Jump to content



Αναβάθμιση στον ορίζοντα!


karmen1983

Recommended Posts

Καλημέρα καμάρια :)

Λεπόν με έπιασε το μικρόβιο και μάλιστα άσχημα.

Εχουμε και λέμε το τωρινό σύστημα έχει ως εξης

cpu 1090T

mobo Formula V

ram 16GB corsair [MENTION=6344]1600[/MENTION]

VGA's 6950->6970 CF

PSU AX850

ssd OCZ 120GB

Hdd 3x1TB

Ο λόγος της αναβάθμισης

1) Είμαι πολύ καιρό με τα ίδια και βαρέθηκα. Δε κάνω πλάκα.

2) Οι κάρτες δε με βοηθάνε πλέον καθόλου στη δουλειά που κάνω. Τρώω αρκετές ώρες στο Premiere.

Ο λόγος που τις πήρα είναι για να παίζω άνετα στην 27αρα dell άσχετα αν δεν έπαιξα ποτέ τελικά παρά μόνο 10 μέρες (άτιμα reviews).

Βέβαια έχω ακόμα και σήμερα αυξημένα fps στο browsing :p

Οι σκέψεις μου:

1) Να κουμπώσω έναν 8320/50 να μου περάσει στο θέμα cpu και να κάνω ένα SLI με 580.

Ναι ναι ξέρω αφού δε θα παίζω γιατί SLI και όχι μία; Ε οκ το παραδέχομαι πέρα απο την πρακτικότητα θέλω να γεμίσω και το κουτί μου και να χαίρεται το μάτι μου. (Γυναίκα θα πείτε)

2) Να πάω σε 2011s. Εχω ακούσει πολλά κουλά. Απόψεις απο όσους έχουν θέλω και αν αξίζει πάντα για τη δουλειά που το θέλω έναντι του 8πυρηνου AMD.

3) Να πάω σε 8320/50 ή 2011 και quadro. Θα κάνει καλύτερη δουλεια αλλά έχω και το ρημάδι το θέμα αισθητικής

Τέλος στο θέμα δίσκου σίγουρα θα σουτάρω τον 120άρη και θα πάω σε μεγαλύτερο καθώς δε τη παλεύω πλέον με το θέμα χώρου.

Το θέμα ψύξης δε μας νοιάζει όπως και το θέμα psu και κουτιού.

Απόψεις πάνω στις παραξενιές μου και τι θα κερδίσω στη μία επιλογή έναντι της άλλης.

Α α α και επίσης για να προλάβω κάποιους πάω σε 580 και όχι 680 καθώς για τη δουλειά που τις θέλω είναι better.

Αυτά...

Μερικοί ίσως πιστεύουν ότι τρολλάρω αλλά δεν... Οπότε ιδέες και τι κερδίζω με 8320/50 έναντι 2011 και τι χάνω.

Η αναβάθμιση θα αργήσει λίγο οπότε σίγουρα θα δω και τους νέους απο τη μεριά της INTEL.

και όπως κλείνω και στα reviews "Να είστε καλά να περνάτε καλά φιλιά πολλά απο εμένα" :fun:

edit: Θα αργήσω να απαντήσω καθώς έχω κάποια τρεξίματα απο αύριο (δηλαδή απο σήμερα)

Link to comment
Share on other sites

Ψάχτο πρώτα, έχω την εντύπωση ότι το ppro δε παίζει με sli (ίσα ίσα πρέπει να δημιουργεί και προβλήματα). Ναι ξέρω εμφάνιση...γύρνα το σε mini itx + prodigy :D (λύνεται και το θέμα της βαρεμάρας). Να έχεις επίσης στο νου σου ότι του φούστη, θα φτιάξουν την υποστήριξη και στις kepler (στο after effects νομίζω ήδη παίζει). Βέβαια πάλι οι 580 πιθανολογώ ότι θα είναι πιο γρήγορες αλλά λέμε.

SSD παίζει ο sammie ο 500ρης με 320€ απο ελλαδιστάν. ΤΡΕΛΟ-lolol value. Ιδιαίτερα άφού παίζεις με video editing.

Από επεξεργαστή, αφού θα παίζεις με γκούντα δε θα δεις τρελές διαφορές. Εγώ θα πήγαινα σε 4770 όταν και άμα είναι καλό value όταν βγουν.

Link to comment
Share on other sites

Μήτσο δε θα σχολιάσω τα prive που ανταλλάξαμε λολ

[MENTION=1199]Volrath[/MENTION] Να σου πω στην επόμενη σουίτα οι κάρτες μου θα δουλεύουν απο ότι λένε και θα υποστηρίζονται. Βέβαια έχω και το μικρόβιο γαρ.

Για το prodigy απο πιο μεγάλο που θα πάω με πας σε πιο μικρό λολ :p

Δε παίζω :whip:

Τώρα μια σοφή επιλογή χωρίς να έχω δει τι θα γίνει με τους νέους είναι η εξής

1) πουλάω 1090Τ και παίρνω 8350 (να πάρω το top ας πούμε με 8 cores που κάνει καλή δουλειά απο ότι ξέρω στο Premiere)

2) Πουλάω 6970 και παίρνω 580

Νομίζω είναι ο πιο οικονομικός τρόπος. Ουσιαστικά χρηματικά δε θα καταλάβω αναβάθμιση.

