Jump to content



Επιδιορθωση τροφοδοτικου ή και αγορα νεου


Ioanna

Recommended Posts

Γεια σας

Μετα απο μια αναβαθμιση του PC μου αλλα και καποιο stressing παρατηρουσα τελευταια εναν υψισυχνο θορυβο στο PC, και συγκεκριμενα ως εξης:

- Παιζω καποιο παιχνιδι ή στρεσαρω το PC με το Prime95, για παραδειγμα. Κανενα προβλημα μεχρι εδω. Μολις τελειωνει το στρεσαρισμα, οταν δηλαδη κατεβαζουν στροφες οι ανεμιστηρες του συστηματος, εμφανιζεται ενας ενοχλητικος θορυβος που διαρκει καποια ωρα.

Το ελεγξα και ειναι ο ανεμιστηρας του τροφοδοτικου μου (Enermax ECO 620W, αγορασμενο το 2009). Σε ενα review που βρηκα φαινεται ο ανεμιστηρας, αλλα δεν μπορω να καταλαβω το εξης:

- ο ανεμιστηρας του τροφοδοτικου μου συνδεεται με pin επανω του ή ειναι χωνευτος στην πλακετα του τροφοδοτικου?

Μπορει καποιος παρακαλω να μου πει?

ΑΝ συνδεεται με pin, με υποδοχη δηλαδη, θα μου ειναι ευκολο να τον αλλαξω. ΑΝ ομως ειναι χωνευτος...τοτε ισως προβω ακομα και στην αγορα νεου τροφοδοτικου!!

Ευχαριστω :)

ps: θα το ανοιγα, να δω και μονη μου, αλλα οπως καταλαβαινετε ειναι ιστορια ολοκληρη...

Update!

Λοιπον παιδια!

Πηρα το ΟΚ απο το "λογιστηριο" :p και τελικα παω για αγορα καινουργιου τροφοδοτικου! Οποτε, μηπως μπορειτε να μου προτεινετε καποιο καλο τροφοδοτικο για το συστημα μου (που φαινεται στην υπογραφη μου), μεχρι 130 € ?

Η αγορα μπορει να γινει και απο το εξωτερικο (amazon.uk κλπ)

Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply
Update!

Λοιπον παιδια!

Πηρα το ΟΚ απο το "λογιστηριο" :p και τελικα παω για αγορα καινουργιου τροφοδοτικου! Οποτε, μηπως μπορειτε να μου προτεινετε καποιο καλο τροφοδοτικο για το συστημα μου (που φαινεται στην υπογραφη μου), μεχρι 130 € ?

Η αγορα μπορει να γινει και απο το εξωτερικο (amazon.uk κλπ)

Ευχαριστω :)

O υψίσυχνος θόρυβος περισσότερο μου κάνει για coil whine παρά για ανεμιστήρα. Δεν έχει λογικά πρόβλημα

το τροφοδοτικό σου Ιωάννα και μάλλον σε τρώει να το αλλάξεις :) Σου υπενθυμίζω ότι εφόσον λειτουργεί

κανονικά είναι όχι μόνο υπεραρκετό αλλά έχει και αρκετό περιθώριο.

Αλήθεια, για ποιό λόγο στρεσάρεις?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις προτασεις, προσανατολιζομαι περισσοτερο προς το TX850, απλα δεν ειναι modular... Οποτε, μπορει να δω το ΤΧ850Μ. Αν εχεις και καποια αλλη προταση, ευπροσδεκτη. Με ενδιαφερει επισης να ειναι ησυχο...

Link to comment
Share on other sites

Στα λεφτά που δίνεις δες αυτό: Corsair HX Series HX650 80Plus Gold | Skroutz.gr και αυτό: Antec HCG-620M | Skroutz.gr

Kαι τα δύο είναι ήσυχα και modular. Το πρώτο έχει gold efficiency με 7 χρόνια εγγύηση

το δεύτερο bronze και 5 χρόνια αλλά έχει τη seasonic από πίσω. Kαι τα δύο είναι καλύτερες περιπτώσεις από το tx 850.

