Jump to content



AMD FX-8350 και Noctua NH-U14S. Εντυπωσεις…


Ioanna

Recommended Posts

Γεια χαρα σας!

Σημερα παρελαβα την καινουργια μου ψυκτρα, Noctua NH-U14S! Την αγορασα παρακινουμενη από το πολύ καλο review του thelab.gr και εξαιτιας του ότι αντιμετωπιζα υψηλες θερμοκρασιες με τον νέο μου επεξεργαστη, AMD FX-8350, αγορασμενο τον Απριλιο του 2013. Να πω εδώ ότι η ψυκτρα μου στοιχισε 60.90 λιρες Αγγλιας από amazon.uk, εγινε dispatched 08/05/2013, ειχε estimated arrival στις 17/05 και εφτασε σε μενα σημερα. Οποτε, όλα καλα.

Πριν από την Noctua ειχα μια CoolerMaster Hyper 212 Plus με έναν ανεμιστηρα της. Προσφατα, μετα τον νέο επεξεργαστη, ειχα απλωσει σε αυτην την ψυκτρα την πολύ καλη παστα Arctic MX-4, αλλα επειδη την ειχα απλωσει παντελως λαθος ειχα χαλια θερμοκρασιες. Για παραδειγμα, το Prime95, και κυριως το test του που στρεσαρει για maximum heat and consumption, δεν μπορουσα να το τρεξω πανω από μερικα λεπτα διοτι τα προγραμματα μου εδειχναν σχεδον αμεσως πανω από 62C core temperature, οποτε και το σταματαγα…

Παραδειγμα σημερινο με την παλια ψυκτρα: Prime-LargeFFTs, θερμοκρασια δωματιου 28C. Όπως βλεπετε, αν κοιταξετε κατω από το reset values, ΟΥΤΕ 4 λεπτα δεν τα καταφερε… αμεσως ανεβηκε η θερμοκρασια πυρηνων πανω από 60C οποτε και το σταματησα.

Η Arctic MX-4 ειχε απλωθει χαλια, όπως φαινεται από τις φωτογραφιες του πατου της ψυκτρας και της επιφανειας του επεξεργαστη. Dunno what’s got into me, αλλα βασικα ειχα κανει πολλες βλακειες τοτε, όπως το να απλωσω παστα και στην ψυκτρα και στον επεξεργαστη, να σηκωσω την ψυκτρα μετα να δω πως απλωθηκε (LMAO…) και μετα να την ξαναβαλω στη θεση της κλπ…

Anyway, αυτή τη φορα, νομιζω τα εκανα σωστα. Χρησιμοποιησα ισοπροπυλικη αλκοολη και φιλτρακια καφε για να καθαρισω την επιφανεια της CPU αλλα και τον πατο της ολοκαινουργιας ψυκτρας, προσεχοντας να μην αγγιξω καθολου πουθενα, για να μη μεινει δακτυλικο αποτυπωμα. Χρησιμοποιησα την παστα της Noctua και απλα εβαλα ποσοτητα λιγο μικροτερη από ρεβυθακι στη μεση του επεξεργαστη και βιδωσα την ψυκτρα. Δεν την περιεστρεψα καθολου αλλα δεν πειραζει νομιζω.

Η Noctua NH-U14S είναι απλα τελεια!! Εγω στην αρχη που την εστηνα κοψοχολιασα διοτι, ανεξηγητο πως(*), ειχα παρανοησει και νομιζα ότι η ψυκτρα καθεται οριζοντιως, οποτε ετσι εκανα και τις μετρησεις στο κουτι μου πριν την παραγγελια! Τωρα που ηρθε όμως αντιληφθηκα φυσικα ότι μπαινει καθετα οποτε τα παιξα, διοτι εβρισκε στον πανω ανεμιστηρα μου… Αναγκαστηκα λοιπον να αφαιρεσω τον ανεμιστηρα (NOCTUA NF-S12A FLX 120mm) από την οροφη του κουτιου και τον εβαλα ως δευτερο στην καινουργια ψυκτρα.

