Jump to content



Προσπαθώντας να φτιαξω ενα σαλονοπισο...


unseen

Recommended Posts

ειχα κατι πραγματακια στη ντουλαπα πεταμενα...μαζευτηκε ενα μηχανημα..

Για software εβαλα αυτο http://www.geexbox.org/en/index.html

Προβλημα πρωτο--> δεν εχω εικονα στη τηλεοραση... πρεπει κατι να κανω? Δοκιμασα 3 καρτες με tv out. Viper 550 , Fx5200, gfmx440. Στην tv δειχνουν αηδιες...αλλη δειχνει ασπρα αλλη γραμμες...

Προβλημα δευτερο που δε με καιει ειναι οτι δεν δειχνει υποτιτλους....

Εχει φτιαξει κανεις κατι αναλογο?

post-60-1416071237,2887_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen

Προβλημα πρωτο--> δεν εχω εικονα στη τηλεοραση... πρεπει κατι να κανω? Δοκιμασα 3 καρτες με tv out. Viper 550 , Fx5200, gfmx440. Στην tv δειχνουν αηδιες...αλλη δειχνει ασπρα αλλη γραμμες...

έχεις τσεκάρει αν έχεις γυρίσεις σε PAL και όχι NTSC;

Link to comment
Share on other sites

ειχα δοκιμασει voodoo 3 3000 στην tv..και ηταν πολυ χαλια ακομα και αν σου φτιαχτουν τα προβληματα ειναι μικρη η αναλυση

ειχα χρισημοποιησει ενα scart που ειχε εισοδο s-video

Link to comment
Share on other sites

μαλλον κατι δεν λεω σωστα.... Αυτο το link το ειδε κανενας? --> http://www.geexbox.org/en/index.html

@jimk Πως βρε Jim να βαλω pal b που ουτε το post δεν βλεπω?

@shadow πως να βαλω το bsplayer σε ετοιμο distribution linux για αυτην τη δουλεια?

@spc μπορω να το βαλω σε δισκο αλλα τωρα ειναι ετσι προσωρινα...αν παιξει με το καλο..

*post = power on self test

Link to comment
Share on other sites

παλαιοτερα που το ειχα δοκιμασει εκανα ριπ απο το gordianknot τους υποτιτλους (εχει το vobsub μου φενεται δεν θυμαμαι καλα) και εγραψα μια ταινια με τα δυο εξτρα αρχεια

π.χ. batman.avi

κai εκανα rename τα αρχεια *.idx kai *.sub σε

batman.idx kai

batman.sub

boot απο το παραπανω και επαιξε

Link to comment
Share on other sites

Ναι το καταλαβα οτι καποια σχεση θα πρεπει να εχει με σαλονι.. αλλα ισαμε εκει .

Επειδη εδω εχουν αλλαξει εντελως οι γνωσεις -αποψεις κλπ κλπ περι υπολογιστων και τα ρεστα που ειχα μεχρι σημερα,τι διαφορετικο εχει ενα σαλονοπισο(οπως το λεει) με ενα του δωματιου ?

Link to comment
Share on other sites

έβαλες το τελευταίο που λέει ότι έχει fix για το tvout των nvidia?

έχεις δοκιμάσει να βάλεις κάποια οθόνη πρώτα?

το κατεβάζω να το βάλω κι εγώ, έχω gf4200 οπότε θα χω το ίδιο πρόβλημα λογικά.

στο composite το βάζεις?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από paschalia

τι διαφορετικο εχει ενα σαλονοπισο(οπως το λεει) με ενα του δωματιου ?

Το σαλονόπισο, συνήθως είναι μικρό, καλαίσθητο(*) (για να μοιάζει με το βίντεο ή το στερεοφωνικό και να μην φαίνεται παράταιρο στο σαλόνι), συνδέεται σε τηλεόραση αντί για οθόνη και χρησιμεύει κυρίως για να βλέπουμε ταινίες DivX & DVD και να ακούμε mp3 στο σαλόνι

(*) μην κρίνεις από την φωτογραφία στο πρώτο ποστ του unseen:whistle2:

Link to comment
Share on other sites

Τι να ανοίξεις? Δεν τη βλέπεις? Τη φωτογραφία που δείχνει ένα καφέ ξύλινο έπιπλο με μια τηλεόραση στο πάνω μέρος και ένα "χύμα" pc (μόνο τα εντόσθια χωρίς καθόλου κουτί) από κάτω...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.