Jump to content



HP ProLiant MicroServer


Recommended Posts

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Και τα δύο είναι παλιά μοντέλα τα πουλάνε από στοκ - δεν έχει κάτι "ύποπτο" η διαφορά τιμής :).

Προφανώς μεταξύ των δύο επιλέγεις το N54.

Το Ν54 είναι Gen7, τα τελευταία που κυκλοφορούν είναι Gen8.

Link to comment
Share on other sites

Ένα μικρό update.

Αποφάσισα να γυρίσω σε win 7 ult 64bit και ntfs τα data μου. Ο λόγος που το έκανα αυτό ήταν γιατί ήθελα εκτός από nas να το δουλέψω και ως htpc με χρήση xbmc.

Επιπλέον αναβάθμισα και και την μνήμη με: DDR3 PC1333 8GB Kingston ECC( KVR1333D3E9S/8G ) και πλέον έχει 10GBs ram.

Η δεύτερη αναβάθμιση αφορούσε την κάρτα γραφικών και συγκεκριμένα μία sapphire 6450 low profile.

Η αλήθεια είναι ότι εγώ παρήγγειλα την υλοποίηση από xfx, αλλά το κατάστημα μου ανέφερε ότι λόγω λάθους έφερε την sapphire. Επειδή βιαζόμουν και ήθελα να την δοκιμάσω, την κράτησα και παρατηρώ το εξής περίεργο. Ενώ όλλα κυλάνε κανονικά.

i8o2.jpg

ξαφνικά μου αλλοιώνει την εικόνα:

s9mz.jpg

Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν η θερμοκρασία της κάρτας, αλλά μάλλον δεν ισχύει κάτι τέτοιο, γιατί αυτό μου το κάνει ακόμη και με θερμοκρασίες μόλις 53c:

6rou.jpg

Και μιλάμε ότι το utilisation της cpu κυμαίνεται σε μόλις 5-10%.

Αν γνωρίζει κανένας τι το προκαλεί αυτό, θα του ήμουν υπόχρεος.

Link to comment
Share on other sites

[...]

Αν γνωρίζει κανένας τι το προκαλεί αυτό, θα του ήμουν υπόχρεος.

Υποψιάζομαι ότι την έχεις συνδέσει ψηφιακά (DVI/HDMI)?

Ο χρωματισμός σου μου θυμίζει το κλασικό πρόβλημα που έχουν οι αναλογικές συνδέσεις (VGA) όταν δεν έχεις καλή επαφή (προβληματικά ή χαλαρά βύσματα, ή χαλασμένο καλώδιο). Εάν χρησιμοποιείς αναλογική σύνδεση, σίγουρα είναι αυτό. Εάν χρησιμοποιείς ψηφιακή, δε μπορώ να προτείνω κάτι χωρίς περισσότερο ψάξιμο...

Εάν επιτρέπεται, πόσο πήρες τη μνήμη και από που?

Link to comment
Share on other sites

Χαλασμενη φενεται να είναι. Αν εχεις άλλο pc δοκιμασε την εκει. Ισως να ειναι και το καλώδιο.

Παντως σε κομμάτια που δεν εχουν πρόβλημα, η κατάσταση ειναι Plug n Play και ΔΕΝ πρέπει να έχει τετοια χρώματα.

Sent from my Galaxy S4, using Tapatalk... now Free

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=376]YDinopoulos[/MENTION] , [MENTION=22342]minast[/MENTION] ευχαριστώ για το feedback! Άν και έχω περάσει από πολλές κάρτες, κάτι τέτοιο δεν είχα ξαναδει.

Η εικόνα ξεκινά καθαρή όπως φαίνεται στην 1η εικόνα και μένει έτσι για 1/2 ώρα. Στην συνέχεια θολώνει για κανένα 10λεπτο και ύστερα επανέρχεται. Εχθές πήγα να δω μια ταινία και μου το έκανε 5 φορές!!! Απηύδησα!!!:suicide2:

Η σύνδεση στην tv είναι hdmi-to-hdmi. Για καλό και για κακό θα δοκιμάσω άλλο hdmi καλώδιο και ελπίζω ότι είναι αυτό τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον το καλωδιο ειναι

Σε ψηφιακό σήμα όπως το HDMI δεν είναι πολύ εύκολο να πάρεις χρωματικά λάθος εικόνα χωρίς τεχνουργήματα με χαλασμένο καλώδιο. Η καλύτερη συμβουλή προς το παρόν είναι να δοκιμάσει την κάρτα και σε άλλο PC.