(*) ειμαι λιγο ξανθια βεβαια...

Οριστε μια φωτο και με τους δυο μαζι πανω στην ψυκτρα.

Να μια φωτο από το κουτι μου (με την παλια ψυκτρα). Το κουτι φαινεται στην υπογραφη μου.

Επισης, από ανεμιστηρες τωρα εχω:

- Εμπρος εναν NOCTUA NF-S12A PWN 120mm. Tετραπινος, εισαγει αερα.

- Στο πλαϊ εναν NOCTUA NF-P12 120mm. Εισαγει αερα.

- Πισω, έναν NOCTUA NF-S12A FLX 120mm. Εξαγει αερα.

Και να τα αποτελεσματα ολων αυτων στο δικο μου συστημα και χωρο:

Prime95, μολις εστησα την ψυκτρα, 15 λεπτα, ενας ανεμιστηρας, θερμοκρασια χωρου 29C

Prime95, 2 ανεμιστηρες, 20 λεπτα, στον ιδιο χωρο, θερμοκρασια 29C

Prime95 In-place large FFTs torture test, δωματιο μου, θερμοκρασια 28C, πανω από 60 λεπτα.

Aida64

Ο θορυβος δε, είναι ανυπαρκτος!

Προσωπικα, χαιρομαι παρα πολύ που καταφερα να κουλαρω τον επεξεργαστη μου- μου εριξε τις θερμοκρασιες κατα 15C σε full load- και προετοιμαζομαι ηδη για αγορα καινουργιου κουτιου, λιγο αργοτερα.

Ευχαριστω :)

Οποιαδηποτε σχολια βελτιωσης ευπροσδεκτα!

ps: συγχαρητηρια στην NOCTUA και επειδη μου εστειλε AMD backplate απο Austria σε λιγοτερο απο 5 εργασιμες!!

Link to comment
Share on other sites

εχω να δω απο κοντα amd κατι χρονια...αλλα αν μπορεις προσπαθησε να εχουν ολοι οι πυρηνες την ιδια συχνοτητα...

Το οτι επιανες πριν 60..(και λιγο πανω) δε λεει τιποτα..

Την παλια ψυκτρα..πως και την εβαλες ετσι?

Link to comment
Share on other sites

κουκλάρα μπράβο για την αλλαγή και ένα μεγαλύτερο μπράβο που τόλμησες και είσαι πλέον ευχαριστημένη. Είναι μεγάλο πράμα.

Για το κουτάκι να κάνεις την αλλαγή μόλις μπορέσεις θα δεις και άλλες διαφορές.

Μία απορία μόνο. Το πλαινό κλείνει τώρα;

Σε αυτή τη φώτο μου δίνει την εντύπωση ότι δεν...

Image - TinyPic - Free Image Hosting, Photo Sharing & Video Hosting

Επίσης δεν είναι ανάγκη να χρησιμοποιείς φίλτρα καφέ κλπ.

Λογικά βαμβάκι έχεις σπίτι και οινόπνευμα. χρησιμοποιήσε τα την επόμενη φορά και τα φίλτρα άστα για το καφέ :)

ps Παλιόπαιδα χαίρομαι που έχω παρέα :kiss3:

Link to comment
Share on other sites

εχω να δω απο κοντα amd κατι χρονια...αλλα αν μπορεις προσπαθησε να εχουν ολοι οι πυρηνες την ιδια συχνοτητα...

Το οτι επιανες πριν 60..(και λιγο πανω) δε λεει τιποτα..

Την παλια ψυκτρα..πως και την εβαλες ετσι?

Εμ, δε λεει και η AMD κατι επισημο για τους 8350 και λενε ολοι ΟΧΙ πανω απο 60C, ψαρωνουμε και παιρνουμε εξαιρετικα προϊοντα! Οποτε, ολα καλα!!

