημα (#3 στην υπογραφή μου) ο ρόλος του ήταν να κάνει τα πάντα εκτός απο 24/7 download.

Αυτή την στιγμή ο ρόλος του θα είναι καθαρά το OC, gaming και ότι έχει σχέση με video editing (ερασιτεχνικά). Πάμε παρακάτω...

Δυστυχώς για μένα έχω κολλημα με τα bios των Asus, ξεκίνησε πριν απο 12-13 χρόνια. Είναι ανίατο, εχω δεί τι παίζει με τις υπόλοιπες εταιρίες, όχι δυστυχώς δεν με ενδιαφέρει καμία άλλη εταιρία. Moving on...

Τι με ενδιαφέρει απο μια motherboard:

1)Overclockability αντίστοιχο ή μεγαλύτερο απο την P8P67-EVO. Δεν μιλάω απαραίτητα για περισσοτερες επιλογές (π.χ. το αγαπημένο μου και εξαιρετικα χρησιμο για μενα Additional Turbo Voltage δεν βλεπω να υπάρχει σε καμία απο αυτές) αλλά mobos με τις οποιες θα καταφέρω να πιάσω τις ιδιες συχνότητες με το ίδιο ή λιγότερο Vcore, καλύτερη συμπεριφορα/αποδοση του LLC κοκ. Εχω ήδη ρίξει μια ματίτσα εδώ, γνώριζοντας οτι τίποτα δεν είναι απόλυτο.

2)Long term reliability: καταλαβαίνω οτι κανείς δεν μπορεί να δώσει εγγυηση οτι σε μια μερα, εναν μηνα, έναν χρόνο η χ,ψ,ζ μητρική δεν θα αποδημήσει εις τόπον χλοερό αλλά ίσως στατιστικά να υπάρχει κάποιο pattern για να προτείνετε την Α και να αντιπροτείνετε την Β. Παλι καλά που πλεον το Ζ77 δεν ειναι καινουριο οπότε μια στοιχειώδη εικόνα για τις συγκεκριμένες motherboards ελπίζω να υπάρχει. Λαμακιουλες του στύλ, 1 μηνα μετά η καρτα ήχου σταματησε να παιζει, οι usb2 τα επαιξαν με αποθαρρύνουν ειδικά οταν στατιστικά φαίνεται οτι ειναι known issue...

Προχωράμε...

Οι επιλογές μου, οπως το βλέπω, είναι οι εξής (σαν προδιαγραφές όμοιες/ανώτερες απο την P8P67-EVO), κατα άυξουσα τιμή:

1)MAXIMUS V GENE: το μεγεθος της με προβληματίζει μόνο ώς προς το close fit μεταξύ της όποιας μελλοντικής κάρτας γραφικών και της Noctua D14 (την οποία δεν την αλλάζω με τιποτα). Οκ, λιγο bend στα κλιπάκια της D14, "ντύσιμο" με θερμοσυστελλόμενα και άντε και με κανένα braided sleevάκι απο πάνω το θέμα λύνεται. 2+2 INTEL sata ports βολευονται 2 ssd σε RAID0 στα sata3, ένα οπτικό και άλλος ένας ssd στα sata2 και το "συρτάρι" για τους 3.5" παει στον Assmedia...δεν με βλέπω για SLI για να πώ οτι ίσως να με περιορίσει μελλοντικά σε 2-slot κάρτες...

2)P8Z77-V PRO: μάλλον αυτό είναι η "ισότιμη" της αρχαίας P8P67-EVO (και PRO). Καλή η υπαρξη PCI αλλα δεν βλέπω να ξαναγυρίζει ποτέ η Maudio 1010LT σε αυτό το pc. Θετικό τα 2+4 INTEL sata ports για να μην μπλεξω με τους Assmedia αλλα οτι σκληρος και να μπει εκει θα είναι για storage οπότε...

