Jump to content



Επιδιορθωση τροφοδοτικου ή και αγορα νεου


Ioanna

Recommended Posts

Απλά θεώρησα too much money για το σύστημά της τροφοδοτικό ~130euro

Περαν της ερωτησης τι εχει το συστημα της αν οντως ειναι αυτο της υπογραφης

το ξερεις πολυ καλα οτι ενα καλο τροφοδοτικο ειναι η καρδια ενος συστηματος.

Oχι σωστο ρευμα = αρχιζουν τα προβληματα.

Ειναι επενδυση που μενει σε καθε αναβαθμιση και προσωπικα το θεωρω το Α σε καθε συστημα

και πιστευω καλα κανει και δινει τοσα λεφτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply
Περαν της ερωτησης τι εχει το συστημα της αν οντως ειναι αυτο της υπογραφης

το ξερεις πολυ καλα οτι ενα καλο τροφοδοτικο ειναι η καρδια ενος συστηματος.

Oχι σωστο ρευμα = αρχιζουν τα προβληματα.

Ειναι επενδυση που μενει σε καθε αναβαθμιση και προσωπικα το θεωρω το Α σε καθε συστημα

και πιστευω καλα κανει και δινει τοσα λεφτα.

that's what I'm talking about

all that matters is the pump:big_boss:

Link to comment
Share on other sites

Περαν της ερωτησης τι εχει το συστημα της αν οντως ειναι αυτο της υπογραφης

το ξερεις πολυ καλα οτι ενα καλο τροφοδοτικο ειναι η καρδια ενος συστηματος.

Oχι σωστο ρευμα = αρχιζουν τα προβληματα.

Ειναι επενδυση που μενει σε καθε αναβαθμιση και προσωπικα το θεωρω το Α σε καθε συστημα

και πιστευω καλα κανει και δινει τοσα λεφτα.

Ας σου αντιστρέψω το ερώτημα. Τι κακό θα είχε αυτό το Psu έναντι αυτού που διάλεξε;

XFX ProSeries 650W XXX Edition Semi-Modular (Bronze) | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

Κανενα .Απλα ηθελε να παρει το συγκεκριμενο γιατι αυτο της εκανε κλικ.

Ναι μεν ειναι φτηνοτερο αλλα για καποιο λογο το αλλο της αρεσε περισσοτερο.

Απλα ετσι πως το εθεσες με φανηκε περιεργο σαν να ελεγες οτι

αυτο το μηχανημα(η γενικα ενα οποιοδηπωτε μηχανημα) δεν αξιζει ενα καλο τροφοδοτικο.

Link to comment
Share on other sites

Οχι σίγουρα δεν εννοούσα το τελευταίο που αναφέρεις.

Απλά ένα σύστημα όπως της κούκλας που θα το σήκωνε άνετα ένα ποιοτικό 500άρι μου φάνηκαν πολλά τα φράγκα όταν υπάρχουν ίδιες και πιο vfm επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα :)

Sorry που απεχω λιγο απο το θεμα αλλα εχω ξενερωσει τα μαλα τις τελευταιες μερες με το θεμα της νεας μου οθονης (ασπρο pixel στην καινουργια μου Dell U2412M), οπως επισης και με το θεμα του θορυβου του τροφοδοτικου μου. Με την οθονη το χειροτερο ειναι οτι εχω αρχισει και αισθανομαι οτι ΔΕΝ εκανα την καλυτερη δυνατη αγορα για τα χρηματα που διεθεσα (237€) :(

Δειτε για παραδειγμα την LG Flatron 24EB23PY-B... Δεν ξερω, ισως να κανω και λαθος, αν ειναι θα ανοιξω καινουργιο θεμα να ρωτησω.

Να διευκρινησω επισης οτι το συστημα μου ειναι ακριβως αυτο που αναγραφεται στην υπογραφη μου. Γι' αυτο το εβαλα, για να μην το αναφερω συνεχως στα διαφορα topics. Εχω και τρεις ανεμιστηρες Noctua οπως επισης και την ψυκτρα Noctua NH-U14S, αλλα αυτα δεν μπορεσα να τα γραψω στην υπογραφη διοτι δεν μου επιτρεπει το οριο χαρακτηρων.