Σε θέμα mobo+cpu+gpu

Για ssd θα το δω το θέμα εντός των ημερών και ναι τον γλυκοκοιτάω τον sammie στα ~350

Link to comment
Share on other sites

σιγά το πολύ premiere που δουλεύεις ρε συ και θες και 8πύρηνο :whip: Να κάτσεις στα αυγά σου και οι καιροί είναι δύσκολοι!! Επίσης τις κάρτες τι να τις κάνεις, αφού δεν παίζεις ποτέ games!!!!

Αν θες να επενδύσεις και σε τρώει η τσέπη σου πάρε ένα καλό keyboard (αφού γράφεις πολύ κείμενο σαν εμένα) και μια 30αρα οθόνη. Άσε τις 27αρες... Όσον αφορά τον SSD συμφωνώ, πάρε έναν 250αρι να είσαι πιο άνετη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα να αλλάξεις επεξεργαστή και να πάρεις και ένα keyboard.

NOTE: Starting with Adobe Premiere CC (this is the new version coming out), which should be release around the beginning of June 2013, you will no longer need to "unlock" the video card as Adobe is allowing all video cards to work with out having to modify the cuda_supported_cards.txt file. In addition, this new version of Adobe Premiere CC will support OpenCL. This mean you will be able to use AMD/ATI video cards to use the Mercury Playback Engine in GPU mode.

Another cool thing is, starting with CC the Mercury Playback Engine will be able to use more than 1 GPU.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πώς έχει ήδη καλό πληκτρολόγιο.

Για αρχή πάρε έναν ssd μεγαλύτερο.500αρης για την ώρα είναι υπερβολή αφού τώρα κάνεις την δουλειά σου με 120αρη. Πάρε ένα 256 και επειδή έχεις το μικρόβιο των συχνών αλλαγών στην επόμενη αναβάθμιση πάς σε μεγαλύτερο.

ΥΓ:Κουτί δεν θα αλλάξεις ? :)

Link to comment
Share on other sites

CPU> 500GB SSD>Mech Keyboard Blue για typing αν δε κάνω λάθος.

Μαζί με το 900D και τέλος.

Με την καινούργια έκδοση του Premiere θα παίζει και CF αλλά και τις Ati κάρτες. Να μπεις σε έξοδα, βαβούρα και ρεύματα για 580 δεν αξίζει. Αν σου βγεί μία η άλλη και για να αλλάξεις στρατόπεδο και μόνο ίσως αξίζει. Αλλιώς ξέχνα το. Αν και πιστεύω οτι με τις κάρτες θα τσοντάρεις κιόλλας και δεν αξίζει αφού τα ίδια FPS θα έχεις στο scrolling.

Κράτα καλύτερα λεφτά για το επόμενο update σε αλλαγή πλατφόρμας και πάρε πράγματα που θα τα χρεισιμοποιήσεις και μετά.

Επίσης καιρός για αλλαγή hdd. Πάρε μεγαλύτερους και άρχισε να πουλάς των 1TB

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα να αλλάξεις επεξεργαστή και να πάρεις και ένα keyboard.

To καλύτερο που έγραψε κανείς ! Δεν χρειάζονται πλέον cuda cores ! Μείνε με τις κάρτες σου και τα ξαναλέμε στα 20nm !

Starting with Adobe Premiere CC (this is the new version coming out), which should be release around the beginning of June 2013, you will no longer need to "unlock" the video card as Adobe is allowing all video cards to work with out having to modify the cuda_supported_cards.txt file. In addition, this new version of Adobe Premiere CC will support OpenCL. This mean you will be able to use AMD/ATI video cards to use the Mercury Playback Engine in GPU mode.

Another cool thing is, starting with CC the Mercury Playback Engine will be able to use more than 1 GPU.

Εναν 8350 ρίξε επάνω για να μην σου πω να περιμένεις τον 8770 αρχές του "14 !! Αλλά επειδή το πολύ να ρίξεις 70€ για το cpu πάρε τον 8350.
Link to comment
Share on other sites

σιγά το πολύ premiere που δουλεύεις ρε συ και θες και 8πύρηνο :whip: Να κάτσεις στα αυγά σου και οι καιροί είναι δύσκολοι!! Επίσης τις κάρτες τι να τις κάνεις, αφού δεν παίζεις ποτέ games!!!!

Δώσε πόνο γαμώτο!!!

-------

Αν θες εσύ αναβάθμιση μ' αυτό το σύστημα, τι να πούμε κι εμείς οι 6άρηδες(ram), που αρχίζουμε και βλέπουμε ότι δεν μας είναι πλέον αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

+1 για mechanical keyboard με blue ή εναλλακτικά brown Cherry MX switches.

Πληκτρολόγιο μεμβράνης δεν είναι πληκτρολόγιο.

Επίσης θες και έναν νέο SSD γιατί με 120GB είσαι λίγο στενόχωρα.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=20975]karmen1983[/MENTION] Επειδη σε βλεπω να πηγαινεις στο 900 αρι βαλε SLI και πηγαινε τουλαχιστον σε καμια Full ATX μητρικη γιατι αλλιως θα φαινεται αδειος ο γιγαντας.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και συγνώμη για την απουσία μου απο το θέμα, αλλά ανωτέρα βία.

Θα μελετήσω τα όσα γράψατε και επανέρχομαι :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.