Jump to content



NVIDIA GeForce GTX 780


Recommended Posts

[MENTION=2962]zpaf[/MENTION] , ενδεικτικα, εκανα μερικες μετρησεις για να δω θερμοκρασιες και ειπα να βρω και το όριο του power throtling με αυτο το σεταπ στο Heaven παντα.

Εχουμε λοιπον 1163Mhz, 1.2V και επιπλέον +350 mem (που προφανώς "κοστίζει" σε power), πάντα καρα στοκ bios:

attachment.php?attachmentid=57631&stc=1&d=1375976699

Ασε στην ακρη την gpu συχνοτητα και μόνο απο το voltage και την memory συχνοτητα μπορεις να πάρεις μια ιδέα για το πόσο "πήρε". Το throttling ειναι πτώση από τα 1163Mhz στα 1150Mhz και επαναφορά στα 1163Mhz, απο την γραφική της συχνοτητας δεν φαινεται, φαινεται απο την γραφική του power limit sensor. Προσπαθώ να φανταστώ το αντίστοιχο όφελος σε μια 780 που ούτως ή άλλως έχει μεγάλο αβανταζ σε power headroom.

Επαναλαμβάνω οτι και αυτο ειναι ενδεικτικο, απο καρτα σε καρτα ειναι διαφορετικό και σιγουρα στις συγκεκριμενες συνθηκες (συχνοτητες gpu/mem και voltage) σε ποιο βαριά προγραμματα (Farcry3 κοκ) το όριο των 106% θα έρθει πιο γρήγορα. Αλλα επειδή την "γνωριζω" την συγκεκριμενη καρτα, η διαφορά ειναι η μερα με την νύχτα.

ΥΓ1: οποιος είναι παρατηρητικός θα γελάσει με άλλη μια λακαμια της Nvidia που βγαζει μάτι στην εικόνα.

ΥΓ2: αν κάποιος κοιταει την γραφική της θερμοκρασιας, η ambient θερμοκρασια ήταν 31C, στο ψυγειο μόλις 2 Noctua P12 σε pull (περιμενω αλλους 2) σε μαξιμουμ στροφές (εξαιρετικά αθορυβοι για τα δικα μου δεδομένα)...

post-58-1416077605,8526_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=58]Freedom[/MENTION] Το Tombraider και το Metro LL ειναι δυο παιχνιδια που τεζαρουν το TDP limit της δικης μου στα ψηλα > 1200/1800 οποτε αν θες δοκιμαζεις και σε αυτα.

Η καρτουλα σου βουτηξε αρκετες φορες απο τα 1163Mhz στα 1150Mhz αλλα μονο 4 φορες εριξε ταση.

Θερμοκρασιες μην μας ξαναδωσεις ..... :hehe:

Keep going .... :T:

Link to comment
Share on other sites

Την δική μου acx ίσα ίσα που την ακούω μήπως έχει πρόβλημα στα αυτιά του αυτός που μιλούσες freedom? :)

Όσοι έχετε reference πετάχτε τις ψύκτρες απο τα παράθυρα και πάρτε accelero να βρείτε την ησυχία σας λέμε!!

Έγινε επεξεργασία από Venisk
Link to comment
Share on other sites

Την δική μου acx ίσα ίσα που την ακούω μήπως έχει πρόβλημα στα αυτιά του αυτός που μιλούσες freedom? :)

Όσοι έχετε reference πετάχτε τις ψύκτρες απο τα παράθυρα και πάρτε accelero να βρείτε την ησυχία σας λέμε!!

ουτε στο 100% δεν την ακουω! :hehe:

Έγινε επεξεργασία από kyr..
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=58]Freedom[/MENTION] Το Tombraider και το Metro LL ειναι δυο παιχνιδια που τεζαρουν το TDP limit της δικης μου στα ψηλα > 1200/1800 οποτε αν θες δοκιμαζεις και σε αυτα.

Για να πω την αληθεια δεν νομιζω να μεινω με το στοκ bios. Οταν με το καλό τελειώσω και με τα vrms απλα θα πετάξω ενα modded και δεν θα ασχοληθω καθολου.

Συμφωνω για τα παιχνιδια που ανεφερες, το Farcry3 για μενα (με ολα φουλ MSAAx8 HDAO κοκ) είναι απο τα "reference" προγραμματα για τετοιες δουλειες. Απλά μέχρι να διευθετηθει και η σωστή ψυξη των vrms κολώνω να βαλω κατι πιο βαρυ απο το Heaven.

