Jump to content



Nvidia GTX Titan: εντυπώσεις/μετρήσεις/απορίες/overclocking/issues κοκ


Recommended Posts

  • Replies 612
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Κατσε ρε μην βιάζεσαι κατσε να βγει κανενας νεος οδηγος η κανα bios της προκοπης μηπως και στρωσει.Αυτο παει περι tomb raider. Aντε περιμενουμε και την δευτερη αυριο να δουμε τι κανει σε sli

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
Link to comment
Share on other sites

Στο tomb raider μου παει απο τα 1100mhz που την εχω για καθε μερα στα 1032mhz.

Oυσιαστικα δηλαδη, λες και επαιζε σχεδον στοκ εκει, αφου στα μαμα της δουλευει στα 1006mhz απο οτι ειπες.

Αυτο το θεμα με το throttle, υπαρχει περιπτωση να εξαλεiφθει απο driver μερια και ανεμενεται νεοτερους drivers?

Link to comment
Share on other sites

Oυσιαστικα δηλαδη, λες και επαιζε σχεδον στοκ εκει, αφου στα μαμα της δουλευει στα 1006mhz απο οτι ειπες.

Αυτο το θεμα με το throttle, υπαρχει περιπτωση να εξαλεiφθει απο driver μερια και ανεμενεται νεοτερους drivers?

Mην του πειτε οτι θα διορθωθει με drivers...:look: γιατι βλεπω τις 680sli να γραφουν πωλειται απο αυριο...:hang2::hang2::hang2:

Δεν κρατιεται ο 9000+rpm...:crazy_pilot:, 11000+rpm:-O βαρουσε σημερα....:suicide2:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το θέμα με το throttle πιο λογικό το κόβω να εξαλειφθεί με κάνα toul κλοκαρίσματος a.k.a. κάνα update msi afterburner ή τίποτα τέτοιο τέλος πάντων.

Ίσως και με κάνα πιο ώριμο driver να το κλειδώνει στο ~100.Αλλά έτσι θα χάνεις το overclockability το παραπάνω!

Link to comment
Share on other sites

Παιδες, επειδή η λέξη "throttle" είναι της μοδας με αυτή την κάρτα, να το συζητήσουμε λίγο το θεματάκι?

Throttle θα έχει καποιος θέλει δεν θέλει αν ξεπεράσει είτε το temperature είτε το tdp (power) threshold. Τελος, ετσι είναι εδώ και καιρό στις Nvidia. To ανεξηγητο throttle (throttle που παρόλο οι ενδείξεις temperature/power δείχνουν οτι ΔΕΝ έχουν ξεπεράσει τα αντίστοιχα thresholds) θα περίμενα να φτιαχτεί ενδεχομένως με κάποιον driver...

Προσωπική μου άποψη, η συγκεκριμένη κάρτα σε εμένα τουλάχιστον φαίνεται οτι γενικά είναι "κλειστή" απο μεριά tdp/power οπότε και το όποιο θέμα "ανεξηγητου throttle" να διορθωθεί, πάλι θα υπάρχουν γκρίνιες για throttle (κυρίως σε OC αλλα και όχι μονο) γιατι ακριβώς το μαμημένο το 106% φαίνεται να είναι "λιγο".

Φυσικά και μπορεί να διορθωθεί και αυτό, αλλα δεν περιμένω απο την Nvidia να αρχίζει να μοιράζει bios στα 120% (=300W) και να παροτρύνει τους χρήστες να φλασάρουν τις κάρτες τους.

Μπόρουν φυσικά οι ίδιοι οι χρήστες (και αυτο δεν είναι προτροπή απο την δικιά μου μεριά) να βρουν ένα απο τα X modαρισμένα bios που ήδη κυκλοφορούν ή να φτιάξει ένα δικό του "διορθωμένο" και να κάνει αυτό που θέλει. Π.χ. την ιδια την EVGA δεν την ενδιαφέρει τι θα φλασάρεις απλα σου ξεκαθαρίζει οτι αν την στείλεις πίσω για RMA φρόντισε να έχει το original bios της αλλιώς δεν...(βεβαια αν η καρτα έχει γίνει κάρβουνο και δεν ανάβει καν δεν ξέρω κατα πόσο εχουν την δυνατότητα να δουν την εκδοση του bios, υποθέσεις κάνω, μην με quotάρετε σε αυτό, ας αναλαβει ο καθένας τις ευθύνες του).

Προσωπικές μου σκέψεις, αλλά μην μιλάμε γενικά και αόριστα για throttling λες και απο μόνο του ειναι ένα παράξενο μαγικό φαινόμενο που υφίσταται στις συγκεκριμένες κάρτες χωρις καμια εξήγηση...

