Jump to content



Germanos(και λιποθύμα έξω)


Dj_Seps

Recommended Posts

Καλησπέρα,θα ήθελα να με βοηθήσετε σε μια καταγγελία που θέλω να προχωρήσω για το εν λόγω κατάστημα Λεχαινών.

Στο ζουμί τώρα : Γνωστός μου πήγε να εξυπηρετηθεί στο κατάστημα Γερμανου στα Λεχαινά Ηλείας. Πήγε για μια απλή αντικατάσταση της κάρτας sim και αφού του είπαν πως δεν γίνεται (γνωρίζω πολύ καλά πως γίνεται μιας και εγώ ο ίδιος έχει τύχει να εργαστώ σε κατάστημα vodafone της Πάτρας) του έδωσαν καινούριο νούμερο(με δικαιολογία ότι είχε να βάλει κάρτα πάνω από ένα χρόνο) με αποτέλεσμα να χάσει και τα 24 ευρώ που είχε μέσα στην κάρτα του.Και σαν να μην έφταναν αυτά σε μια ξαφνική αδιαθεσία του γνωστού μου τα "υπαλληλάκια" του καταστήματος τον έδιωξαν από το μαγαζί αντί να του προσφέρουν μια καρεκλά και λίγο νερό με αποτέλεσμα φεύγοντας να λιποθυμήσει στον δρόμο θέτοντας σε κίνδυνο και την ζωή του μη τον πατήσει κανένα διερχόμενο αυτοκίνητο.

Δεν μπορώ να τους αφήσω έτσι γιατί πέρα από την κλεψιά που έκαναν είμαι πάνω από όλα άνθρωπος και θέλω να τους καταγγείλω . Μπορεί κάποιος να μου επισημάνει τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Και την έλλειψη ανθρωπιάς από την πλευρά των υπαλλήλων αλλά και την έλλειψη επαγγελματισμού(τα 25 ευρώ που του έφαγαν).

p.s: Ευχαριστώ για την μετακίνηση ;) Απλώς δεν ήξερα που να το βάλω και το έβαλα στο internet/networking...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δε νομίζω ότι αξίζει να ασχοληθεί για τα 25€ και να πάει νομικά. Ίσως να κάνει κάποια καταγγελία σε ΕΕΤΤ και από κει και πέρα να διαδώσει την ιστορία στα Λεχαινά ώστε να μην πηγαίνουν στο Γερμανό οι συντοπίτες του.

Link to comment
Share on other sites

ΕΚ πρωτης, καλο θα ειναι πρωτα να βεβαιωθεις πως εχεις δικιο

Γιατι απο την περιγραφη σου συμπεραινω πως δεν ειναι και τοσο σιγουρο

Αν η συνδεση του φιλου σου, στην οποια και αναφερεσαι, ηταν ΚΑρτοκινητο (και οχι καποιο προγραμμα συμβολαιου), θα πρεπει να γνωριζεται πως σε περιπτωση αδρανειας της γραμμης, αυτη διακοπτεται

Αν δηλαδη περασει ενας χρονος απο την ημερα που ανανεωσε για τελευταια φορα τον χρονο ομιλιας του (εβαλε τελευταια φορα καρτα), τοτε το νουμερο ειναι λογικο να εχει απενεργοποιηθει

Αναφερεται κλαι στους ορους χρησης

Μπορεις λοιπον να διευκρινησεις γιατι τι ακριβως μιλαμε?

Οσο για το ανθρωπιστικο της υποθεσης, εκει δεν μπορω να παρω θεση γιατι δεν διευκρινιζεις την αδιαθεσια, αλλα και γιατι δεν ειναι κατι το οποιο μπορεις να κυνηγησεις μαλλον, μιας και δεν ειναι ευκολο να το αποδειξεις

Και φυσικα ειναι ο λογος του εναντιον του λογου τους

Link to comment
Share on other sites

Στο ζουμί τώρα : Γνωστός μου πήγε να εξυπηρετηθεί στο κατάστημα Γερμανου στα Λεχαινά Ηλείας.

