Jump to content



AMD FX-8350 και Noctua NH-U14S. Εντυπωσεις…


Ioanna

Recommended Posts

Λοιπον παιδια, ετρεξα και ενα τελευταιο τεστ μεσημεριατικα!

Prime95, In-place large FFTs torture test, δωματιο μου, θερμοκρασια 28C, πανω από 2 ωρες.

(σημειωση: οπως βλεπετε το AIDA μπερδευει την CPU temp με την AUX temp... δηλαδη, το CPU temp μου ειναι οτι δειχνει το AUX)

Να μια φωτο που δειχνει που στεκει το PC μου.

Να και μια πιο κοντινη που φαινεται λιγο καλυτερα η ψυκτρα.

Υπο αυτες τις συνθηκες γινονται τα test.

Οποτε, εγω τελειωσα :) Ευχαριστω πολυ ολους! Καθε εποικοδομητικο σχολιο ευπροσδεκτο! Τα 2 τελευταια test θα σταλουν και στο support team της Noctua, να δω τι θα μου πουν και αυτοι!

Να ειστε καλα! :)

Χμμ...

Λοιπον παιδια, εχω μια απορια και παρακαλω να με φωτισετε λιγο..

Ειναι η πρωτη φορα που κανω push/pull διαταξη, και φυσικα οι ανεμιστηρες φυσανε σωστα, ΟΚ με αυτο.

ΑΛΛΑ...ο μεν τεραστιος ανεμιστηρας που ηρθε με την ψυκτρα μου ειναι συνδεδεμενος και κοντρολαρεται απο το CPU_FAN header της μητρικης μου, ο αλλος δε που εβαλα εγω πανω στην ψυκτρα ειναι συνδεμενος και κοντρολαρεται απο το PWR_FAN header της μητρικης μου. Στο header αυτο ηταν και πριν, με τη διαφορα βεβαια οτι τοτε ηταν στην οροφη του κουτιου. Μετα βγηκε, οπως ειπαμε, και μπηκε πανω στην ψυκτρα διοτι δεν χωραγε. Να βοηθαει κιολας.

Το θεμα ειναι: βοηθαει??

Ή μηπως παιζει ρολο (αρνητικο) το γεγονος οτι οι 2 ανεμιστηρες της ψυκτρας κοντρολαρονται απο διαφορετικα Fan headers? Εγω δυστυχως Y-cable δεν εχω τωρα ωστε να τους συνδεσω και τους 2 πανω στο CPU_FAN header..

Την αφορμη για αυτη την παρατηρηση μου την εδωσε το CPUID Hardware Monitor Pro το οποιο σε idle κατασταση αλλα και σε νορμαλ χρηση μου εμφανιζει στιγμιαια τον συγκεκριμενο fan με 0 RPM... Στιγμιαια παιρνει τιμη μηδεν και μετα ανεβαινει παλι! Τα ιδια μου δειχνει και το HWiNFO για αυτον. Ποτε βεβαια πριν δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο.

Για πεστε μου τι παιζεται, παρακαλω....?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Κούκλα μην αγχώνεσαι. Λάθος πληροφορία απο το sensora παίρνει λογικά και γι' αυτό σου δείχνει τρελά αποτελέσματα. Εγώ να φανταστείς όταν είχα τη Noctua D14 πάνω μου έδειχνε 35.000 στροφές στιγμιαία :D

Το αν κάνει καλό ή κακό να την έχεις σε push pull με τη διάταξη που την έχεις και στο κουτί σου μόνο εσύ μπορείς να το απαντήσεις.

Κατά πάσα πιθανότητα κάνει καλό, όμως μία δοκιμή αν έχεις κέφι θα σου λύσει την απορία.

Εγώ πάντως ποντάρω στο ότι είναι καλύτερο το pp όπως αναφέρει και ο Αρης αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Κούκλα μην αγχώνεσαι. Λάθος πληροφορία απο το sensora παίρνει λογικά και γι' αυτό σου δείχνει τρελά αποτελέσματα. Εγώ να φανταστείς όταν είχα τη Noctua D14 πάνω μου έδειχνε 35.000 στροφές στιγμιαία :D

Το αν κάνει καλό ή κακό να την έχεις σε push pull με τη διάταξη που την έχεις και στο κουτί σου μόνο εσύ μπορείς να το απαντήσεις.

