Jump to content



NVIDIA GeForce GTX 780


Recommended Posts

[MENTION=2962]zpaf[/MENTION] , ξελίνκαρε temp και power, ασε μόνιμα το power στο 106%, το temp οπου νομιζεις οτι μπορεις να το ελεγξεις (αναλόγως και με το που έχεις τις στροφές του ανεμιστήρα, με τι voltage/freq την δουλευεις κλπ) και κάνε prioritize την θερμοκρασία (καλα ουτως ή άλλως ο πρώτος κόφτης το power θα ειναι αλλα λέμε τώρα).

Παράξενο που με +38mv δεν παιρνεις 1.2V (ειδικά οταν ξεκινάς με 1.162V). Βάλε +38mv ασε το freq στοκ ανοιξε ενα πανάλαφρο bench να κανει λουπες (π.χ. το πρώτο bench του 3dmark13, αυτο που ειναι για tablets κοκ), κανε μονιτοριν (με το Precision) να δεις αν θα πάει έστω και μια φορα στα 1.2V.

Wtf, σου δινουν την δυνατότητα για 100% fan και βλέπω οτι πέφτει και κάτω απο τα 30%? Κάποιος τα είχε πιεί όταν κανόνιζαν τις προδιαγραφές των Titan μου φαινεται, λολ...

Link to comment
Share on other sites

Μια πρωτη εικονα που ειδα ειναι οτι αν και εβαλα το power target στο 106% μαζι με το temp target στους 92c η καρτουλα ειχε την ιδια συμπεριφορα (throttle) οπως πριν.

Ενω ξεκιναει με 1006MHz με το παταει τους 77c ξεκινανε οι βουτες που φτανουν στα 862MHz.

Πρωτο συμπερασμα λοιπον για την δικη μου καρτουλα ειναι ...

... κανε τα κουμαντα σου zpaf και κρατα την καρτουλα μεχρι τους 75c αν θες να βλεπεις καρεδακια.

Τρεξε οτι θέλεις, κανε το φαινομενο replicate, κρατα την γραφική (του Precision) και πόσταρε την αν θέλεις. Στην γραφική έχε ενεργοποιημενες και τις ενδειξεις που λένε για ποιον/ους λόγο/ους η κάρτα έκανε downclock.

(απο τον driver έχεις ρυθμισει Max Performance?)

Link to comment
Share on other sites

Μην ξανακουσω για κοκκινες βουβουζελες οταν σημερα μου κανει παρεα η πιο τρελλη βουβουζελα που εχω ποτε δει.

Λοιπον η καρτουλα για να κρατησει το 1006 boost που εχει θα πρεπει το fan της να ανεβει στο 75%.

PALIT...i rest my case

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2962]zpaf[/MENTION] , ξελίνκαρε temp και power, ασε μόνιμα το power στο 106%, το temp οπου νομιζεις οτι μπορεις να το ελεγξεις (αναλόγως και με το που έχεις τις στροφές του ανεμιστήρα, με τι voltage/freq την δουλευεις κλπ) και κάνε prioritize την θερμοκρασία (καλα ουτως ή άλλως ο πρώτος κόφτης το power θα ειναι αλλα λέμε τώρα).

Παράξενο που με +38mv δεν παιρνεις 1.2V (ειδικά οταν ξεκινάς με 1.162V). Βάλε +38mv ασε το freq στοκ ανοιξε ενα πανάλαφρο bench να κανει λουπες (π.χ. το πρώτο bench του 3dmark13, αυτο που ειναι για tablets κοκ), κανε μονιτοριν (με το Precision) να δεις αν θα πάει έστω και μια φορα στα 1.2V.

Wtf, σου δινουν την δυνατότητα για 100% fan και βλέπω οτι πέφτει και κάτω απο τα 30%? Κάποιος τα είχε πιεί όταν κανόνιζαν τις προδιαγραφές των Titan μου φαινεται, λολ...

Τρεξε οτι θέλεις, κανε το φαινομενο replicate, κρατα την γραφική (του Precision) και πόσταρε την αν θέλεις. Στην γραφική έχε ενεργοποιημενες και τις ενδειξεις που λένε για ποιον/ους λόγο/ους η κάρτα έκανε downclock.

(απο τον driver έχεις ρυθμισει Max Performance?)

