Jump to content



Recommended Posts

Γεια σας παιδιά!!! Έχω τον επεξεργαστή I-7 950 με το socket LGA 1366 μητρική έχω την ASUS RAMPAGE II GENE σκέφτομαι να την αλλάξω!!! Δεν ξέρω όμως τι έγινε με το socket ψάχνω και δεν βρίσκω , τι μητρική πρέπει να βρω ;;;

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια ειναι πως όπως λες σε Ελληνικά καταστήματα δεν υπάρχει διαθεσιμότητα,αν καίγεσαι κάποια στιγμή να βρεις, θα κοιτάξεις ή σε καταστήματα εκτός Ελλάδος ή σε μεταχειρισμένη.Πάντως απ' όσο γνωρίζω το 1366 δεν είναι EOL ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου αυτό ήθελα να καταλάβω ότι δεν υπάρχει, για φαντάσου όμως έχω έναν επεξεργαστή που τον πήρα τον Ιανουαρίου του 10 500€ και δεν έχω υποστίριξη απο εκει που τον πηρα (πλαισιο), δηλαδή να είναι καλά το amazon και το e-bay

Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν βρίσκεις καμία foxconn flaming blade ρε μαν μεταχειρισμένη να την έχεις καβάτζα? το πολύ 70 με 90 ευρώ θα την πάρεις.

τουλάχιστον εγώ αυτό έχω κάνει. αφού ο κόσμος κάνει αναβαθμίσεις και πουλάει τα παλιά εκμεταλλεύσου το από το να κάθεσαι να κλαίγεσαι. Και το πλαίσιο καμία υποχρέωση δεν έχει να σου έχει για 2-3-4 χρόνια μετά μητρικές που σου κάνουν. κάνε ένα πλάνο. αν είναι να κρατήσεις μία πλατφόρμα πολύ και βλέπεις ότι δεν βρίσκεις πράγματα, πάρε μια να τελειώνεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Να πάρω δεύτερη μητρική έτσι απλά για να την εχω καβάτζα δεν θα το έκανα ποτέ!

Τα μαγαζια πάντως (τα μεγάλα τουλαχιστον) θα έπρεπε να εχουν ένα μικρό απόθεμα τουλάχιστον.. Πώς έχουν για παράδειγμα ακόμα μνήμες ddr

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

καλησπέρα παιδιά,

ψάχνω και γω  Mobo socket 1366 επειδή μας άφησε η ASUS P6T deluxe V.2

https://www.asus.com/Motherboards/P6T_Deluxe_V2/

 

έχετε κατι να προτείνετε σας που ο νους σας κατεβάζει,

ευχαααααριστώωωω !

Link to comment
Share on other sites

Αν ψηνεσε να αναστησεις παλι αυτο το socket  πας ε bay  αναγκαστικα μιας και αυτο το socket ειναι νεκρο.

Αποψη μου δωσε κατι παραπανω(αν μπορεις παντα) και κανε μια αναβαθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα βρεις παρά μόνο μεταχειρισμένες ή refurbished στο ebay. Το θρυλικό 1366 socket είναι σε "end of interactive support" φάση.

Υπάρχει και η λύση να πουλήσεις ό,τι έχεις και να πας σε έναν 6600 που είναι και ταχύτερος συνολικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To refurbished δεν με χάλαγε,

ειδικά εάν εχει και εγγύηση.

Δεν βρίσκω όμως !  Που να ψάξω ?

στον ι-μπέη έχει μερικα κομματια lga1366 αλλά από Κίνα και Αμέρικα.. ένα μόνο απο Γερμανία.

και κάτι τέτοια είναι αμφιβόλου ποιότητας ..

Seems everything OK, but no CPU to test with. The Q_LED lights light up and stops right at CPU led,

ASUS Rampage ΙΙΙ

 

Επίσης να ρωτήσω μήπως ξερετε καποιον να μπορει να μετρησει τους πυκνωτες της  ή να να αναλαμβάνει γενικοτερη επισκευη της   P6T

η οποία και με υπηρέτησε σωστά και τίμια και αν την άλλαζα πάλι τέτοια θα παιρνα

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε το socket το έχουν παρατήσει, αλλά πάρε από ebay άφοβα είναι σκυλιά οι 1366 μητρικές, είχα αγοράσει και εγώ για ένα φίλο.

 

Επίσης έχε υπόψιν ότι μπορείς να αγοράσεις Xeon 6 core CPU το οποίο είναι ίδιο με τον 980X , 12MB cache 45nm το οποίο σκοτώνει και το βρίσκεις 100 ευρώ στο ebay.

 

Είχα τέτοιο σύστημα χρόνια και ήταν απίστευτο. Το μόνο κακό που έχει πλέον η πλατφόρμα είναι ότι δεν μπορείς να παίξεις κανονικά τους NVMe / PCIe SSD και να είναι Bootable.

 

Διατήρησέ το το μηχάνημα και αν θες CPU πάρε λινκ

 

http://www.ebay.com/itm/Intel-Xeon-X5650-2-66GHz-6-Core-12MB-Cache-LGA1366-CPU-SLBV3-Processor-/222185075521?hash=item33bb433341:g:jysAAOSwYSlXhfVw

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.