Jump to content



about ECDL


Recommended Posts

Γεια χαρα.

δε ξερω αν ειναι η σωστη κατηγορία στα θεματα αλλα τεσπα, μπαινουμε στο ψητο.

πριν κατι χρόνια, 6-7, ειχα κανει μαθηματα ECDL (ο βοιδαρος!). τωρα θελει το τσουπακι μου να δωσει και αυτο γιατι ειναι απαραίτητο και το ζητάνε στην δουλεια της. το θεμα μου ειναι εγω εχω βιβλιο απο τοτε και της το εχω δωσει να διαβάζει. εχω τις εξης ερωτήσεις

1. καπου πηρε το ματι μου για ECDL 5 ενω αυτο το βιβλιο για ECDL 4. Τι διαφορές εχει;;;

2. υπάρχει ακομα το ECDL start με τις 4 ενότητες μονο; γιατι απο κατι προκυρήξεις για θεσεις που εχω δει να βγαινουν και την ενδιαφέρουν, νομίζω οτι την καλύπτει.

3. υπάρχει καποιο βιβλιο που προτείνει καποιος αν στο ερωτημα 1, εχει αλλαξει κατι;

μιλ μερσι προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

thanx alexandertm9 για την απαντηση. και εγω τωρα το εψαξα. θεωρεις με κατι τετοιο MS Windows 7 και Office 2010 | Γουλτίδης, Χρήστος | Papasotiriou.gr | 9789604615308 θα ειναι κομπλε; θεωρω βλακεια να παει να τα σκασει για να κανει μαθηματα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι βλακεία να τα σκάσει για μαθήματα αν μπορείς να την βοηθήσεις και εξηγήσεις.

Αν όχι καλό θα ήταν.

Εγώ π.χ. την γυναίκα μου της έκανα μαθήματα ο ίδιος και πήρε το ECDL. Αλλά όταν λέμε μάθημα, εννοούμε μάθημα, όχι ρώτα με ότι δεν ξέρεις, αλλά να κάτσεις να αφιερώσεις χρόνο.

Αν δεν μπορείς, ας κάνει τα μαθήματα.

Link to comment
Share on other sites

Μην δώσεις καθόλου χρήματα. Εγκατέστησε της το Office 2010 και δώσε της το βιβλίο που έχεις και την ύλη, ότι δεν μπορεί να βγάλει θα το κάνει αναζήτηση με την ίδια ορολογία που το αναφέρει στο βιβλίο. Π.χ. πως να κλειδώσει μια γραμμή στο Excel, το βιβλίο θα αναφέρει τη λέξη Σταθεροποίηση Γραμμής, η ορολογία τόσο στο Office 2003 όσο και στο 2010 είναι ίδια καθώς γίνετε με πρότυπα και δεν αλλάζει, απλά αλλάζει η θέση της στο μενού του προγράμματος. Αντί λοιπόν να πατήσει Μενού-Εργαλεία και λοιπά στο 2003 θα πατήσει Καρτέλα-Προβολή στο 2010.

Τα βιβλία είναι για άτομα που δεν έχουν καθόλου επαφή με τον υπολογιστή.

Στο λέω απο πείρα, έκανα 2 χρόνια μαθήματα ECDL σε φροντιστήριο, ήταν απο τις πρώτες φοιτητικές μου δουλειές.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Έχει καλή σχέση με υπολογιστή αλλά όχι τόσο με office. Σκέφτομαι να της πω να πάρει και ένα βιβλίο όπως το παραπάνω που έδειξα για μην υπάρχουν καθόλου μπερδέματα

Sent from my Nexus S using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Έχει καλή σχέση με υπολογιστή αλλά όχι τόσο με office. Σκέφτομαι να της πω να πάρει και ένα βιβλίο όπως το παραπάνω που έδειξα για μην υπάρχουν καθόλου μπερδέματα

Sent from my Nexus S using Tapatalk 2

Υπάρχει ένα πρόγραμμα που έχουν τα φροντιστήρια το οποίο βγάζει σχεδόν τις ίδιες ερωτήσεις με αυτές που πέφτουν στις εξετάσεις σε κάθε ενότητα. Εγώ είχα πάει σε φροντιστήριο στο οποίο είχαν αυτό το πρόγραμμα. Τους είπα πως δε θέλω να κάνω μαθήματα, θα πληρώσω σε αυτούς τη συμμετοχή για κάθε ενότητα και αν γίνεται να δώσω ένα ποσό για να κάνω πρακτική στο πρόγραμμα που είχαν. Μου είπαν με 20 ευρώ θα μπορούσα να πηγαίνω και να κάνω πρακτική στο πρόγραμμα μέχρι να πάρω το ECDL. Προσωπικά ενώ ήξερα τα βασικά σε word excel access power point πήρα και βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπόν μιας και ρώτησα και έδωσε το τσουπακι μου, να σας πω κι εγώ τι ισχύει.