Δεν χρειάζεσαι 850 watt, το σύστημά σου θα ήταν άνετο με ένα καλό 500αρι. Καλύτερα να δώσεις βάρος στην ποιότητα, όχι στο wattage. Σε full load όλα, ζήτημα να περνάς τα 350 watt.

Ξαναλέω ότι αν το τροφοδοτικό σου δουλεύει σωστά, είναι παραπάνω από αρκετό.

Link to comment
Share on other sites

O υψίσυχνος θόρυβος περισσότερο μου κάνει για coil whine παρά για ανεμιστήρα. Δεν έχει λογικά πρόβλημα

το τροφοδοτικό σου Ιωάννα και μάλλον σε τρώει να το αλλάξεις :) Σου υπενθυμίζω ότι εφόσον λειτουργεί

κανονικά είναι όχι μόνο υπεραρκετό αλλά έχει και αρκετό περιθώριο.

Αλήθεια, για ποιό λόγο στρεσάρεις?

Κοιτα, δεν ξερω τι ειναι coil whine, αν θες μου εξηγεις οπως επισης και το σημαντικοτερο: γινεται εγω να το διορθωσω μονη μου αυτο το coil whine? Αυτο που παρατηρησα εγω το ειπα: μετα απο λιγο παιχνιδι, αλλα και αλλες φορες τελευταια, ακομα και οταν δεν στρεσαρεται το PC, πχ. τωρα που κανω browsing, παρατηρειται αυτος ο θορυβος... Μετα απο stress ειναι εντονος. Σε κανονικες συνθηκες ισα που ακουγεται για λιγο, οταν ακουγεται. Ξεκινα και σταματα randomly. Μεχρι προτινος που ειχα CoolerMaster ανεμιστηρες και ψυκτρα δεν του εδινα και πολυ σημασια. Τωρα που ειναι ολα Noctua μεσα, το τροφοδοτικο ειναι το μονο που ακουγεται! Δεν θα με πειραζε ο νορμαλ ηχος λειτουργιας του. Ομως να το κανει αυτο στα ξαφνικα δεν μου αρεσει.

Ευχαριστω για την γνωμη σου πανω στα τροφοδοτικα!! :)

Αρχιζω διαβασμα!

ps: ΟΚ νομιζω σε καταλαβαινω για τα Watt! Σκοπευω ομως να το κρατησω για μια πενταετια τουλαχιστον.. οποτε ελπιζω να φτανει και για τοτε..

Link to comment
Share on other sites

Σου πρότεινα ήδη τροφοδοτικά, και όχι δεν μπορείς να το διορθώσεις. Αν βρεις διαθεσιμότητα, δες και αυτό: Enermax Revolution 87+ 650W | Skroutz.gr

Σε μια 5ετια το μηχάνημά σου αν κάνεις αλλαγές θα καίει λιγότερο, όχι περισσότερο. Ήδη με το 650αρι έχεις πολύ περισσότερα watt από αυτά που θα χρειαστείς ποτέ

άρα ρίχνεις βάρος στην ποιότητα και τα επιμέρους χαρακτηριστικά. Δεν πάει με το κιλό η επιλογή τροφοδοτικού (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι τα tx είναι κακά, το αντίθετο).

Απλά είναι λάθος επιλογή να πάρεις tx σε αυτά τα λεφτά και με αυτά τα δεδομένα.

Kαι εφόσον παίζει και αμαζον, δες και αυτό: [ame]http://www.amazon.co.uk/Seasonic-X-650-module-ATX12V-Supply/dp/B002VA7RPS/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1369398528&sr=8-1&keywords=seasonic+650[/ame]

Ίσως το εγκυρότερο site για review psu: http://www.jonnyguru.com/

Ψάξε και εδώ στα review, νομίζω μερικά έχουν τεσταριστεί. Επίσης άριστη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, για ποιό λόγο στρεσάρεις?

Για να τεσταρω το συστημα μου και να δω αν αξιζε τα λεφτα του. :baby:

σημειωση: εγω στρεσαρω για κανα μηνα αφου εχει στηθει ΕΝΤΕΛΩΣ το συστημα μου. Μετα απλα το δουλευω οπως θελω.