Επαναλαμβάνω, προσωπικές μου σκέψεις/παρατηρήσεις/υποθέσεις... ;)

Έγινε επεξεργασία από Freedom
Link to comment
Share on other sites

απο θόρυβο πως πάει ? ενοχλεί καθόλου σε in-game συνθήκες? όχι benchmarks.

απο τα review πρεπει να ειναι ταφος, καλυτερα απο gtx 680 και gtx 670 που και αυτες δεν ακουγονται...

Link to comment
Share on other sites

Απο κατανάλωση VRAM πως παει; Ξεπέρασε σε κανά game τα 3giga?

To πιο πολυ που ειδα ειναι περιπου 2200+mb σε BF3 με 4ΧΑΑ σε τρια μονιτορ. Σε ολα τα υπολοιπα βλεπω mem usage οπως με τις 680, δηλ. το πολυ 1800+mb.

Oυσιαστικα δηλαδη, λες και επαιζε σχεδον στοκ εκει, αφου στα μαμα της δουλευει στα 1006mhz απο οτι ειπες.

Αυτο το θεμα με το throttle, υπαρχει περιπτωση να εξαλεiφθει απο driver μερια και ανεμενεται νεοτερους drivers?

Οτι λεει πιο πανω ο [MENTION=58]Freedom[/MENTION] ειναι. Παρολο που δεν ξεπερναει το 106% power κατι κανει report λαθος και κοβει την καρτα.

Καπου εχει πει η πρασινη οτι θα βγει driver για titan που θα το διορθωνει. Μην ξεχναμε οτι ακομα driver αποκλειστικο για titan δεν εχει βγει και αν βαλεις οτι το τσιπακι κουβαλαει 7δις transistors ακομα δεν εχουμε δει τπτ!

Φυσικα στο ocn εχουν βγει bios που το διορθωνουν αυτο αλλα δεν θελω να τη φλασαρω ακομα.

απο θόρυβο πως πάει ? ενοχλεί καθόλου σε in-game συνθήκες? όχι benchmarks.

Ταφος.

Έγινε επεξεργασία από csaris
Link to comment
Share on other sites

To πιο πολυ που ειδα ειναι περιπου 2200+mb σε BF3 με 4ΧΑΑ σε τρια μονιτορ. Σε ολα τα υπολοιπα βλεπω mem usage οπως με τις 680, δηλ. το πολυ 1800+mb.

Οτι λεει πιο πανω ο [MENTION=58]Freedom[/MENTION] ειναι. Παρολο που δεν ξεπερναει το 106% power κατι κανει report λαθος και κοβει την καρτα.

Καπου εχει πει η πρασινη οτι θα βγει driver για titan που θα το διορθωνει. Μην ξεχναμε οτι ακομα driver αποκλειστικο για titan δεν εχει βγει και αν βαλεις οτι το τσιπακι κουβαλαει 7δις transistors ακομα δεν εχουμε δει τπτ!

Φυσικα στο ocn εχουν βγει bios που το διορθωνουν αυτο αλλα δεν θελω να τη φλασαρω ακομα.

Ταφος.

Vram τρωει πολυ το 3d Χρηστο * fixed .Αν εχεις δυνατοτητα (3d monitor HD) εστω 1920*1080 βαλε κανενα Skyrim με full high res textures(το mod οχι το official) kai enb mod μαζι με 3d και ολα full 8xΜSSA ισως πιασει και 3GB peak.Eπισης και το Crysis 3 με 3D εχω υποψια οτι θα τα παταει τα 2.5GB ανετα.

Έγινε επεξεργασία από Helly
Link to comment
Share on other sites

Vram τρωει πολυ το 3d Aρη.Αν εχεις δυνατοτητα (3d monitor HD) εστω 1920*1080 βαλε κανενα Skyrim με full high res textures(το mod οχι το official) kai enb mod μαζι με 3d και ολα full 8xΜSSA ισως πιασει και 3GB peak.Eπισης και το Crysis 3 με 3D εχω υποψια οτι θα τα παταει τα 2.5GB ανετα.

Χρηστο με λενε ρε συ!:p

Βασικα ειδα τωρα crysis 3 σε surround με ολα very high + fxaa θελει 2,5gb!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=10015]csaris[/MENTION] είσαι άξιος εκπρόσωπος της πράσινης αρμάδας! Εύγε, η δύναμη των Τιτάνων είναι μαζί σου!

[MENTION=9802]takis-pa[/MENTION] αν και αλλαξοπιστησες! Περιμένω να επανορθώσεις γρήγορα, περιμένοντας σε στην GreenTeam πάλι!

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.