Λοιπόν καταρχήν δεν είναι απαραίτητο να δώσεις office 2010 + windows 7. Όποιος ενδιαφέρεται να δώσεις παλιότερες εκδόσεις, μπορεί να βρει ένα φροντιστήριο - εξεταστικό κέντρο που έχει και τα παλιότερα.

Η ύλη δεν έχει αλλάξει τραγικά οπότε και με ένα παλιότερο βιβλίο, διαβάζεις κανονικά και βλέποντας την ύλη, βρίσκεις τις διαφορές στο ίντερνετ.

Δυστυχώς βιβλίο δεν μπορώ να προτείνω και ειδικά για το ecdl syllabus 5.0 γιατί εγώ έχω παλιότερο και δεν μπήκα στην διαδικασία αγοράς καινούριου.

Αυτά. Απλά τα αναφέρω αν ενδιαφέρεται καποιος

Sent from my Nexus S using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δε το θες για σένα (όπως πολλοί - τί να κάνω την πιστοποίηση για το σπίτι μου), σημασία έχει σε τί εκδόσεις δουλεύουν δημόσιο και επιχειρήσεις, όχι τί προτιμάς να δώσεις. Δεν το έχω ψάξει, ούτε έχω εξεταστεί σε ECDL, αλλά ξέρω καλά ότι οι εταιρείες άρχιζουν να χρησιμοποιούν Win 7.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι τελειως καθετος με την εξέταση του ecdl που για μενα ειναι μια τριχα και μιση. αλλα εφόσον ζητάνε καποια πιστοποιηση στο δημόσιο, αναγκαζονται καποιοι να το δωσουν.

ειπα τα παραπάνω προς ενημέρωση αυτων που θα αναγκαστουν να δωσουν. και αν εχουν πχ windows xp στο σπιτι του, να μην τρεχουν χωρίς λογο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Συγγνώμη που ανασταίνω το θέμα, αλλά ενδιαφέρομαι για πιστοποίηση γνώσεων πληροφορικής για κάλυψη τυπικών προϋποθέσεων συμμετοχής σε διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ.

 

Βλέπω έχουν ξεφυτρώσει πολλοί φορείς πιστοποίησης και δεν γνωρίζω τί διαφορές έχουν μεταξύ τους, ποιοί εκδίδουν πιστοποιήσεις που θέλουν ανανέωση κοκ.

 

Είχα την εντύπωση ότι όλοι οι σχετικοί διαγωνισμοί γίνονται υπό την ομπρέλα του ECDL, αλλά ΄σε ένα κέντρο εκπαίδευσης που επισκέφθηκα για πληροφορίες μου είπαν ότι συνεργάζονται με τη UNICERT και Microsoft και δεν μίλησε κολακευτικά για το ECDL.

 

...αυτό με μπέρδεψε βέβαια, γιατί ακόμη και η Microsoft στη συνεργασία της με το HePIS αναφέρει το πιστοποιητικό ECDL (επίσης φορέας συνεργασίας είναι το PeopleCERT που διάβασα πως δεν είναι πλέον πιστοποιημένος φορέας)

 

Τέλος πάντων, αυτό που χρειάζομαι εγώ είναι μια τυπική πιστοποίηση (χωρίς ανάγκη ανανέωσης) για να μην χάσω τη δυνατότητα ένταξης σε κάποιο πρόγραμμα του ΟΑΕΔ, αλλά δεν ενδιαφέρομαι να παρακολουθήσω μαθήματα, έχω βρει ένα υποτυπώδες υλικό εκμάθησης στην σελίδα getbusy.gr της Microsoft.

 

Αυτά που ήθελα να ρωτήσω είναι:

 

1) Ποιοί είναι οι πιο αξιόπιστοι φορείς στους οποίους θα έπρεπε να απευθυνθώ;

 

2) Από την εμπειρία σας, πόσο διαφέρουν μεταξύ τους στις τιμές και ποιοί είναι οι πιο οικονομικοί;

 

...στο κέντρο εκπαίδευσης που ρώτησα στα Γιάννενα που είπαν τιμή 125€ για εξετάσεις και 190€ συμπεριλαμβανομένης της εκπαίδευσης...στη Θεσσαλονίκη που έριξα μια ματιά θέλουν 225€ μόνο για εξετάσεις σε 3 ενότητες πουλώντας ως "δωρεάν" τα μαθήματα...

