Jump to content



Αναβάθμιση στον ορίζοντα!


karmen1983

Recommended Posts

Λεπόν αφού μελέτησα τα πράματα.

1) Καταρχήν δεν ήξερα ότι στην τωρινή έκδοση του premiere παίζει θέμα με το SLI. Οπότε thanks.

2) Το ότι το επόμενο θα υποστηρίζει τις ΑΤΙ και cf/sli το ήξερα.

Τώρα με τις αλλαγές που σκέφτομαι σίγουρα δε θα δώσω τρελά λεφτά και θα εξηγήσω το γιατί.

Για πούλημα πάνε 1090Τ, 2χ6950, ssd και ΑΧ850 (ο αντικαταστάτης του τελευταίου υπάρχει ήδη)

ξεκαθαρίζω 600 κάτι απο αυτά

Οπότε

2χ580 θα τις βρω στα 400 πιστεύω (με blocks?)

1χ8350 190

ssd

Αρα ουσιαστικά πληρώνω τον ssd και τέλος.

Από την άλλη πάλι με τρώει ο ποπός μου να αλλάξω και πλατφόρμα, αν και απο ότι είδα απο το λινκ του wiz, η χρηματική διαφορά με τις επιδόσεις δεν έχει και τον καλύτερο λόγο. Χάνεται το vfm εντελώς καθώς η μετάβαση σε 2011 θα σημαίνει αρκετά παραπάνω με το Setup που έχω στο μυαλό μου αυτη τη στιγμή.:fist:

Asus Rampage IV Extreme | Skroutz.gr

Intel Core i7-3930K | Skroutz.gr

Μέσα στη βδομάδα θα περάσω απο το σπίτι γνωστού που ασχολείται επαγγελματικά με το μοντάζ να δω και πόση πια διαφορά δίνει το παραπάνω σπρώξιμο απο την κάρτα. Βέβαια εκεί θα με πιάσει φρίκη με την quadro που έχει και δε θα είναι και το καλύτερο παράδειγμα :upside:

Για τα πληκτρολόγια κλπ. Σε οθόνη λέω να μείνω στην 27άρα dell και όσο για το keyboard είμαι πολύ παράξενη. Εχω ένα G19 να φανταστείτε στο πατάρι... Ότι βολέψει τον καθένα.:suicide2:

Link to comment
Share on other sites

Ok. 100 ευρώ φτηνότερα: Asrock Fatal1ty X79 Professional | Skroutz.gr

Αν και η Αγάπη μπορεί να πάρει όποια της αρέσει και να την βάψει οπότε δεν περιορίζει το χρώμα εκτιμώ...

Επίσης η m-atx που πόσταρε, σε τι κουτί θα μπει?????

Link to comment
Share on other sites

Νίκο για το keyboard απλά ανέφερα ότι είμαι πολύ περίεργη/παράξενη όπως θες πες το.

Γενικά είμαι με τι θα βολευτώ. Πιστεύω το Χ6 είναι ότι πιο βολικό έχει περάσει απο τα χεράκια μου μέχρι στιγμής και έχω προσπαθήσει με αρκετά πληκτρολόγια να βολευτώ.

Βαγγέλη για το θέμα μητρικής το σκέφτομαι ακόμα όπως είπα. Οσο για την τιμή με τραβάει μαζί και το κόκκινο αλλά όσο για την Asrock που λες σε σχέση με την asus, θα έπρεπε να συγκρίνεις τα "αντίστοιχα" μοντέλα σε θέμα τιμής.

Τώρα αν είναι να χωθώ στο 2011s δε θα λυπηθώ το 100άρικο για την Asus που πέρα απο κάποια extra που ίσως δε θα χρησιμοποιήσω ποτέ, θα μου δώσει και παραπάνω εγγύηση και το μέγεθος να γεμίσω το κουτί.

Για να βάψω cooler μητρικής κλπ σημαίνει χάσιμο εγγύησης και επιπλέον έξοδα σε ανοδιώσεις κλπ. Σε μητρικές το αποφεύγω αυτό προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σύγκρινα "αντίστοιχα" μοντελα, έχοντας ως δεδομένο ότι σκάρτη 2011 μητρική δεν

υπάρχει. Οπότε τα 100αρικα μου φαίνονται λίγο άκυρα ακόμα κι αν υπάρχουν. Επίσης ξέρω

ότι πιθανώς να κλοκάρεις στα όρια του πειραματισμού αλλά όχι κάτι εντελώς extreme. Αν

προσθέσεις ότι ξέρω ότι δεν έχεις και κάποιο κόλλημα εναντίον των asrock, τότε δένει

το γλυκό.

Το θέμα είναι κατ εμέ αν θέλεις να ρίξεις λεφτά για να το χαρείς που λέμε ή αν θέλεις μια κατά το μάλλον ή ήττον ορθολογική αναβάθμιση.

Αν μιλάμε για το πρώτο, περίμενε λίγο ακόμα. Αν μιλάμε για το δεύτερο πάρε έναν 8350 και κάρφωσέ τον πάνω.

Καμιά τρομερή αναβάθμιση δεν θα είναι, αλλά στις δουλειές που κάνεις θα έχει διαφορά. Η ικανοποίηση από την αλλαγή + οι έξτρα επιδόσεις ματσάρουν μια χαρά την τιμή του.

Link to comment
Share on other sites

Αν ψάχνεις το ορθολογικό σε αυτό το θέμα είναι να μη κάνω τίποτα και να κάτσω στα αυγά μου Βαγγέλη :)

Εχω ένα σύστημα που θα με συντροφεύσει καιρό ακόμα.

Απλά απο τη μια θέλω να αλλάξω κάτι έτσι για το καλό, καθώς θα γίνει η αλλαγή κουτιού και απο την άλλη να έχω και το κάτι παραπάνω για να μου φανεί και η αλλαγή.

Το μόνο βέβαιο αυτή τη στιγμή στο μυαλό μου είναι η αλλαγή ssd να σου δώσω να καταλάβεις. Ολα τα άλλα τα σκέφτομαι και θα καταλήξω σε μερικές μέρες που θα δω και το κουτί απο κοντά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.