Link to comment
Share on other sites

Για να τεσταρω το συστημα μου και να δω αν αξιζε τα λεφτα του. :baby:

Δεν βγάζεις έτσι συμπέρασμα για το αν αξίζει τα λεφτά του, μόνο το ταλαιπωρείς. Μην στρεσάρεις άσκοπα, κακό

μπορεί να κάνει, καλό όχι.

Για κάνε ένα google search για "nzxt pink" και μάλλον θα ξεχάσεις την αλλαγή psu :)

Link to comment
Share on other sites

Σου πρότεινα ήδη τροφοδοτικά, και όχι δεν μπορείς να το διορθώσεις. Αν βρεις διαθεσιμότητα, δες και αυτό: Enermax Revolution 87+ 650W | Skroutz.gr

Σε μια 5ετια το μηχάνημά σου αν κάνεις αλλαγές θα καίει λιγότερο, όχι περισσότερο. Ήδη με το 650αρι έχεις πολύ περισσότερα watt από αυτά που θα χρειαστείς ποτέ

άρα ρίχνεις βάρος στην ποιότητα και τα επιμέρους χαρακτηριστικά. Δεν πάει με το κιλό η επιλογή τροφοδοτικού (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι τα tx είναι κακά, το αντίθετο).

Απλά είναι λάθος επιλογή να πάρεις tx σε αυτά τα λεφτά και με αυτά τα δεδομένα.

Kαι εφόσον παίζει και αμαζον, δες και αυτό: Seasonic X-650 Full module 650W ATX12V Power Supply Unit - Gold: Amazon.co.uk: Computers & Accessories

Ίσως το εγκυρότερο site για review psu: JonnyGURU.com - FSP Hexa HE-400 400W Review

Ψάξε και εδώ στα review, νομίζω μερικά έχουν τεσταριστεί. Επίσης άριστη δουλειά.

Okay, ευχαριστω πολυ για τις αξιολογοτατες προτασεις σου! Το Enermax λεει "πανω απο 10 μερες παραδοση", που στα ΝεοΕλληνικα σημαινει 20, οποτε αντε γεια!

Αρχιζω διαβασμα για τα Seasonic X-650 Full module 650W (ακριβουλι...) και Corsair HX Series HX650 80Plus Gold! Αυτα μου φαινονται τα καλυτερα απο τα εως τωρα προτεινομενα, αν κανω λαθος διορθωστε με!

ps: okay-okay για το stressing αλλα αμα δεν τρεξει και κανενα prime καμμια φορα, τι θα κανει?! browsing ολη μερα? lol, anyway, μη βαρας! :baby:

Link to comment
Share on other sites

Απλά έχε υπόψιν σου ότι το hx στην πραγματικότητα είναι full modular. Τα τρία καλώδια

που δεν βγαίνουν, έτσι κι αλλιώς χρειάζονται (cpu, μητρική, κάρτα). Στο λέω με την έννοια ότι αν τελικά το επιλέξεις, να μην κολλήσεις στο "full" modular.

Πιο value for money από το seasonic θα το χαρακτήριζα αλλά και το seasonic δεν μπορείς απλά να το προσπεράσεις.

Δεν βαράω, εγώ δεν σε "έσμπρωξα" σε 8350 ή θυμάμαι λάθος? :)

Link to comment
Share on other sites

Απλά έχε υπόψιν σου ότι το hx στην πραγματικότητα είναι full modular. Τα τρία καλώδια

που δεν βγαίνουν, έτσι κι αλλιώς χρειάζονται (cpu, μητρική, κάρτα). Στο λέω με την έννοια ότι αν τελικά το επιλέξεις, να μην κολλήσεις στο "full" modular.

Πιο value for money από το seasonic θα το χαρακτήριζα αλλά και το seasonic δεν μπορείς απλά να το προσπεράσεις.

