Jump to content



HP ProLiant MicroServer


Recommended Posts

Με το synology ξενιάζεις, με τον server όλο και θα σε ξίνει τι χέρι σου :)

Διαφωνω... Εχω σε εταιρια φιλου Ενα n40l με FreeNAS στο εσωτερικο USB και 4χ2ΤΒ σκληρους σε RAID 5 Εδω και 1 χρονο. Κανενα προβλημα μεχρι τωρα.

Και φυσικα δεν ειναι tech freak σαν κ μας κ δεν τον ξυνει το χερι του :p

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Διαφωνω... Εχω σε εταιρια φιλου Ενα n40l με FreeNAS στο εσωτερικο USB και 4χ2ΤΒ σκληρους σε RAID 5 Εδω και 1 χρονο. Κανενα προβλημα μεχρι τωρα.

Και φυσικα δεν ειναι tech freak σαν κ μας κ δεν τον ξυνει το χερι του :p

Ακριβώς το ίδιο setup έχω κι εγώ. Το μόνο πρόβλημα που είχα ήταν ότι πέθανε ένας δίσκος, αλλά κι αυτά μέσα στο πρόγραμμα είναι... Το σύστημα φορτώνει από το εσωτερικό USB.

Δε νομίζω ότι σε αυτά τα λεφτά μπορείς να πάρεις πιο βολικό σερβεράκι.

Και RAID 10 θα σκεφτόμουν, αλλά λυπάμαι το χώρο :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παντως η τιμη του N40L ηταν κατω απο 150 ευρώ για χονδρική και απο οτι εμαθα νομιζω πως σταμάτησαν να το φερνουν προμηθευτές -μηπως απλα επειδη αντικαταστάθηκε απο το νέο σχετικα Ν54L; Το μηχανημα ειναι πολυ καλο ειδικα αν βαλεις 4gb και με τον αλλο επεξεργαστη το νεο θα ειναι τζαμι.

Αλλα γενικα ελλαδα δε το βρισκω το Ν54L σε τοσο καλη τιμη οσο το N40L . 300+ ευρώ στη καλυτερη vs 200 .Μηπως θα το φερουν αργοτερα;

Link to comment
Share on other sites

το παλαιότερο Ν36 , το Ν40 είναι θρύλλοι στο χώρο των microservers . Σε μια ιστοσελίδα παλιά είχα πάρει μάτι πόσα κομμάτια είχε πουλήσει η HP , και ο αριθμός (δυστυχώς δεν θυμάμαι το νούμερο κάτι .........μύρια ) ήταν εντυπωσιακός , αν σκεφθεί κανείς ότι μιλάμε για σέρβερ .

Απίστευτη ποιότητα κατασκευής με κορυφαίο σχεδιασμό , έτσι όπως μόνο η ΗΡ ξέρει να φτιάχνει.

Link to comment
Share on other sites

Παντως η τιμη του N40L ηταν κατω απο 150 ευρώ για χονδρική και απο οτι εμαθα νομιζω πως σταμάτησαν να το φερνουν προμηθευτές -μηπως απλα επειδη αντικαταστάθηκε απο το νέο σχετικα Ν54L; Το μηχανημα ειναι πολυ καλο ειδικα αν βαλεις 4gb και με τον αλλο επεξεργαστη το νεο θα ειναι τζαμι.

Αλλα γενικα ελλαδα δε το βρισκω το Ν54L σε τοσο καλη τιμη οσο το N40L . 300+ ευρώ στη καλυτερη vs 200 .Μηπως θα το φερουν αργοτερα;

Η τιμή χονδρικής του είναι πάνω από 150 ευρώ. Ακόμα κ από εξωτερικό.

*GNex*

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μιας και ο Ν54L πλέον κοστίζει 199 ευρώ, θα ήθελα να μου πουν οι κάτοχοι του προηγούμενου μοντέλου εάν είναι κατάλληλος για το παρακάτω σενάριο:

προσθέτω μία vga με hdmi, του βάζω windows 7 και τον έχω για htpc (θέαση ταινιών 1080p με xbmc) με ταυτόχρονη λειτουργία torrent (20 αρχεία το πολύ) και σερφάρισμα στο ιντερνετ με 5 tab και σελίδες με flash. δεν με ενδιαφέρει να το κάνει αξιοπρεπώς, με ενδιαφέρει να το κάνει 100% απροβλημάτιστα. το λειτουργικό θα μπει σε ssd και θα υπάρχουν WD RED για τα δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω θα εισαι καλυμενος. Ο επεξεργαστης αν και αδυναμος ειναι κλασεις καλυτερος απο σαβουρες χωματερη atom κτλ.

Στο torrent μετρανε οι παραλληλες συνδεσεις πιστευω πιο πολυ απο οτι τα αρχεια πιστευω. Αλλο να εχεις 200 συνδεσεις και αλλο 20 ταυτοχρονα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. youtube 1080p θα σηκώνει; παιχνίδια στυλ φάρμα στο φατσοβιβλίο θα αντέχει;

(σκέφτομαι να αντικαταστήσω το 219p II με αυτόν)

Έγινε επεξεργασία από GriGas
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, βάλε μας σε περιπέτειες τώρα...

Αν και έπρεπε να το περιμένουμε μετά το cashback που είχαν κάνει τον περασμένο μήνα... Κάθε φορά μετά από cashback βγάζουν νέα έκδοση.

Ξέρει κανείς τι παίζει με τις GPUs? Ο Celeron λογικά έχει Intel HD ενσωματωμένη, αλλά λέει ότι έχει και Matrox G200 στο datasheet:

http://h20195.www2.hp.com/v2/GetPDF.aspx/4AA4-7034ENW.pdf

Επίσης έχει κανείς βολική σύγκριση για GPU N54L vs Celeron G1610T?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδιά καλησπέρα. Έχω ενα dlink 320 αλλα κάνει αρκετό θόρυβο και μου σπαει το νευρα. Σκέφτομαι να αγοράσει εναν microserver για 4 σκληρους 3τβ ο καθενας. Θα με καλύψει? Τον θέλω μόνο για να αποθηκεύω τις ταινίες μου.. Ούτε για κατέβασμα, ούτε τίποτα.

Αν ναι ποιο μοντελο προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

Θα σε καλυψει. Για απλη αποθηκευση, βαλε στο εσωτερικο USB ενα στικακι 8GB με FreeNAS, στησε ενα RAID και θα εισαι μια χαρα !

ΥΓ: Αν περασεις modded BIOS, ξεκλειδωνεις και την ταχυτητα του SATA για τα οπτικα, και μπορεις να βαλεις στην 5,25 θεση εναν δισκο ακομα ;)

Link to comment
Share on other sites

Αθορυβο τελειως. Εγω το N40L εχω, αλλα στημενο διαφορετικα. Απλα βαλε του 4GB μνημης. Δεν χρειαζετε να ειναι ECC, αρκει να μην εχει τπτ γομαροψυχτρες, γιατι ειναι στριμοκωλ@...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.