Jump to content



NVIDIA GeForce GTX 780


Recommended Posts

Το μονο πραγμα που ζηλεψα στο μαιμουδοbios του inferno οταν το εβαλα ηταν η δυνατοτητα να εχω την καρτουλα με λιγοτερη του default 1.162v ταση.

Οταν επαιξα λοιπον ειδα οτι μπορω να εχω 1175MHz στον πυρηνα με μολις 1.137v σεναριο που ηταν πολυ καλο για 24/7 χρηση της καρτουλας.

Δυστυχως με το official bios η nvidia δεν σου δινει αυτη την δυνατοτητα.

Σου δινει ομως κατι αλλο που αν το δουλεψεις σωστα μπορεις να εχεις αυτο το 1.137v

Αυτο που για πολλους ειναι 'προβλημα' ειναι και η λυση στο δικο μου σεναριο.

TDP Throttling.

Εστησα λοιπον την καρτουλα στα 1189MHz πυρηνα εβαλα το Power Target στο 86% και να το αποτελεσμα.

5bwt.jpg

Η γραφικη ειναι απο το heaven 4.0 και οπως φαινεται σε ολο το run η καρτουλα ηταν στα 1176MHz με 1.137v λογω TDP Throttling.

Τρεις φορες στιγμιαια ανεβηκε στα 1189MHz/1.162v οπως φαινεται στο Voltage limit και αλλες δυο τρεις φορες αν θυμαμαι καλα πηγε στα 1163MHz/1.125v

Θα δοκιμασω και σε δυο τρια παιχνιδια να δω αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχεια με το Metro LL.

Ιδιο σεναριο με τα ρολογια gpu clock offset στο +183 για τα 1189MHz +596 mem clock offset αλλα Power Target στο 84% αυτη τη φορα.

Η καρτουλα ανεβηκε μια φορα στα 1189MHz/1.162v αλλα εδω οπως φαινεται στην γραφικη ειχαμε βουτες μικροτερες του 1163MHz/1.125v που εφτασαν μεχρι το 1084MHz/1.062v

d9og.jpg

Ξεχασα να αναφερω στο προηγουμενο ποστ με το Heaven 4.0 οτι το κοστος στα καρε ηταν μολις μισο καρε σε σχεση με το καθαρο 1189MHz/1.162v.

Εδω στο Metro LL το κοστος ειναι ενα ολοκληρο καρε. :D

Αρχιζω σιγα σιγα και μπαινω στην ψυχολογια των παιδιων με τατιανες. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και υπάρχει..δυστυχώς τα πράγματα έχουν γίνει αρκετά επικίνδυνα με τα τελωνεία κ αυτά κ εγώ δεν παίρνω το ρίσκο για πράγματα πάνω από 150 ευρώ! Αν στο φορολογήσουν θα πληρώσεις πάρα πολλά χρήματα!

Link to comment
Share on other sites

Από Hong Kong ιιισως ειναι λίγο καλύτερα ,σαν πρώην αποικία,έχουν καλύτερες σχέσεις γενικά με τελωνεία και τέτοια,αντιμετωπίζεται κατά κάποιον τρόπο σαν μέλος της ένωσης.

Για αυτο και έκανε πάντα τα δέματα πολυ πιο γρήγορα από κίνα.

Ο μονός τρόπος να περάσει,αν περάσει,ειναι ,να μην εχει απόδειξη μέσα,η να εχει μια μικρής αξίας,και να στη στείλουν χώρια.

Αλλα μεγάλο το ρίσκο βρε αδερφέ.

Περα από τα φράγκα,από εκεί μέχρι εδω ,θα την πετάξουν 9 Κινέζοι και τρία πακιστανια,από αεροπλάνο σε αεροπλάνο,σε ταχυδρομείο κτλ...

Δεν ειναι και παπούτσια,ουτε καν κινητό,που ας πούμε συνήθως φτάνουν αρτιμελή :p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ρε παιδιά,ξέρετε site από το εξωτερικό που να έχει την MSI GTX 780 Gaming και να στέλνει Ελλάδα εκτός του amazon;

Δες MSI N780 TF 3GD5/OC Twin Frozr Gaming, GeForce GTX 780, 3GB GDDR5, 2x DVI, HDMI, DisplayPort (V298-002R) | Skinflint Price Comparison EU

Τα πιο πολλά γερμανικά μαγαζιά στέλνουν Ελλάδα, με κόστος 20-30Ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζοντας το ποστ του Freedom για την titan

ειπα να δω τι γινεται και με την 780

3oz0.jpg

Απο 26% fan speed και 16% Power με 100% fan το Power παει στο 24%.

