Jump to content



NVIDIA GeForce GTX 780


Recommended Posts

τι να τις κανεις μωρε τις φοτο?? τωρα ειναι κουμπομενη μεσα!!

μια χαρα ειναι και η Gigabyte στα λεγα.....μεγια!!!!

Ξεκινα να πειραζεις ρολογια και ασε τα λογια :p

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
Link to comment
Share on other sites

Το 680gtx με 120 ευρω πανω απο την 670gtx ειχε 140 more shaders απο την 670gtx και αυτο ηταν.

Τωρα εχουμε 380 more shaders, 1/3fp64, +3gb ram! Απο ενα 100αρικο στο καθε ενα το λιγοτερο μας κανουν 300 ευρω.

Ειναι ο κορυφαίος σε ολα τα επιπεδα αυτη τη στιγμή και δικαιολογεί την τιμη του συνολικά!

Προτειμω το SLI απο το κουλο 3χSLI και το κουτσο quadSLI το οποιο ειναι μονο για νουμερα...

Αzazil σωστα επραξες γιατι πηρες τις ταχύτερες καρτες μονου πυρηνα με οσο το πιο δυνατον λιγότερα προβληματα απο το συνδυασμό τους.

[OFFTOPIC] Είσαι και άνθρωπος που ασχολείσαι με ΝΟΥΜΕΡΑ πανάθεμά σε (λογιστικά εννοώ...)

GTX680 vs GTX670 +14.3% Shading perf, (Exactly Same ROP Perf...)

GTX Titan vs GTX780 +16.7% Shading perf (Exactly Same ROP Perf...)

Όση διαφορά είχε/έχει πρακτικά η 670 από την 680 για άλλους μικρή -δεδομένης της διαφοράς τιμής, για άλλους μεγάλη, άλλη τόση έχει η Titan με την 780... Οπότε όσο μια χαρά σε βόλεψε πέρσι η 670 που μου έλεγες, ότι δεν αξίζει την μικρή διαφορά σε πραγματική απόδοση (και σε έιχαμε χάσει σχεδον από το 680 thread, /God mercifull... if existed..), άλλο τόσο έχει/και θα βολέψει η 780, κόσμο, μόνο που είναι ακόμη χειρότερη η σύγκριση Titan vs 780 γιατί ζητάει κοντά 50% παραπάνω σε αντίθεση με το premium που ζήταγε η 680 vs 670.. Τα +3gb ίσως κάνουν διαφορά σε μερικά παιχνίδια (όχι σε αυτά που παίζεις αραιά και πού..) αλλά δεν αξίζουν το +50%, και μη μου ξανααναφέρεις το FP performance, γιατί θα βάλω τα γέλια... (και σε στοιχηματατζίδικα, πόσοι έχουν πάρει Titan για το FP performance, από εδω μέσα, στο "Κανένας" δεν δίνει πάνω από 1,03 ούτε ο Τσακ Νόρρις.). Για άλλη μια φορά δηλαδή, κάνεις hijack για να μας πείσεις γιατί ΚΑΙ ΑΥΤΗ τη φορά η υπογραφή σου είναι η καλύτερη επιλογή με τόσο ενθουσιασμό που ούτε "κήρυκας" διαδικτυακού μάρκετινγκ δεν έχει σε παρουσίαση. Επειδή μια Exige S χτυπάει πραγματικά σαν χταπόδι κάτω μια SLK, (καμία σχέση με το πενιχρό Titan vs 780), πρέπει να πάρουμε σβάρνα όλα τα φορουμ με SLK, να τους τα κάνουμε τσουρέκι..?

Σαφώς και η Titan πέρα από "Status Symbol" iphone like.. για κάποιους είναι πραγματικά χρήσιμα αυτά που δίνει, αλλά Gaming Wise όπως θα χρησιμοποιηθεί, αν δεν άξιζε μια φορά να πας στην 680... .τώρα είναι x3. Το λινκ του [MENTION=2962]zpaf[/MENTION] από το overclock.net με τον τύπο που είχε τα φράγκα και είχε πάρει "Day 0" 2x Titan και τις πούλησε για 2x 780, το έκανες γαργάρα εε.?[/OFFTOPIC]

Ontopic, άντε να πέσει από geizhals όλο και πιο κοντά στο "ψυχολογικό" 500€

Link to comment
Share on other sites

Η 670gtx αγοράστηκε περσι γιατι ημουν στρατο και δεν ηξερα ποσο συχνα θα ημουν σπιτι και εκατσε μτχ στα 370 ευρω απο christara. Η 680gtx ειχε 560 ευρω και μτχ δεν υπηρχαν.