φιλε Freedom αν εχεις την ορεξη και το χρονο κανε ενα θεμα "Guide/How to OC(not only) GTX TITAN/780/770"

που εχουνε ιδια σχεδον συμπεριφορα... αφου το κατεχεις το αθλημα...

νομιζω θα βοηθησει αρκετο κοσμο(και εμενα οσονουπω)... γτ τωρα ετσι διασπαρτα σε ποστς ψιλοχανονται... :bigsmile:

Έγινε επεξεργασία από Anonymous
Link to comment
Share on other sites

Στα λεγα Χρηστο δεν στα λεγα.Δεν πιστευω να κατσουν να ασχολη8ουν με οδηγους για να στρωσουν οι τιτανες.Παιξανε εναντιον μας και κερδισαν οκ πηραμε τιτανες αβερτα και τωρα στα @@ της η πρασινη.Για αυτο και 8α τις βαλω στο νερο και μετα αν κανον ακομα νερα 8α παιξει και ενα custom bios.Απλα την επομενη προσοχη και υπομονη στις αγορες μας!Αλλιως απο μενα πρωσοπικα η πρασινη 8α παρει τα @@ μου οχι οτι τα εχει αναγκη αλλλα μετα απο μενα 8α ακολου8ησουν και αλλοι!ΑΠΛΟ!!!

Η ύπαρξη της Titan και η τιμή της ήταν για να προετοιμάσει το έδαφος για την 780. Η Nvidia με πανέξυπνο marketing σε μια πολύ καλή περίοδο γι'αυτήν (χωρίς νέες κάρτες η AMD) κατάφερε να πείσει και αυτούς που θεωρούσαν τα 650-700 ευρώ πολλά για μια κάρτα γραφικών ότι αξίζουν και δεν θεωρείται υπερεκτιμημένη η κάρτα, λόγο της υπάρξης της titan (όχι ότι κάποιος θα πάει να δώσει στα τυφλά τα λεφτά του για την 780, αλλά τουλάχιστον τώρα το σκέφτεται διαφορετικά σε σχέση με παλιότερα λανσαρίσματα καρτών γιαφικών απο την Nvidia και των τιμών τους). ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν η ύπαρξη της titan ήταν για να προετοιμάσει το έδαφος για να βγει η 780 στα 650ευρω, εγω ξέρω το εξής. Οταν βγάζεις ενα προϊόν με Α τιμή και τάδε επιδόσεις και λες οτι σε λίγο καιρό θα βγάλεις προϊόν Β και τιμή Β με επιδόσεις χαμηλότερες του προϊόντος Α και στο τέλος και τα δυο προϊόντα σου ειναι το ίδιο και το αυτο με άλλο όνομα και διαφορετική τιμη, τότε για μένα, οι κάτοχοι του προϊόντος Α πρεπει να μαζευτούν όλοι και να κάνουν μια ωραία μυνησουλα στην εταιρία για εξαπάτηση και να απαιτήσουν η την αλλαγή αυτού που έχουν με το προϊόν Β η την χρέωση του Α στην τιμη του Β.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν η ύπαρξη της titan ήταν για να προετοιμάσει το έδαφος για να βγει η 780 στα 650ευρω, εγω ξέρω το εξής. Οταν βγάζεις ενα προϊόν με Α τιμή και τάδε επιδόσεις και λες οτι σε λίγο καιρό θα βγάλεις προϊόν Β και τιμή Β με επιδόσεις χαμηλότερες του προϊόντος Α και στο τέλος και τα δυο προϊόντα σου ειναι το ίδιο και το αυτο με άλλο όνομα και διαφορετική τιμη, τότε για μένα, οι κάτοχοι του προϊόντος Α πρεπει να μαζευτούν όλοι και να κάνουν μια ωραία μυνησουλα στην εταιρία για εξαπάτηση και να απαιτήσουν η την αλλαγή αυτού που έχουν με το προϊόν Β η την χρέωση του Α στην τιμη του Β.