[MENTION=14072]Alexopus6[/MENTION] Θα μου βρεις ρε συ καμμια accelero μπας και δω flat line στο Power Limit οταν τρεχω 3dmark11 στα 1200+ ; :p

[MENTION=2962]zpaf[/MENTION], σημερα θυμηθηκα το συγκεκριμένο ποστ σου και οχι τυχαια...

Στο ποστ μου που ειχες quotάρει ειναι η Titan #1, μινιμουμ στροφες 5% power, μαξιμουμ στροφες 7-8%. Προφανως αυτο το τεστ το εχα κανει για να δω κατα πόσο οι μπετοβλακες της Nvidia υπολογιζουν στο συνολικο power και το consumption του ανεμιστηρα. Προφανεστατα και το κάνουν. Οι δε μετρήσεις της 780 σου συμφωνουν με τις Titan #2 και #3. Βλακεια νουμερο 456 της Nvidia, τα νουμερα δεν στέκουν (100%=250W, απλη μεθοδος των τριών) αλλα no worries δεν εισαι ο μόνος.

Πάμε στο ψητό. Θέλεις λιγότερο ή καθολου power throttling με το μαμα bios? Τροφοδότησε τον ανεμιστήρα σου από άλλη πηγή, όχι απο το pcb της κάρτας.

Σημερα εβαλα προχειρα μια Η100i στην Titan, προφανως καμια τροφοδοσια ανεμιστηρα και led απο το pcb. Ετρεξα δοκιμαστικα λουπες Heaven με 1.2V και συχνοτητα 1150Mhz αν θυμαμαι καλά, ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ power throttling, max reported power 100% παρακαλώ. Μαμά δεν υπήρχε καμια περίπτωση να μην θροτλάρει και δεν μιλάμε καν για 1.2V και 1150Mhz. Εννοειται οτι μιλάω παντα για καρα στοκ default μαμα bios.

Ξεκαθαρίζω οτι οι full load δοκιμες ηταν συντομες γιατι δεν εχουν ερθει ακομα κατι enzotech ψυκτρακια για τα vrms και τσεκάροντας τα με IR therm ειδα το αυτονοητο, οτι χωρις heatsinks ανεβάζουν θερμοκρασια, αλλα με το μαμα σετ απ αντε για κανα 2 δευτερολεπτα να επιανε τα 1.2V και τα 11150Mhz, μετά πτώση σε voltage και συχνοτητα μέχρι αηδίας καθαρά λογω power throttling.

Ο δευτερος λογος που σε θυμηθηκα ηταν οτι ειχες αναφέρει την accelero και μολις τελειωσα με τη εγκατασταση (προχειρη για να παρω μια ιδεα οπως ειπα) θυμηθηκα οτι στον δρόμο ειναι και μια accelero xtreme III την οποια προφανως και δεν θα χρησιμοποιήσω. Το θεματάκι που έχεις με το throttling λογω θερμοκρασίας ανεξαρτήτως του που έχεις σετάρει το temp target το έχουν επίσης πολλοι και σε πολλές παραλλαγές.

Η πλάκα ειναι οτι αν βάλεις ενα οποιοδήποτε σύστημα ψυξης της προκοπής και το τροφοδοτίσεις με οποιονδήποτε άλλον τροπο εκτος απο το pcb, οι πιθανοτητες ειναι οτι θα σου λυθουν αν οχι ολα, ενα σημαντικότατο ποσοστό των "θεμάτων" που σχετιζονται καθαρα με το μπουρδο GPU Boost 2.0 (των δικων σου και των περισσοτερων με 7άρες και Titan).

Έγινε επεξεργασία από Freedom
Link to comment
Share on other sites

Πάμε στο ψητό. Θέλεις λιγότερο ή καθολου power throttling με το μαμα bios? Τροφοδότησε τον ανεμιστήρα σου από άλλη πηγή, όχι απο το pcb της κάρτας.