Ασχετα που τελικα μετα απο 1 μηνα ημουν καθε μερα εξω.

Εδω για καποιο διαστημα δεν ειχα καν pc.

Αλλα εσυ τα ξερεις ολα τι σου λεω.

Aλλα η τιμη της ΤΙΤΑΝ ειναι απολύτως λογική με αυτα που προσφέρει. Δεν μιλαω σε ασχετο πιστευω απλα θελω να σου πω με ποιο σκεπτικό τιμολογεί η nvidia.

Βρίσκεις λογικη την διαφορα της 680gtx με την 670gtx και παραλογη την διαφορα της Titan με το κομμένο ?

Το 780gtx θα πέσει οπως και το Τιταν θα πέσει με τον ερχομό του Ultra απο Σεπτεμβριο στην ιδια διαφορα! Το ΤΙΤΑΝ δεν ειναι μονο για games, ασχετα που εγω την πηρα γι αυτο το λογο. Ηθελα να εχω το πιο αρματωμένο GPU και φιλε μου αυτο ειναι το ΤΙΤΑΝ τωρα!

Ο Csaris θελει το ULTRA γι αυτο και πουλαει... αλλος θελει το κομμενο... ο καθε ενας εχει δικο του σκεπτικο!

Zpaf τα 84,1 fps εκει ειναι και σε περιμενουν....! Στην επομενη γενια θα δωσεις απαντήσεις :p

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Η 670gtx αγοραστηκε περσι γιατι ημουν στρατο και δεν ηξερα ποσο συχνα θα ημουν σπιτι και εκατσε μτχ στα 370 ευρω απο christara. Η 680gtx ειχε 560 ευρω και μτχ δεν υπηρχαν.

Ασχετα που τελικα μετα απο 1 μηνα ημουν καθε μερα εξω.

Εδω για καποιο διαστημα δεν ειχα καν pc.

Αλλα εσυ τα ξερεις ολα τι σου λεω.

Απάντησες ακριβώς ότι περίμενα :(

-Όλο το thelab ξέρει από πότε μέχρι πότε πήγες στρατο.. δεν σχολιάσα αυτό, και ουτε με αφορά άλλωστε, το σκεπτικό σου που μου εξιστορούσες και στο MSN.. σχολίασα.. και την ευκολία με την οποία αλλάζει το "σκεπτικό" σου.. και ακόμη χειρότερα.. γιατί το σκεπτικό του sebastian ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ είναι το 1 και σωστό σαν την απόλυτη ΑΛΗΘΕΙΑ.

..Οπότε όσο μια χαρά σε βόλεψε πέρσι η 670 που μου έλεγες, ότι δεν αξίζει την μικρή διαφορά σε πραγματική απόδοση..

Ενώ τώρα την αξίζει.. Κάθε 2 μήνες αυτοαναιρείσαι... να θυμηθώ το "Τέλος το sli/multi gpu για μένα" και στη συνέχεια υπέρμαχος της 690(μόνο στα δικά σου setup δεν βλέπεις τα μειονεκτήματά τους...)...? και στο καπάκι Single..

Μαγκιά σου και μπράβο σου να θέλεις το καλύτερο.. γιατί πρέπει να κάνεις hijack/troll-άρισμα σε όλα τα άλλα thread που σου βγάζει η αναζήτηση του thelab στη λέξη "VGA", όμως..?

Και ΝΑΙ το αντίστοιχο του GamingWise της 680 vs 670 θα ήταν στα 813$ launch

Link to comment
Share on other sites

Απάντησες ακριβώς ότι περίμενα :(

-Όλο το thelab ξέρει από πότε μέχρι πότε πήγες στρατο.. δεν σχολιάσα αυτό, και ουτε με αφορά άλλωστε, το σκεπτικό σου που μου εξιστορούσες και στο MSN.. σχολίασα.. και την ευκολία με την οποία αλλάζει το "σκεπτικό" σου.. και ακόμη χειρότερα.. γιατί το σκεπτικό του sebastian ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ είναι το 1 και σωστό σαν την απόλυτη ΑΛΗΘΕΙΑ.

