Jump to content



Γνώμη για νέο Μονιτορ PC


lazarosleon

Recommended Posts

Καλημερες.:banging:

Λεω να αποχωριστω την 23αρα LG την οποια εχω (Flatron M237WD) και να παω σε ενα καθαρα Monitor (οχι τηλεοραση κλπ), με 2 Msec χρονους(πιστευω οτι ειναι καλο για Gaming και για φωτογραφιες)

Σαν πρωτη εικονα , ειδα αυτην εδω S24B370H Samsung, την οποια φερνει μονο το πλαισιο.

Εχουμε αποψη για αυτην, η καποια αλλη προταση??

Σκεφτομουν να ανεβω στις 27'' αλλα δυστυχως, εχω θεμα με το γραφειο(δεν χωραει για πολυ λιγο στο πλατος)

Παρακαλω τα φωτα σας :banging::dance3:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερες.:banging:

Λεω να αποχωριστω την 23αρα LG την οποια εχω (Flatron M237WD) και να παω σε ενα καθαρα Monitor (οχι τηλεοραση κλπ), με 2 Msec χρονους(πιστευω οτι ειναι καλο για Gaming και για φωτογραφιες)

Σαν πρωτη εικονα , ειδα αυτην εδω S24B370H Samsung, την οποια φερνει μονο το πλαισιο.

Εχουμε αποψη για αυτην, η καποια αλλη προταση??

Σκεφτομουν να ανεβω στις 27'' αλλα δυστυχως, εχω θεμα με το γραφειο(δεν χωραει για πολυ λιγο στο πλατος)

Παρακαλω τα φωτα σας :banging::dance3:

Oτι παρεις να ειναι VA κατα βαση τα monitor της BENQ.

+ απιστευτα μαυρα (κοντα στο 0.04)

+ 3.000-5.000 και βαλε πραγματικό contrast

+ γρήγορο ms (γυρω στο 5ms και πραγματικό 8-10ms)

+ Μηδενικό input lag

+ Κανενα θεμα με bleeding

Θες και τιποτα αλλο ? Αυτα που λες με 2ms Monitor ειναι για τις χωματερές!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου. Αυτα που μολις μου ειπες, πραγματικα, δεν τα γνωριζω. Αυτο με τα 2ms μονο ξερω, οτι οσο πιο μικρο νουμερο ειναι, τοσο καλυτερο ειναι σε Gaming/απλη επεξεργασια εικονας και νομιζω οτι δεν ειναι κουραστικο στην πολυωρη χρηση. Αν μου τα χουνε πει λαθος μονο για να με καθοδηγησουν σε καποιο προιον, δεν το γνωριζω ειλικρινα. Ξερω μονο οτι η Samsung βγαζει πολυ καλες οθονες και για αυτο και δεν θελω να ξαναπαω σε LG(δεν εχει καποιο προβλημα, απλα θελω να την αλλαξω), και με χαλασε η μειωση εγγυησης!!

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου προτηνα αφτην αν σε ενδιαφερει την θελω και εγω η οποιος αλλος θελει να παμε για ομαδηκη Newegg.com - ASUS VG248QE Black 24" 144Hz 1ms (GTG) HDMI Widescreen LED Backlight LCD 3D Monitor Height&pivot adjustable 350 cd/m2 80,000,000:1 Built-in Speakers:big_boss::jump::dance3:

Link to comment
Share on other sites

Τα 2ms κτλ. είναι μπούρδες. Για gaming απόδοση σε ενδιαφέρει το input lag που μόνο σε review θα το βρεις (δεν το δίνουν οι κατασκευαστές). Για ποιότητα εικόνας κοιτάς μόνο ips & va panels, αν και τα va σίγουρα υστερούν σε input lag (δεν ξέρω πόσο πολύ έχει εξελιχθεί η τεχνολογία σε αυτό το θέμα). Μια καλή και οικονομική all around λύση είναι το dell u2412m. Μακριά από (φτηνά) samsung, lg κτλ.

Link to comment
Share on other sites

:fist:καλημερα σας και χρονια πολλα σε ολους.ακουω γνωμες για κενουργιο μονητορ μεχρι 350 ευρο δεν ξερω τι ειναι καλυτερο γιαυτο απευθηνομαι σε σας.