Ειχα σκεφτει να την ανοιξω τοτε μονο και μονο για να δω διαφορες με εξωτερικη τροφοδοσια του ανεμιστηρα.

Σημερα εβαλα προχειρα μια Η100i στην Titan, προφανως καμια τροφοδοσια ανεμιστηρα και led απο το pcb. Ετρεξα δοκιμαστικα λουπες Heaven με 1.2V και συχνοτητα 1150Mhz αν θυμαμαι καλά, ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ power throttling, max reported power 100% παρακαλώ. Μαμά δεν υπήρχε καμια περίπτωση να μην θροτλάρει και δεν μιλάμε καν για 1.2V και 1150Mhz. Εννοειται οτι μιλάω παντα για καρα στοκ default μαμα bios.

Ενδιαφερον το παιχνιδι με την H100i. :T:

Περιεργο βεβαια αυτο περι μη throttling μιας και αρκετοι που επαιξαν τις titan με νερο συνεχιζαν να εχουν.

Περιμενουμε αποτελεσματα.

Ο δευτερος λογος που σε θυμηθηκα ηταν οτι ειχες αναφέρει την accelero και μολις τελειωσα με τη εγκατασταση (προχειρη για να παρω μια ιδεα οπως ειπα) θυμηθηκα οτι στον δρόμο ειναι και μια accelero xtreme III την οποια προφανως και δεν θα χρησιμοποιήσω. Το θεματάκι που έχεις με το throttling λογω θερμοκρασίας ανεξαρτήτως του που έχεις σετάρει το temp target το έχουν επίσης πολλοι και σε πολλές παραλλαγές.

Την accelero xtreme III αν θες να την ξεφορτωθεις με ενδιαφερει να την δω πανω στην 780 μου.

Οσο για το θεμα του temp target πανω απο τους 80c δεν το θεωρω σημαντικο μιας και με ενα fan profile κρατω την καρτουλα αρκετα πιο κατω.

Αντε να την δουμε και στας ευρωπας ..... http://eu.evga.com/products/moreInfo.asp?pn=03G-P4-3788-KR&family=GeForce%20700%20Series%20Family&uc=EUR

Link to comment
Share on other sites

Ειχα σκεφτει να την ανοιξω τοτε μονο και μονο για να δω διαφορες με εξωτερικη τροφοδοσια του ανεμιστηρα.

Ενδιαφερον το παιχνιδι με την H100i. :T:

Περιεργο βεβαια αυτο περι μη throttling μιας και αρκετοι που επαιξαν τις titan με νερο συνεχιζαν να εχουν.

Περιμενουμε αποτελεσματα.

Θα δεις βελτίωση θελεις δεν θελεις μαν, οι φίλοι μας οι Ρώσσοι επιβεβαιώνουν: Mini-review GTX Titan and GTX680 with alternative cooler Accelero Xtreme III and Thermalright Shaman

Κανε scroll στο σημειο που αναφέρει:

"Warming up a bunch of TITAN + XtremeIII open stand with FarCry3, I got here a strange result: "

Power throttling στο διαγραμμα, οι θερμοκρασιες tου με την Αξελερο ειναι απο αλλον πλανητη (για αερόψυξη) οποτε μια παραμετρος λιγοτερη. Συγκρινε αυτο το διαραμμα με το επομενο που ο τυπος βαζει την accelero να τροφοδοτειται απο 4pin molex. Flat line στις ιδιες ακριβως συνθηκες και σημαντικοτατα μικροτερο reported max power.

Προσοχη, δεν υποστηριζω οτι σε αυτη την περιπτωση εισαι 100% φρη, ολα εξαρτώνται απο την καρτα αυτή καθαυτή, που την δουλευεις κοκ είτε βαλεις νερο είτε βαλεις κρασί, το ταβανι του power παντα θα ειναι 106% με τα στοκ bios. Απλα το εξτρα headroom που απολαμβανει καποιος ειναι αντιληπτο μεχρι αηδίας (οι νερουλαδες θα το προσεχαν αν ειχαν παρει μερικα γραφηματα πριν τις βαλουν στον νερο). Υποθετω οτι σε εσενα με την 780 που έχεις by default πολυ αναλογικά μεγαλυτερο power headroom, αυτό το εξτρα που θα παρεις μαλλον θα σε κανει να μην ξανασχοληθεις με αλλο bios πλην του μαμά.