Κατά πάσα πιθανότητα κάνει καλό, όμως μία δοκιμή αν έχεις κέφι θα σου λύσει την απορία.

Εγώ πάντως ποντάρω στο ότι είναι καλύτερο το pp όπως αναφέρει και ο Αρης αν θυμάμαι καλά.

Γεια σου γλυκουλα και σε ευχαριστω για την ταχυτατη απαντηση!!

ΟΚ δεν αγχωνομαι αλλα πρωτη φορα δειχνουν τετοια τιμη RPM τα προγραμματα που χρησιμοποιω γι' αυτο ρωτησα. Βεβαια εκανα και ενα Google πριν και ειδα οτι ειναι καλυτερο λεει να κοντρολαρονται και οι 2 ανεμιστηρες απο το ιδιο fan header σε διαταξη push/pull. Τωρα, εγω δεν το ειχα ποτε αυτο, μηπως ξερεις τι συμβαινει τοτε? Δηλαδη, κοντρολαρονται οι στροφες και των 2 ανεμιστηρων την ψυκτρας απο το CPU_FAN header?

Παντως, no worries, θα μου πουν αυριο και αυτοι οι αψογοι ανθρωποι απο το support team της Noctua, or I really hope so...

Τωρα παω να ξανακουσω ενδελεχως το τελευταιο αλμπουμ των Daft Punk!

C uuu!! xD

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=13242]Ioanna[/MENTION]

Καλημέρα και από εμένα!

Κατ' αρχήν μπράβο που το ψάχνεις και έχεις ανησυχίες, αυτές ποτέ κακό δεν έκαναν!! :)

Για τα σχετικά με την τροφοδότηση του pull ανεμιστήρα, έχει μια βάση η ερώτησή σου, αλλά υπό τις συνθήκες λειτουργίας που εξασφαλίζει το τερατάκι της Noctua, είναι περισσότερο θεωρητικό παρά πρακτικό.

Και για να εξηγηθώ:

1. Σε οποιαδήποτε περίπτωση η τοποθέτηση ενός ανεμιστήρα σε pull θέση και σε συνεργασία με ήδη υπάρχοντα push ανεμιστήρα, βελτιώνει την απόδοση του συστήματος.

Ο λόγος είναι ότι η λειτουργία του pull ανεμιστήρα δημιουργεί μια περιοχή χαμηλής πίεσης στην έξοδο της ψύκτρας, περιοχή η οποία συγκεντρώνει και επιταχύνει την ροή του αέρα, συνεπώς αυξάνει την ροή αέρα που δημιουργεί ο push ανεμιστήρας.

2. Το θέμα λοιπόν ανάγεται μόνο στο ζήτημα αν η ρύθμιση στροφών αυτού του δεύτερου ανεμιστήρα είναι κρίσιμη στην επίτευξη του βέλτιστου αποτελέσματος.

Και ναι έχει σημασία, αν θέλουμε το Βέλτιστο αποτέλεσμα, όμως εδώ θα ήταν πολύ χρήσιμο (και απαραίτητο) να ασχοληθούμε με το ποσοστό βελτίωσης που επιφέρει αυτός ο "τέλειος" έλεγχος των στροφών του ανεμιστήρα.

Γιατί ενδέχεται αφενός, η βελτίωση της ροής που επιτυγχάνεται να είναι ποσοστιαία μικρή και αφετέρου, η κατάσταση "κακής" ρύθμισης των στροφών να παρέχει ήδη μια επαρκέστατη ψύξη!

3. Ας δούμε λοιπόν με αυτά σαν κριτήριο τους πίνακες από τις δοκιμές που έκανε ο Άρης στην συγκεκριμένη ψύκτρα:

Α. Στην υψηλότερη θερμική φόρτιση του συστήματος με push-pull διάταξη ανεμιστήρων

Noctua-NH-U14S_Push-Pull_01.png?m=1369292538

Βγαίνει σαν αποτέλεσμα ότι μεταξύ της low noise και της performance λειτουργίας έχουμε Δθ=3,6 βαθμούς!

Σαν αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικό, για τέτοιες Θερμοκρασιακές διαφορές αλλάζονται ψύκτρες!

