Jump to content



Επιλογή Modem..


Recommended Posts

Το τηλέφωνο μου δεν ειναι VOIP συνδεμένο στον διακλαδωτή-spliter του καλώδιου τηλεφωνο..

Το τηλεφωνο ειναι συνδεμενο πανω στο thomson στις θυρες Phone που έχει...

Αρα εσυ εχεις συνδεσει μονο το netgear για παραδειγμα σαν modem-router?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα..bumb το θέμα μιας και έχω μια απορία..

Εχω πάρει εδώ και καιρό το Netgear DGN2000 Adsl2+/WiFi..

σημερα εφοσον ειχα κενο ειπα να ασχοληθω λιγακι μαζί του και με την σύνδεση με το modem της cyta Thomson TG782..

Μετά απο πολύ σκέψη-ψαξιμο στο ίντερνετ και συμβουλη ενος φιλου η Λογική ήταν να συνδεθουν με την εξης σειρα..

Μπρίζα τοιχου συνδεση στο Thomson TG782 στην θυρα DSL..πάνω στο thomson και το τηλέφωνο εκει που ηταν στο Phone 1...τωρα απο το ethernet 1 με ethernet περνάμε στο DGN2000..Και απο εκεί με ethernet στο tower...

Ισχύει η λογική - σειρά αυτήν η κάνω λαθος?

Αν ναι ποιες ρυθμίσεις να κανω πρώτα? του DGN ?..

Οι ρυθμισεις του Thomson παραμενουν αποθηκευμενες σωστα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Απλά για να μην ανοίγω νέο θέμα αφού αφορά κατά βάθος την ίδια απορία, δηλαδή την αναζήτηση ενός modem, επιτρέψτε μου να ρωτήσω το εξής:

υπάρχει modem cisco (όχι linksys) ;

αυτή τη στιγμή έχω ένα netgear dgn3500 με έκδοση amod, αλλά έπαθε ένα πρόβλημα το κουμπί power, κόλλησε, ωστόσο επειδή σκεφτόμουν να το αλλάξω και ίσως να το χαρίσω σε ένα δικό μου, ήθελα να βρω κάποιο cisco αν υπάρχει, περισσότερο λόγω ονόματος και αξιοπιστίας.

αν έχετε να προτείνετε επίσης και κάποια εναλλακτικά θα ήμουν ευγνώμων.

Έγινε επεξεργασία από gousias
Link to comment
Share on other sites

Απλά για να μην ανοίγω νέο θέμα αφού αφορά κατά βάθος την ίδια απορία, δηλαδή την αναζήτηση ενός modem, επιτρέψτε μου να ρωτήσω το εξής:

υπάρχει modem cisco (όχι linksys) ;

αυτή τη στιγμή έχω ένα netgear dgn3500 με έκδοση amod, αλλά έπαθε ένα πρόβλημα το κουμπί power, κόλλησε, ωστόσο επειδή σκεφτόμουν να το αλλάξω και ίσως να το χαρίσω σε ένα δικό μου, ήθελα να βρω κάποιο cisco αν υπάρχει, περισσότερο λόγω ονόματος και αξιοπιστίας.

αν έχετε να προτείνετε επίσης και κάποια εναλλακτικά θα ήμουν ευγνώμων.

 

Υπάρχει, αλλά μάλλον είναι καλύτερα να ανοίξεις άλλο θέμα. Αυτό που γίνεται με τα Cisco, είναι ότι παίρνεις ένα router με τα interfaces που χρειάζεσαι - στην προκειμένη περίπτωση μία κάρτα ADSL/VDSL. Μόνο η κάρτα είναι ακριβότερη από τα περισσότερα επώνυμα modem/router των άλλων εταιρειών.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει, αλλά μάλλον είναι καλύτερα να ανοίξεις άλλο θέμα. Αυτό που γίνεται με τα Cisco, είναι ότι παίρνεις ένα router με τα interfaces που χρειάζεσαι - στην προκειμένη περίπτωση μία κάρτα ADSL/VDSL. Μόνο η κάρτα είναι ακριβότερη από τα περισσότερα επώνυμα modem/router των άλλων εταιρειών.

 

Έχω ανοίξει νέο θέμα εδώ http://www.thelab.gr/topic/145622-modem-cisco/ και θα σε παρακαλούσα αν μπορείς να μου εξηγήσεις λίγο παραπάνω ποιό είναι το modem που προτείνεις. Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα, ελπίζω να μην είμαι off. έχω μια μισθωμένη γραμμή(sdsl) και ψάχνω κατάλληλο modem/router για να παίξει.

δεν με ενδιαφέρει το budget ιδιαίτερα, θέλω να αποφύγω τα cisco λόγο της δυσχρειστίας που έχουν στο σετάρισμα + το κόστος για κάρτες, licencing κλπ 

υπάρχει κάτι καλό και ποιο "plug n play" απο την λύση των cisco?

Έγινε επεξεργασία από haris013
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, ελπίζω να μην είμαι off. έχω μια μισθωμένη γραμμή(sdsl) και ψάχνω κατάλληλο modem/router για να παίξει.

δεν με ενδιαφέρει το budget ιδιαίτερα, θέλω να αποφύγω τα cisco λόγο της δυσχρειστίας που έχουν στο σετάρισμα + το κόστος για κάρτες, licencing κλπ 

υπάρχει κάτι καλό και ποιο "plug n play" απο την λύση των cisco?

Αν έχεις ένα modem από τον πάροχό σου που μπορεί να παίξει bridge, πάρε ένα καλό router και κάνε τη δουλειά σου. Αλλιώς είδα το Vigor 3100 στα 200φεύγα ευρώ σε μαγαζί του εξωτερικού. Δεν ξέρω κατά πόσο εύκολα θα βρεις κάτι στην Ελλάδα. 

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ένα modem από τον πάροχό σου που μπορεί να παίξει bridge, πάρε ένα καλό router και κάνε τη δουλειά σου. Αλλιώς είδα το Vigor 3100 στα 200φεύγα ευρώ σε μαγαζί του εξωτερικού. Δεν ξέρω κατά πόσο εύκολα θα βρεις κάτι στην Ελλάδα. 

το ξέρω το draytek αλλά είναι παλιό και απότι είδα έχει κάποια Limit στις ταχύτητες.

θα ρωτήσω τον παρόχο αν δίνει κάποιο υποτιπόδες modem ώστε να παίξω με το router της αρεσκίας μου. :)

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.