3)P8Z77-V DELUXE: +2 πραγματικά phases απο την PRO, μείον η PCI, ιδιος αριθμός INTEL sata ports, τίποτα απο τα υπολοιπα εξτρα σε σχεση με την PRO δεν με ενδιαφέρει.

4)MAXIMUS V FORMULA: η MAXIMUS V GENE χώρις τα χωροταξικά θέματα (D14/SLI), δεν με ενδιαφέρουν τα υπολοιπα extra της (π.χ. 2 επιπλέον Assmedia sata ports, εξτρα PCI-E κοκ).

Πάντα υπάρχει και η κουρτίνα 5 ή αλλιώς η κίνηση του τρελλού:

5)P8P67-EVO: ναι, αν δεν βγεί πουθενά η αναζήτηση, χτυπάω μια καινουρια απο γερμανικό κατάστημα (τους εχουν ξεμείναι στα 95 ευρώ συν μεταφορικά) και τελειώνει η υποθεση. Τουλαχιστον την ξερω απ'εξω και ανακατωτά και με το τελευταιο firmware που αναγκάστηκα να βάλω για να κανω troubleshooting, στις ιδιες συχνότητες ο 2600Κ μου ηταν σταθερός με ακόμα λιγότερο Vcore (γμτ, ΤΩΡΑ βρήκε να τα παιξει???).

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις σκεψεις/προτάσεις/χρόνο σας.

;)

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΛΙ καλά που δεν πήρα την gene τότε...Δε το είχα πάρει πρέφα ότι δεν έμπαινε με d14 και έχω και sli...

Όσο για τις προτάσεις να προσθέσω την ASUS Sabertooth Z77 να έχεις στα υπ'όψιν σου.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΛΙ καλά που δεν πήρα την gene τότε...Δε το είχα πάρει πρέφα ότι δεν έμπαινε με d14 και έχω και sli...

Μα μπαινει βρε, απλά για ασφάλεια αρκει να λυγίσεις/μονώσεις τα κλιπάκια στην αριστερη μερια (ειδικα αν δεν εχει back plate η vga, αλλιως για να μην το γρατζουνίσεις)...no biggie ;)

Όσο για τις προτάσεις να προσθέσω την ASUS Sabertooth Z77 να έχεις στα υπ'όψιν σου.

Μπα, δεν μπορεσα ποτέ να δικαιολογήσω την τιμή της σε σχεση με τις υπολοιπες αδερφέ.

Link to comment
Share on other sites

Κυρίες και κύριοι.

Η πολυαγαπημενη μου Asus P8P67 EVO βρίσκεται στο ουράνιο βασίλειο των motherboards, οπότε πρέπει να αρχίσω να κοιτάω για νέα.

Να 'σαι καλα με εκανες και γελασα.:happy:

Για τις ASUS μαζι σου πραγματικα σε BIOS (και οχι μονο) ειναι κορυφαιες.Σχετικα με το OC δεν ξερω τι ακριβως εχεις κατα νου.Προσωπικα καταφευγω σε συντηρητικο OC και μονο οταν υπαρχει αναγκη.Με το δικο μου σκεπτικο θα μπορουσες να αποφυγεις την σειρα (και το κοστος) MAXIMUS που μαλλον απευθυνεται σε πιο extreme καταστασεις.

Σε προσφατα πειραματα πηγα τον δικο μου 2600k στα 4.7 σχετικα ανετα (χωρις πολλες ρυθμισεις) πανω σε μια P8Z68V-PRO.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το OC δεν ξερω τι ακριβως εχεις κατα νου.

Ελα, εδώ είσαι... ;)

http://www.thelab.gr/intel-epeksergastes/metriseis-scaling-klp-se-sandybridge-2600k-103939.html

Σε προσφατα πειραματα πηγα τον δικο μου 2600k στα 4.7 σχετικα ανετα (χωρις πολλες ρυθμισεις) πανω σε μια P8Z68V-PRO.

