Jump to content



Αγορα mobo για 2500k


cba

Recommended Posts

Προσεχώς θα έρθει στα χέρια μου ένας 2500k (από φίλο που έκανε αναβάθμιση, ακλοκάριστο chip οπότε δέν ξέρω πόσο ανεβαίνει) να αντικαταστήσει το γερόλυκο της υπογραφής. Παίρνω μόνο το cpu οπότε είμαι σε αναζήτηση mobo. Για πείτε γνώμες λοιπόν, τί παίρνουμε; Δέν ψάχνω αναγκαστικά κάτι VFM (άν αξίζει τα σκάω , βλέπε υπογραφή :D), δέν με ενδιαφέρει και το extreme O/C, απλή χρήση το rig, άντε κανά WoW στο τσακίρ κέφι :sarcastic:.

Το υπόλοιπο hardware είναι της υπογραφής (κοινώς tower μεγάλο υπάρχει), τη ψύξη του θα αναλάβει μια H80.

Ο μόνος μου περιορισμός είναι οτι έχω 3 hdd, 1 sdd και 2 dvd... (player/writer), αν κι από οτι βλέπω οι περισσότερες μητρικές πλέον έχουν αρκετά sata. Θα προτιμούσα κάτι που να υποστηρίζει xfire/sli ίσως για το μέλλον, καθώς και κάτι καλό για όταν θα πάρω κάτι σε 3770κ (σε 2 χρόνια που θα αλλάξει ο άλλος cpu ο δηλαδή και θα τσιμπήσω τον 3770k xD)

Λοιπόν, πάω και παίρνω μια ASRock z77 Extreme4 για παράδειγμα ή καμια ASUS Maximus V Extreme; Στην απλή καθημερινή χρήση έχουν καμιά διαφορά; Άν το cpu στη μία πάει στα 4.5 ghz και στην άλλη στα 4.7 ghz δέν είναι και τόσο σημαντικό. Θα ήθελα να αποφύγω τη Gigabyte, έχω κακή προϊστορία.

Επίσης για να μήν ανοίγω άλλο post στο ram section , από μνημούλες τί παίρνουμε; corsair vengeance lp 1600 ας πούμε; για kit 2x8gb ενδιαφέρομαι περισσότερο (για μελοντική αναβάθμιση σε 4x8gb)

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στην extreme 4. Eίναι η πιο vfm επιλογή. Όσο για τα sata, βάλε τον ssd σε μια

sata3 toy chipset και όλα τα υπόλοιπα επίσης στις sata του chipset, αδιάφορο αν θα είναι

sata3 ή sata2. Έτσι κι αλλιώς οι hdd είναι στα όρια του sata1 ακόμα στην πράξη, άσχετα τι λένε. Απόφυγε να χρησιμοποιήσεις τον ξεχωριστό controller για sata3.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά δέν ρώτησα αυτό. Τη διαφορά, στη καθημερινή χρήση, μιας mobo των 150 € με μια mobo των 300 € θέλω να ξέρω. Αξίζει το παραπάνω κόστος ή είναι το ίδιο πράγμα; Το οτι τον ssd μου θα τον βάλω στο native controller το ξερω :D

Link to comment
Share on other sites

Οι διαφορές σε μητρικές 150 και 300 € είναι κυρίως σε συμπληρωματικό εξοπλισμό (καλύτερη κάρτα ήχου, firewire, περισσότερες SATA3, περισσότερες USB 3.0 κτλ) και τις περισσότερες φορές και πιο πολλά power phases για καλύτερο και πιο σταθερό OC σε extreme OC καταστάσεις.

Τώρα να θες SLI ή crossfireX με πάνω από 2 κάρτες γραφικών ή θες να έχουν γερό bandwidth σε κάθε slot οι κάρτες γραφικών πάλι το πληρώνεις. Για vfm λύση και για casual gaming ίσως και να μην αξίζει το CrossX ή SLI.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας ειπες ποσα διαθετεις,και τις αναγκες που θα ηθελες να σου καλυπτει σε usb(αριθμο,τι μνημες εχεις κτλ...)...εγω θα σου προτεινα Gigabyte στα 150 ευρω σε κατι τετοιο...

Gigabyte G1.Sniper M3 | Skroutz.gr

Gigabyte GA-Z77X-UD4H | Skroutz.gr

Η gigabyte ειναι σκληρες μητρικες σε αντοχη και αποδοση...παντως και H extreme asrock,ειναι πολυ ωραια...θεμα γουστο και χρηματων απο εκει και περα.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά αποφεύφω τις υλοποιήσεις της Gigabyte όπως αναφέρω και στο αρχικό μου post. Εκτός από τα διάφορα "κουλά" που έχουν αναφερθεί κατά καιρούς, νομίζω οτι στα χρήματά τους πάς καρφωτός για ASUS που όπως και να το κάνεις είναι ASUS.

Άσχετο αλλά στην αγορά πολύ νέκρα.... δέν βρίσκω ASRock μητρική και ram πουθενά, όλοι θά φέρουμε κλπ κλπ.... νομίζω οτι η αμαζόνα θα δώσει τη λύση, έχω το cpu και το κοιτάω :D

Link to comment
Share on other sites

Γενικά αποφεύφω τις υλοποιήσεις της Gigabyte όπως αναφέρω και στο αρχικό μου post. Εκτός από τα διάφορα "κουλά" που έχουν αναφερθεί κατά καιρούς, νομίζω οτι στα χρήματά τους πάς καρφωτός για ASUS που όπως και να το κάνεις είναι ASUS.

Άσχετο αλλά στην αγορά πολύ νέκρα.... δέν βρίσκω ASRock μητρική και ram πουθενά, όλοι θά φέρουμε κλπ κλπ.... νομίζω οτι η αμαζόνα θα δώσει τη λύση, έχω το cpu και το κοιτάω :D

Φιλε,ακομη και για τις extreme Asrock που εψαξα λιγο,λεγονται κατι αρνητικα κτλ...gigabyte ειπες δεν θελεις,να σου πω asrock να σου βγαλει κατι(θα σε παρουμε στον λαιμο μας...),η' msi μενει,η΄πολυ απλα asus.Οποτε πες εταιρεια,και σου λεμε μοντελο...πες μας και τιμη σε παρακαλω,ΚΑΙ την χρηση που την θελεις.(Overclocking,ποσα usb να'χει,αν εχεις σκοπο μετεγενεστερα η' και τωρα για SLI και Crossfire κτλ...)...ειναι πολλα,και αν δεν πεις τι θελεις,δεν μπορουμε να σου λεμε κατι στον αερα...λογικο ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Μία μικρή παρατήρηση για τις μνήμες: αφού θα έχεις ως ψύκτρα την H80 γιατί να πας σε LP; Θεωρώ ότι η Η80 δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλη και θα σου χωράνε οι μνήμες με μεγάλες ψύκτρες. Εγώ με το σύστημα της υπογραφής μου δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.