Jump to content



MacBook+ασχετος= tragic :)


makio

Recommended Posts

φιλοι μου καλοι!

εχω στα χερια μου ενα macbook A1181 (C2D 2.13/2GB/160GB/SD/GR/IEA)

το οποιο εφαγε γερο τρακο αλλα 'σχεδον' επεζησε -ψιλοπαραμορφωσεις και γδαρσιματακια....

οταν το ανοιγεις εμφανιζεται το μηλο και το 'ρολογακι' που τρεχει επ απειρο....μετα απο 2 ωρες ακομα εκει...

οποτε λεω 'καραμπινατη οσφυοκαμψια' και προσπαθω να βγαλω την μπαταρια αλλα δεν....

τελικα με πολλα ζορια,μαχαιρια,κατσαβιδια βγηκε (ειχαν στραβωσει τα λαμακια)

εβγαλα ολα τα βασικα + το καπακι πανω κλπ και εβαλα τον σκλ.δισκο στο πισι μου οπου το sentinel εδειξε προβλημα με bad sectors....

το προβλημα μου ειναι οτι δεν εχω ασχοληθει με εγκαταστασεις os x κλπ οποτε θελω μικρη βοηθεια..

με τον σειριακο βρηκα οτι το συγκεκριμενο εχει την εκδοση os x 10.5.7

εψαξα στον 'μαυρογενη' αλλα βρηκα την 10.5.6 -θα υπαρχει προβλημα?

μπορω να κανω burn στο πισι ή θα χρειαστω τιποτα εξτρα?

απ οτι βρηκα ,θα χρειαστω εναν converter για το DMG αρχειο...

κατοπιν με το dvd θα ξεκινησω κατευθειαν εγκατσταση κλπ στον δισκο?

ο δισκος μηπως χρειαζεται ειδικο φορματ? (τωρα ειναι ntfs παλιος sata 160αρης για δοκιμη)

για δωστε ενα χερι (και ποδι) βοηθειας!! :mamba:

Link to comment
Share on other sites

Πριν κάνεις οτιδήποτε ρώτα στην Infoquest αν μπορεί να σου δώσει dvd με το osx καθώς το έχεις πληρωμένο λογικά κατά την αγορά του macbook.

edit: τον δίσκο θα τον κάνεις erase μέσα από το disk utility κατά το setup οπότε μην σε νοιάζει αν είναι σε ntfs.

Link to comment
Share on other sites

Ο σκληρός στο Mac πρέπει να έχει GPT (GUID Partition Table), όχι MBR, και το filesystem να είναι HFS+ Journaled non case sensitive, όχι FAT/NTFS/ΕΧΤ2/UFS κτλ. Τα αναλαμβάνει ο installer αλλά μπορείς να κάνεις το δικό σου partitioning, αρκεί να ακολουθήσεις το παραπάνω για το bootblock και το root/system partition.

Όπως και να 'χει, καλύτερα να βάλεις Snow Leopard* (π.χ. retail 10.6.3 και να κάνεις μετά την εγκατάσταση update σε 10.6.8). Αν έχεις DL DVD και λειτουργεί το DVD του Mac η διαδικασία είναι απλή: το καις στο PC (το βρίσκεις άνετα σε ISO, δεν χωράει σε single layer DVD) και μπουτάρεις το installation DVD στο Mac. Αν θες κρατάς κρατημένο το Option στην αρχή για να σε ρωτήσει από ποια συσκευή θέλεις να κάνεις εκίνηση.

Ακόμη καλύτερα, καις το ISO σε USB stick. Σε linux είναι εύκολα τα πράγματα, αν έχεις windows μπορείς να κοιτάξεις εδώ αν σε βολεύει (δεν το έχω δοκιμάσει αλλά δεν βλέπω γιατί να μην λειτουργεί αν ακολουθήσεις τις οδηγίες):

http://www.osx86.net/notebooks/15021-make-bootable-usb-mac-os-x-installer-both-windows-mac.html

Επίσης μπορεί να χρησιμοποιήσεις μέθοδο με το clover:

BootDiskUtility.exe / Home / cVad MAC

PS Προσωπικά, Snow Leopard > Mountain Lion > Lion > Leopard, αλλά εξαρτάται από το configuration του macbook (βάλε του λίγο παραπάνω μνήμη αν βρεις, τζάμπα είναι). Μια και σε βλέπω χρήστη Windows, αναλογικά: SL=WinXP, ML=Win7, Lion=Vista, Leopard=2old. Αν έχεις 64bit CPU (Core 2 Duo) παίρνεις και Lion, αν είναι όμως το early 2008 μοντέλο νομίζω το ML δεν είναι supported.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις! πολλα τα εχω διαβασει σε καποια φορουμ αλλα οι αποριες παρεμεναν...