Στο θεμα μας τωρα, η παραγγελια για το τροφοδοτικο δεν εχει δωθει ακομη... Την Δευτερα εχουν καποια αργια στην Βρετανια και η φιλεναδα μου αποφασισε να φυγει για το τριημερο σε ενα μερος που δεν εχει internet :( Αμαν πια!

Anyway, την πρωτη εργασιμη θα παραγγελω το Seasonic. Εκτος απο την πολυ σωστη επισημανση οτι το τροφοδοτικο ειναι το Αλφα ενος συστηματος, οπως επισης και το οτι ειναι επενδυση που μενει, εστω για περισσοτερα χρονια, απο αλλα εξαρτηματα, το θεμα ειναι η αξιοπιστια και η ποιοτητα. Τωρα κοιταξτε... δεν με ενδιαφερει να μπω σε καποιο debate, ουτε και αμφισβητω την ποιοτητα εταιριων οπως Corsair, XFX κλπ. Απλα οπως εξηγησα και παραπανω, γιατι να μην παρω το "original"? Σκεφτειτε και το θεμα του ποιοτικου ελεγχου (quality control)! Δειτε, για παραδειγμα, τι τραβαω εγω τωρα με την Dell οθονη μου...For what?? Μονο και μονο εξ' αιτιας του κακου quality control της Dell ! Με τη διαφορα βεβαια οτι το τροφοδοτικο δεν το σηκωνεις απλα απο το γραφειο σου για να το πακεταρεις. ΑΝ - Θεε μου φυλαγε! - μου τυχει εμενα κακο κομματι τροφοδοτικου θα πρεπει να ..."ξεκοιλιαζω" ολοκληρο το μηχανημα για να το αντικαταστησω! Απο την στιγμη λοιπον που ο αλλος εχει βαλει video στο Amazon(*) και ακουγεται το Corsair σαν .... να εχει μια ζουγκλα μεσα του, απο τη στιγμη που ενα προϊον με εκανε να σκασω στα γελια με την γελοιοτητα του, εμ πως τοτε να το εμπιστευτω?!

Με μια κουβεντα: για τα υπολοιπα μπορεις και να λες "Ειναι να μην σου τυχει..."

Για τα Seasonic το ιδιο μπορεις να λες? Δεν ξερω, ρωτω καλοπροαιρετα!

Ισοπεδωση των παντων δηλαδη?!

Εμενα προσωπικα το Seasonic με βολευει επειδη ειναι πληρως modular, δηλαδη βγαινει ΚΑΙ το 24πινο και επειδη (μπορει να) ειναι πληρως αθορυβο.

Τελος, να πω οτι ο θορυβος του τωρινου τροφοδοτικου μου επιδεινωνεται: τωρα που θα κλεισω αυτον τον browser πχ. θα αρχισει παλι για λιγο...

Καλημερα σας :)

*δεν μου επιτρεπει το site να παραθεσω link απο το Amazon! Οποιος θελει ας κοιταξει τα reviews του Corsair Professional Series HX650 ATX/EPS Modular Power Supply στο Amazon com.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκιναω με την βασικη σου (για μενα ) κουβεντα

"Μην σου τυχει".

Το να βγει στραβο απο την γραμμη παραγωγης η να ειναι ευλογημενο απο

τον επιτιμο τυχαινει σε ολες τις συσκευες ακομα και σε οχηματα.