δεν ειναι το ιδιο στα specs...ασχετα εαν οι επιδοσεις ειναι πολυ κοντα!

image.jpg

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν η ύπαρξη της titan ήταν για να προετοιμάσει το έδαφος για να βγει η 780 στα 650ευρω, εγω ξέρω το εξής. Οταν βγάζεις ενα προϊόν με Α τιμή και τάδε επιδόσεις και λες οτι σε λίγο καιρό θα βγάλεις προϊόν Β και τιμή Β με επιδόσεις χαμηλότερες του προϊόντος Α και στο τέλος και τα δυο προϊόντα σου ειναι το ίδιο και το αυτο με άλλο όνομα και διαφορετική τιμη, τότε για μένα, οι κάτοχοι του προϊόντος Α πρεπει να μαζευτούν όλοι και να κάνουν μια ωραία μυνησουλα στην εταιρία για εξαπάτηση και να απαιτήσουν η την αλλαγή αυτού που έχουν με το προϊόν Β η την χρέωση του Α στην τιμη του Β.

Να το πεις για την 770/680 να σου πω ότι έχεις κάπως δίκιο. Άμα η 680 δεν ήταν τόσο καιρό στην αγορά. Αλλά η titan με την 780 δεν είναι ίδιες και η αναλογία στη τιμή είναι μια χαρά. (Όχι η τιμή - που τη βρίσκω εξωφρενική-, η αναλογία της τιμής/απόδοσης-χαρακτηριστικών των 2 καρτών).

Εκτός των τεχνικών χαρακτηριστικών η titan είναι bridge μεταξύ gaming και workstation. H 780 είναι καθαρά gaming κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν η ύπαρξη της titan ήταν για να προετοιμάσει το έδαφος για να βγει η 780 στα 650ευρω, εγω ξέρω το εξής. Οταν βγάζεις ενα προϊόν με Α τιμή και τάδε επιδόσεις και λες οτι σε λίγο καιρό θα βγάλεις προϊόν Β και τιμή Β με επιδόσεις χαμηλότερες του προϊόντος Α και στο τέλος και τα δυο προϊόντα σου ειναι το ίδιο και το αυτο με άλλο όνομα και διαφορετική τιμη, τότε για μένα, οι κάτοχοι του προϊόντος Α πρεπει να μαζευτούν όλοι και να κάνουν μια ωραία μυνησουλα στην εταιρία για εξαπάτηση και να απαιτήσουν η την αλλαγή αυτού που έχουν με το προϊόν Β η την χρέωση του Α στην τιμη του Β.

είσαι ρομαντικός, το ξέρεις ότι δεν πρόκειτε να συμβεί ;) Έτσι κι αλλιώς υπάρχει και ένα ποσοστό διαφοράς στις επιδόσεις, δεν τις λες και ακριβώς ίδιες, ώστε να ικανοποιήσει και τους ποιο hardcore users. Στο μέλλον ίσως σταματήσει η παραγωγή της (ή μειωθεί κατα πολύ) -με την έλευση των νέων AMD- διότι εξετέλεσε το σκοπό της.

Έγινε επεξεργασία από HellhammeR
Link to comment
Share on other sites

ας κανουμε τους κοστολογους

+3g 100e

+10% καλυτερες επιδοσεις σε στοκ 100e

100ε και τα υπολοιπ fp64...... =300e η διαφορα

650 +300=950e...τσαμπα

για gaming μονο ειναι πολλα +300e

Έγινε επεξεργασία από kyr..
Link to comment
Share on other sites

Πάλι καλά που πήρε ο [MENTION=2962]zpaf[/MENTION] nvidia και μπαίνει και λίγο η φωνή της λογικής στα αψεγάδιαστα προϊόντα της σε αυτό το θρεντ γιατί είχα αρχίσει να πιστεύω πως ο παράδεισος κάνει 700€ στην ζωή αυτή.

An on that note τα σπάει η κάρτα αλλά για 1080 φοβάμαι πως είναι λίγο overkill και χαλβαδιάζω την 770 ατμ.

Link to comment
Share on other sites

Στα λεγα Χρηστο δεν στα λεγα.Δεν πιστευω να κατσουν να ασχολη8ουν με οδηγους για να στρωσουν οι τιτανες.Παιξανε εναντιον μας και κερδισαν οκ πηραμε τιτανες αβερτα και τωρα στα @@ της η πρασινη.Για αυτο και 8α τις βαλω στο νερο και μετα αν κανον ακομα νερα 8α παιξει και ενα custom bios.Απλα την επομενη προσοχη και υπομονη στις αγορες μας!Αλλιως απο μενα πρωσοπικα η πρασινη 8α παρει τα @@ μου οχι οτι τα εχει αναγκη αλλλα μετα απο μενα 8α ακολου8ησουν και αλλοι!ΑΠΛΟ!!!

