Jump to content



Αποκωδικοποιητής λίγο από όλα.


Recommended Posts

Αν και το ψηφιακό σήμα δεν έχει έρθει στην περιοχή μου(Σέρρες) έχω αρχίσει να ψάχνομαι για αποκωδικοποιητή.

Βρήκα αρκέτες συσκευές που κάνουν πολύ περισσότερα από αυτό και μου αρέσει πολύ σαν ιδέα.

Αυτά που ζητάω με σειρά προτεραιότητας προς το παρόν είναι τα παρακάτω:

  1. Αποκωδικοποιητή 1080p
  2. Εγγραφή προγράμματος, PVR, Time Shift (θα ήθελα να ακούσω γνώμες για το ποιός τύπος αρχείου είναι καλύτερος)
  3. Media player που να παίζει 1080p mkv με ξεχωριστούς ελληνικούς υπότιλτους, ac3 support, dts decoder
  4. Σύνδεση με NAS, Streaming, Samba, FTP, Ethernet, Wi-Fi, DLNA
  5. Δυνατότητα σύνδεσης με Netflix, Hulu και παρόμοιες υπηρεσίες.
  6. Χειρησμός μέσω Android, iOS, Windows Phone, BB10, Symbian

Μέχρι το 3 τα θεωρώ απαραίτητα. Από εκεί και πέρα όσα περισσότερα τόσο καλύτερα.

Σαν ιδέα μου άρεσε και PS3+PLAY TV αλλά επειδή το είχα δει πριν ακρετό καιρό δεν ξέρω τι παίζει πλέον και αν με καλύπτει.

Budget βάζω 200-300€ αν και πιστεύω ότι είναι υπεραρκετά.

Link to comment
Share on other sites

xtreme prodigy black

για δες αυτο

elnetcom.gr - Xtreamer Prodigy Black

Xtreamer.Net - Xtreamer Prodigy Black

βεβαια δε ξερω αν σε καλυπτουν σε αυτα που ζητας.αλλα ξερω οτι ειανι τιμιο αυτο και μπορει να κανει αυτα που ζητας.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι από το κινητό αλλά με μια πρώτη ματιά φαίνεται πολύ καλό. Μάλιστα βλέπω ότι παίζει και 3D που δεν με ενδιαφέρει και σίγουρα ανεβάζει την τιμή. Όταν πάω σπίτι θα το δω αναλυτικότερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Παιδιά καλησπέρα, έχω κάποιες απορίες σχετικά με τους αποκωδικοποιητές , λοιπόν έχω μια τηλεόραση sharp καινούρια είναι η οποία κάνει εγγραφή στο στικακι άλλα μετά το αρχείο δεν κάνει αναπαραγωγή στον υπολογιστή, λένε ότι πλέον είναι κλειδωμένο και παίζει στην τηλεόραση που το έγραψε μόνο. Τώρα είχαμε ένα αποκωδικοποιητής edition 80Ε τον είχαμε πάρει όταν είχανε βγει οι πρώτοι εκείνος πάλι έγραφε στο στικακι άλλα μετά με ένα πρόγραμμα από dvr το έκανε .ts αρχείο και έπαιζε και στον υπολογιστή. 

Εγώ έχω επίσης και μια οθόνη παλιά της lg που είναι και τηλεόραση, επειδή όμως άκουσα ότι τα κανάλια θα αλλάξουν θα γίνουν τ2 hevc αν το λέω καλά και η οθόνη δεν θα παίζει τα κανάλια είπα να πάρω έναν αποκωδικοποιητή, και να τον βάλω στην οθόνη μου, και να γράφω και στο στικακι αυτά που θέλω, το ερώτημα είναι ότι έχει αλλάξει και εκεί ο τύπος εγγραφής που κάνει; ή είναι ο ίδιος όπως έκανε ο edition που είχα; μήπως κλειδώνει το αρχείο και εκεί πλέον; Και δεύτερον δεν ξέρω ποιον να πάρω από ποιότητα έχω 2 στο μυαλό μου θέλω και τη άποψη σας, ο edition έχει 5 χρόνια εγγύηση ενώ ο άλλος έχει 1 χρόνο 

http://www.e-shop.gr/edision-hybrid-lite-mpeg4-hd-p-PER.603824

http://www.e-shop.gr/osio-ost-7085fhd-dvb-t-t2-full-hd-mpeg-4-usb-3d-p-PER.603867

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.