Δεν μπορώ να τους αφήσω έτσι γιατί πέρα από την κλεψιά που έκαναν είμαι πάνω από όλα άνθρωπος και θέλω να τους καταγγείλω . Μπορεί κάποιος να μου επισημάνει τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω? Ευχαριστώ

Και γιατι να τους καταγγειλεις εσυ και οχι ο γνωστος σου;

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά έχει σχέση τι αδιαθεσία έπαθε; Χάθηκε το φιλότιμο και πιάνουμε αν λέει ο νόμος κάτι ή αν ήταν ή δεν ήταν αδιαθεσία; Αν ήταν ο αδερφός σας θα μπαίνατε στο φόρουμ και θα τους κράζατε. Λιποθύμησε μετά σας λέει το παλικάρι. Τι έπρεπε να κάνει για να υπάρχει ευαισθησία; Να πεθάνει; Αν πέθαινε θα τους "σταυρώνατε" τους υπαλλήλους.....

Link to comment
Share on other sites

Χάθηκε το φιλότιμο και πιάνουμε αν λέει ο νόμος κάτι ή αν ήταν ή δεν ήταν αδιαθεσία;

Φιλότιμο υπάρχει, αλλά μιλάς για νομικές κινήσεις, αν δεν μπορείς να σταθείς σε μία συζήτηση με λογικές απορίες σε ένα forum, θα σταθείς σε δικαστήριο;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει νόμος για την μη ύπαρξη ανθρωπιάς;

Φίλε μου I2phile που σε πολλά αν δεις συμφωνώ μαζί σου ψηφίζοντας θετικά τα όσα αναφέρεις ή παραθέτεις με άρθρα. Ναι έχεις δίκιο καθαρά νομικά. Όμως πάμε στο ότι είναι νόμιμο είναι και ηθικό; Σε μία ταινία ο Ντέινζελ Ουάσινγκτον δεν είχε να πληρώσει 300.000 ευρώ πόσα ήτανε για να γίνει καλά το παιδί του, γιατί δεν είχε ασφαλιστική κάλυψη. Νομικά ο γιατρός δεν έκανε την εγχείριση. Ηθικά όμως (ηθική είναι άγραφοι νόμοι που καθορίζονται από την κοινωνία και ρυθμίζουν τη σχέση του ανθρώπου με τη συνείδησή του και τη σχέση του με τους άλλους συνανθρώπους του) ήτανε εκτεθειμένος. Ας κοιτάξουμε λοιπόν και το ηθικό κομμάτι που το δικαστήριο θα το λάβει υπ' όψιν του αν το τραβούσε ο φίλος που άνοιξε το post.

Φιλικά πάντα

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=7521]alexgk[/MENTION]:

Μα δεν νομίζω να προχωρήσει το δικαστήριο να το ψάξει ηθικά, αν δεν υπάρχει εξαρχής κάτι μεμπτό νομικά.

Ο [MENTION=1530]Dj_Seps[/MENTION] θέλει να τους καταγγείλει για την έλλειψη ανθρωπιάς !!!! (ως τώρα θα είχα κάνει 5.000 καταγγελίες και είμαι "μόλις" 27) και για το φάγωμα των 25 ευρώ, που κάποιοι του είπαν ότι παίζει να ισχύει και άλλο πράγμα και δεν απάντησε καν.

Ότι είπε και ο [MENTION=1347]jpavly[/MENTION]

Link to comment
Share on other sites

Παράλειψη λύτρωσης από κίνδυνο ζωής

Αρθρο 307.

Οποιος με πρόθεση παραλείπει να σώσει άλλο από κίνδυνο ζωής

αν και μπορεί να το πράξει χωρίς κίνδυνο της δικής του ζωής ή υγείας,

τιμωρείται με Φυλάκιση μέχρι ενός έτους.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.