Αλλά ας δούμε αυτό που μας απασχολεί: Πόση βελτίωση έφερε η χρήση του δεύτερου ανεμιστήρα:

Noctua-NH-U14S_Push_01.png?m=1369292536

Εδώ μας περιμένει μια "έκπληξη" !

Συγκρίνοντας από τους δύο πίνακες τις αντίστοιχες καταστάσεις τροφοδότησης:

Στην performance τροφοδότηση των ανεμιστήρων, βλέπουμε ότι η βελτίωση που έφερε ο δεύτερος ανεμιστήρας δίνει Δθ=1,9 βαθμούς!

Αλλά η έκπληξη περιμένει στην αντίστοιχη σύγκριση σε low noise τροφοδότηση, όπου το Δθ=6,8 βαθμοί!!!

Δηλαδή η μέγιστη συγκριτική βελτίωση της θερμοκρασίας επιτυγχάνεται για το σχήμα της low noise τροφοδότησης!!!

Με άλλα λόγια:

Η Noctua NH-U14S αποδίδει τα μέγιστα για την στόχευσή της (ησυχία και απόδοση) με δύο ανεμιστήρες σε push pull και σε Low noise τροφοδότηση!

Όπου παρά την χαμηλότερη τάση τροφοδότησης ο δεύτερος ανεμιστήρας υποκαθιστά ένα πολύ μεγάλο μέρος της θερμοκρασιακής βελτίωσης που φέρνει η αύξηση των στροφών του ενός ανεμιστήρα στο σχήμα push (όπου το Δθ=8,5 βαθμοί).

Και φυσικά δεν περιμέναμε κάτι άλλο από την Noctua, απόδοση με ησυχία και άμα χρειαστεί μεγάλη απόδοση με λίγο θόρυβο!

Οπότε για να επανέλθουμε (επιτέλους :) ) στο θέμα της κρισιμότητας της ρύθμισης των στροφών του δεύτερου ανεμιστήρα.

Όπως καταλαβαίνουμε, μικρή σημασία έχει το κυνήγι της τέλειας ρύθμισης, γιατί ακόμα και μια πλήρως απορυθμισμένη κατάσταση, όπου ο ένας από τους δυο ανεμιστήρες είναι σε Performance και ο άλλος σε Low noise, ακόμα και τότε θα είμαστε καλύτεροι από την ήδη εξαιρετική κατάσταση όπου και οι δύο είναι σε Low noise! ! !

Ελπίζω να έφτασες εδώ κάτω :) , γιατί το ομολογώ, ότι δεν την πάλεψα και βγήκε "σεμεδάκι" ! :-O:-O:-O

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=13242]Ioanna[/MENTION]

Χρήσιμες οι πληροφορίες σου και καλορίζικη η νέα ψύκτρα :)

Αν μπορείς, ανέβαζε τις φωτογραφίες στο album σου ώστε να φαίνονται ευκολότερα και να μειωθεί ο κίνδυνος να σβηστούν/χαθούν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, γεια σας και σημερα :)

Καταρχην, να ευχαριστησω παρα πολυ τον Seafalco για την κατατοπιστικοτατη και αναλυτικοτατη επεξηγηση του και σαφεστατα κραταω το πολυ χρησιμο συμπερασμα του! Καποια στιγμη, αργοτερα μαλλον οταν θα αλλαξω κουτι, σιγουρα θα δοκιμασω το συμπερασμα σου, Seafalco! :)

Μια παρατηρηση μονο: στην δικη μου περιπτωση δεν ειναι μονο οτι ειχα τους 2 ανεμιστηρες της ψυκτρας συνδεμενους σε διαφορετικα headers της μητρικης (λογω ελλειψης, οπως λανθασμενα πιστευα, Y- split-cable), με αποτελεσμα ο pull να στροφαρει σχεδον παντα σε περισσοτερες στροφες απο τον push (εκτος απο τα Prime tests βεβαια). Ειναι και οτι εγω ως pull ανεμιστηρα εγω ειχα βαλει εναν NOCTUA NF-S12A FLX 120mm, το οποιον ειχα στην οροφη του κουτιου και τον εβγαλα επειδη δεν χωρουσε η ψυκτρα! Βασικα, για καποια χιλιοστα μου την εκανε... Οποτε δηλαδη, εγω ημουν διπλά λαθος... ΑΝ διεθετα κι εγω εναν extra NF-A15, οπως εσεις, ισως τοτε να ισχυαν αυτα που μου διευκρινησες. Αυτο εφτασα να πιστευω, αν δεν καταλαβα κατι σε παρακαλω διορθωσε με :)

Τι εκανα λοιπον σημερα...