Μα το optimization ειναι το μεσαιο μου ονομα!!! Ντροπη! Το θεμα δεν ειναι να φτασεις εναν επεξεργαστη σε μια Χ (σχετικα βατη) συχνότητα. Το θέμα για μένα (δες το σαν χόμπι, ακριβό, αλλα χόμπι) ειναι να φτανεις εναν επεξεργαστή σε υψηλη συχνοτητα, με το minimum Vcore κοκ με σταθερότητα για 24/7 (αλλιώς απλα θα βαζαμε 1.5V Vcore και απλα θα βλεπαμε σε ποιον πολλαπλασιαστή ειναι οκ)... ;)

Ευχαριστω για τον χρονο σου. ;)

Link to comment
Share on other sites

V Gene η V Formula ΑΣΥΖΗΤΗΤΙ ΚΑΙ ΔΑΓΚΩΤΟ. ( μικρή προτίμηση στην Gene, λίγο καλύτερο BIOS )

Ωωωωω, κύριε Πέππα, μας κακομαθαίνετε... :p

Gene V it is then... ;)

Αλλα ειλικρινά νομιζεις οτι θα γλίτωσεις ΤΟΣΟ ευκολα ετσι??? :)

Ας μιλήσουμε για τα καταραμένα bios των ROG (αν και στις μη-ROG υπηρξαν και υπάρχουν ενδιαφέροντα θεματάκια)...

Συνεχίζω και διαβάζω ιστορίες πόνου και σπαραγμού για τα τελευταία τους bios, πολλοι περιμενουν σαν μαννα εξ'ουρανου να βγει καινουριο.

Ερώτηση #1: θεωρείς οτι υπάρχει κάποιο bios για τον Γονίδιο 5 που θα μου δώσει τό max overclockability (π.χ επιλογες που δεν λειπουν, οχι μυστήρια συμπεριφορα) και το max device compatibility (π.χ. μην μου την δώσει και παρω καμια GTX680 και μετά κολλαει το συμπαν ακομα και στο bios) χωρις όλα τα θέματα για τα οποια παραπονιούνται καποιοι χρήστες της? (και modded, να μην εχει και το Intel RAID OROM 11.6.0.1702 μπας και δουμε trim στους RAID0 μας?)

Ερώτηση #2: Μπίλ, κανένας τρόπος ΠΛΗΝ του να γινουν κολλησεις (εγγυηση) να στερεωθούν με καποιον τρόπο (χωρις να αφηνουν σημαδια, παλι εγγυηση) μερικα DMM probes στην συστοιχία "Probeit"? (κανένα μανταλάκι? λολ) Το Vcore και το PLL με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα.

Ευχαριστώωωωωωωωωωωωωωωωω!!!!!

ΥΓ: χεχεχε...ξέχασα... [MENTION=324]billpeppas[/MENTION] , [MENTION=324]billpeppas[/MENTION] , [MENTION=324]billpeppas[/MENTION] (Σκαθαροζούμης style) ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχε υπόψιν σου ότι το z77 δεν είναι απαραίτητα καλύτερο chipset για τον cpu σου.

Ενδεχομένως δλδ να έχεις και χειρότερα αποτελέσματα (στο O/c π.χ) απ ότι με μια z68.

Επίσης, ότι σου δίνει το z77 (σημαντικό ή όχι -για μένα όχι), δεν μπορείς να το εκμεταλλευτείς με τον επεξεργαστη σου.

Αντί λοιπόν να πληρώσεις και ένα καπέλο για το νεώτερο z77, εκτιμώ ότι θα ήταν

καλύτερα να πας σε μια κορυφαία z68. Σε κάθε περίπτωση, αυτό το chipset είναι

περισσότερο optimized για τον cpu σου.

