Jump to content



Επιλογή GTX670 (χλωμό για 680)


Freedom

Recommended Posts

εγώ θα πω την γνώμη μου έχω crossfire 7970 ghz για έμενα η κάρτα είναι τούμπανο εγώ στην θέση σου θα πήγαινα για 7970 είναι overkill για τα λεφτά που έχει ταπεινή μου γνώμη πάντα :) συμφωνώ με το csaris

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply
Ενδιαφέρον thread, είμαι κι εγώ σε παρόμοια φάση. Λέω να κάνω αναβάθμιση τώρα από την 570 που είμαι μιας και δε βλέπω να βγαίνει κάτι πολύ καλύτερο σύντομα (και σε λογική τίμη πάντα). Προτίμηση δεν έχω σε καμία απ τις 2 εταιρίες, να σημειώσω επίσης ότι sli-cf δεν πρόκειται να κάνω. Κλείνω προς αύτην GIGABYTE - Graphics Card - ATI - PCI Express Solution - Radeon HD 7000 series - GV-R797OC-3GD στα 400 ευρώ περίπου. Ένα + επιπλέον είναι τα 3 χρόνια εγγύηση. Στην αρχή κοιτούσα προς 680 μεριά αλλά ένα κατοστάρικο πάνω για σχεδόν ίδιες επιδόσεις είναι ψηλοαποτρεπτικό.

Το σύστημα είναι αυτό της υπογραφής, η ανάλυση 1080p.

Τι λέτε; :banging:

edit: αυτή η 7970 της gigabyte από πάνω είναι η ghz edition, έτσι;

Παρτη ασυζητητί... δεν κανει και θορυβο. Ειδικα αν πετυχεις και εκδοση με τα free games μιλαμε για πολυ καλο deal.

Δεν ειναι η ghz edition, ειναι η απλη με boostαρισμενο τον πυρηνα στα 1000mhz. Αλλα ποιος νοιαζεται, βαζεις +50mhz απο msi ab ή απο CCC και τσουπ την κανεις ghz edition!

Το ξαναφερνω μπροστα μιας και δεν απαντηθηκε.

Thx

Παρε την πιο φτηνη που θα βρεις διαθεσιμη.

Αν θες να κλοκαρεις στο Θεο παρε καμια matrix ή καμια lightning.

Link to comment
Share on other sites

Εισαι μισοπρασινος :D θα προτιμουσες sli απο cf δεν θελει και πολλη σκεψη .... 670 να κοιμασαι ησυχα τα βραδια.
[MENTION=58]Freedom[/MENTION]

Προτεινω αφου θες μια καρτα να πας σε 7970. Θα ξερεις οτι εχεις το κορυφαιο προιον της AMD και οχι ενα κουτσουρεμενο μυγοχεσμα 670 που μοιαζει με καρτα ηχου! Βαλε επισης οτι κανει 400ε καινουργια που ειναι απιστευτο deal. Για μια καρτα ουτε για drivers χρειαζεσαι να ανησυχεις ουτε για τπτ... τα προβληματα αρχιζουν οταν προσθετεις CF & Eyefinity, εκει θες γερο στομαχι και πιστη στο Θεο! :hehe:

Πραγματικα δεν υπαρχει λογος να πας σε πρασινη εκτος αν θες SLI, Surround, 3D, κτλ που δεν κοιτας κατι αλλο εκτος απο πρασινη. ;)

Ε ρε πως καταντησαμε εδω μεσα.

Πρασινοι προτεινουν κοκκινες και κοκκινοι προτεινουν πρασινες. :D

Ρε που πααααμμεεεεεε ρεεεεεε. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ε ρε πως καταντησαμε εδω μεσα.

Πρασινοι προτεινουν κοκκινες και κοκκινοι προτεινουν πρασινες. :D

Ρε που πααααμμεεεεεε ρεεεεεε. :hehe:

Γιαννη ενα ειναι το σιγουρο οτι παμε για Τατιανα! :tomato:

Πολυ καλη ειναι επισης και η DC2T επειδη ειναι ξεκλειδωτη και κλοκαρει. Η DC2 η απλη ειναι κλειδωμενη.

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη ενα ειναι το σιγουρο οτι παμε για Τατιανα! :tomato:

Πολυ καλη ειναι επισης και η DC2T επειδη ειναι ξεκλειδωτη και κλοκαρει. Η DC2 η απλη ειναι κλειδωμενη.

Tην Τ έχω κι εγώ αλλά και η "απλή" μια χαρά ξεκλείδωτη είναι. Απλώς δεν είναι εργοστασιακά υπερχρονισμένη, αυτή είναι και η μόνη διαφορά τους.

Link to comment
Share on other sites

Ε ρε πως καταντησαμε εδω μεσα.

Πρασινοι προτεινουν κοκκινες και κοκκινοι προτεινουν πρασινες. :D

Ρε που πααααμμεεεεεε ρεεεεεε. :hehe:

Για αυτό σας παω ωρε... ;)

ΥΓ: φτιαχνω στα γρήγορα προγραμματάκι κληρωτίδα...

