Jump to content



UPS & Plotter


YDinopoulos

Recommended Posts

Καλησπερα

Φιλος αρχιτεκτονας θελει να προστατεψει το plotter του (αξιας 10.000+ Γιουρος) απο την ΔΕΗ.

Γνωριζω οτι κλασσικα UPS δεν μπαινουν γιατι θα το καψει στο πρωτο δευτερολεπτο που θα αρχισει να ζεσταινεται το μηχανημα για να εκτυπωσει.

Τι πρεπει να παρουμε? H τουλαχιστον που πρεπει να απευθυνθω ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Γνωριζω οτι κλασσικα UPS δεν μπαινουν γιατι θα το καψει στο πρωτο δευτερολεπτο που θα αρχισει να ζεσταινεται το μηχανημα για να εκτυπωσει.

Για βοηθα με λιγο παραπανω σε αυτο που ειπες..

Ποιο plotter εχει?

Link to comment
Share on other sites

δεν ανοιξα το λινκ...αλλα απο τον τιτλο αναφερεται σε laser που ως γνωστον με τον φουρνο καινε καμμια 800αρια με 1000 watt .

Αν παλι θες true sinewave δες τα line intercative smart-ups σειρα της apc που ειναι σχεδον ολα true sine wave.(smt+sua)

(προφανως και τα online αν θες να ανεβει(ς) σε τιμη)

Kαι απο eaton ..δες αυτο

Eaton 9130 UPS 1500VA Tower XL | Skroutz.gr

που ειναι online double conversion (και true sinewave)

εδιτ

Παιζει και αυτο

http://www.skroutz.gr/s/295209/Eaton-9130-UPS-700VA-Tower.html

αν θελει να δωσει 200Ε λιγοτερα..αλλα μπορει ειτε να θελει μεγαλυτερη αυτονομια ειτε να φορτωσει extra πραματα(pc ,οθονη) με αυτα τα 200Ε.

Link to comment
Share on other sites

Το λινκ αναφερει προβληματα που εχουν τα απλα UPS με stepped sine wave και οχι real.

Τα κλασικα προβληματα που λεγαμε και στα PSU των pc κτλπ...

Γι αυτο και με τη σειρα μου θα προτεινω ενα οποιοδηποτε APC SMART(real sine)~1000va να βαλει και τιποτα αλλο πανω. Τωρα για το αν θα ειναι online ή line interactive δε νομιζω πως θα κανει καποια διαφορα στο plotter απο την εμπειρια που εχω στα APC ειναι πολυ γρηγορα για να κανει προβλημα αλλα ποτε δε ξερεις τι τροφοδοτικο εχει.

Βεβαια αν κοιτας το χρηματικο το eaton προσφερει και τα δυο με λιγοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Το 'direct μήνυμα' στην ΗΡ δεν είναι εύκολο... Έχω προσπαθήσει να επικοινωνήσω για άλλα θέματα και πάντα μου βγάζουν το λάδι.

Μακριά και αγαπημένοι....

Sent from my GT-S6500 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Το 'direct μήνυμα' στην ΗΡ δεν είναι εύκολο... Έχω προσπαθήσει να επικοινωνήσω για άλλα θέματα και πάντα μου βγάζουν το λάδι.

Μακριά και αγαπημένοι....

Sent from my GT-S6500 using Tapatalk 2

τότε αν δεν είσαι σίγουρος ρώτα κάποιον που έχει ήδη ένα τέτοιο μηχάνημα πάνω σε ups ή σε κάποιο ξένο forum για pc ή ακόμα και σε ηλεκτρολογικό-ηλεκτρονικό.

Link to comment
Share on other sites

δεν ανοιξα το λινκ...αλλα απο τον τιτλο αναφερεται σε laser που ως γνωστον με τον φουρνο καινε καμμια 800αρια με 1000 watt .

Αν παλι θες true sinewave δες τα line intercative smart-ups σειρα της apc που ειναι σχεδον ολα true sine wave.(smt+sua)

(προφανως και τα online αν θες να ανεβει(ς) σε τιμη)

Kαι απο eaton ..δες αυτο

Eaton 9130 UPS 1500VA Tower XL | Skroutz.gr

που ειναι online double conversion (και true sinewave)

Το συγκεκριμένο έχω ( είναι προς πώληση) και είναι μοσχάρι...3 χρόνια και αυτονομία ίδια με την αρχή. Δεν πρόκειται για απλό UPSάκι...παράγει δικό του ρεύμα, καθαρό, φιλτραρισμένο.

Απλά για να πάρεις μία ιδέα δές ότι το 1500VA rated είναι καθαρό 1350W output....αυτά περί power efficiency.... Αccupower και λοιπές φτηνιάρικες ιστορίες δεν είναι σε καμία σύγκριση...

Το θέμα με τα plotter και λοιπές συσκευές δεν είναι απαραίτητα το τί max ισχύ τραβάνε, αλλά πόσο απότομα μπορούν να τραβήξουν ξεκινώντας και πόσα A.

Για το αν υποστηρίζεται το πλότερ , μπορείς να μιλήσεις απευθείας με την ΕΑΤΟΝ, έχουν τρομερό support.

Aν το plotter τραβάει λιγότερο από 10A , τότε λογικά είσαι εντάξει...καλό είναι όμως να ρωτήσεις την EATON.

Link to comment
Share on other sites

εμείς για το Roland που έχουμε στο γραφείο πήραμε ένα APC Smart UPS XL 3000VA (και νομίζω και τo battery pack) 1.5k χωρίς το battery pack, ~2k μαζί με την έξτρα μπαταρία. Ένα δίμηνο τώρα, δε μου έχει παραπονεθεί κανείς, άρα μάλλον δεν έχει πρόβλημα :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.