Jump to content



Επιδιορθωση τροφοδοτικου ή και αγορα νεου


Ioanna

Recommended Posts

Παιδια! :)

Μιας και ειναι ακομα το θεμα ανοιχτο, να ρωτησω κατι? :)

Ενας Σοφος μου ειπε:

Πολυ καλη επιλογη το [ame=http://www.amazon.co.uk/Seasonic-X-650-module-ATX12V-Supply/dp/B002VA7RPS/]Seasonic X-650[/ame] αλλα αμα σε ενοχλει οτι ειναι "παλιο" κοιταξε και το [ame=http://www.amazon.co.uk/Corsair-Professional-Series-Modular-Platinum/dp/B00A74X9SO/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1369431067&sr=8-1&keywords=corsair+ax760]Corsair Professional Series AX 760 Watt[/ame]

Μεταξυ αυτων των δυο, εσεις πιο θα επιλεγατε? :)

(εγω παντως δεν εχω κανενα προβλημα με την "παλαιοτητα" του Seasonic)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Την πραγματική του ισχύ έτσι την μετράμε, σωστά.

Δεν έχει καμία σχέση όμως η πραγματική ισχύς του τροφοδοτικού με την ισχύ που απαιτεί το σύστημα. Αν το σύστημα θέλει 500watt, τόσα θα θέλει ότι τροφοδοτικό και να έχεις.

Είναι γεγονός ότι πολλά psu του κιλού δεν αποδίδουν στην πραγματικότητα τα αναγραφόμενα watt. Αυτό όμως και πάλι δεν κολλάει στη συζήτησή μας γιατί εξαρχής

δεν μιλάμε γι αυτά.

[MENTION=13242]Ioanna[/MENTION]

το AX 760

Link to comment
Share on other sites

ποπο κοπέλια πολύ το ζαλίσατε πηγαίνεται πάρτε μια αμπεροτσιμπίδα ή από αυτά που βάζεις στην πρίζα και σου λέει την κατανάλωση και δες

εκτός αν έχεις κανα ups όπως το apc που στα λέει

δες πόσο κατανάλωση έχεις να γουστάρεις και άσε τους τύπους με τα ημίτονα και τα συνημίτονα:rubik:

Link to comment
Share on other sites

Πατριώτη δε το ζαλίσαμε καθόλου.

Ενα θέμα δεν είναι μόνο για τον topic starter αλλά και γι' αυτούς που θα πέσουν σε αυτό τώρα αλλά και μελλοντικά.

Καλό είναι να μην αφήνονται λάθος εντυπώσεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει μαγκες μου! :)

Θα της πω να μου αγορασει το Corsair τελικα!! Αντε, και ελπιζω να μην με τρομαξει κανενα πουλι που θα κελαηδα απο μεσα, χαχαχα!

Και η Αγαπη εχει απολυτο δικιο! Δεν ζαλιζουμε τιποτα! Πραγματα να μαθαινουμε λεμε! Λετε δηλαδη, και εμεις οι υπολοιποι μαθαινουμε! :pleasantry:

Link to comment
Share on other sites

Γενικά πάντως, και όχι μόνο για τα psu, μη δίνεις σημασία στα σχόλια των χρηστών.

1 στα 1000 να είναι σοβαρά κι αυτό το ένα σοβαρό μπορεί να έχει να κάνει με προβληματικό κομμάτι που συμβαίνει παντού και πάντα οπότε δεν βγαίνει συμπέρασμα.

Σκέψου το κι αλλιώς: Πότε είναι πιθανότερο να ποστάρει κάποιος? Όταν είναι ικανοποιημένος ή όταν δικαιολογημένα ή μη θέλει να γκρινιάξει?

Τρεις σκοπέλους είδα εγώ στην όλη κουβέντα που αν θες ταπεινά τη γνώμη μου, καλό θα ήταν να τους ξεπεράσεις για τις μελλοντικές αγορές:

α) γνήσιο και "απομίμηση"

β) full modular - semi modular - non modular και χρηστικότητα

γ) σχόλια χρηστών.

Δες το άριστο review του ax 760 που πόσταρα παραπάνω κι αν δεν θες να μπλέξεις με τεχνικές λεπτομέρειες που περισσότερο μπερδεύουν, διάβασε μόνο τα συμπεράσματα.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, αρκούν από μόνα τους.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι το τροφοδοτικό δεν το μετράμε μονάχα με την σούμα άλλα τις γραμμες και τα αμπέρ, αν δεν κάνω λάθος.

Καλημέρα κι από μένα!

Σωστό είναι αυτό που λες!

Αλλά αναφέρεται μόνο στα τροφοδοτικά που έχουν πολλαπλές γραμμές εξόδου των 12 VDC.

Και όταν λέω πολλαπλές γραμμές , εννοώ ότι θα έχουν όλες τις διατάξεις προστασίας υπερέντασης (τουλάχιστον) χωριστές. (αναφέρομαι στο γνωστό θέμα συζήτησης single rail vs multi rail PSU).

Σε ένα τέτοιο τροφοδοτικό (ιδιαίτερα αν τα ρεύματα των rails είναι ίδια) ενδέχεται για να "καλύψεις" της απαιτήσεις μιας κάρτας γραφικών, να έχεις "περίσσεια ισχύος στις άλλες γραμμές, οπότε τελικά θα έχεις αναγκαστικά ένα ισχυρότερο τροφοδοτικό από αυτό που πραγματικά θα ήταν επαρκές!

