Jump to content



Razer Tiamat 7.1


AstraLgr

Recommended Posts

Αν κρινω απο το παρακατω βιντεο(o τυπος εχει megalodon) τα ακουστικα της συγκεκριμενης εταιρειας, μπορει να ειναι οντως τσιμπημενα αλλα αμα τα θελει καποιος αποκλειστικα για sound-whoring δεν πρεπει να ειναι ασχημη επιλογη

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=BG5st3fk9_s&lc=_j5o-Gp83TkVH98JZ4F6gvFw-5UGjwgPk09nKVqmDSE]how to eat charger - YouTube[/ame]

Το θεμα ειναι πως στο bugfield 3 ειναι δυσκολο εως αδυνατο να κανεις κατι τετοιο τις περισσοτερες φορες ( με αποτελεσμα να τρως τζαμπα knife :p ) γιατι ενω εχει πολυ καλης ποιοτητας sound samples, πολλες φορες "τρωει" τους ηχους και πασχει στο positioning, συμφερει καλυτερα λοιπον να δωσεις τα ιδια λεφτα (ή ακομα και λιγοτερα) για καμια xonar/x-fi και ενα τιμιο ζευγαρι ακουστικων, θα εχεις το ιδιο positioning ( μην πω καλυτερο ) και φυσικα πολυ καλυτερη ποιοτητα :)

Link to comment
Share on other sites

γιατί διάβασα και καλά είναι τα πρώτα headset 7.1:neo:

Ακουστικά και 7.1 δεν πάνε παρέα. Ειδικά το 7.1 με έκανε να γελάσω λίγο.

Όλα τα ηχεία με USB σύνδεση παρακάμπτουν την κάρτα ήχου κάτι που ανεβάζει ποιότητα αν έχει κάρτα ήχου γ.τ.π.

Τώρα αν έχεις Xonar/X-Fi δεν κερδίζεις απολύτως τίποτα και πολύ πιθανών και να χάνεις.

Προσωπικά θα κοίταγα ένα καλό ζευγάρι ακουστικά χωρίς φρου-φρού, αρώματα κτλ. Το 5.1 και 7.1 είναι marketing trick σε ακουστικά. Ο τρισδιάστατος ήχος σε ακουστικά δεν είναι τίποτα άλλο παρά εφαρμογή ενός αλγορύθμού επεξεργασίας του ήχου. Αν δεν το πιστεύεις βάλε το πιο απλό ζευγάρι ακουστικά που έχεις τώρα στον υπολογιστή σου και δες (ή πιο σωστά άκου) το παρακάτω video. Επίσης. παρόλο που δεν είναι η καλύτερη επιλογή από θέμα ενίσχυσης τα απλά ακουστικά με την 3.5mm υποδοχή μπορούν να χρησιμοποιηθούν και σε άλλες συσκεύες ήχουν εκτός υπολογιστή για να απολάυσεις ανεβασμένη ποιότητα.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=IUDTlvagjJA]Virtual Barber Shop (Audio...use headphones, close ur eyes) - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Τα tiamat όμως υποτίθεται πως έχουν true 7.1 , όπως και τα sirus , όπως και αυτά

Θέλετε να μου πείτε πως παίρνοντας μία xonar/xi-fi + ένα άλλο headset (όχι 7.1) θα έχω surround ήχο καλύτερο από αυτά που δηλώνουν true 7.1?

Επειδή ψάχνομαι και έγω για true 7.1 ή 5.1 τα tiamat από reviews έχουν θετικά σχόλια για αυτό που λένε οτι είναι όπως και τα astro αλλά είναι απλησιάστα σε τιμή.

Link to comment
Share on other sites

τα tiamat έχω διαβάσει ότι έχουν το καλύτερο souround (7.1) που υπάρχει αυτην την στιγμή, δεν τα έχω ακούσει για να πως προσωπική άποψη αλλά σίγουρα για games και ταινίες θα είναι καλά. Απο μουσική ξεχάστε το, δεν θα βγάζουν την ενέργεια και την ευκρίνεια κάποιων stereo headphones, είναι αυτό που δηλώνουν "gaming" headset. Η τιμή τους θα μπορούσε να είναι κάνα 30άρι ποιο κάτω όμως. Το μικρόφωνο τους είναι άθλιο, άμα ακούσετε διάφορα samples που υπαρχουν στο διαδίκτυο και το συγκρίνεται με άλλα Mics είναι πραγματικά χειρότερο απο μικρόφωνα των 5 ευρώ. Άμα είσαι λάτρης του souround τα παίρνεις, άν όχι προτίμησε εξωτερικό ξεχωριστό clip-mic μαζί με κάποιο καλό ζευγάρι headphones όπως beyerdynamic DT770, Audio Techina ath m50, AKG Κ271 ή Κ272 ή K550 ή τα Sennheiser HD 558 (ανοιχτού τύπου), ή Sony MDR-1R. Θυσιάζουν λίγο απο το soundstage στα παιχνίδια αλλά εγώ τα θεωρώ all arounders, να μπορείς να ακούσεις και λίγο ποιοτικά την μουσικούλα σου δεν υπάρχει μόνο το gaming, για 180 ευρώ που θέλουν τα tiamat θές να ακούς και μουσική :p