Φιλος αγορασε μηχανη που επεσε απο το φορτηγο της μεταφορικης

και η μηχανη μεχρι που την ανακυκλωσαν επεφτε συνεχεια.Αυτοκινητο απο μεγαλη εταιρεια το κανανε αντικατασταση γιατι ειχανε αγανακτησει και σταλθηκε στα κεντρικα για ελεγχο

Το ιδιο ισχυει και για το Seasonic απλα οπως λες εκει εχεις λιγοτερες πιθανοτητες γιατι

ισως εχουν καλυτερο quality control. ;)

Τωρα στο θεμα του Corsair, ε πιστευω οτι ετυχε σε ακομη μια ελαττωματικη παρτιδα

απο την Corsair(αν δεις ειχα κανει και εγω ενα θεμα σχετικα με το rma της ανωθε εταιρειας)και ειπε να το δωσει λιγο δημοσιοτητα παραπανω.Βtw εμενα με στειλανε το

ιδιο την προηγουμενη εκδοση κιολας και δεν εχω ζουγκλες,ρουκετες να απογειωνονται,

χοντρους να τραγουδανε αριες και αλλα συναφη που να παραγουν εξωφρενικο ηχο.

Αποψη μου?

Αν μπορεις να διαθεσεις τοσα χρηματα δωστα μιας και σε αρεσε και τελος.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκιναω με την βασικη σου (για μενα ) κουβεντα

"Μην σου τυχει".

Καλα, δεν ειναι αυτη η "βασικη μου κουβεντα" = ο βασικος τροπος σκεψης μου, αλλα εχεις δικιο, μετραει και αυτο.

Το να βγει στραβο απο την γραμμη παραγωγης η να ειναι ευλογημενο απο

τον επιτιμο τυχαινει σε ολες τις συσκευες ακομα και σε οχηματα.

Ω, μα ναι! Και εγω, εδω που καθομαι τωρα, μπορει να ανοιξει η Γη να με καταπιει και πεφτοντας στην αβυσσο να με χτυπησει και ενας κεραυνος, ενω ταυτοχρονα θα γινεται και εκλειψη Ηλιου! Το θεμα ειναι τι πιθανοτητα εχει αυτο να συμβει? I'm still here, by the way :)

Το ιδιο ισχυει και για το Seasonic απλα οπως λες εκει εχεις λιγοτερες πιθανοτητες γιατι

ισως εχουν καλυτερο quality control. ;)

Exactly! ;):)

Τωρα στο θεμα του Corsair, ε πιστευω οτι ετυχε σε ακομη μια ελαττωματικη παρτιδα

απο την Corsair(αν δεις ειχα κανει και εγω ενα θεμα σχετικα με το rma της ανωθε εταιρειας)και ειπε να το δωσει λιγο δημοσιοτητα παραπανω.Βtw εμενα με στειλανε το

ιδιο την προηγουμενη εκδοση κιολας και δεν εχω ζουγκλες,ρουκετες να απογειωνονται,

χοντρους να τραγουδανε αριες και αλλα συναφη που να παραγουν εξωφρενικο ηχο.

Ενδιαφερον... Εχεις καποιο link απο αυτο το θεμα σου?

Αποψη μου?

Αν μπορεις να διαθεσεις τοσα χρηματα δωστα μιας και σε αρεσε και τελος.

Αυτο ακριβως εχω σκοπο να κανω. Ειναι καλο και παραγωγικο παντως που ακουγονται διαφορετικες αποψεις, as long as αυτες δεν προσβαλουν - μειωνουν - πατροναρουν και τα λοιπα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή έχεις τον FX-8350 είναι 125w και έχεις την 660ti, χρειάζεσαι 750-850w psu

Μην κάνεις το τραγικό λάθος και πάρεις τα ίδια w, και αν έχεις άνετο κουτί τι πειράζει αν δεν είναι modular το τροφοδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα :)

Sorry που απεχω λιγο απο το θεμα αλλα εχω ξενερωσει τα μαλα τις τελευταιες μερες με το θεμα της νεας μου οθονης (ασπρο pixel στην καινουργια μου Dell U2412M), οπως επισης και με το θεμα του θορυβου του τροφοδοτικου μου. Με την οθονη το χειροτερο ειναι οτι εχω αρχισει και αισθανομαι οτι ΔΕΝ εκανα την καλυτερη δυνατη αγορα για τα χρηματα που διεθεσα (237€) :(

Δειτε για παραδειγμα την LG Flatron 24EB23PY-B... Δεν ξερω, ισως να κανω και λαθος, αν ειναι θα ανοιξω καινουργιο θεμα να ρωτησω.