Asus P8Z68-V Pro/Gen3 | Skroutz.gr

Asus Maximus IV Extreme-Z | Skroutz.gr

Αν ισχύει η τιμή του vs για την v-pro δεν νομίζω ότι υπάρχουν άλλες επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Ελα, εδώ είσαι... ;)

http://www.thelab.gr/intel-epeksergastes/metriseis-scaling-klp-se-sandybridge-2600k-103939.html

Μα το optimization ειναι το μεσαιο μου ονομα!!! Ντροπη! Το θεμα δεν ειναι να φτασεις εναν επεξεργαστη σε μια Χ (σχετικα βατη) συχνότητα. Το θέμα για μένα (δες το σαν χόμπι, ακριβό, αλλα χόμπι) ειναι να φτανεις εναν επεξεργαστή σε υψηλη συχνοτητα, με το minimum Vcore κοκ με σταθερότητα για 24/7 (αλλιώς απλα θα βαζαμε 1.5V Vcore και απλα θα βλεπαμε σε ποιον πολλαπλασιαστή ειναι οκ)... ;)

Ευχαριστω για τον χρονο σου. ;)

Για everyday use (και εφ' οσον παριστατο αναγκη) για το δικο μου CPU με την ταπεινη του H50 (μακρυα απο "αερο-τουβλα" :)) τα 4.5GHz θεωρω πως ειναι ενα "λογικο" overclock.

Σε οτι λες συμφωνω απολυτα αλλα οι γνωσεις μου ειναι πολυ περιορισμενες.Μακαρι σε ενα αλλο τοπικ να μπορουσες να μας δωσεις τα πολυτιμα φωτα σου για το βελτιστο OC optimization του 2600k.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχε υπόψιν σου ότι το z77 δεν είναι απαραίτητα καλύτερο chipset για τον cpu σου.

Ενδεχομένως δλδ να έχεις και χειρότερα αποτελέσματα (στο O/c π.χ) απ ότι με μια z68.

Επίσης, ότι σου δίνει το z77 (σημαντικό ή όχι -για μένα όχι), δεν μπορείς να το εκμεταλλευτείς με τον επεξεργαστη σου.

Αντί λοιπόν να πληρώσεις και ένα καπέλο για το νεώτερο z77, εκτιμώ ότι θα ήταν

καλύτερα να πας σε μια κορυφαία z68. Σε κάθε περίπτωση, αυτό το chipset είναι

περισσότερο optimized για τον cpu σου.

Asus P8Z68-V Pro/Gen3 | Skroutz.gr

Asus Maximus IV Extreme-Z | Skroutz.gr

Αν ισχύει η τιμή του vs για την v-pro δεν νομίζω ότι υπάρχουν άλλες επιλογές.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Κατι που ξέχασα να πώ: η αγορά θα γινει απο πολυ συγκεκριμένο ελληνικο μαγαζι γιατι καλως ή κακως έχω πιστωτικά.

Η ΜΟΝΗ εξαιρεση θα ήταν αν όντως μου γινόντουσαν τουμπανα να τσιμπαγα την φθηνη evo απο το γερμανικο μαγαζι. Τις συγκεκριμένες παρεθεσες δεν τις έχει ουτως ή άλλως.

Link to comment
Share on other sites

Για everyday use (και εφ' οσον παριστατο αναγκη) για το δικο μου CPU με την ταπεινη του H50 (μακρυα απο "αερο-τουβλα" :)) τα 4.5GHz θεωρω πως ειναι ενα "λογικο" overclock.

Εεεεε, καλα τώρα..."λογικό" overclock και "παράλογο" overclock... :p

Μου το χαλάς... ;)

Ελα, οταν το μηχανημα ηταν για καθημερινη χρήση, καρφί στα 3.4Ghz δουλευε. Video editing 4.7Ghz (το sweet spot του δικου μου) και για "καφρίλες" 5Ghz.