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα καλώδιο αλλά το πρόβλημα εξακολουθεί να υφίσταται!

[MENTION=30050]slalom[/MENTION] Οι drivers που έχω είναι οι τελευταίοι [13.152.0.0 (Catalyst 13.9) / Win7 64].

[MENTION=1002]GriGas[/MENTION] Μετά το BSOD, τώρα είδαμε και το PSOD :o

[MENTION=22342]minast[/MENTION] δυστυχώς δεν έχω τον χρόνο να στίσω καινούριο pc, αν κάποιος έχει την διάθεση να δοκιμάσει, μπορώ να του την δανείσω όποτε θέλει.:fist:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η αλήθεια είναι ότι εγώ παρήγγειλα την υλοποίηση από xfx, αλλά το κατάστημα μου ανέφερε ότι λόγω λάθους έφερε την sapphire.

Τυχαίο; δεν το νομίζω κάποιος κάπου ήθελε να την ξεφορτωθεί

btw εγώ στο δικό μου n36 έχω καρφώσει freenas και streamαρω στο ps3 τις ταινίες υπάρχει ένα θέμα με τους υπότιτλους αλλά το ξεπερνάμε... για χάρη του ZFS ;)

Link to comment
Share on other sites

Τυχαίο; δεν το νομίζω κάποιος κάπου ήθελε να την ξεφορτωθεί

btw εγώ στο δικό μου n36 έχω καρφώσει freenas και streamαρω στο ps3 τις ταινίες υπάρχει ένα θέμα με τους υπότιτλους αλλά το ξεπερνάμε... για χάρη του ZFS ;)

με dlna παίζεις; Τι πρόβλημα με το encoding των υποτίτλων;
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά!!

είναι καιρός τώρα που σκέφτομαι την αγορά ενός nas. στο pc δεν κάθομαι πλέον πολύ (λόγω tablet) και θέλω να κλείνει, θέλω όμως να έχω πρόσβαση στα αρχεία μου συνεχώς εντός και εκτός σπιτιού, και φυσικά να τρέχω και κανά torrent client. στην πορεία προστέθηκε και η ανάγκη για htpc-media player γιατί πλέον δεν υπάρχει δυνατότητα άμεσης σύνδεσης του pc, με την τηλεόραση. έτσι λοιπόν κατέληξα εδώ.

-αρχικά θέλω να ρωτήσω για το κόστος. δεδομένου ότι ο N54L κοστίζει 190€ και απ΄οτι διαβάζω εδώ, εκτός από την gpu που χρειάζομαι οπωσδήποτε χρειάζομαι και extra ram. χοντρικά λοιπόν προσθέτουμε περίπου 80€ και για τα δυο, άρα φτάνουμε σε ένα σύνολο 270€. με αυτά τα χρήματα δεν υπάρχει κάποια σύνθεση που να μπορεί να με καλύψει αξιόπιστα και για nas και για htpc? που νομίζετε ότι θα πάσχει η custom λύση?

-μέχρι που νομίζετε ότι είναι οι δυνατότητες του μηχανήματος ως media player? 4k θα μπορεί να παίξει έστω και με άλλη gpu όταν πραγματικά δημιουργηθέι η ανάγκη για 4k. δεν μιλάμε για τώρα

-δεν έχω gigabit router. Πιστεύετε ότι θα με κόβει πολύ στις μεταφορές αρχείων

-και τέλος το λειτουργικό. βλέπω αρκετοί το δουλεύουν με windows home server, προτιμώ να πάω σε free λύση. έχω μια μικρή ενασχόληση με ubuntu όσον αφορά το Linux. θα χρειαστώ την εκδοση server για το nas? θέλω κάτι αξιόπιστο και για τις δυο λειτουργίες ας ρίξω και λίγο διάβασμα παραπάνω, αλλά όχι και υπερβολές!!:p

παρακαλώ όποιος μπορεί ας απαντήσει μήπως με ξεμπερδέψει λίγο γιατί δεν είμαι για να πετάω χρήματα

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ας το σπάσουμε σε κομμάτια:

Για NAS δεν χρειάζεσαι τίποτα περισσότερο εκτός τους δίσκους, και υπάρχουν πολλές open source λύσεις για το λειτουργικό (πχ NAS4Free). Μπορεί να υποστηρίξει torrents και να έχει διαθέσιμα τα αρχεία σου εντός ή εκτός σπιτιού, ενώ συνεργάζεται και με plugins όπως owncloud (open source dropbox-like σουίτα). Επίσης, μπορεί να κλείνει και να το ανοίγεις με Wake On LAN.