Στην δική μου, υποθετω οτι αν ετρεχα κανενα 3dMark θα ειχα θροτλ αλλα οπως ειπα, 1.2V και πανω απο 1.1Ghz η συγκεκριμενη καρτα (βασικα καμια καρτα που εχει περασει απο τα χερια μου) δεν υπηρχε περιπτωση να μην βυθιζοταν αγρια λογω power, ακομα και στο Heaven.

Την accelero xtreme III αν θες να την ξεφορτωθεις με ενδιαφερει να την δω πανω στην 780 μου.

Οσο για το θεμα του temp target πανω απο τους 80c δεν το θεωρω σημαντικο μιας και με ενα fan profile κρατω την καρτουλα αρκετα πιο κατω.

Βρε καλο το fan profile αλλα το θεμα ειναι να μην ξεκουφαινεσαι.Ειμαι σιγουρος οτι μπορεις να κρατησεις την 780 και στους 65C αρκει να εχεις ενα air condition και "ψηλα" τις στροφες (βεβαια οσο πιο ψηλα τοσο περισσότερη καταναλωση και τοσο λιγοτερο power headroom με το στοκ bios, vicious circle )

(οταν φτασει θα σε ενημερωσω με PM και μιλαμε)

Έγινε επεξεργασία από Freedom
Link to comment
Share on other sites

Βρε καλο το fan profile αλλα το θεμα ειναι να μην ξεκουφαινεσαι.Ειμαι σιγουρος οτι μπορεις να κρατησεις την 780 και στους 65C αρκει να εχεις ενα air condition και "ψηλα" τις στροφες (βεβαια οσο πιο ψηλα τοσο περισσότερη καταναλωση και τοσο λιγοτερο power headroom με το στοκ bios, vicious circle )

(οταν φτασει θα σε ενημερωσω με PM και μιλαμε)

Τι εγινε ... ακομη δεν ηρθε ; :hehe:

Μη μου ξυνεις πληγες περι θερμοκρασιων και θορυβου.

Τυχαια λες βαφτησα την κουτση μου βουβουζελα ;

dscn1134g.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μη μου ξυνεις πληγες περι θερμοκρασιων και θορυβου.

Τυχαια λες βαφτησα την κουτση μου βουβουζελα ;

Αστο pap, είδα και τις "μη κουτσές" πόσο "αθόρυβες" είναι για να μείνουν κρύες...

Οσο ήταν ανοιξη ακόμα και η κάρτα στόκ παλευόταν, με το που μπηκε καλοκαιράκι μπήκαν και ωτοασπίδες...

Απο τις χειρότερες εμπειρίες μου, stability test sessions σε Titan καρτες με υψηλή ambient θερμοκρασία και τον ανεμιστήρα στο 78-82% για να κρατήσω τις θερμοκρασίες κάτω απο τους 85C.

Εγγυημένος πονοκέφαλος αλλα αυτά τα έχω αναφέρει απο νωρίς, αν δεν ζείς σε καμιά ανταρκτική για να κρατήσεις τουλάχιστον με καλο OC την καρτα κατω απο τους 80C παιζεις με ψηλα rpms αναγκαστικά...

Καλές, χρυσές, μαλαματένιες αυτές οι μαμά ψυκτρες αλλα υπάρχει πολυς δρομος ακομα...οπως και για τις ACX by the way, μιλάγαμε με εναν αμερικάνο με PM απο το φορουμ της EVGA και παραπονιόταν (!!!!) για τον θόρυβο της ACX 780 του σε υψηλα rpms...του είπα φυσικά οτι αν ειχε την μαμά τότε θα ειχε πηδήξει απο το παράθυρο...αν ψαξεις στο νετ θα βρεις και παιδιά που εχουν ACX 780 που απλά πήγαν σε accelero και βρήκαν την υγεια τους τόσο απο θόρυβο όσο και απο θερμοκρασίες (τα 2 κουλερς προφανως δεν συγκρινονται)...

Φακιν Nvidia...

Τι εγινε ... ακομη δεν ηρθε ;

Εφυγε 2/8/2013 απο Γερμανία, υποθετω καποια στιγμή την άλλη βδομαδα θα είναι εδω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.