Ενώ τώρα την αξίζει.. Κάθε 2 μήνες αυτοαναιρείσαι... να θυμηθώ το "Τέλος το sli/multi gpu για μένα" και στη συνέχεια υπέρμαχος της 690(μόνο στα δικά σου setup δεν βλέπεις τα μειονεκτήματά τους...)...? και στο καπάκι Single..

Μαγκιά σου και μπράβο σου να θέλεις το καλύτερο.. γιατί πρέπει να κάνεις hijack/troll-άρισμα σε όλα τα άλλα thread που σου βγάζει η αναζήτηση του thelab στη λέξη "VGA", όμως..?

Και ΝΑΙ το αντίστοιχο του GamingWise της 680 vs 670 θα ήταν στα 813$ launch

Εσεις δεν θελατε να δωσω νουμερα ? Μολτο μου τα εκανε ο κυπουρος!

Τα φαγατε , τωρα τι θελετε !

Το 84αρακι σου επεσε βαρύ ?

Link to comment
Share on other sites

οσο και να υποβαθμιζεις την 780, ειναι μακραν καλυτερη αγορα. Φυσικα και το ΤΙΤΑΝ θα ειναι κομμενο συμφωνα με τη λογικη σου οταν βγει η ουλτρα.

Ο τιτανας πετυχε απολυτα στο να ανεβασει τις τιμες των καρτων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υποβαθμιζω την 780gtx μια χαρα καρτα ειναι...

Το μονο που κανω ειναι να απανταω στις προκλήσεις του κηπουρού.

Οσο για την 690gtx ειπα το εξης, απο την 670gtx τεράστιο βημα μπροστά αλλα σε ανάγκαζε να παίζεις με vsync on. Απολυτα ευχαριστημενος με την αποδοση της σε γενικες γραμμες. Το tearing ειναι κατι που με ενοχλουσε παντα, απο την αλλη και το lag του vsync ειναι θεμα και με ενοχλει και αυτο.

Ο λογος που την αλλαξα ομως ηταν το 3+1 setup που εκανε καποια θεματακια στην απόδοση.

Ο Τιτανας ειναι οτι πιο κοντα στην 690gtx και σαν μονος πυρηνας δεν εχει κανενα θεμα με το 3+1 setup.

Δεν παιζει να ξανα κανω SLI εαν δεν διορθωθει το θεμα με το 3+1 always on.

Με τον Τιτανα βρήκα το λιμάνι μου για ενα χρονο μεχρι τον ερχομό του Maxwell!

και με throttle και και και

image.jpg

θα αρχίσει το σκάψιμο ο αλλος τωρα :hehe: (άνοιξα τους ασκούς του Αιόλου :p )

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι απορω πως στην σημερινη Ελλαδα αποκαλουμε μια καρτα των 600€ ως "μια χαρα καρτα"...

Στάλθηκε από το GT-I9001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!!

Ήμαρτον δηλαδή εδώ μέσα θα χάσω και τα τελευταία μου μαλιά!!! Απορώ ρε παιδιά, με μια Ελλάδα γ***μενη, με την οικονομία της πρακτικά νεκρή, με την ανεργία στο κατακόκκινο ειδικά στους νέους πως εσείς μιλάτε για 600 και 800$ νορμάλ ποσά για κάρτες γραφικών. Υπάρχουν άνθρωποι εκει έξω που δουλεύουν μηνιάτικο βασικό μισθό τα 500€ (περίπου μια gtx780!!!).

Η εγώ έχω πλέον γεράσει και μου φαίνονται και τα 300 πολλά ή εδώ έχετε βρει την πηγή που ξερνάει €.

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!!