Την παλια εγω ετσι την ειχα :)

Γιατι?

ps: δεν ξερω πως να προσπαθησω να εχουν ολοι οι cores ιδια συχνοτητα διοτι εγω δεν τους εκανα τιποτα, οτι θελουν αυτοι κανουν! Απλα εγω εγκατεστησα εκεινα τα 2 patches της Microsoft για τους 8-πυρηνους

κουκλάρα μπράβο για την αλλαγή και ένα μεγαλύτερο μπράβο που τόλμησες και είσαι πλέον ευχαριστημένη. Είναι μεγάλο πράμα.

Για το κουτάκι να κάνεις την αλλαγή μόλις μπορέσεις θα δεις και άλλες διαφορές.

Μία απορία μόνο. Το πλαινό κλείνει τώρα;

Σε αυτή τη φώτο μου δίνει την εντύπωση ότι δεν...

Image - TinyPic - Free Image Hosting, Photo Sharing & Video Hosting

Επίσης δεν είναι ανάγκη να χρησιμοποιείς φίλτρα καφέ κλπ.

Λογικά βαμβάκι έχεις σπίτι και οινόπνευμα. χρησιμοποιήσε τα την επόμενη φορά και τα φίλτρα άστα για το καφέ :)

ps Παλιόπαιδα χαίρομαι που έχω παρέα :kiss3:

Σε ευχαριστω, να εισαι καλα! Θα σε ρωτησω για κουτακι οταν θα αγοραζω αν και για corsair 400 kati με βλεπω

Ναι το πλαϊνο καπακι κλεινει ευτυχως, κατι χιλιοστα εχει περιθωριο! Ολα τα test εγιναν με κλειστο κουτι και εκανα και ενα OCCT test αλλα δεν βγηκαν καλα τα screenshots γι' αυτο δεν το ανεβασα

Link to comment
Share on other sites

Εμ, δε λεει και η AMD κατι επισημο για τους 8350 και λενε ολοι ΟΧΙ πανω απο 60C, ψαρωνουμε και παιρνουμε εξαιρετικα προϊοντα! Οποτε, ολα καλα!!

Την παλια εγω ετσι την ειχα :)

Γιατι?

ps: δεν ξερω πως να προσπαθησω να εχουν ολοι οι cores ιδια συχνοτητα διοτι εγω δεν τους εκανα τιποτα, οτι θελουν αυτοι κανουν! Απλα εγω εγκατεστησα εκεινα τα 2 patches της Microsoft για τους 8-πυρηνους

πολυ ωραια ψυκτρα η καινουρια noctua καλοριζικη, στην παλια εχω την εντυπωση οτι εχεις βαλει υπερβολικη παστα. το προγραμμα που χρησιμοποιεις για ελεγχο θερμοκρασιων δεν δειχνει θερμοκρασιες στα cores ?χρειαζεται backplate η ψυκτρα δεν κουμπωνει πανω στο backplate της μητρικης ?
Link to comment
Share on other sites

welldone για το ολο αποτελεσμα...

παντως μη τη φοβασαι τη θερμοκρασια...ουτε στους 70 ουτε και παραπανω δε παθαινει τπτ το cpu ;)

Ευχαριστω!

Να σου πω, σε πιστευω. Μερικες μερες πριν, οταν εκανα καποια tests με την παλια ψυκτρα, ειχα δει μεχρι και 67C στους πυρηνες χωρις να σταματησει το test ή να χαμηλωσει κατω απο το 100% CPU usage. Το σταματησα βεβαια αμεσως διοτι ανεβαινε συνεχως! Με αυτη την ψυκτρα ειμαι καλλυμενη ;) Ποτε πριν δεν μπορεσα να τρεξω τα torture tests του Prime95 για τοση πολυ ωρα...