οποτε καιω το DMG σε DL δισκακι και κανω φορματ στο δισκο κι εγκατασταση..

αν τελικα εχουμε επιτυχια ,δλδ απο το τρακο δεν εχουμε καμια απωλεια εκτος του δισκου ,τοτε θα το ψαξουμε για νεο δισκο (hdd / ssd) θα δοκιμασουμε και κανα λειτουργικο νεωτερο (μαλλον το snow) και βλεπουμε....

το μηλαρακι ειναι ενος φιλου που του εκατσε η στραβη στα χειροτερα του..

ελπιζει το κοστος να περιοριστει σε δισκο-λειτουργικο και ισως μνημη (+)

ευχαριστω και παλι παιδια (υποπτευομαι οτι δεν θα χαθουμε!!?? ε?) :snap:

υγ.εδω τα χαρακτηριστικα του ακριβως!

http://everymac.com/systems/apple/macbook/specs/macbook-core-2-duo-2.13-white-13-mid-2009-nvidia-specs.html

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις κανέναν κοντά σου με MAC να σου φτιάξει το DMG σε ένα USB ?

nope...και οσους τουλαχιστον γνωριζω δεν ξερουν τι κρυβεται πισω απο την οθονη (τα πρασινα ανθρωπακια δλδ)

η συνεχεια εχει ως εξης - εφτιαξα το δισκακι ,εβαλα τον σκλ.δισκο πειραματοζωο στο μακ και ξεκινησα εγκατασταση...

στην αρχη με τα utilities ετοιμασα τον δισκο και στη συνεχεια εγκατασταση μεχρι που κολησε σε ενα μυνημα...

''remaining time >calculating..'' ελεγε και το παρατηρησα καποια στιγμη γιατι εκανα αλλη δουλεια...

το αφησα κι εγω να δω τι θα ...βγει στο τελος...

μετα απο 10-20 (?) λεπτα εβγαλε μια αναφορα με σφαλματα απο τα οποια δεν καταλαβα και πολλα αν και σε αρκετα ειχε και αναφορες σε διευθυνσεις μνημης...

εβγαλα παλι τον δισκο το εξετασα κι ειναι υγιης!....ξεκινησα παλι την διαδικασια αλλα πλεον δεν βλεπει καθολου τον δισκο.....στο install εμφανιζει μονο το οπτικο του + το εξωτερικο οπτικο (usb) που εχω συνδεσει γιατι το ενσωματωμενο εχει μαλλον ζημια στον μηχανισμο...

καπου διαβασα οτι υπαρχει ασυμβατοτητα με σκλ.δισκους WD (η δοκιμη εγινε με wd 160)

τωρα θα του βαλω πανω εναν toshiba που εχω ,αφου τον τσεκαρω κι αυτον για προβληματα πρωτα....

καμια αλλη ιδεα?

αν κατεβασω καποια εκδοση snow leopard ,υπαρχει τροπος χωρις mac να ετοιμασω usb αντι δισκακι dl ??

εδιτ! >> κατι ειναι σαπιο στο βασιλειο της Δανιμαρκιας....

ο WD σκλ.δισκος που τον ελεγξα και ηταν ενταξει ...δεν ειναι ενταξει...μου φερθηκε ασχημα ο παλιοχαρακτηρας..!

τον ξαναεβαλα στο πισι να τον τσεκαρω και εβγαλε σφαλμα για spin (sentinel)...

edo με ταξι , ο toshiba φορτωνει κανονικα κι ελπιζω να τελειωσει στο 100%....

εδιτ2!>> η εγκατασταση τελειωσε - ολα καλα! ...θα επανερθω δρημητριος αργοτερα....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.