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου προτεινα αφτην αν σε ενδιαφερει την θελω και εγω η οποιος αλλος θελει να παμε για ομαδηκη Newegg.com - ASUS VG248QE Black 24" 144Hz 1ms (GTG) HDMI Widescreen LED Backlight LCD 3D Monitor Height&pivot adjustable 350 cd/m2 80,000,000:1 Built-in Speakers:big_boss::jump::dance3:
:fist:καλημερα σας και χρονια πολλα σε ολους.ακουω γνωμες για κενουργιο μονητορ μεχρι 350 ευρο δεν ξερω τι ειναι καλυτερο γιαυτο απευθυνομαι σε σας.

Two_Face.jpg

:p

benq XL2411T 260 ευρω απο amazon.co.uk

Η επιλογη των πρωταθλητων -> http://www.thelab.gr/othones-kai-panels/120-hz-pc-monitors-82650-5.html#post1063450160 <- :)

Link to comment
Share on other sites

:fist:καλημερα σας και χρονια πολλα σε ολους.ακουω γνωμες για κενουργιο μονητορ μεχρι 350 ευρο δεν ξερω τι ειναι καλυτερο γιαυτο απευθηνομαι σε σας.

Δες και αυτη εδω την έχω και είναι καταπληκτικό monitor

Review

Specs

ΔΕΝ ειναι 120hz ομως

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2162]GruntGR[/MENTION]

Προτείνεις λύση προσανατολισμένη στο gaming. Δεν παύει όμως να είναι ΤΝ με όλα τα εγγενή μειονεκτήματα αυτών των panels...

Η απόλυτη λύση είναι IPS ή VA panel @ 100Hz. Νομίζω ότι μόνο η ΕΙΖΟ προσφέρει κάτι τέτοιο, αλλά σε εξωφρενικό κόστος...

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλες και οι δυο αλλα την θελω πιο πολυ για game και μαλον η benq ειναι καλητερη.τι πανελ εχει? TN η IPS?

καποιο IPS που να παιζει 3d και να ειναι 120Hz υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλες και οι δυο αλλα την θελω πιο πολυ για game και μαλον η benq ειναι καλητερη.τι πανελ εχει? TN η IPS?

Δυστυχώς ΤΝ. Εφόσον όμως τη θες για games, δεν θα έχεις πρόβλημα κατά τη γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα φυσηκα τα games ειναι η προτερεοτητα μου αλλα και ταινιες θελω να βλεπω θελω να κανω nvidia surround με τρια μονιτορ γιαυτο θελω να το ψαξω λιγο το θεμα

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι οταν λετε " την θελω για gaming" να ειστε λιγο πιο σαφεις ως προς την χρηση, καποιος μπορει να θελει να εχει μια οθονη απλα για να παιζει, αλλος μπορει να ειναι φανατικος single player και να θελει οσο το δυνατον πιο πιστη αποτυπωση της τελικης εικονας σε σχεση με αυτο που κανονικα θα επρεπε να βλεπει ( σαν το D65K calibration για τους σινεφιλ ενα πραγμα )

Καποιος αλλος μπορει να ειναι πιο συνειδητοποιημενος, δηλαδη να εχει ξαναπαιξει στο παρελθον με υψηλο refresh rate ελαχιστο ghosting και χαμηλο input lag και να εχει "γλυκαθει", τελος καποιος μπορει να θελει να συνδυασει ολα τα παραπανω και να καταληξει σε μια οθονη που τα θα παει καλα εως πολυ καλα σε ολους τους τομεις αλλα δεν θα αριστευει πουθενα - ή/και σε ενα multi monitor setup :)

[MENTION=2162]GruntGR[/MENTION]

Προτείνεις λύση προσανατολισμένη στο gaming. Δεν παύει όμως να είναι ΤΝ με όλα τα εγγενή μειονεκτήματα αυτών των panels...

Η απόλυτη λύση είναι IPS ή VA panel @ 100Hz. Νομίζω ότι μόνο η ΕΙΖΟ προσφέρει κάτι τέτοιο, αλλά σε εξωφρενικό κόστος...

Ειτε πας σε IPS ειτε σε TN το backlight bleed και το μετριο προς κακο μαυρο( σε συγκριση με τα VA ) δεν το γλιτωνεις, το γνωριζεις πολυ καλα αυτο.

IPS στα 100-120hz μπορεις να εχεις με τα περιφημα catleap απο την Κορεα, θα εχεις ομως παραπανω ghosting απο το οποιοδηποτε 120hz TN monitor ακομα και αν το συγκεκριμενο ειναι χωρις lightboost ή εστω καποιου ειδους overdrive, δηλαδη μονο στο mouse θα εχεις οφελος που θα το νιωθεις πιο fluid.