Νικο δυστυχως ετσι φαινεται οτι πηραν το κασερι και μετα στα φρυδια τους! Να βγαλει τωρα η πρασινη bios και να πει "περαστε το" το βλεπω λιγο χλωμο!

Η καρτα φαινεται οτι ειναι πολυ φορτωμενη με 2688 shaders και 6gb vram και οταν ανεβαινει το tdp η καρτα κοβει για να μην καει.. Τα ιδια εκαναν θυμαμαι και καποιες Χ58 μητρικες που εριχναν το multi του 920 οταν ετρεχες linx. Απορω δηλαδη τι θα γινεται με το ΤΙΤΑΝ ULTRA οταν/αν βγει που θα ειναι ακομα πιο φορτωμενο!

Και σε νερο να τις βαλεις το ιδιο πραγμα ειναι γιατι δεν κοβει λογω temps αλλα λογω tdp.

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι τα νούμερα στα benchmarks δεν λένε κάτι..το θέμα είναι να αποδίδει στα παιχνίδια.

Στα 1080p 680 770 780 titan είναι άχρηστες. Εκτός και αν θέλεις κάθε φίλτρο που υπάρχει.

Και σε ξαναρωτάω csaris, με 3 780 gtx τι θα αλλάξει εκτός του ότι θα χάσεις 3gb μνήμης?

Έγινε επεξεργασία από Venisk
Link to comment
Share on other sites

Και πάλι τα νούμερα στα benchmarks δεν λένε κάτι..το θέμα είναι να αποδίδει στα παιχνίδια.

Στα 1080p 680 770 780 titan είναι άχρηστες. Εκτός και αν θέλεις κάθε φίλτρο που υπάρχει.

Ααααακριβώς...

Δες και μια αλλη οπτική γωνία...προσωπικά, δεν θα καταλαβω ποτέ γιατι καποιος που ΔΕΝ ενδιαφερεται για το eye candy αντι να έχει pc και να δινει μια περιουσία στις αναβαθμισεις και δουλεια να μην κανει, δεν ασχολειται με κονσόλες να τελειώνει η υποθεση. Αγοραζεις μια τωρα και σε 5-6 χρονια αναβαθμιζεις και παπαλα... ;)

Π.χ. αν κάποιος την "βρίσκει" με τα πριόνια και δεν έχει κανενα προβλημα με αυτά δεν θα καταλάβω ποτε γιατι να παιξει σε pc και όχι σε κονσόλα...

Να αφήσουμε για λίγο το ποια καρτα ειναι "αχρηστη" και για ποια ανάλυση ή ποσα μονιτορς ή στα πόσα Hz να παει στον διάτανο λοιπόν?

Είναι λίγο fail ο καθένας να "κρίνει" ουσιαστικά τις επιλογές των άλλων (ή μια καρτα αυτή καθαυτή, το ιδιο πραγμα είναι, κάποιοι θα την αγοράσουν ή την έχουν αγοράσει) με βάση τα δικά του "θέλω" ή "νομίζω".

;)

Link to comment
Share on other sites

Κονσόλα ΔΕΝ μπορείς να έχεις γιατί να σε δω να παίζεις FPS και γενικά παιχνίδια με ποντίκι κονσόλα. Ποτε, και για ΚΑΝΕΝΑ λόγο.

Δικαιολογίες...όλα συνηθεια ειναι, λολ... :p

Link to comment
Share on other sites

Και σε ξαναρωτάω csaris, με 3 780 gtx τι θα αλλάξει εκτός του ότι θα χάσεις 3gb μνήμης?

θα χασει και την ψυχικη του ηρεμια λογω micro-stuttering :hehe:

Κονσόλα ΔΕΝ μπορείς να έχεις γιατί να σε δω να παίζεις FPS και γενικά παιχνίδια με ποντίκι κονσόλα. Ποτε, και για ΚΑΝΕΝΑ λόγο.

το conduit με Motion+ στο wii δεν φαινεται καθολου ασχημα παντως, μακαρι να βγει και sequel στο wii U :)

[ame]

[/ame]

Απτο να τρωει στην μαπα καποιος τα 12χρονα του live ( και να πληρωνει και συνδρομη κιολας για να παιξει) που λιωνουν στο halo/cod σιγουρα ειναι καλυτερη εμπειρια, εκτος αμα ειναι gay και κοιταζει μονο τα γραφικα :p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.