[

Η καρτουλα σου βουτηξε αρκετες φορες απο τα 1163Mhz στα 1150Mhz αλλα μονο 4 φορες εριξε ταση.

Ετσι...υπάρχει και ενα easter egg στην εικονα, αλλη μια προσφορά της Nvidia...lol

Θερμοκρασιες μην μας ξαναδωσεις ..... :hehe:

Keep going .... :T:

Μην τρελλαινεσαι, το ξερεις και το ξερω οτι ειναι υπερβολη...δεν ειναι ανάγκη να παιζεις με 15-20C delta, μην τρελλαθουμε κιολας...αλλα τι να σου κάνω που με έπιασε η νοσταλγία της GTX580+H100, γουσταρα ενα τετοιο προτζεκτ, είχα και ενα πιστωτικο και η Η100i μου ηρθε ουσιαστικά δωρεαν...αλλιώς με την accelero θα ημουν και δεν θα ειχα επίσης κανένα προβλημα (ευτυχως βρήκα μερικους τρελλους με accelero+τιταν και πηρα πληροφοριες, μια χαρα)... ;)

Link to comment
Share on other sites

Την δική μου acx ίσα ίσα που την ακούω μήπως έχει πρόβλημα στα αυτιά του αυτός που μιλούσες freedom? :)

Αντιλαμβάνεσαι πόσο σχετικά ειναι μερικά πραγματα...να υπενθυμισω πόσες φορές έχω διαβασει μεσα και εξω απο αυτο το φορουμ οτι η reference ειναι ησυχη? Και ακόμα το διαβάζω σε φορουμς.

Αστο, εξαρταται απο πολλα πραγματακια, απο το που και πως δουλευεις την κάρτα, την καρτα την ιδια, τον ιδιοκτήτη κοκ*.

Κανε μια αναζήτηση για 780 και accelero, θα βρεις μερικους ιδιοκτήτες που το εχουν κάνει, διαβασε και γιατι το έκαναν και τι εισέπραξαν... ;)

Είναι οι ρεφερενς ησυχες? Φυσικα. Ειναι βουβουζελες? Φυσικα. Μα πως ισχυουν και τα δυο? Δες τα πιο πανω υπογραμμισμένα σημεία. ;)

Όσοι έχετε reference πετάχτε τις ψύκτρες απο τα παράθυρα και πάρτε accelero να βρείτε την ησυχία σας λέμε!!

True dat...

EDIT: *

σχετικα με το κοκ. Βαλε φυσικα και τις ambient θερμοκρασιες και τις ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΕΣ της Nvidia που τα εχει κανει σκατα και αποσκατα με το GPU Boost 2.0 και ο καθε ιδιοκτήτης αντιμετωπίζει διαφορετικά τερτίπια του χειροτερου συνολου αλγόριθμων που εχω δει ποτέ στην ζωή μου. Οταν ο άλλος θροτλάρει χωρις λόγο στους 75C, 76C, 78C, είτε με ακραίο throttling που φτανει στην base συχνοτητα, είτε με ενα bin downclocking αντε να τον πεισεις να μην ανεβάσει στροφές για να κάνει bypass το πρόβλημα. Κρατω το στόμα μου κλειστο προς το παρόν για τις γελοιότητες που έχω ανακαλύψει που σχετιζονται αποκλειστικά με το GPU Boost 2.0 σε 4* ουσιαστικα κάρτες γιατι είναι μια "ερευνα" που έχω ξεκινησει έδω και πανω απο 2 μήνες και ακόμα μιλάω και προσπαθω να βρω ακρη με τους "μεγάλους" και συνεχίζω να μαζευω υλικο (οχι μονο εικονες, βιντεος με live καταγραφη, μηνυματα και emails κοκ).

Έγινε επεξεργασία από Freedom
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει, η ac βγάζει ποιοτικές, αποδοτικές και ήσυχες ψύκτρες.

Σε σχέση με το reference cooler τουλάχιστον 30°C κάτω με μεγαλύτερα περιθώρια oc.

Κοστίζουν κάπως, αλλά σου 'μένει' για την επόμενη gpu (συνήθως ταιριάζει).