πολυ ωραια ψυκτρα η καινουρια noctua καλοριζικη, στην παλια εχω την εντυπωση οτι εχεις βαλει υπερβολικη παστα. το προγραμμα που χρησιμοποιεις για ελεγχο θερμοκρασιων δεν δειχνει θερμοκρασιες στα cores ?χρειαζεται backplate η ψυκτρα δεν κουμπωνει πανω στο backplate της μητρικης ?

Ευχαριστω, να εισαι καλα! Η ψυκτρα ειναι τελεια! Το κουτακι μου ειναι so and so, αλλα επιφυλασσομαι...

Στο HWiNFO64 οι θερμοκρασιες των πυρηνων φαινονται στην ενδειξη CPU 0, νομιζω... Εχω επισης και το AIDA64 οπως και το HWMonitorPro_x64. Τα ιδια δειχνουν.

Το AMD backplate χρειαζεται αλλα εγω το ειχα πεταξει το 2011 οταν εβαλα την προηγουμενη ψυκτρα μου. Γι' αυτο ζητησα αλλο και μου εστειλαν :)

Link to comment
Share on other sites

εδω ειναι οι σωστες θερμοκρασιες του hwinfo για την FX 8xxx σειρα

Kappaalphataualphagammarhoalphaphi3AE0vgjgygh.jpg

Α ναι μωρε, σωστος! Να σε ρωτησω, η θερμοκρασια που εχεις κυκλωσει ειναι core temperature? Επισης, εχεις max 76C (!)... Με τι θερμοκρασια δωματιου ετρεξες το Prime95, για ποση ωρα και ποιο test? Ευχαριστω :)

Εγω παντως το μεσημερακι σημερα θα ξανατρεξω για 2 ωρες εκεινο το torture test (max heat + consumption) και το απογευμα θα στειλω mail στο ΠΟΛΥ εξυπηρετικο support team της Noctua, να κανω καποιες ερωτησεις..

Off Topic: ααχχ μωρε, δεν με αφηνει να γραψω την καινουργια μου ψυκτρα στο signature :(

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω!

Να σου πω, σε πιστευω. Μερικες μερες πριν, οταν εκανα καποια tests με την παλια ψυκτρα, ειχα δει μεχρι και 67C στους πυρηνες χωρις να σταματησει το test ή να χαμηλωσει κατω απο το 100% CPU usage. Το σταματησα βεβαια αμεσως διοτι ανεβαινε συνεχως! Με αυτη την ψυκτρα ειμαι καλλυμενη ;) Ποτε πριν δεν μπορεσα να τρεξω τα torture tests του Prime95 για τοση πολυ ωρα...

για να κλεισει το pc απο θερμοκρασια πρεπει να πιασει 90+ το cpu... οποτε dont worry

Α ναι μωρε, σωστος! Να σε ρωτησω, η θερμοκρασια που εχεις κυκλωσει ειναι core temperature? Επισης, εχεις max 76C (!)... Με τι θερμοκρασια δωματιου ετρεξες το Prime95, για ποση ωρα και ποιο test? Ευχαριστω :)

Εγω παντως το μεσημερακι σημερα θα ξανατρεξω για 2 ωρες εκεινο το torture test (max heat + consumption) και το απογευμα θα στειλω mail στο ΠΟΛΥ εξυπηρετικο support team της Noctua, να κανω καποιες ερωτησεις..

Off Topic: ααχχ μωρε, δεν με αφηνει να γραψω την καινουργια μου ψυκτρα στο signature :(

δε μετραει ποση ωρα τρεχεις καποιο τεστ... η μεγιστη θερμοκρασια ειναι μια... οταν τη πιασεις σταματαει να ανεβαινει... εμενα πχ που κανω encoding video σε x264 εδω και 18 ωρες που το cpu ειναι μονιμα 95-100% εχω 67-68 βαθμους στη cpu

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κάτι αν κ άσχετος με την σύγχρονη πλατφόρμα της amd.γιατί οι μισοί πυρήνες είναι στα 1800 και οι άλλοι μισοί στα 4500?έτσι δουλεύει ο CPU?