το monitor της failZO που αναφερθηκε πιο πανω ειναι ενα κοινο 60αρι, απλα εχει overdrive οποτε θεωρητικα βγαζει λιγοτερο ghosting απο αλλα IPS που δεν εχουν, τωρα να δωσεις 300 ευρω για να εχεις τα χρωματα των γιωταδων της fnatic το ονομα της eizo και μερικα ψιψινια και κοκοψοψαρα ενω κανεις την ιδια δουλεια με 50-70 ευρω λιγοτερα ( dell2412 ) το θεωρω ανουσιο, 60hz IPS το ενα 60hz και το αλλο :)

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλες και οι dell2412m εχω ακουσει πολυ καλα λογια απο πολους αλλα εχω μια απορια τι διαφορα εχει ενα μονιτορ dell2412 σε fps απο ενα ASUS VG248QE? σε surround πια προτηνετε?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κατσεις ο ιδιος μπροστα σε 120hz monitor δεν βγαινει ακρη οτι και να σου πουμε εμεις, περνα και ενα spellcheck το κειμενο σου με το word πριν κανεις post, μας εχης βιασοι τα ματια τοσι ορα :p

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα !

Επειδή εν όψει αναβάθμισης ψάχνομαι κι εγώ για 23αρι-24αρι monitor με κύρια χρήση το gaming, θα ήθελα τη γνώμη όσων το έχουν ψάξει το θέμα και έχουν ξεχωρίσει συγκεκριμένα κομμάτια.

Budget ~250€

Και μερικά γενικά ερωτήματα, έτσι για να μου λυθούν κάποιες απορίες και να καταλάβω τα βασικά για το αντικείμενο...

Τι είναι αυτό που κάνει ένα monitor καλό; Το όσο το δυνατό καλύτερο refresh rate και το όσο το δυνατό μικρότερο response time; Το panel του; Ποιο είναι το καλύτερο panel; Υπάρχει καλύτερο panel ή είναι υποκειμενικό ανάλογα με το μάτι και τη χρήση του καθενός;

Link to comment
Share on other sites

κοιτα λιγο αυτες ου αναφερθηκαν παραπανω πρωτα σιγουρα υπαρχουν κι αλλες αλλα αφτες ξεχοριζουν. εγω μαλον παω για την dell αλλα το ψαχνω το θεμα ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Eγω να γινω λιγο γιοτας θα πω περιμενε λιγο εχω υποψια θα σκασουν πολλα και ενδιαφεροντα monitor μεσα στο καλοκαιρι.Μια σιγουρη ειναι η samsung.

Link to comment
Share on other sites

το monitor της failZO που αναφερθηκε πιο πανω ειναι ενα κοινο 60αρι, απλα εχει overdrive οποτε θεωρητικα βγαζει λιγοτερο ghosting απο αλλα IPS που δεν εχουν, τωρα να δωσεις 300 ευρω για να εχεις τα χρωματα των γιωταδων της fnatic το ονομα της eizo και μερικα ψιψινια και κοκοψοψαρα ενω κανεις την ιδια δουλεια με 50-70 ευρω λιγοτερα ( dell2412 ) το θεωρω ανουσιο, 60hz IPS το ενα 60hz και το αλλο :)

Καλα ενα κοινό 60αρι δεν το λες και σίγουρα εχει καλύτερη ποιότητα απο την dell σε panel οπου το anti glare coating μοιάζει σαν ενα σμήνος μυγες εχει χεσει την οθόνη...

Link to comment
Share on other sites

Eγω να γινω λιγο γιοτας θα πω περιμενε λιγο εχω υποψια θα σκασουν πολλα και ενδιαφεροντα monitor μεσα στο καλοκαιρι.Μια σιγουρη ειναι η samsung.

μπορει και να περημενω γιατι θα ειναι τρια τα μονιτορ και τα ευρα θα ειναι αρκετα...αλλα αυτη την στηγμη οικονομηκη και καλη λυση ειναι τα dell 2412 και να πω την αληθεια κοιταω και τα asus vg248qe. τι γνωμη εχεις για τα asus σε NVidia surround?

ψαχνοντας βρηκα αυτο BenQ Global | Products - LCD Monitors - BL2410PT υπαρχει και στο amazon. περημενω σχολια:p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.