Jump to content


Raspberry Pi


ximaira

Recommended Posts

Καλημέρα.

Μιας και είδα ότι δεν υπάρχει θέμα ας ξεκινήσουμε εδώ να βάζουμε τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε, τις πατέντες που κάναμε και ότι άλλο προέκυψε με το Raspberry Pi !!!

Ας ξεκινήσω εγώ πρώτος ανεβάζοντας τις πρώτες φώτο:

Raspberry Pi

20130309_161238_zpsd285b2ec.jpg

Raspberry Pi

Day 1

Stage 1: Setup OS (wheezy)

raspberryStage1_zps42964e56.jpg

Raspberry Pi

Day 1

Stage 2: Configuration System

raspberryStage2_zps5103197e.jpg

Προβλήμα που αντιμετόπισα:

1ον: Επέλεξα αργή καρτούλα SD TOSHIBA 8GB (4mb/s) και είναι κάπως βαρετό όταν το βάζω να κάνει κάποιο update, αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο. Απο το site προτείνετε class 10

2ον: Μετά την εγκατάσταση του Arch Linux και πριν του βάλω τον KDE δεν μου κατεβαίναν τα guest additions. Εκεί έχω μείνει τώρα....

Stay tuned για περισσότερες λεπτομέρεις:dots:

Έγινε επεξεργασία από ximaira
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το χρησιμοποιώ για σερβεράκο στο σπίτι, χωρίς γραφικό, χωρίς οθόνη, χωρίς ποντίκι και πληκτρολόγιο. Παρότι του έχω βάλει class 4 sd card δεν έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα. Κάνει αθόρυβα και οικονομικά τη δουλειά του.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, το χρησιμοποιώ από το καλοκαίρι για Media Centre στο σπίτι. Έχω πάρει μία Class 10 8GB καρτούλα και παίζει μια χαρά.

Το λειτουργικό που έχω τώρα είναι OpenElec custom compiled.

Κάθε φορά που του κάνω update παίρνει 3 ώρες να κάνει compile σε 12-πύρηνο μηχάνημα.

Δοκίμασα παλιά το Arm-Archlinux αλλά δεν μου άρεσε γιατί έπρεπε να ρυθμίσω τα πάντα για το XBMC. Το OpenElec είναι setup από μόνο του. Πολύ καλύτερο για αυτό που το θέλω.

Σκέφτομαι μήπως ξαναδοκιμάσω το Arm-Archlinux γιατί θέλω να στήσω ένα Git server + web-server - αλλά μπορεί να καταλήξω να πάρω ένα ακόμα, δεν είναι ακριβό άλλωστε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα το χρησιμοποιω και εγω απο το καλοκαιρι σαν media player, εχω εγκατεστημενο το XBMC.

Γνωριζετε αν υπαρχη καποιο λειτουργικο που να συνδυάζει XBMC και Browser?

Link to comment
Share on other sites

Streamαρεις πάνω σε αυτό ή βάζεις ext. Hdd και διαλέγεις και βλεπεις? Γενικά είμαι ανάμεσα σε αγορά htpc και raspery αλλά δεν ξέρω τι να κάνω

Στάλθηκε από το ZTE-BLADE μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά βάζω εξωτερικό σκληρό και πάιζω από εκεί. Αλλα λογικά θα μπορείς να stream-άρεις από το PC στο XBMC. Δεν ξέρω πως λέγεται και το προτόκολο για να σου πω σίγουρα αλλά με ενδιαφέρει και εμένα (άμα βρω χρόνο!)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα το χρησιμοποιω και εγω απο το καλοκαιρι σαν media player, εχω εγκατεστημενο το XBMC.

Γνωριζετε αν υπαρχη καποιο λειτουργικο που να συνδυάζει XBMC και Browser?

Το XBMC είναι πρόγραμμα. Αν βάλεις ένα λειτουργικό που έχει γραφικό και σηκώνεις το XBMC ότοτε θες τότε σε βολέυει? Θα πρότεινα Arm-Archlinux.

Αν όχι το XBMC εχει διάφορα Add-ons που πιθανόν κάποιο από αυτά να είναι Browser - δεν το έχω ψάξει.

Link to comment
Share on other sites

Το XBMC είναι πρόγραμμα. Αν βάλεις ένα λειτουργικό που έχει γραφικό και σηκώνεις το XBMC ότοτε θες τότε σε βολέυει? Θα πρότεινα Arm-Archlinux.

Αν όχι το XBMC εχει διάφορα Add-ons που πιθανόν κάποιο από αυτά να είναι Browser - δεν το έχω ψάξει.

Ναι ακριβος κατι τετοιο ψαχνω απλα δεν ηξερα αν το υποστηρίζουν ολα τα λειτουργικα συστηματα.

Ο browser που εχει σαν addon το XBMC υποστηριζει μονο text

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω τις παρακατω ερωτησεις αν μπορει καποιος να βοηθησει.

Υπαρχει καποιο προγραμμα απομακρυσμενης διαχειρισης τυπου teamviewer.

Υπαρχει τροπος να ακουω ραδιο (ελληνικους σταθμους) μεσω internet ?

Giorgos

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το teamviewer παίζει σε linux. Αλλά υπάρχουν και αρκετά άλλα προγράμματα για απομακρυσμένη σύνδεση.

Σχεδόν όλα τα προγράμματα που χρησιμοποιώ για να ακούω μουσική παίζουν και ιντερνετικούς σταθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.