Αυτο το μηχάνημα δεν θα ειναι για "καθημερινη χρήση" αλλα γουστάρω το bolded σημείο που αναφέρεις για 2η φορα. Γιατι πολλοι δεν εχουν καταλάβει οτι οι (περισσοτερες???) μητρικές διαθέτουν και profiles οπότε πάντα έχεις επιλογη σε 1 λεπτό να εισαι στην συχνότητα που θέλεις. Παρόλα αυτά το δικο μου OC στηρίζεται στην μεθοδο με offset που σημαινει οτι ο επεξεργαστής θα πάρει όσο χρειαστεί όταν χρειαστεί οπότε μην σε τρομάζουν ουτε τα Ghz ούτε (δεν θυμαμαι αν εχω ποσταρει) τις maximum Vcore τιμες. Οι μέσες ειναι σημαντικα χαμηλότερες.

Μακαρι σε ενα αλλο τοπικ να μπορουσες να μας δωσεις τα πολυτιμα φωτα σου για το βελτιστο OC optimization του 2600k.

Τα "φωτα" μου φοβάμαι οτι δεν ήταν ποτέ τόσο δυνατά φιλτατε για να κάνω κατι τετοιο... ;)

Επίσης δυστυχώς φοβάμαι οτι εξαρτάται και απο το motherboard...

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχουν τέτοιοι περιορισμοί, διαλέγεις μεταξύ των διαθέσιμων. Αυτό που

ήθελα να πω είναι ότι δεν θα έχεις σώνει και καλά καλύτερα αποτελέσματα με

το z77.

Ειπαμε βρε, συμφωνω. Μαλλον ομως δεν παρατήρησες οτι δεν κολλησα τοσο στο chipset όσο σε μερικες αλλες λεπτομερειες οπως τα phases κοκ (γιατι νομιζεις οτι η λιστα ξεκινάει απο την Pro που υποψιαζομαι οτι ειναι "ομοια" σε αυτο το επιπεδο με την Evo μου). Δεν κολλαω στο chipset, αν το μαγαζί ειχε κατευθειαν αντικατασταση την Evo ουτε που θα το σκεφτομουν. Αν ειχε σε ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ χαμηλοτερη τιμη και τουλαχιστον ισοτιμη της evo, μια Ζ68 δεν θα ειχα προβλημα. ;)

Το "κολλημα" με το Ζ77 ειναι μόνο γιατι αν ξαναγινει καμια λακαμια με P67/Z68 τοτε παπάκια αντικατασταση θα εχω πάλι. Το Ζ77 εχει σχετικά ψωμί ακόμα (μεεεεεχρι να βγουν οι Haswell να περάσει και κανας χρονος+ κλπ κλπ) οπότε το βλέπω και σαν headroom...δεν θα αντέξω σε αυτή την περίπτωση αλλο ενα πιστωτικο... λολ

;)

Link to comment
Share on other sites

sabertooth δεν είναι στις επιλογές σου;

Οχι αδερφέ, δεν βλεπω κανέναν λογο ειλικρινα. Αλλα αν οποιοσδήποτε άλλος βλέπει είμαι ανοιχτός αρκει να το εξηγήσει λιγο... ;)

ΥΓ: Παιδες, δεν με ενδιαφέρει ΚΑΘΟΛΟΥ πως φαίνεται η motherboard (ή οτιδήποτε αλλο hardware), να υποθέσω οτι πολλοι εχουν κολλήσει με τις sab για την συγκεκριμένη εμφανιση της πρωταρχικα? dunno...

Link to comment
Share on other sites

Ωωωωω, κύριε Πέππα, μας κακομαθαίνετε... :p

Gene V it is then... ;)

Αλλα ειλικρινά νομιζεις οτι θα γλίτωσεις ΤΟΣΟ ευκολα ετσι??? :)

Ας μιλήσουμε για τα καταραμένα bios των ROG (αν και στις μη-ROG υπηρξαν και υπάρχουν ενδιαφέροντα θεματάκια)...

Συνεχίζω και διαβάζω ιστορίες πόνου και σπαραγμού για τα τελευταία τους bios, πολλοι περιμενουν σαν μαννα εξ'ουρανου να βγει καινουριο.