Link to comment
Share on other sites

Φρεσκαδουρα .... HARDOCP - GALAXY GeForce GTX 780 HOF Edition - GALAXY GeForce GTX 780 HOF Edition Review

Το ασχημο ειναι οτι εχουν αρχισει πολλοι τις cheapιες και βαζουν elpida chipακια στις καρτουλες.

Τα 1577MHz της hof ειναι elpida και οχι samsung οπως οι πρωτες φουρνιες.

Link to comment
Share on other sites

Φρεσκαδουρα .... HARDOCP - GALAXY GeForce GTX 780 HOF Edition - GALAXY GeForce GTX 780 HOF Edition Review

Το ασχημο ειναι οτι εχουν αρχισει πολλοι τις cheapιες και βαζουν elpida chipακια στις καρτουλες.

Τα 1577MHz της hof ειναι elpida και οχι samsung οπως οι πρωτες φουρνιες.

Ψιλο wattρουφήχτρα την κόβω όταν κλοκαριστεί !:p

Link to comment
Share on other sites

Με το Power Target στο 126% σε custom pcb λογικο ειναι.

Σκεψου τις reference υλοποιησεις με τα μαιμουδοbios .....

Τελικά τι αξίζει με την 780?

Να πάρεις μια reference και να την κλοκάρεις στον Θεό η να πάρεις μια δυνατή "μαμά" (σαν την GALAXY - EVGA class )και να την έχεις με ενα πολύ μικρό κλοκάρισμα ?

Ιδού η απορία.:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι αξίζει με την 780?

Να πάρεις μια reference και να την κλοκάρεις στον Θεό η να πάρεις μια δυνατή "μαμά" (σαν την GALAXY - EVGA class )και να την έχεις με ενα πολύ μικρό κλοκάρισμα ?

Ιδού η απορία.:hmm:

Κοιτα η reference στον θεο βουβουζελιαζει.

Σημερα η καλυτερη 780 λεγεται .... EVGA GeForce GTX 780 Dual Classified w/ ACX Cooler αλλα στα 700+

EVGA | Products

Αν θες κατι με λιγοτερα ευρω εγω θα κοιταγα και αυτην εδω Palit Grafikkarte GeForce GTX780 Super JetStream 3GB GDDR5 | Palit | GeForce GTX Serie | NVIDIA | Grafikkarten | Hardware | hoh.de ψηλα ρολογια 980/1575 και στα 560,55 €

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα η reference στον θεο βουβουζελιαζει.

Σημερα η καλυτερη 780 λεγεται .... EVGA GeForce GTX 780 Dual Classified w/ ACX Cooler αλλα στα 700+

EVGA | Products

Αν θες κατι με λιγοτερα ευρω εγω θα κοιταγα και αυτην εδω Palit Grafikkarte GeForce GTX780 Super JetStream 3GB GDDR5 | Palit | GeForce GTX Serie | NVIDIA | Grafikkarten | Hardware | hoh.de ψηλα ρολογια 980/1575 και στα 560,55 €

Μια απο τις καλύτερες πρότάσεις μέχρι στιγμής, με ένα αρνητικό...2 χρονια εγγύηση.

Βέβαια απο τα 700 στα 560 ... εε είναι και αυτό μια διαφορά.

Ωραίο site αυτό.

Οι τιμές είναι πραγματικές η μετά απο αυτό προσθέτεις και άλλα τόσα για να έρθει στο Ελλαδιστάν ???

Link to comment
Share on other sites

Το ασχημο ειναι οτι εχουν αρχισει πολλοι τις cheapιες και βαζουν elpida chipακια στις καρτουλες.

Δεν ειναι τσιπιά, απλά δεν υπάρχει πλεον στοκ των αντίστοιχών samsung οπότε πέρασαν στο σενάριο Β.

Προσωπικά δεν εχω δεί ούτε μισο review που να κάνει πραγματική και σε πραγματικές συνθηκες (εγκυρη ή μη) σύγκριση μεταξύ samsung και elpida μνημών στις συγκεκριμένες κάρτες ώς προς το OCability, θερμοκρασίες κοκ.

Ο καθένας αυτή την στιγμή λέει αυτό που νομίζει ή αυτό που περιμένει να ισχύει και οι υπόλοιποι που τα διαβάζουν απλά τα πέρνουν ως δεδομένο οτι ισχύουν ουτως ή άλλως (κλασσικό internetικό φαινομενο δυστυχώς).