Ξερω και 'γω?!

Εγω προσωπικα δεν εχει κανει απολυτως τιποτα στον επεξεργαστη ή στο BIOS, εκτος απο το οτι εγκατεστησα τα δυο patches (hotfixes) της Microsoft και συγκεκριμενα τα KB2645594 και ΚΒ2646060. Στο επομενο format μαλλον θα φυγουν, διοτι μου αρεσει το παρκαρισμα! :p

Link to comment
Share on other sites

Ξερω και 'γω?!

Εγω προσωπικα δεν εχει κανει απολυτως τιποτα στον επεξεργαστη ή στο BIOS, εκτος απο το οτι εγκατεστησα τα δυο patches (hotfixes) της Microsoft και συγκεκριμενα τα KB2645594 και ΚΒ2646060

Το εχεις δει κ εσύ όταν ετρεχες το prime ή είναι λόγω over clock,μήπως να κρατήσει χαμηλά τη θερμοκρασία?

Link to comment
Share on other sites

Το εχεις δει κ εσύ όταν ετρεχες το prime ή είναι λόγω over clock,μήπως να κρατήσει χαμηλά τη θερμοκρασία?

Κοιτα, εγω συνηθως οταν τρεχω το Prime95 αυτο που κοιταζω στο HWiNFO ειναι το ποσοσοτο CPU usage (%).

Αυτο παραμενει παντα στο 100%.

Overclocking δεν εχω κανει, προσωπικα. Ο επεξεργαστης και το BIOS τι κανουν δεν ξερω. Εγω stock τα εχω ολα, οποτε κανει οτι γουσταρει :) Και πολυ καλα κανει! :)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κάτι αν κ άσχετος με την σύγχρονη πλατφόρμα της amd.γιατί οι μισοί πυρήνες είναι στα 1800 και οι άλλοι μισοί στα 4500?έτσι δουλεύει ο CPU?
εχει σχεση με τη διαχειριση ενεργειας του επεξεργαστη cool n quiet c states κτλπ τα οποια ενεργοποιουνται οταν δεν ειναι απαραιτητο να δουλευει ο επεξεργαστης σε φουλ ρυθμους , ορισμενα προγραμματα μπερδευονται γι αυτο δειχνουν 1800 σε μερικους πυρηνες, αμα τρεξεις ενα benchmark ή κανενα τεστ σταθεροτητας δουλευουν σταθερα στα 4ghz ολοι οι πυρηνες
Link to comment
Share on other sites

Το φανταζομαι οτι κατι τετοιο θα ειναι αλλα στο screenshot του παιδιου πανω,prime τρεχει,δεν θα επρεπε να ειναι στην φουλ συχνοτητα?
το hwinfo64 που δειχνει 1812 σε μερικους πυρηνες λες ε? μαλλον δε δειχνει σωστα
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σας!

Ο θορυβος δε, είναι ανυπαρκτος!

Προσωπικα, χαιρομαι παρα πολύ που καταφερα να κουλαρω τον επεξεργαστη μου- μου εριξε τις θερμοκρασιες κατα 15C σε full load- και προετοιμαζομαι ηδη για αγορα καινουργιου κουτιου, λιγο αργοτερα.

Ευχαριστω :)

Πολύ χρήσιμο το feedback σου! Ήδη βέβαια από το πρόσφατο review του crmaris φάνηκε ξεκάθαρα ότι το "πράγμα" είναι top! Ώρα για O/C τώρα :laughing:

Link to comment
Share on other sites

..σωστα δειχνει. Ο επεξεργαστης ριχνει τη συχνοτητα (1.4Ghz) σε ολους του πυρηνες οταν δεν τρεχει τιποτα. Κ ανεβαζει κ πανω απο τα 4Ghz οταν απαιτειται, μεχρι 4.2Ghz.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.