Ερώτηση #1: θεωρείς οτι υπάρχει κάποιο bios για τον Γονίδιο 5 που θα μου δώσει τό max overclockability (π.χ επιλογες που δεν λειπουν, οχι μυστήρια συμπεριφορα) και το max device compatibility (π.χ. μην μου την δώσει και παρω καμια GTX680 και μετά κολλαει το συμπαν ακομα και στο bios) χωρις όλα τα θέματα για τα οποια παραπονιούνται καποιοι χρήστες της? (και modded, να μην εχει και το Intel RAID OROM 11.6.0.1702 μπας και δουμε trim στους RAID0 μας?)

Ερώτηση #2: Μπίλ, κανένας τρόπος ΠΛΗΝ του να γινουν κολλησεις (εγγυηση) να στερεωθούν με καποιον τρόπο (χωρις να αφηνουν σημαδια, παλι εγγυηση) μερικα DMM probes στην συστοιχία "Probeit"? (κανένα μανταλάκι? λολ) Το Vcore και το PLL με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα.

Ευχαριστώωωωωωωωωωωωωωωωω!!!!!

1) BIOS σιγουρότατα:

0903 & 1204

και από ότι φαίνεται μέχρι στιγμής, και το 1604 που το έχω μοντάρει με όλα τα φρέσκα firmware ( λόγο extra certificate της Asus flash στο modded BIOS μπορείς να κάνεις μόνο μέσω του USB Flashback ) [ βάζεις το USB με το BIOS file renamed σε M5G.CAP στην θύρα του Asus ROG Connect, με σβηστό το μηχάνημα κρατάς πατημένο μέσα το ROG Connect button για 3-5 sec μέχρι να αρχίσει να αναβοσβήνει, το αφήνεις, όταν τελειώσει το χριστουγεννιάτικα λαμπάκια mode είσαι έτοιμος με περασμένο το νέο BIOS ]

Για τα measurement points let me brainstorm and I'll get back to you.

Γενικά και αόριστα, αυτή ( Maximus V Gene ) και η πρώην της ( Maximus IV Gene-Z ) είναι ΧΑΛΑΡΟΤΑΤΑ οι καλύτερες μητρικές για Sandy & Ivy Bridge που έχω δοκιμάσει ( και είναι πάρα πολλές, 6-7 Asus, 2 AsRock, 3 Gigabyte, 1 MSI, 1 eVGA )

Καλησπέρα. Έχε υπόψιν σου ότι το z77 δεν είναι απαραίτητα καλύτερο chipset για τον cpu σου.

Ενδεχομένως δλδ να έχεις και χειρότερα αποτελέσματα (στο O/c π.χ) απ ότι με μια z68.

Επίσης, ότι σου δίνει το z77 (σημαντικό ή όχι -για μένα όχι), δεν μπορείς να το εκμεταλλευτείς με τον επεξεργαστη σου.

Καμμία απολύτως διαφορά μεταξύ Z68 & Z77 με 2600K.

ίδια clocks, ελαφρώς καλύτερο memory overclocking, same voltages, same performance.

Εκ πείρας μιλάω πάντα ( στα 5.84GHz μάλιστα :p )

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω πως έχω την maximus V Formula, και έχουν περάσει απο πάνω της 2600k και 3770k (4.6 και οι 2 χωρίς κανένα πρόβλημα) + 7970 και 680 χωρίς πρόβλημα και αυτές. Επίσης και 2400 μνήμες 4χ4GB. Γενικά είναι ένα πολύ ολοκληρωμένο motherboard προσφέροντας σου πολλές επιλογές για tweaking. Το μόνο αρνητικό που βρίσκω είναι τo asmedia controller, αισθάνομαι πως "Βαραίνει" κάπως το motherboard.. Επίσης ίσως δεν σε ενδιαφέρει αλλά στα θετικά της είναι το supreme FX, πολύ καλή απόδοση στον ήχο και άμα πάρεις και το thunder fx edition σε δίνει εξωτερικό usb amplifier για τα ακουστικά.