Πάντως θα είναι πολύ πιο "ευκολο" αν τον ιδιο δρόμο ακολουθησουν και οι Titan. Πολυ ευκολο να μετρήσεις και να συγκρίνεις τουλάχιστον θερμοκρασίες στα memory chips στην πίσω μεριά του pcb με ένα IR θερμομετρο και να συγκρίνεις 2 κάρτες με διαφορετικες μνήμες διατηρώντας το εργοστασιακό σύστημα ψυξης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τσιπιά, απλά δεν υπάρχει πλεον στοκ των αντίστοιχών samsung οπότε πέρασαν στο σενάριο Β.

Προσωπικά δεν εχω δεί ούτε μισο review που να κάνει πραγματική και σε πραγματικές συνθηκες (εγκυρη ή μη) σύγκριση μεταξύ samsung και elpida μνημών στις συγκεκριμένες κάρτες ώς προς το OCability, θερμοκρασίες κοκ.

Ο καθένας αυτή την στιγμή λέει αυτό που νομίζει ή αυτό που περιμένει να ισχύει και οι υπόλοιποι που τα διαβάζουν απλά τα πέρνουν ως δεδομένο οτι ισχύουν ουτως ή άλλως (κλασσικό internetικό φαινομενο δυστυχώς).

Πάντως θα είναι πολύ πιο "ευκολο" αν τον ιδιο δρόμο ακολουθησουν και οι Titan. Πολυ ευκολο να μετρήσεις και να συγκρίνεις τουλάχιστον θερμοκρασίες στα memory chips στην πίσω μεριά του pcb με ένα IR θερμομετρο και να συγκρίνεις 2 κάρτες με διαφορετικες μνήμες διατηρώντας το εργοστασιακό σύστημα ψυξης.

Δεν ειμαι μεσα στην πιατσα των chip για να ξερω αν πραγματικα υπαρχει ή δεν υπαρχει στοκ.

Ο καθενας γραφει ειτε αυτο που βλεπει ως κατοχος μιας καρτας ειτε απο αυτα που διαβαζει στο νετ.

Το τι παιρνει ο καθενας σαν δεδομενο ειναι μια αλλη ιστορια.

Και με την 7970 παντως το ιδιο ειχα δει.

Τα πρωτα κομματια να πηγαινουν πολυ καλα και οσο περναγε ο καιρος λιγοτερο καλα.

NVIDIA "Reference" Cards

The card you are seeing reviewed here today is what is commonly referred to in the enthusiast hardware community as a "reference card." These GTX 780 units are produced by NVIDIA for today’s launch and to support initial retail sales of the GTX 780. While in the past it has been common for reference cards to be found for sale under many different Add-In-Card partners' names, the program is changing up a bit this time. NVIDIA is producing a limited amount of "reference" cards, and after that it is up to its AIC partners to pick up the ball and run with it. Expect to see many of NVIDIA’s AIC partners with its own GTX 780 products in the market very soon, and do not expect to find an abundance of "reference" cards built by NVIDIA on the stores shelves for very long at all. So if you want a "GTX 780 in TITAN clothing," you would be served best by buying one very soon.

HARDOCP - GeForce GTX 780 - NVIDIA GeForce GTX 780 Video Card Review

Μπορει να λεει και @αλακιες ο τυπος ... δεν ξερω ... αναπαραγωγη κανω ... :D

Link to comment
Share on other sites

Το ειδατε αυτο? dual bios cards from evga μονο 780/770/760

EVGA | Articles | EVGA Double BIOS?

mod your bios με τις ευχές της EVGA

εχουν βαλθεί να με κάνουν να πουλησω την TITAN ,εκει στην evga.:cry:

Το εχουμε παρει πρεφα με τον Τακη και περιμενουμε το notify!

Η καρτα αυτη ριχνει και στην τιταν out of the box.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Το εχουμε παρει πρεφα με τον Τακη και περιμενουμε το notify!

Η καρτα αυτη ριχνει και στην τιταν out of the box.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Χρηστο το νεο για το bios switch δεν ειναι μονο για την Classified.

4nmb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτες που εχει στο eshop της evga ειναι οι παλιοι κωδικοι χωρις το bios switch παντως.

Αν δεν φυγει το στοκ δεν βλεπω να βγαζουν τις καινουργιες..

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.