Jump to content



NVIDIA GeForce GTX 780


Recommended Posts

Έχω την εντύπωση ότι στα games χρησιμοποιείται single precision κι όχι double precision. Γιατί αναρτήθηκε το chart με DP ανά watt κι όχι με SP ανά watt ; Κι είναι λάθος να λέμε ότι γενικά κουτσουρεύτηκε το DP απ' τη kepler αρχιτεκτονική. Στις gaming κάρτες κουτσουρεύτηκε, αλλά στις επαγγελματικές (Tesla, Titan) υπάρχει στην αναλογία 1 / 3 σε σχέση με τη SP όπως φαίνεται στο πίνακα στα specs της Titan

Link to comment
Share on other sites

Το ACX μοιάζει με κάρτα υλοποίησης Gigabyte :/

1) Έχω την εντύπωση ότι στα games χρησιμοποιείται single precision κι όχι double precision.

2)Γιατί αναρτήθηκε το chart με DP ανά watt κι όχι με SP ανά watt;

3) Κι είναι λάθος να λέμε ότι γενικά κουτσουρεύτηκε το DP απ' τη kepler αρχιτεκτονική. Στις gaming κάρτες κουτσουρεύτηκε, αλλά στις επαγγελματικές (Tesla, Titan) υπάρχει στην αναλογία 1 / 3 σε σχέση με τη SP όπως φαίνεται στο πίνακα στα specs της Titan

1) Δεν είναι απαραίτητο αυτό. Παρόλα αυτά το Single Precision ίσως να ήταν καλύτερο ενδεικτικά όσον αφορα τη δύναμη μιας μελλοντικής κάρτας.

2) Γιατί μόνο αυτό δείχνει η Νvidia και γιατί αυτό χρησιμοποιεί πολύς κόσμος σαν ένδειξη του "ω κοίτα πόσο δυνατός είναι ο Maxwell", κάτι που όπως είπαμε είναι λάθος. Υπάρχουν πολλές μεταβλητές που δε γνωρίζουμε.

3) Όλα όσα αναφέρεις ειπώθηκαν, ακόμα και το 1/3 του SP της Titan. Δεν είμαι σίγουρος ποια η ένσταση σου.

Link to comment
Share on other sites

750€ για κάρτα ? :flag::flag:

Κάτι δεν πάει καλά με τις εταιρίες γενικά ....

Στο τέλος πιο πολύ θα συμφέρει να συντηρείς γυναίκα που θέλει louboutin γοβάκι παρά pc ....

Δώσε λίγο αν θες ένα λινκ με το ποστ σου για την τιμή της 7990.

Για τη γυναίκα συμφωνώ και επαυξάνω.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Μελι μελι και τηγανητα τιποτα εισαι ρε zpaf. Πετα τη γρια απο το τρενο να ησυχασεις.

Σου λεγα χθες παρε απο evga, τπτ εσυ... Τωρα παει το πουλι πεταξε!:hehe:

Αυτη ακομα πιο κουκλα.

classpd.jpg

EVGA | Articles | EVGA GeForce GTX 780

Link to comment
Share on other sites

Δώσε λίγο αν θες ένα λινκ με το ποστ σου για την τιμή της 7990.

Για τη γυναίκα συμφωνώ και επαυξάνω.

Για μονοπύρηνη, μη κορυφαίο μοντέλο (=titan) είναι πολλά βρε εσύ ... Από εποχές 8800GTX έχω να δω τέτοια νούμερα σε κάρτες ....

Επίσης μίλησα για εταιρίες γενικά, δεν βγαίνει η 7990 έξω από όλο αυτό απλά σε διπύρηνα έβλεπες τέτοιες τιμές πολλές φορές.

Link to comment
Share on other sites

κουκλα με τιμη πανουκλα...καλυτερα Τιταν μετα!

Εχεις δικιο.

Εξω απο την πλακα παντως η ελευση της 780 στα 650 ευρω ειναι ασχημη για τα παιδια που τα επρωξαν στις τατιανες των 1000 ευρω μολις 2 μηνες πριν ... αλλα οκ οπως εχω πει και εγω πολλες φορες περι @αυλας κολοκυθοπιτα.

Έγινε επεξεργασία από zpaf
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο.

Εξω απο την πλακα παντος η ελευση της 780 στα 650 ευρω ειναι ασχημη για τα παιδια που τα επρωξαν στις τατιανες των 1000 ευρω μολις 2 μηνες πριν ... αλλα οκ οπως εχω πει και εγω πολλες φορες περι @αυλας κολοκυθοπιτα.