Για HTPC επίσης υπάρχουν καλές λύσεις λειτουργικού όπως XBMC - το θέμα είναι και η συνδεσιμότητα - από μόνο του βγάζει μόνο VGA, που προφανώς δεν επαρκεί για το ρόλο του HTPC - Αν βάλεις άλλη GPU για την ψηφιακή έξοδο (πχ HDMI), θεωρητικά θα μπορείς να παίξεις και 4k, αλλά θα εξαρτηθεί και από το πόσο καλά αξιοποιεί την κάρτα το λογισμικό που θα επιλέξεις. Στην περίπτωση του XBMC, πάλι μπορείς να κάνεις δουλειά, ακόμα και με τα 2 GB RAM.

Αν δεν έχεις Gbit, o μέγιστος ρυθμός μεταφοράς θα είναι ~10MBps - ενοχλητικά μικρός για τα σύγχρονα δεδομένα...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά!!

είναι καιρός τώρα που σκέφτομαι την αγορά ενός nas. στο pc δεν κάθομαι πλέον πολύ (λόγω tablet) και θέλω να κλείνει, θέλω όμως να έχω πρόσβαση στα αρχεία μου συνεχώς εντός και εκτός σπιτιού, και φυσικά να τρέχω και κανά torrent client. στην πορεία προστέθηκε και η ανάγκη για htpc-media player γιατί πλέον δεν υπάρχει δυνατότητα άμεσης σύνδεσης του pc, με την τηλεόραση. έτσι λοιπόν κατέληξα εδώ.

-αρχικά θέλω να ρωτήσω για το κόστος. δεδομένου ότι ο N54L κοστίζει 190€ και απ΄οτι διαβάζω εδώ, εκτός από την gpu που χρειάζομαι οπωσδήποτε χρειάζομαι και extra ram. χοντρικά λοιπόν προσθέτουμε περίπου 80€ και για τα δυο, άρα φτάνουμε σε ένα σύνολο 270€. με αυτά τα χρήματα δεν υπάρχει κάποια σύνθεση που να μπορεί να με καλύψει αξιόπιστα και για nas και για htpc? που νομίζετε ότι θα πάσχει η custom λύση?

-μέχρι που νομίζετε ότι είναι οι δυνατότητες του μηχανήματος ως media player? 4k θα μπορεί να παίξει έστω και με άλλη gpu όταν πραγματικά δημιουργηθέι η ανάγκη για 4k. δεν μιλάμε για τώρα

-δεν έχω gigabit router. Πιστεύετε ότι θα με κόβει πολύ στις μεταφορές αρχείων

-και τέλος το λειτουργικό. βλέπω αρκετοί το δουλεύουν με windows home server, προτιμώ να πάω σε free λύση. έχω μια μικρή ενασχόληση με ubuntu όσον αφορά το Linux. θα χρειαστώ την εκδοση server για το nas? θέλω κάτι αξιόπιστο και για τις δυο λειτουργίες ας ρίξω και λίγο διάβασμα παραπάνω, αλλά όχι και υπερβολές!!:p

παρακαλώ όποιος μπορεί ας απαντήσει μήπως με ξεμπερδέψει λίγο γιατί δεν είμαι για να πετάω χρήματα

ευχαριστώ

1.Πρεπει να βαλεις και το κοστος των δισκων για το nas.

2. 4k το microserver δεν μπορει να παιξει τωρα για το μελλον εαν βγει μια Low-bracket gpu που θα μπορει να παιζει απροβληματιστα 4k μεσω hardware acceleration αυτο δεν μπορεις να το ξερεις.

3.Μπορεις ανετα να το κανεις htpc και nas βαζοντας esxi και απο πανω freenas και xbmc.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.