Anyway, την πρωτη εργασιμη θα παραγγελω το Seasonic. Εκτος απο την πολυ σωστη επισημανση οτι το τροφοδοτικο ειναι το Αλφα ενος συστηματος, οπως επισης και το οτι ειναι επενδυση που μενει, εστω για περισσοτερα χρονια, απο αλλα εξαρτηματα, το θεμα ειναι η αξιοπιστια και η ποιοτητα. Τωρα κοιταξτε... δεν με ενδιαφερει να μπω σε καποιο debate, ουτε και αμφισβητω την ποιοτητα εταιριων οπως Corsair, XFX κλπ. Απλα οπως εξηγησα και παραπανω, γιατι να μην παρω το "original"? Σκεφτειτε και το θεμα του ποιοτικου ελεγχου (quality control)! Δειτε, για παραδειγμα, τι τραβαω εγω τωρα με την Dell οθονη μου...For what?? Μονο και μονο εξ' αιτιας του κακου quality control της Dell ! Με τη διαφορα βεβαια οτι το τροφοδοτικο δεν το σηκωνεις απλα απο το γραφειο σου για να το πακεταρεις. ΑΝ - Θεε μου φυλαγε! - μου τυχει εμενα κακο κομματι τροφοδοτικου θα πρεπει να ..."ξεκοιλιαζω" ολοκληρο το μηχανημα για να το αντικαταστησω! Απο την στιγμη λοιπον που ο αλλος εχει βαλει video στο Amazon(*) και ακουγεται το Corsair σαν .... να εχει μια ζουγκλα μεσα του, απο τη στιγμη που ενα προϊον με εκανε να σκασω στα γελια με την γελοιοτητα του, εμ πως τοτε να το εμπιστευτω?!

Με μια κουβεντα: για τα υπολοιπα μπορεις και να λες "Ειναι να μην σου τυχει..."

Για τα Seasonic το ιδιο μπορεις να λες? Δεν ξερω, ρωτω καλοπροαιρετα!

Ισοπεδωση των παντων δηλαδη?!.

τα πράγματα είναι απλά

ασχολείσαι με το πράγμα και θες να είναι 100% άψογο? δεν θες να έχει ούτε μια ατέλεια?

ΧΑΑΑΑ εκεί θα σου κάτσει το ελαττωματικό:sarcastic:

δεν σε ενδιαφέρει απλώς παίρνεις κάτι και δεν σε απασχολεί καν το έχεις του κλότσου και του μπάτσου?

Ε θα σου βγει σκυλί ΤΕΛΟΣ άπειρα παραδείγματα με όλων των ειδών so just chill and take it easy:nerd::dirol:

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή έχεις τον FX-8350 είναι 125w και έχεις την 660ti, χρειάζεσαι 750-850w psu

Μην κάνεις το τραγικό λάθος και πάρεις τα ίδια w, και αν έχεις άνετο κουτί τι πειράζει αν δεν είναι modular το τροφοδοτικό.

Σιγά να μη θέλει και 2KW ρε συ. Και το δικό σου σύστημα θα ήταν εντελώς άνετο μ ένα 600αρι.

Link to comment
Share on other sites

Σιγά να μη θέλει και 2KW ρε συ. Και το δικό σου σύστημα θα ήταν εντελώς άνετο μ ένα 600αρι.

με το δικό σου σύστημα ναι αρκετό το 600αρι , αλλά εσύ δεν το εμπιστεύεσαι και έχεις HX1050 1050W !!!

με έναν Intel i5 2500

post-3658-1416077405,0176_thumb.jpg AnandTech | The Vishera Review: AMD FX-8350, FX-8320, FX-6300 and FX-4300 Tested

Link to comment
Share on other sites

Μην επιμένεις, δεν υπάρχει λόγος. 600αρι είχα και ήταν υπεραρκετό, συγκεκριμένα το

cx600. Για το 1050 δεν έδωσα λεφτά, ήταν δώρο. Γιατί να μην το βάλω? Ανώτερο ποιοτικά. Το αποτέλεσμα είναι το psu να κοιμάται στην κυριολεξία και ο ανεμιστήρας του

να γκαζώνει μια φορά τη μέρα.