Link to comment
Share on other sites

Τα tiamat όμως υποτίθεται πως έχουν true 7.1 , όπως και τα sirus , όπως και αυτά

Θέλετε να μου πείτε πως παίρνοντας μία xonar/xi-fi + ένα άλλο headset (όχι 7.1) θα έχω surround ήχο καλύτερο από αυτά που δηλώνουν true 7.1?

Επειδή ψάχνομαι και έγω για true 7.1 ή 5.1 τα tiamat από reviews έχουν θετικά σχόλια για αυτό που λένε οτι είναι όπως και τα astro αλλά είναι απλησιάστα σε τιμή.

Αυτη την περιοδο χρησιμοποιω ενα δανεικο ζευγαρι denon DH-1001 ( creative aurvana live! με αλλο αυτοκολλητο στην ουσια ) στο ps3 μαζι με ενα astro mixamp που ειχα παρει απο παλια. Ο mixamp παιρνει το 5.1 σημα απο την κονσολα μεσω toslink και κανει downmix σε dolby headphone 2.

Το αποτελεσμα στις ταινιες ειναι απιστευτο ! την τελευταια φορα που εβλέπα ενα απλο dvd με 5.1 ΕΧ εβγαλα τα ακουστικα και αρχισα να ψαχνομαι γιατι ητανε βραδυ και νομιζα οτι οι ηχοι ακουστηκαν απο καποιο διπλανο δωματιο !

Τα συγκεκριμενα creative ειναι απο τα καλυτερα ακουστικα που μπορει να παρει καποιος στα 60 ευρω. Δινεις αλλα 70-80 σε καρτα ηχου και εισαι jet, δες αυτο το guide εχει παρα πολλα ζευγαρια ! Mad Lust Envy's Headphone Gaming Guide: (Updated 8/17/2013: CAL!, Nuforce HP-800, Fiio E12 Reviewed)

Στα PC games τωρα το πιο "αξιοπιστο" που εχω ακουσει ειναι το cmss3d headphone της x-fi, ειδικα σε openAL/ALchemy το αποτελεσμα θυμιζει ολοφωνικη ηχογραφηση, ελπιζω συντομα να ποσταρω εντυπωσεις απο το SBX surround το οποιο με εχει φαει η περιεργεια να το δοκιμασω εδω και μηνες ( Creative Sound Blaster new s )

edit : τα συγκεκριμενα ειναι στα 32ohm οποτε την βγαζεις και τσαμπε μεχρι να παρεις καρτα

[ame]

[/ame]
Link to comment
Share on other sites

Αυτη την περιοδο χρησιμοποιω ενα δανεικο ζευγαρι denon DH-1001 ( creative aurvana live! με αλλο αυτοκολλητο στην ουσια ) στο ps3 μαζι με ενα astro mixamp που ειχα παρει απο παλια. Ο mixamp παιρνει το 5.1 σημα απο την κονσολα μεσω toslink και κανει downmix σε dolby headphone 2.

Το αποτελεσμα στις ταινιες ειναι απιστευτο ! την τελευταια φορα που εβλέπα ενα απλο dvd με 5.1 ΕΧ εβγαλα τα ακουστικα και αρχισα να ψαχνομαι γιατι ητανε βραδυ και νομιζα οτι οι ηχοι ακουστηκαν απο καποιο διπλανο δωματιο !