Δεν βαράω, εγώ δεν σε "έσμπρωξα" σε 8350 ή θυμάμαι λάθος? :)

Εδω σε εχασα λιγο, αλλα no worries, βιαζομαι τωρα, θα ξαναδιαβασω το μυνημα σου. Να πω ομως κατι, μιας και μιλαμε για modular κλπ... Ενα ΜΑΡΤΥΡΙΟ που ειχα περασει με το τωρινο τροφοδοτικο μου και το κουτι μου (coolermaster gladiator 600), ειναι οτι ΔΕΝ μπορω να περασω την χοντρη πλεξουδα που εχει πανω το main βυσμα της μητρικης απο πισω απο το κουτι μου :( Δεν χωραει να περασει το βυσμα απο την μικρη οπη που εχει το κουτι μου :(

Σε αυτα τα τροφοδοτικα που μου προτεινεις αποσπαται αυτη η χοντρη πλεξουδα? Ή μηπως, ειναι αυτο το βυσμα "main" καπως διαφορετικο? Παντως, οπως και να 'χει εμενα με ενδιαφερει πρωτιστως η ποιοτητα! Κουτι θα αλλαξω ετσι κι αλλιως σε κανα διμηνο.

Και φυσικα σε θυμαμαι για τον 8350: εξαιρετικη αγορα (για μενα)!

Link to comment
Share on other sites

Είτε αποσπάται είτε όχι, αν δεν χωράει από την τρύπα απλά δεν χωράει βρε Ιωάννα. Δεν

γίνεται να μην βάλεις το 24πινο... Το θέμα είναι ότι στα modular δεν θα έχεις όλα τα υπόλοιπα, αλλά μόνο τα αναγκαία.

Link to comment
Share on other sites

Είτε αποσπάται είτε όχι, αν δεν χωράει από την τρύπα απλά δεν χωράει βρε Ιωάννα. Δεν

γίνεται να μην βάλεις το 24πινο... Το θέμα είναι ότι στα modular δεν θα έχεις όλα τα υπόλοιπα, αλλά μόνο τα αναγκαία.

Δεν με καταλαβες... Ειπα εγω να μη μπει το 24πινο? Αυτο που εννοω ειναι οτι στο κουτι μου το 24πινο δεν χωραει να περασει απο την οπη που δειχνει το βελος στο screenshot. Αν ομως αυτη η χοντρη πλεξουδα δεν ηταν φυτευτη αλλα αποσποταν απο το τροφοδοτικο μου, τοτε φυσικα θα το περναγα (or I think so).

Τελος παντων, δεν με πειραζει αυτο διοτι θα αλλαξω κουτι συντομα.

Ευχαριστω :)

3499qqg.png

Λοιπον, μολις τελειωσα το διαβασμα του review για το Seasonic X-650 650W! Εξαιρετικο τροφοδοτικο φαινεται!! Δυο πραγματακια κρατησα, που με βολευουν εμενα τα μεγιστα, τουλαχιστον στην παρουσα φαση:

1) "Hello? Is this thing on? Such were my first words when I powered up this unit for testing. The fan twitched and immediately stopped. It didn't turn on again until test three. And then it turned off again for crossload test one. It seems that Seasonic wasn't joking about this being a quiet unit... you just can't get much quieter than fanless. I like that the fan twitches just to let you know the unit isn't dead or something."

2) "No, not many people would find the need to unplug the main ATX cable from the unit, but I can't really say it's that big a deal as stable as this unit held its voltages." Εγω ειμαι ενας απο αυτους, φιλαρα μου!

Το μονο πραγμα που με κραταει ειναι οτι τελικα ειναι παλιο αυτο το τροφοδοτικο... Ειναι απο το 2009, or something...

Ειναι μειονεκτημα αυτο, ρε παιδια? Εχουν βγει καλυτερα στα ιδια χρηματα? Ή με τα τροφοδοτικα ισχυει οτι "αμα ειναι καλο δεν παιζουν ρολο τα χρονια του"? Στα πλαισια της κοινης λογικης, μιλωντας.

?

Αργοτερα θα διαβασω και για το Corsair HX Series HX650 80Plus Gold.

Link to comment
Share on other sites

1. για τροφοδοτικά θα πηγαίνεις στο λογιστήριο, αν δε γνωρίζεις *πολύ καλά* δεν θα τα ακουμπάς για ανοίγματα, επισκευές κλπ. Είναι ίσως το μόνο επικίνδυνο ρεύμα στον υπολογιστή.