Link to comment
Share on other sites

Ε καλα τωρα, ουτως η αλλως η Giga 670 το pcb της 680 χρησιμοποιεί αλλα αλλου το πήγαινε ο φίλτατος... ;)

Απο ασυμβατοτητες 7970 και Maximus Gene V πως τα πάμε παιδες? Μην παμε για μαλλι και βγούμε κουρεμένοι...

Δεν θέλω να σε αγχώσω αλλά θυμήθηκα αυτό http://www.thelab.gr/kartes-grafikon/provlima-me-shapphire-7970-kai-asus-maximus-118418.html

πάντως σε maximus V formula εγώ δεν εχω αντιμετωπίσει θέμα. Μπορεί να ήταν μεμονωμένο γεγονός το παραπάνω. ;)

Link to comment
Share on other sites

Tην Τ έχω κι εγώ αλλά και η "απλή" μια χαρά ξεκλείδωτη είναι. Απλώς δεν είναι εργοστασιακά υπερχρονισμένη, αυτή είναι και η μόνη διαφορά τους.

Βασικα εννουσα για 7970DC2T.. Η απλη εκει εχει κλειδωμενο ρευμα και δεν μπορεις να ανεβασεις πολυ.

Η σειρα 6* δεν εχει να πειραζεις ρευμα οποτε ειναι το ιδιο πραγμα η DC2 με την DC2T.

[MENTION=58]Freedom[/MENTION] ακομα να πας ταμειο?

Κοιτα και εδω ειναι λιγο πιο ακριβη απο αυτην που δειχνει ο [MENTION=9802]takis-pa[/MENTION] αλλα ειναι μουν@ρ@ και εχει 4DP σε περιπτωση που θες να κανεις στο μελλον ef (λεμε τωρα).

http://www.skroutz.gr/s/438827/Asus-Radeon-HD7970-3GB-DirectCU-II.html

Link to comment
Share on other sites

Κυριοι, η πλαστιγγγα γερνει προς την 7970...ριχνω μια ματια στα τελευταια benchmarks για την Titan ακριβως επειδη εκει συνηθως οι συγκρισεις γινονται και με τις 7970 με φρεσκους drivers και οχι 1 ετους και βγαλε. Λαμβάνοντας υποψιν και το ποστ του φίλτατου [MENTION=83]lefteriz[/MENTION] και συγκρινοντας στα παιχνιδια που με ενδιαφέρουν τις αποδοσεις των ghz edition και 670 (στην αναλυση και ρυθμισεις που με αφορουν) η Giga 7970 φαινεται ως η πρωτη υποψηφια.

Δυστυχως πλεον η Giga 7970 δεν ειναι ετοιμοπαράδοτη (δεν υπαρχουν αλλες ετοιμοπαραδοτες ή ξεφευγουν στην τιμη), απο την αλλη ευτυχως γιατι μου δινεται η δυνατοτητα να το μελετησω καλυτερα και να σουλουπωσω και λιγο το συστημα μου.

Επισης για να μιλησω και λιγο σοβαρα, θα πρεπει να καθησω να σκεφτω πόσο μεταβατική θα ειναι αυτη η αγορα ή πόσο επεκτασιμη θα ηθελα να ειναι στο μέλλον (βλεπε sli).

Θα δουμε, οπως μου την βαρεσει...

Σας ευχαριστω όλους για εως τωρα βοήθεια σας παιδες... :T:

Οποιος εχει αλλες ιδεες, παρεμβάσεις κοκ, ευπροσδεκτα όλα...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=58]Freedom[/MENTION] ακομα να πας ταμειο?

Κοιτα και εδω ειναι λιγο πιο ακριβη απο αυτην που δειχνει ο [MENTION=9802]takis-pa[/MENTION] αλλα ειναι μουν@ρ@ και εχει 4DP σε περιπτωση που θες να κανεις στο μελλον ef (λεμε τωρα).

Asus Radeon HD7970 3GB DirectCU II | Skroutz.gr

Πανακριβη στο μαγαζι και δεν την εχει και ετοιμοπαραδοτη...ef χλωμο εως απιθανο... ;)

Link to comment
Share on other sites

Bασικα αν πηγαινα σε ΑΤΙ, (ιδιως αφου λες θα κλοκαρεις) και αφου βλεπω οτι ψαχνεσαι για value for money, παρε 7950...

Ιδιο ταβανι σε oc με την 7970, και οταν δουλευουν στα ιδια ρολογια η διαφορα στην αποδοση ειναι μολις 7-8% υπερ της 7970, τριχες δηλαδη...

7950 και 100 ευρω στην τσεπη απο μενα;)

Ουσιαστικος λογος να επιλεξει καποιος την 7970 αντι τις 7950 δεν υπαρχει, μιας και θεωρω οτι σε real game καταστασεις, δεν εχει να προσφερει τιποτα παραπανω η 7970, οπου θα τα βρει σκουρα η μια, θα τα βρει σκουρα και η αλλη;)..

Εκτος αν εισαι benchmark freak και σε νοιαζει ακομη και το 1 frame, εκει αλλαζει το θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.