...οι διαφορές καταδεικνύουν νομίζω και τον κάποιο καιροσκοπικό χαρακτήρα ορισμένων κέντρων πιστοποίησης, γι αυτό θα ήθελα και τη γνώμη σας.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Έγινε επεξεργασία από vgiozo
Link to comment
Share on other sites

Η αδερφή μου είχε δώσει το ICT, δεν ξέρω πόσο καλό είναι αλλά πάντως έχω δει ότι το ζητάνε στις προκηρύξεις του ΟΑΕΔ και του ΑΣΕΠ. Δεν ξέρω αν ήταν ειδική προσφορά του φροντιστηριου που είχε πάει, αλλά επειδή εκείνη την περίοδο ήταν άνεργη, πήγε με την κάρτα ανεργίας και πλήρωσε μόνο τα εξέταστρα. Δίδακτρα δεν πλήρωσε τίποτα. Και αν κοβόταν στις εξετάσεις μπορούσε να συνεχίσει τα μαθήματα πάλι χωρίς να πληρώσει τίποτα για τα δίδακτρα. 

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε Diploma. Είναι πιστοποιημένος, είναι Θεσσαλονίκη και είναι αυτοί που έχουν βγάλει το πολύ καλό Test4u. Αν έχεις απορίες επί του θέματος, με χαρά να σε βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Η αδερφή μου είχε δώσει το ICT, δεν ξέρω πόσο καλό είναι αλλά πάντως έχω δει ότι το ζητάνε στις προκηρύξεις του ΟΑΕΔ και του ΑΣΕΠ. Δεν ξέρω αν ήταν ειδική προσφορά του φροντιστηριου που είχε πάει, αλλά επειδή εκείνη την περίοδο ήταν άνεργη, πήγε με την κάρτα ανεργίας και πλήρωσε μόνο τα εξέταστρα. Δίδακτρα δεν πλήρωσε τίποτα. Και αν κοβόταν στις εξετάσεις μπορούσε να συνεχίσει τα μαθήματα πάλι χωρίς να πληρώσει τίποτα για τα δίδακτρα. 

 

Δοκίμασε Diploma. Είναι πιστοποιημένος, είναι Θεσσαλονίκη και είναι αυτοί που έχουν βγάλει το πολύ καλό Test4u. Αν έχεις απορίες επί του θέματος, με χαρά να σε βοηθήσω.

 

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, απ' όταν δημοσίευσα το παραπάνω μήνυμα έχω λύσει τις περισσότερες απορίες μου κι έχω ρωτήσει σε κάποια κέντρα πιστοποίησης.

Για αρχικό προσανατολισμό, αυτός ο ιστότοπος συγκεντρώνει αρκετές πληροφορίες

http://www.ecdltest-themata.gr/ecdl-tests-themata-online/282-pistopoihseis-pliroforikis-ecdl.html

 

...ευτυχώς πλέον δεν ισχύει πουθενά η "λήξη" της πιστοποίησης (άντε ένα καλό που έκανε ο Λοβέρδος)...

 

Τα περισσότερα κέντρα δίνουν ή διαφημίζουν δωρεάν μαθήματα, αλλά σχεδόν σε κάθε περιπτωση το κόστος είναι ενσωματωμένο...

 

...τη φθηνότερη τιμή μέχρι στιγμής -ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ- τη βρήκα στη Unicert στα 125€ (αν και δεν είμαι σίγουρος τελικά αν το κόστος έκδοσης πιστοποιητικού συμπεριλαμβάνεται)...μειονέκτημα οι σπανιότερες εξετάσεις (τουλάχιστον στα Γιάννενα όπου βρίσκομαι προσωρινά)

...τη φθηνότερη τιμή για ΜΑΘΗΜΑΤΑ+ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ τη βρήκα στη Vellum-Global/Cambridge στα 165€, σχεδόν όσο κοστίζουν μόνο οι εξετάσεις στα περισσότερα κέντρα, με αρκετά συχνές εξετάσεις...

 

 

Ξέρεις κανείς τί παίζει με το Microsoft IT Academy στον ΟΑΕΔ;

...αρχικά έλεγε για δηλώσεις συμμετοχής μέχρι τέλη Μαρτίου 2015, αλλά στη προκήρυξη λέει για 3ή ορίζοντα του προγράμματος, αλλά και για αποστολή κωδικών στους ενδιαφερομένους κάθε μήνα...

Είχα κάνει αίτηση τέλη Ιουλίου, ακόμη δεν μου έχουν στείλει κωδικούς σύνδεσης...

Έγινε επεξεργασία από vgiozo
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.