1. Εβγαλα τον δευτερο ανεμιστηρα (βλεπε παραπανω) απο την ψυκτρα και την αφησα με τον δικο της.

2. Εβγαλα απο το πλαϊνο καπακι του κουτιου μου τον ανεμιστηρα Noctua NF-P12 120mm, και εβαλα τον παραπανω NF-S12A FLX. Αυτος ενδεικνυται καλυτερα για αυτη τη χρηση, νομιζω.

3. Μετονομασα διαφορες ενδειξεις στα HWiNFO64 και HWMonitor Pro, τα προγραμματα που χρησιμοποιω για να μετραω. Θα δειτε και εσεις ποσο καλυτερα ειναι ετσι!!

Μετα, εκανα δυο 20λεπτα test, παντοτε με το Prime95: In-place large FFTs torture test. Απο εικοσι λεπτα το καθενα. Θερμοκρασια δωματιου : 29,0 - 29, 5 C

Στο πρωτο test μετρησα με HWiNFO.

Στο δευτερο test μετρησα με CPUID HW Pro, επειδη εθεσα τον μπροστινο ανεμιστηρα μου σε full στροφες.

σημειωση: υπαρχει βεβαια και ο πισω ανεμιστηρας, αλλος ενας NF-S12A FLX 120mm, αλλα αυτος δεν φαινεται στα προγραμματα διοτι συνδεεται απευθειας στο τροφοδοτικο. Επισης θυμιζω οτι δεν εχω ανεμιστηρα στην οροφη.

Το συμπερασμα μου ειναι οτι στον δικο μου χωρο, με το δικο μου κουτι και τις δικες μου παραμετρους, δεν βλεπω σχεδον καμμια διαφορα. Οποτε αφηνω για τωρα την ψυκτρα με τον εναν original ανεμιστηρα της και οταν θα αγοραστει κανουργιο κουτι, βλεπουμε...

Να ειστε καλα, και οπως παντα, ΚΑΘΕ σχολιο ευπροσδεκτο!! :) :) :)

ps1: περιμενω και e-mail απο το support team της Noctua :)

ps2: εβαλα τα screenshots στο album μου αλλα εμενα τουλαχιστον μου τα δειχνει ψειρακια :(

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λες, ο ανεμιστήρας αυτός :Noctua NF-P12 120mm, είναι πιο κατάλληλος για pull από αυτόν που είχες βάλει αρχικά!

Αλλά όπως λες η ψύκτρα είναι τούμπανο, βέβαια δεν παύει να είναι πλεονέκτημα οτι με push pull έχεις πολύ καλές θερμοκρασίες με πολύ χαμηλό θόρυβο!

Καλή συνέχεια!! :)

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λες, ο ανεμιστήρας αυτός :Noctua NF-P12 120mm, είναι πιο κατάλληλος για pull από αυτόν που είχες βάλει αρχικά!

Αλλά όπως λες η ψύκτρα είναι τούμπανο, βέβαια δεν παύει να είναι πλεονέκτημα οτι με push pull έχεις πολύ καλές θερμοκρασίες με πολύ χαμηλό θόρυβο!

Καλή συνέχεια!! :)

Ευχαριστω, να εισαι καλα :)

Χαιρομαι που βγηκε ουσιαστικο συμπερασμα! Μετα απο λιγες μερες, να ξελαμπικαρω λιγο και να ηρεμησει και αυτο, θα βαλω πανω στην ψυκτρα τοv NF-P12, θα τους συνδεσω μεσω Y-split cable στο CPU_Fan header, και θα δοκιμασω με και χωρις low noise adapter. Θα ειναι σιγουρα καλυτερο (εκτος και αν με σταματησει το κουτι).

Καλη συνεχεια και σε σενα! :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.