Απάντηση από τους κόκκινους πότε περιμένουμε ώστε να έρθουν οι τιμές στα ίσα τους ?

Link to comment
Share on other sites

Απάντηση από τους κόκκινους πότε περιμένουμε ώστε να έρθουν οι τιμές στα ίσα τους ?

Και να εβγαινε αυριο κοκκινη 8970 στα 550 ευρω και στην δυναμη της 780 των 650 ευρω τι θα αλλαζε;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή λες πως από εδώ και πέρα κάθε εταιρία που θα περνά μπροστά θα ανεβάζει και τιμολογιακά τον πήχη με αποτέλεσμα να μην πέφτουν οι τιμές λόγω ανταγωνισμού ... αλλά να ανεβαίνουν ...

Οκ ... :giveup::giveup:Πότε βγαίνει το PS4 είπαμε ?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή λες πως από εδώ και πέρα κάθε εταιρία που θα περνά μπροστά θα ανεβάζει και τιμολογιακά τον πήχη με αποτέλεσμα να μην πέφτουν οι τιμές λόγω ανταγωνισμού ... αλλά να ανεβαίνουν ...

Οκ ... :giveup::giveup:Πότε βγαίνει το PS4 είπαμε ?

Φιλε μου αν οι εταιριες βασιζονταν στην Ελλαδα των τελευταιων ετων θα ειχανε κλεισει. :D

Οτι καινουργιο/φρεσκο βγαινει στο εξωτερικο ειτε κοκκινο ειτε πρασινο πουλαει.

Αν διαβαζεις φορουμ του εξωτερικου θα το καταλαβεις αυτο που σου λεω.

Ετσι εγiνε και περσι με την 7970 οταν η πρασινη δηθεν :D κοιμοτανε.

Τωρα δηθεν κοιματε η κοκκινη και πουλαει η πρασινη.

780price.jpg

EVGA GTX 780 Superclocked w/ ACX Cooler 3 GB Review | techPowerUp

Ενα μεγαλο ευχαριστω στην πρασινη απο τα παιδια που φρεναραν την @αυλα τους και μπορουν σημερα να παρουν τατιανα στα 660 ευρω απο τα 1020 που ειχε δυο μηνες πριν. :T:

Link to comment
Share on other sites

Ενα μεγαλο ευχαριστω στην πρασινη απο τα παιδια που φρεναραν την @αυλα τους και μπορουν σημερα να παρουν τατιανα στα 660 ευρω απο τα 1020 που ειχε δυο μηνες πριν. :T:

Αναμενόμενο... ΔΕΝ αγοράζεις ΠΟΤΕ TOP προϊόν με το που βγεί ΟΤΙ και να είναι, ακόμα και FERRARI!!!

Την Nvidia την περίμενα στην γωνία για αυτό που έκανε στον Titan.. και δεν άργησε καθόλου!

Αλλά πως θα πουλήσει την Titan Ultra τώρα... έλα ντε........ κάτσε και να δείς... ο Titan που κυκλοφορεί τώρα σε λίγο δεν θα κοστίζει μεταχείρο ουτε όσο κάνει η 780 σήμερα... αλλά και η 780 δεν θα κρατήσει αυτήν την τιμή για πολύ ακόμα ακόμα και αν η AMD δεν κάνει τπτ για αυτό απο την μεριά της... Με βλέπω με 770 (Τίμια επιλογή) και να αράζω δεν πάνε να πνιγούνε λέω γώ...! Απλά θα ρίξω τα λεφτά σε 2 XEON ντούμπανα και να πάει να @@@@@@, κάρτες γραφικών και ιστορίες για να κλαίμε! Over & Out...

Link to comment
Share on other sites

επεσε η τιμη της τιταν στα 660e?:boxed: αυτα μονο η κοκκινη τα κανει με τις κατσαρολες που πουλαει::hehe:

Ρε kyr να κοιμουνται δηθεν οι εταιριες το καταλαβαινω .... αλλα οχι και εσυ. :hehe:

Out of the Box.

660ευρω vs 1020ευρω.

780perf.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ρε kyr να κοιμουνται δηθεν οι εταιριες το καταλαβαινω .... αλλα οχι και εσυ. :hehe:

Out of the Box.

660ευρω vs 1020ευρω.

780perf.jpg

ναι η καρτα τα σπαει δεν ειναι η τιταν ομως,οπως και η 670 δεν ειναι η 680 + 3g vs 6g

το εχουμε ξαναδει το εργο ρε συ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.