Τα συγκεκριμενα creative ειναι απο τα καλυτερα ακουστικα που μπορει να παρει καποιος στα 60 ευρω. Δινεις αλλα 70-80 σε καρτα ηχου και εισαι jet, δες αυτο το guide εχει παρα πολλα ζευγαρια ! Mad Lust Envy's Headphone Gaming Guide: (Updated 8/17/2013: CAL!, Nuforce HP-800, Fiio E12 Reviewed)

Στα PC games τωρα το πιο "αξιοπιστο" που εχω ακουσει ειναι το cmss3d headphone της x-fi, ειδικα σε openAL/ALchemy το αποτελεσμα θυμιζει ολοφωνικη ηχογραφηση, ελπιζω συντομα να ποσταρω εντυπωσεις απο το SBX surround το οποιο με εχει φαει η περιεργεια να το δοκιμασω εδω και μηνες ( Creative Sound Blaster new s )

edit : τα συγκεκριμενα ειναι στα 32ohm οποτε την βγαζεις και τσαμπε μεχρι να παρεις καρτα

Πολύ καλός ο ήχος στο video να και με το cmss-3d ακούγεται λίγο λες και είσαι σε σπηλιά...Δλδ με αυτό και με αυτό θα δω μεγάλη διαφορά??? (σε σχέση με τα megalodon που έχω)

Link to comment
Share on other sites

Για την καρτα μην σε παρω στον λαιμο μου, ΔΕΝ εχω δοκιμασει το SBX ακομα.

Βαλε το surround της razer που ειναι τζαμπε και βλεπουμε :p

Διαβασε το review των πανακριβων Triton AX pro, πανω κατω σου λεει τι να περιμενεις οταν θα κανεις την μεταβαση απο 8 ηχειακια σε ενα σοβαρο ζευγαρι στερεο :)

Link to comment
Share on other sites

Τα tiamat όμως υποτίθεται πως έχουν true 7.1

Define true 7.1

Δηλαδή άντε να πεις ότι είχαν 2 πίσω και 2 μπροστά. Που και αυτό μπούρδα μου ακούγεται δηλαδή. Αλλά το 7.1; δεν είμαστε με τα καλά μας. Το κεντρικό υποτίθεται το κάνουν ως 2 ηχειάκια. Που για μάντεψε, δεν είναι μπροστά σου, αλλά στα πλάγια. Και επίσης έχουν και ηχεία back. Που και αυτά δεν είναι back. Και το .1 τι είναι; Subwoofer στο ακουστικό;

Αν παίζουν καλά θα είναι ίσως λόγο κάποιον αλγορίθμων που θα έχουν και όχι λόγο αυτής την lol science διάταξης.

Δηλαδή άμα βγάλουν 7.1 ποντίκι θα πάτε να το αγοράσετε; :p

Αν θέλαν να κάνανε true 7.1 ακουστικά ας βγάζανε ένα πράγμα σαν κράνος με 7 ηχειάκια γύρο από το κεφάλι σου και ένα subwoofer στο χέρι :p

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλός ο ήχος στο video να και με το cmss-3d ακούγεται λίγο λες και είσαι σε σπηλιά...Δλδ με αυτό και με αυτό θα δω μεγάλη διαφορά??? (σε σχέση με τα megalodon που έχω)

Αν ρωτήσεις γνώστες, θα σου πουν ότι τα Aurvana είναι καλά αλλά όχι και τίποτα το τρομερό. Δηλαδή η καθαρότητα και ο ρεαλισμός του ήχου(αυτό που λέμε πιστότητα) πέρα από την ισορροπία μπασων πρίμων κτλ. είναι απλά οκ για τα λεφτά.

Δυστυχώς για καλά ακουστικά θες πάνω από ~150 ευρώ για να πεις ότι ανεβαίνεις σε πιστότητα και θα φτάσεις μέχρι τα 1.400 € για να εξαντλήσεις τα ανθρώπινα όρια αντίληψης(με την υπάρχουσα τεχνολογία). Να υπολογίζεις διπλασιασμό τιμής για κάθε αξιόλογη διαφορά. Αυτό είναι το μάρκετινγκ στην αγορά αυτή, δυστυχώς.

Φοβερά ακουστικά σε ρεαλισμό και λεπτομέρεια και ευκολία οδήγησης είναι τα AKG K551 και Philips Fidelio X1. Από αξιόπιστα άτομα με ακριβή συλλογή ακουστικών αλλά και ριβιούερς ακούς τα καλύτερα λόγια γι'αυτά.

Στα ~150€ υπάρχουν τα 558 της sennheiser με ωραίες μεσαίες για μουσική-games, αν συμβιβαστείς με το απλά οκ μπάσο(ποιοτικά και ποσοτικά). Υπάρχουν και τα beyer dt 770 pro των 80 Ohm με φοβερό μπάσο και αρκετά καλό υπόλοιπο φάσμα. Τα 80άρια κάποιοι τα προτιμούν περισσότερο από τα 250άρια(ναι υπάρχουν διαφορές πέρα από την αντίσταση). Τέλος, η επαγγελματική σειρά της AKG(σειρά Κ) είναι μάλλον ψιλοφόλα, δεν βλέπεις καλά σχόλια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.