Αν το μηχάνημά σου καίει πάνω από 550watt, σου κάνω δώρο το HX 1050 στο κουτί του και με μεταφορικά δικά μου. :)

Όντως είναι θερμοσίφωνες οι FX αλλά ο CPU της Ιωάννας στοκ καίει λίγο παραπάνω από τον δικό σου όπως τον έχεις oced και η κάρτα της

πολύ λιγότερο από την 7970 σου. To σύστημά της θα δούλευε χωρίς να ζορίζεται και μ ένα XFX 450!!!

Το συμπέρασμα είναι ότι καλό είναι πάντα να υπάρχει αέρας στο τροφοδοτικό αλλά από

ένα σημείο και μετά, αυξάνοντας την ισχύ του, όχι μόνο δεν κερδίζεις αλλά χάνεις

κι από πάνω. Πώς? Δες το efficiency... Ευτυχώς έχω τη βατορουφήχτρα την 7950

και πιάνω σε full load το gold του psu μου. Αλλιώς ούτε απο κει θα είχα χαϊρι.

Έχω δει πολλά ποστ σου που προτείνεις εντελώς overkill τροφοδοτικά βασιζόμενος

στην λανθασμένη αντίληψή σου. Αν κάποιος σε ακούσει και πάρει και μεγαλύτερο και

ποιοτικό, μικρό το κακό, περιορίζεται μόνο στα πεταμένα χρήματα. Αν σε ακούσει όμως

και ψάχνοντας το θηρίο πάει και πάρει κάνα deer 1000watt (αντί ενός tx650 πχ), τότε υπάρχει θέμα.

Ψάξου λίγο με τα psu και τις καταναλώσεις, το έχεις καταλάβει λάθος εξαρχής.

Link to comment
Share on other sites

αμα υπηρχει κανα freeware προγραματακι real time που να μετρα τα βαττ θα ηταν πολυ διαφορετικες οι αντιληψεις του καθε καταναλωτη στην αγορα τροφοδοτικου:suicide2::p

Link to comment
Share on other sites

Vasi με όλο το θάρρος αλλά είσαι λάθος.

Σπάνια συμφωνώ με τον Βαγγέλη (:p) αλλα ποτέ του να μην είχε δίκιο τώρα έχει.

Οπως έδειξες και εσύ στο διάγραμμα πιο πάνω ας πουμε ότι ο 8350 καίει 200 και όχι πιο κάτω που λέει. Πόσο λες να ζητάει η 660ti σε full load?

Να σου πω εγώ, 150 στη χειρότερη περίπτωση. Να βάλουμε 200W? Ας βάλουμε...

Αρα έχουμε 400W.

Nα σου βάλω και 5 δίσκους? Να βάλουμε και 10fans? Και 5-6 DVD? Πάμε δε πάμε στα 500W.

Οπότε άστο σε παρακαλώ το θέμα με τα 850άρια+ psu. :)

Link to comment
Share on other sites

αμα υπηρχει κανα freeware προγραματακι που να μετρα τα βαττ θα ηταν πολυ διαφορετικες οι αντιληψεις του καθε καταναλωτη στην αγορα τροφοδοτικου:suicide2::p

Χρειάζεται το psu να βασίζεται σε ψηφιακή πλατφόρμα για να γίνει κάτι τέτοιο και μέχρι στιγμής μόνο τα

corsair ΑΧi την έχουν υιοθετήσει. Στο μέλλον σίγουρα θα δούμε κι άλλα.

Κι ένα μέτριο βατόμετρο πρίζας αρκεί πάντως... Θα δείξει ένα 20% επιλέον περίπου αλλά και πάλι φαίνεται η τάξη

μεγέθους και η ματαιότητα των 1000+

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και έτσι λάθος είσαι.

Εχω

1090Τ @4GHz

2 6970 κατα καιρούς κλοκαρα και αυτές

Δίσκους

πάνω απο 10 fans

Με ένα 850άρι και έχω και αέρα.

Με τη λογική σου έπρεπε να πάω σε 1500W.

Οπότε :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.