Βέβαια αν το τροφοδοτικό σου είναι single rail τότε δεν έχεις αυτό το θέμα* , διαλέγεις με βάση την μέγιστη εγκατεστημένη ισχύ και βάζεις και ενα περιθώριο "δια πάσαν νόσον και *******ν" :)

{* ¨Έχεις άλλα , αλλά δεν είναι του παρόντος!}

Link to comment
Share on other sites

Heeeyyyy!! :D

Δοθηκε η παραγγελια για το Corsair Professional Series AX 760 (κοστος £125.97) και η κουκλινα μου (η φιλη μου), μου το στελνει με Priority Express (£23.68) δωρακι!! YaY!! Εχω delivery estimate: 29-30 Μαϊου!!

Συντομα λοιπον τα ξαναλεμε με φωτο + εντυπωσεις!!

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο να είναι, αλλά έτσι δε πάει κοντά 180?

Corsair AX Series AX760 80Plus Platinum | Skroutz.gr

Nope darling, διοτι τα μεταφορικα μου τα εκανε δωρο η φιλεναδα μου!! :) :) :)

Εγω θα της πληρωσω μονο την αξια του τροφοδοτικου το καλοκαιρακι που θα την δω!

Σε ευχαριστω, να εισαι καλα! :)

υσ: ΜΑΚΑΡΙ να παει καλα και η ιστορια με την οθονη μου!!

(δηλαδη, να παρω τα χρηματα μου πισω ωστε να χτυπησω την LG!!)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας :)

Σημερα παρελαβα και εγκατεστησα το καινουργιο μου τροφοδοτικο, Corsair AX760 (και εδω)! Η εγκατασταση πηγε παρα πολύ καλα και συμμαζεψα και λιγο τα καλωδια. Επιτελους καταφερα να περασω το 24πινο καλωδιο τροφοδοσιας της μητρικης από την πισω πλευρα του κουτιου!

Το ποσο καλα ανταποκρινεται το συγκεκριμενο τροφοδοτικο στα ρευματα που του ζητουνται, δεν ειμαι σε θεση να το κρινω, αλλα το εχουν κρινει αλλοι πολύ καλυτερα απ’ οσο θα μπορεσω ποτε εγω, και τους εμπιστευομαι απολυτα! Σχετικα με το θορυβο όμως, μπορω να πω τα καλυτερα!! Καταρχην, ο υπολογιστης μου απαλαχθηκε από έναν παχυ συνεχομενο ηχο που οφειλοταν, όπως φανηκε, στην λειτουργια του προηγουμενου μου τροφοδοτικου! Πραγματικα ησυχασε αρκετα ο υπολογιστης! Και πώς να μη συμβει αυτό βεβαια από τη στιγμη που το Corsair λειτουργει fanless! Το εχω σε hybrid mode. Τελος, το coil whine εξαφανιστηκε φυσικα!

Ετρεξα prime95: In-place large FFTs, πανω από 40 λεπτα, θερμοκρασια δωματιου 28C. Περισσοτερο με ενδιεφερε ο θορυβος που θα εκανε το μηχανημα. Παρατηρησα ότι ηταν ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ λιγοτερος από ότι με το Enermax τροφοδοτικο μου! Επισης, νομιζω οτι επεσαν και λιγο οι θερμοκρασιες. Παντως, ενα πραγμα μπορω να πω με απολυτη σιγουρια: οτι σε πληρες φορτιο, οπως Prime tests, ο υπολογιστης ειναι κατα πολυ πιο ησυχος, και γενικοτερα δεν δινει την εντυπωση οτι ζοριζεται οπως πριν. Ο θορυβος, σε αυτες τις περιπτωσεις, ειναι πληρως και απολυτως αποδεκτος!!

Τελος, ειδα λιγο μια ταινια, ακουσα μουσικη και επαιξα και λιγο Tomb Raider 2013. Σε όλα ανταποκριθηκε αριστα χωρις να προσθεσει σχεδον καθολου θορυβο!

Μια πολύ αξιολογη, εξαιρετικη και επιτυχημενη, αγορα!

Μια απορια εχω μονο: με τα καλωδια καλα τα πηγαινα μεχρι που χρειαστηκε να συνδεσω το DVD και την καρτα ηχου. Τοτε παραγεμισα... Υπαρχει καποιος τροπος να γλυτωσω αυτά τα δυο καλωδια-πλεξουδες?

Να ειστε καλα.

Εικονες:

Με το Enermax eco liberty 620W: εικονα 1 , εικονα 2

Με το Corsair AX760: εικονα 1 , εικονα 2

ps1: οποιαδηποτε συμβουλη για καλυτερο cable management, ευπροσδεκτη!!

Link to comment
Share on other sites

. Παντως, ενα πραγμα μπορω να πω με απολυτη σιγουρια: οτι σε πληρες φορτιο, οπως Prime tests, ο υπολογιστης ειναι κατα πολυ πιο ησυχος, και γενικοτερα δεν δινει την εντυπωση οτι ζοριζεται οπως πριν. Ο θορυβος, σε αυτες τις περιπτωσεις, ειναι πληρως και απολυτως αποδεκτος!!
Παίζει να έχει πάρει και 2-3Κ πόντους στο 3DMark ? Μπορείς να μετρήσεις με παλιο και νέο ?
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.