btw το trailer ψαρωτικό :p

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=FNIav7Ecs08&list=FLPRF0jSP2OYUNA-mQSlc2zw&index=4]ASUS ROG Maximus V Formula Z77 gaming motherboard - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Εεεεε, καλα τώρα..."λογικό" overclock και "παράλογο" overclock... :p

Μου το χαλάς... ;)

Ελα, οταν το μηχανημα ηταν για καθημερινη χρήση, καρφί στα 3.4Ghz δουλευε. Video editing 4.7Ghz (το sweet spot του δικου μου) και για "καφρίλες" 5Ghz.

Αυτο το μηχάνημα δεν θα ειναι για "καθημερινη χρήση" αλλα γουστάρω το bolded σημείο που αναφέρεις για 2η φορα. Γιατι πολλοι δεν εχουν καταλάβει οτι οι (περισσοτερες???) μητρικές διαθέτουν και profiles οπότε πάντα έχεις επιλογη σε 1 λεπτό να εισαι στην συχνότητα που θέλεις. Παρόλα αυτά το δικο μου OC στηρίζεται στην μεθοδο με offset που σημαινει οτι ο επεξεργαστής θα πάρει όσο χρειαστεί όταν χρειαστεί οπότε μην σε τρομάζουν ουτε τα Ghz ούτε (δεν θυμαμαι αν εχω ποσταρει) τις maximum Vcore τιμες. Οι μέσες ειναι σημαντικα χαμηλότερες.

Τα "φωτα" μου φοβάμαι οτι δεν ήταν ποτέ τόσο δυνατά φιλτατε για να κάνω κατι τετοιο... ;)

Επίσης δυστυχώς φοβάμαι οτι εξαρτάται και απο το motherboard...

lol

"λογικο" overclock= δεν καιω ασκοπα ρευμα, δεν ταλαιπωρω ασκοπα τον επεξεργαστη μου

Αρκετα κοντα εννοιολογικα με το δικο σου "sweet spot".Μπορεις αφοβα να με καταταξεις στην κατηγορια του "οικολογου-συντηρητικου" OCer. :pleasantry:

Και εγω με offset το πηγα, αφηνοντας Vcore στο Auto - αν και ισως καποια fixed τιμη "διαβαζοντας" το HW monitor να ηταν πιο σωστη προσεγγιση.Ωστοσο δεν επιχειρησα για παραπανω (BSOD @4.8 / +0.030 offset) ελεω και θερμοκρασιων.Γενικοτερα ομως ουδεποτε ενιωσα προβληματισμενος απο την μητρικη.

Τελος ποτε δεν μπορεις να γνωριζεις την αξια της γνωσης που εσυ κατεχεις, αν δεν την μοιραστεις με καποιον αλλο. [/philosophy mode off]

Link to comment
Share on other sites

lol

"λογικο" overclock= δεν καιω ασκοπα ρευμα, δεν ταλαιπωρω ασκοπα τον επεξεργαστη μου

Αρκετα κοντα εννοιολογικα με το δικο σου "sweet spot".Μπορεις αφοβα να με καταταξεις στην κατηγορια του "οικολογου-συντηρητικου" OCer. :pleasantry:

Με μια λέξη: OFFSET...μαζί σου... ;)

(και προφανώς EIST/C1E)

Και εγω με offset το πηγα, αφηνοντας Vcore στο Auto - [/philosophy mode off]

Έγκλημά, βλασφήμια!!! :crazy_pilot:

Τελος ποτε δεν μπορεις να γνωριζεις την αξια της γνωσης που εσυ κατεχεις, αν δεν την μοιραστεις με καποιον αλλο.

Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα.

Και το εννοώ (σε όλα τα επίπεδα). ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.