Jump to content



Πολύ θόρυβος ρε παιδί μου...


tavliban

Recommended Posts

Ρε παίδες η mb (gigabyte z77-d3h) μου πάει να με τρελάνει...

Ουσιαστικά έχει 1 cpu fan, και 3 Χ System fan.

Στο cpu fan έχω βάλει το μονόπινο της h80i για να δίνει τον αριθμό των στροφών. (αφού παίρνει από sata και άμα θέλει κανείς το ελέγχει από το corsair link)

Στα 3 system fan έχω βάλει 2Χ 140mm (στο 1 και 2 αντίστοιχα) και στο sys 3 έβαλα ένα 200mm της coolermaster.

Στα 3 system fans λοιπόν έχω το πρόβλημα. Οτιδήποτε ρύθμιση και να κάνω στο bios δεν πέφτουν οι στροφές των ανεμιστήρων.

Στο sys 1 ο 140mm παίζει στις 700-800 στροφές και είναι σχετικά μια χαρά, οπότε τον αφήνω ως έχει.

Στο sys 2 o 140mm παίζει στις 1800 στροφές και μου έχει σπάσει τα νεύρα. ----> Θέλω να παίζει στο ίδιο level με τον 1 ή όλοι μαζί χαμηλότερα.

Στο sys 3 o 200mm παίζει στις 700-800 στροφές και είμαι κομπλέ.

αν βγάλω τον ανεμιστήρα στο sys 2 και το βάλω στο 1, τότε θα πέσουν οι στροφές του, αλλά θα ανέβουν του άλλου, οπότε δεν είναι πρόβλημα των ανεμιστήρων.

Όλοι οι ανεμιστήρες είναι 3πινοι οπότε, στο bios βάζω οι στροφές να ελέγχονται από το Voltage και όχι το PWM. Είτε μετά βάλω την ρύθμιση στο silent, είτε στο normal, δεν αλλάζουν οι στροφές των ανεμιστήρων (έχει κοινή ρύθμιση και για τους 3). Μετά έχει επιλογή manual, αλλά έχει ρύθμιση με pwm/c που δεν έχει νόημα αφού δεν έχω 4πινα fans. (τα δοκίμασα καλού κακού, αλλά μάταια)

Δοκίμασα ένα πρόγραμμα (ονόματι speedfan) αλλά είτε δεν το σέταρα σωστά, είτε απλά δεν δουλεύει.

Προτείνετε ρε παιδιά κάτι, ή δώστε ένα guide γιατί θα τρελαθώ...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1891]Τζώρτζης[/MENTION]

όχι δεν το δοκίμασα, γιατί τα sw της gigabutt είναι για τον butt...αλλά θα το δοκιμάσω..

last bios installed...

[MENTION=9931]soulclaimer[/MENTION]

σαν απόφοιτος ηλεκτρονικός, σκέφτηκα να κόψω το καλώδιο και να βάλω μια όμορφη αντίσταση εκεί χωρίς να βάλω τίποτα, αλλά δεν θέλω να μπω στον κόπο να κάνω αλχημείες, ούτε να αγοράσω οποιοδήποτε εξάρτημα. Όμως αν δεν βγάλω άκρη μάλλον θα στραφώ προς τα εκεί. Έχεις κάποιο link που τα πουλάνε;

Link to comment
Share on other sites

Γύρνα τη γείωση στα 5ν(αλλάζοντας το καλώδιο στο μόλεξ), το ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις και ούτε γάτα ούτε ζημιά.

Εdit

Να εξηγηθώ γιατί θα το διαβάσουν και άτομα που δεν γνωρίζουν και προφανώς δε θα το καταλάβουν με τη μία.

Τα περισσότερα φουρφούρια έρχονται με ένα καλώδιο σύνδεσης απευθείας από το τροφοδοτικό, από τη μία πλευρά έχει ένα αρσενικό τρίπινο που κουμπώνει στον ανεμιστήρα και από την άλλη στο μόλεξ του τροφοδοτικού, σε αυτό το καλώδιο κάνεις την τράμπα που έγραψα.

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που είδα στο manual της μητρικής καταλαβαίνω ότι το voltage control παίζει μόνο για το cpu fan header. Τα λοιπά header φαίνεται να είναι ρυθμιζόμενα αλλά μόνο με 4pin ανεμιστήρες . Δοκίμασέ το αυτό. Αν ισχύει θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις pwm ανεμιστήρες.

Link to comment
Share on other sites

Γύρνα τη γείωση στα 5ν(αλλάζοντας το καλώδιο στο μόλεξ), το ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις και ούτε γάτα ούτε ζημιά.

Εdit

Να εξηγηθώ γιατί θα το διαβάσουν και άτομα που δεν γνωρίζουν και προφανώς δε θα το καταλάβουν με τη μία.

Τα περισσότερα φουρφούρια έρχονται με ένα καλώδιο σύνδεσης απευθείας από το τροφοδοτικό, από τη μία πλευρά έχει ένα αρσενικό τρίπινο που κουμπώνει στον ανεμιστήρα και από την άλλη στο μόλεξ του τροφοδοτικού, σε αυτό το καλώδιο κάνεις την τράμπα που έγραψα.

αυτό δεν το χα σκεφτεί... ωραίος... :T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.