Ήμαρτον δηλαδή εδώ μέσα θα χάσω και τα τελευταία μου μαλιά!!! Απορώ ρε παιδιά, με μια Ελλάδα γ***μενη, με την οικονομία της πρακτικά νεκρή, με την ανεργία στο κατακόκκινο ειδικά στους νέους πως εσείς μιλάτε για 600 και 800$ νορμάλ ποσά για κάρτες γραφικών. Υπάρχουν άνθρωποι εκει έξω που δουλεύουν μηνιάτικο βασικό μισθό τα 500€ (περίπου μια gtx780!!!).

Η εγώ έχω πλέον γεράσει και μου φαίνονται και τα 300 πολλά ή εδώ έχετε βρει την πηγή που ξερνάει €.

Οχι ξερεις ποιο ειναι το θεμα,καποιοι καλως ή κακως εχουν-εχουμε-θα εχουν τα χρηματα για μια τετοια αγορα...αλλα οχι και να λεμε οτι ειναι μια χαρα καρτα λες και ειναι καμια καρτα των 100€...

Στάλθηκε από το GT-I9001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Aυτο το thread τελικα, οπως εξελισσεται, ολο και λιγοτερη σχεση εχει με τον τιτλο του:hehe:

Πανο εξω απο τα εκατερωθεν πειραγματα αυτος που θελει σημερα να αγορασει καινουργια την πιο δυνατη - αθορυβη - Plug n Play καρτα γραφικων ξερει που πρεπει να παει.

Benchmark Results: Holy Crap! The EVGA GeForce GTX 780 Superclocked with ACX Cooling and a $659 price tag just took down the mighty NVIDIA GeForce GTX Titan that costs $999! The two cards are pretty much tied on an NVIDIA 2D Surround setup at 5760x1080, but the EVGA GeForce GTX Superclocked leads at 2560x1600 and 1920x1080! The EVGA GTX780 was found to be 14.6% faster than the NVIDIA GTX780 reference card at 2560x1600.

ipmb.png

EVGA GeForce GTX 780 Superclocked ACX Cooling Video Card Review - Battlefield 3 - Legit Reviews

Αν βρεις βεβαια TITAN 2nd hand στα 700ευρω της βαλεις μια accelero και ενα μαιμουδοbios τοτε πραγματικα εχεις βρει το λιμανι σου. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Και μιλάει και ο Sebastian για 3+1 λες και θα το έχει για όλη του την ζωή.. Αυριο μπορεί να πάει σε 2560χ1600 λεω εγώ και ξέρεις τι θα λέει..

Το καλύτερο για 2560χ1600 είναι η καρτάρα μου!

Οποια και αν είναι αυτή.. τόσο σταθερός είναι στις απόψεις του.. Και δεν είναι μόνο για τις κάρτες γενικά σε ότι τον εδιαφέρει κινητα και αλλά .. Εδώ δεν τσακωνόντουσαν για το HTC επείδη το διάλεξε.. εεεε άμα είχε πάρει S4 το S4 θα ήταν το καλύτερο..

Τι καθεστε και ασχολείστε δεν μπορώ να καταλάβω εγώ πλέον ούτε τα διαβάζω τα Posts..

Link to comment
Share on other sites

Και μιλάει και ο Sebastian για 3+1 λες και θα το έχει για όλη του την ζωή.. Αυριο μπορεί να πάει σε 2560χ1600 λεω εγώ και ξέρεις τι θα λέει..

Το καλύτερο για 2560χ1600 είναι η καρτάρα μου!

Οποια και αν είναι αυτή.. τόσο σταθερός είναι στις απόψεις του.. Και δεν είναι μόνο για τις κάρτες γενικά σε ότι τον εδιαφέρει κινητα και αλλά .. Εδώ δεν τσακωνόντουσαν για το HTC επείδη το διάλεξε.. εεεε άμα είχε πάρει S4 το S4 θα ήταν το καλύτερο..

Τι καθεστε και ασχολείστε δεν μπορώ να καταλάβω εγώ πλέον ούτε τα διαβάζω τα Posts..

Το Surround πρεπει να ειμαι ο πρωτος που το εφτιαξα εδω μεσα πριν 4 χρονια.

Οσο για το 3+1 setup ισως κανω μια αλλαγη, να αλλαξω το +1 με ενα 2560χ1440 monitor.

Αλλα εφοσον βγει VA panel σε αυτη την αναλυση θα το δουμε τοτε....