2. Τα Seasonic ως μάρκα είναι πολύ καλά αλλά λογικά και τα άλλα που αναφέρεις ΟΚ είναι (δες και τη λίστα στα Reviews του TheLab αν δεν την έχεις πάρει χαμπάρι ήδη). Το κουτί γιατί θες να το αλλάξεις;

3.:offtopic2: από άλλο thread καλά, σε ποια περιοχή χτυπάει 29,5 βαθμούς θερμοκρασία μέσα στο σπίτι; Αν κάνει καύσωνα πόσο πάει;

(Στο λογιστήριο θα ακολουθείς τακτικές Apple, θα τους δείχνεις πρώτα κάποιο από τα -κατασκευασμένα από Delta- μεγάλα Antec που κοστίζουν γύρω στο 350αρι και μετά θα τους λες για αυτά του 150άρικου+)

Link to comment
Share on other sites

CORSAIR HX series HX650 650W...

Στο newegg και στο Amazon λενε οτι ισως να ζουν πουλια ή πιθηκοι μεσα του... (LOL, αχαχαχαχχα!)

Ενας μαλιστα τρομαξε οταν το πρωτακουσε! Xaxaxaxaxa!!!! Εσκασα στα γελια με τον ηχο που κανει!!

Ακουστε κι εσεις αν θελετε στα reviews των χρηστων στο Amazon, υπαρχει και video που ακουγεται!

edit: προσπαθω να παραθεσω link απο amazon.com αλλα δεν δουλευει...

Next?

3.:offtopic2: από άλλο thread καλά, σε ποια περιοχή χτυπάει 29,5 βαθμούς θερμοκρασία μέσα στο σπίτι; Αν κάνει καύσωνα πόσο πάει;

LOL...με τα air-condition του δωματιου κλειστα, εξυπακουεται!

Link to comment
Share on other sites

Είναι μη πέσεις στη περίπτωση κούκλα στο θέμα φασαριόζικου τροφοδοτικού.

Οτι η Corsair το έχει παραχ3σει το πραμα σε μερικά μοντέλα είναι γνωστό.

Από την άλλη μόνο ένα ΑΧ1200 πέρασε απο τα χέρια μου με θεματάκι θορύβου αλλά μου έστειλαν AX1200i για ψυχική οδύνη.

Τώρα η Antec που αναφέρθηκε όπου κάποια μοντέλα της είναι Delta OEM είναι μπουκιά και συχώριο σε θέμα κατασκευής. Μακάρι να αναλάμβανε και τα Corsair τα οποία πολυκυκλοφορούν στην αγορά.

Σε θέμα Watt πολύ σωστά ειπώθηκε ότι και με ποιοτικό 500άρι είσαι οκ.

Από εκεί και πέρα θα πληρώσεις κατασκευαστή, χρόνια εγγύησης και αν θες modular ή μη.

edit: Α και μη ξεχαστώ το coil whine μπορείς να το φτιάξεις αν έχεις φυσικά τις γνώσεις και αν φυσικά το psu δεν είναι σε εγγύηση.

Αν δεν έχεις τις γνώσεις, ειναι δύσκολη η καθοδήγηση για την επισκευή και τον εντοπισμό του + την επικινδυνότητα που έχει λόγω έλλειψης γνώσεων.

Link to comment
Share on other sites

Μη διαβάζεις σχόλια χρηστών γενικά σε τέτοια site... Έχω το hx 1050 και μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι

δεν ζει τίποτα μέσα. :)

Αναφορικά τώρα με το 24πινο, δεν λέω, αξιοσέβαστος ο johny αλλά πατάτα είπε.

Η μοναδική χρησιμότητα του αποσπώμενου 24πινου είναι να το αλλάξεις με κάποιο

σλιβαρισμένο. Καμία άλλη..

Δεν μπορώ να καταλάβω πως θα σε βοηθήσει να περάσεις το καλώδιο το γεγονός ότι είναι αποσπώμενο. Αν το πας με τη λογική να το πιάσεις καλύτερα από τις δύο άκρες,

πέρνα το πριν βιδώσεις το psu στο κουτί... Αν δεν χωράει από άποψη πάχους, δεν θα

χωράει έτσι κι αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.