Jump to content



Με πεταει στην επιφανεια εργασιας


Recommended Posts

Το προβλημα μου ειναι πως οταν παιζω ενα παιχνιδι και εχω την ρυθμιση fullscreen ανα 2 λεπτα με πεταει στην επιφανεια εργασιας,χωρις ομως να κλεισει το παιχνιδι..Ξαναμπαινω με ξαναπεταει...

Εχω ηδη κανει ολες τις ενημερωσεις σε windows,directx,gpu,renistall τα παντα..

Δεν ειναι bug καποιου παιχνιδιου..Μου το κανει σε ολα..

Τι ρυθμιση πρεπει να αλλαξω ?

Link to comment
Share on other sites

πες δυο - τρία πραγματα για το pc σου. τι κάρτα γραφικών εχεις?

αν έχεις ξεχωριστή κάρτα γραφικών αλλά και onboard κάρτα βγάλτην μία και δοκίμασε με τη onboard να δεις αν στο κάνει. έχω δει κάτι παρόμοιο που οφειλόταν σε κάρτα γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

αρκετες φορές ενα τέτοιο πρόβλημα το δημιουργεί η κάρτα γραφικών. οπότε θα σε ρωτήσω 2-3 πραγματα.

1) έχεις άλλη κάρτα (spare ή άπο φίλο) να τεστάρεις για να αποκλειστούν άλλοι παράγοντες?

2)την κάρτα την πήρες τώρα? αν όχι πόσο καιρό δούλευε καλα

3) έκανες Update στους driver? αν ναι κάνε rollback.

4) παίξε κάποιο game σε windowed mode και πες μας αν το κάνει πάλι.

Έγινε επεξεργασία από hyperiongr
Link to comment
Share on other sites

αρκετες φορές ενα τέτοιο πρόβλημα το δημιουργεί η κάρτα γραφικών. οπότε θα σε ρωτήσω 2-3 πραγματα.

1) έχεις άλλη κάρτα (spare ή άπο φίλο) να τεστάρεις για να αποκλειστούν άλλοι παράγοντες?

2)την κάρτα την πήρες τώρα? αν όχι πόσο καιρό δούλευε καλα

3) έκανες Update στους driver? αν ναι κάνε rollback.

4) παίξε κάποιο game σε windowed mode και πες μας αν το κάνει πάλι.

1)Οχι

2)Τωρα την πηρα,βασικα ακομη δεν εχω παιξει με ρυθμιση fullscreen(με πεταει),με bordless παιζω αναγκαστικα

3)Τι ειναι το rollback ?

4)Σε windowed και bordless ειναι μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

rollback είναι να πας σε προηγούμενη έκδοση driver.

έχω δει δύο προβλήματα σε κάτι τέτοιο.

Α) έχεις avg? αν ναι οι τελευταίες εκδόσεις έχουν ένα θεματάκι

Β) κάνε disable το Windows Aero

Link to comment
Share on other sites

rollback είναι να πας σε προηγούμενη έκδοση driver.

έχω δει δύο προβλήματα σε κάτι τέτοιο.

Α) έχεις avg? αν ναι οι τελευταίες εκδόσεις έχουν ένα θεματάκι

Β) κάνε disable το Windows Aero

NOD32 εχω..

Υπαρχει καπου επιλογη για να γινουν disabled ή απλα διαλεγω ενα απο τα βασικα θεματα ?

Link to comment
Share on other sites

ayto το προβλημα το ειχα και εγω στο παιχνιδι oblivion.. απο 9500 gt πηγα σε 6870 παλι το προβλημα το εχει, σε χαμηλοτερουσ ρυθμουσ.. αν στο κανει μονο σε ενα παιχνιδι, πιθανον να φταει το παιχνιδι, αν στο κανει σε πολλα, τοτε εχεισ θεμα.. :banging:

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα μου ειναι πως οταν παιζω ενα παιχνιδι και εχω την ρυθμιση fullscreen ανα 2 λεπτα με πεταει στην επιφανεια εργασιας,χωρις ομως να κλεισει το παιχνιδι..Ξαναμπαινω με ξαναπεταει...

Εχω ηδη κανει ολες τις ενημερωσεις σε windows,directx,gpu,renistall τα παντα..

Δεν ειναι bug καποιου παιχνιδιου..Μου το κανει σε ολα..

Τι ρυθμιση πρεπει να αλλαξω ?

Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα μου το παρουσίασε και εμένα από προχθές με κάποια από τα παιχνίδια που έπαιζα (diablo III και call of duty world at war). Μου έσπασε τα νεύρα μέχρι να το βρώ, τελικά ήταν ένα πρόγραμμα που εγκατέστησα της tp link για το ασύρματο Internet.

Όσο η εφαρμογή αυτή είναι ανοικτή στο systray, ανά 2 λεπτά με πετάει στο desktop. Προσπάθησε να θυμηθείς ποια εφαρμογή εγκατέστησες πρόσφατα και απενεργοποίησε την για να μην εκτελείται.

Έγινε επεξεργασία από dimos313
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα μου το παρουσίασε και εμένα από προχθές με κάποια από τα παιχνίδια που έπαιζα (diablo III και call of duty world at war). Μου έσπασε τα νεύρα μέχρι να το βρώ, τελικά ήταν ένα πρόγραμμα που εγκατέστησα της tp link για το ασύρματο Internet.

Όσο η εφαρμογή αυτή είναι ανοικτή στο systray, ανά 2 λεπτά με πετάει στο desktop. Προσπάθησε να θυμηθείς ποια εφαρμογή εγκατέστησες πρόσφατα και απενεργοποίησε την για να μην εκτελείται.

Φιλε μαλλον με εσωσες..Εχω και γω το tp link για ασυρματο..Ελπιζω να φταιει αυτο..

Ειμαι στην δουλεια τωρα,θα το δοκιμασω οταν παω σπιτι..

Ποια διεργασια να κλεισω,χωρις να πεσει το ιντερνετ?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μαλλον με εσωσες..Εχω και γω το tp link για ασυρματο..Ελπιζω να φταιει αυτο..

Ειμαι στην δουλεια τωρα,θα το δοκιμασω οταν παω σπιτι..

Ποια διεργασια να κλεισω,χωρις να πεσει το ιντερνετ?

Βασικά δεν ξέρω πως τα κατάφερα με τις προσπάθειες που έκανα, αλλά πλέον δεν εμφανίζεται στο systray. Παρόλα αυτά όταν είναι ανοικτή η εφαρμογή και τρέχει, την ζημιά της την κάνει. Για να την κλείσω κάνω το εξής: με το που ξεκινήσει ο υπολογιστής αφήνω την εφαρμογή της tp-link ανοικτή, μέχρι να συνδεθεί ο υπολογιστής στο Internet. Μετά την κλείνω (βλέπε συνημμένο screenshot).

Ελπίζω να σε βοήθησα.

tplink screenshot.doc

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μαλλον με εσωσες..Εχω και γω το tp link για ασυρματο..Ελπιζω να φταιει αυτο..

Ειμαι στην δουλεια τωρα,θα το δοκιμασω οταν παω σπιτι..

Ποια διεργασια να κλεισω,χωρις να πεσει το ιντερνετ?

Τελικά τι έγινε, δούλεψε;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.