Παραλήρημα full τα υπόλοιπα....άτιμος ο αέρας της Ρουμανίας!

[MENTION=2962]zpaf[/MENTION] βαλε την accelero και τιναξε στην κυριολεξια την καρτουλα σου, απεχουμε πολυ ομως!

680gtx vs 670gtx -> 4fps

image.jpg

780gtx vs Titan gtx -> 9 fps και με λιγοτερα mhz η Τιταν αλλα και με Throttle.

image.jpg

για την ιστορια! Και θα πεταχτεί ο papatso οτι τα ποσοστα αναλόγικα ειναι τα ιδια, δεν με ενδιαφερουν τα ποσοστα αλλα τα fps με αυτα παιζω ;) !

[MENTION=28627]kyr[/MENTION] δωσε photo της καρτας ρε να την δουμε... δωσε κανενα σκορακι!

Ο Τιτανας χωρις το bios που εβγαλαν υστερα, δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασματα για την δυναμη του. Γι αυτο και τα review ειναι περιεργα.

Ξερεις οτι ξεκιναει με boost clock 1006mhz αλλα δεν ξερεις που θα πεσει κατα την διαρκεια του game ή bench ασχετου θερμοκρασιας.

Για παραδειγμα, στο DEAD SPACE III ξεκιναγε με 1006mhz σε surround και στο 5 λεπτο επεφτε κατω απο τα 900mhz με θερμοκρασια 60-65 βαθμους σε εκεινο το σημειο. Μετα το bios ομως ακλόνητα τα Mhz, ασχέτου temps.

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Τι καθεστε και ασχολείστε δεν μπορώ να καταλάβω εγώ πλέον ούτε τα διαβάζω τα Posts..

Ρουμανε ασε τα σχολια εσυ :p και κοιτα να βρεις το δικο σου λιμανι. :hehe:

jse4.jpg

Πρώτο ΘΕΜΑ online : Mεγάλο δίκτυο διαφθοράς στο λιμάνι της Κωστάντζας στη Ρουμανία

offtopic :D

t88q.jpg

Sniper Elite V2 Benchmark

Έγινε επεξεργασία από zpaf
Link to comment
Share on other sites

Πανο εξω απο τα εκατερωθεν πειραγματα αυτος που θελει σημερα να αγορασει καινουργια την πιο δυνατη - αθορυβη - Plug n Play καρτα γραφικων ξερει που πρεπει να παει.

Bασικα Γιαννη, το πιο ενδιαφερον για μενα στην 780, ειναι η τιμη της που εχει σταθερη...καθοδικη ταση:D

Αν σε λιγο καιρο απο τωρα φτασει στα 5,5 κατοσταρικα, 2 απο δαυτες στα 1100 ευρω (δηλαδη λιγα παραπανω απο οσα ζηταει ενας τιτανας) θα ειναι τρομερο deal...

Με μολις +~100 ευρω δηλαδη θα εισαι χαλαρα ενα +~60% πανω απο μια ΤΙΤΑΝ:D

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Bασικα Γιαννη, το πιο ενδιαφερον για μενα στην 780, ειναι η τιμη της που εχει σταθερη...καθοδικη ταση:D

Αν σε λιγο καιρο απο τωρα φτασει στα 5,5 κατοσταρικα, 2 απο δαυτες στα 1100 ευρω (δηλαδη λιγα παραπανω απο οσα ζηταει ενας τιτανας) θα ειναι τρομερο deal...

Με μολις +~100 ευρω δηλαδη θα εισαι χαλαρα ενα +~60% πανω απο μια ΤΙΤΑΝ:D

...απο Σεπτεμβριο ολες θα πεσουν λογου Ultra (2880 core με χρονισμους 780gtx ενα 10% πανω απο Τιτανα)!

Οπως και με το νεο ετος παλι ολες θα πεσουν...

κυκλος ειναι αυτα!

Αποψη μου rpm εαν εισαι happy και δεν τρωγεσαι, περιμενε τα Maxwell (σε ενα monitor παίζεις εξάλλου)!

Εμεις με 3 μόνιτορ κυνηγάμε το frame με το τουφεκι....

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.