Jump to content



To PC επανεκκινεί μόνο του...


insaner6r

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλο το forum ! Παιδιά θέλω την βοήθειά σας !

Το pc δουλεύει κάνα μισάωρο συνήθως σε net browsing και ξαφνικά κάνει ρεσταρτ μόνο του..Με το που ξεκινάνε να δουλεύουν τα fans ξανά σβήνει. Κάνει καμιά 10αρια προσπάθειες και τελικά bootarei. Ακόμα και στο bios να είμαι πάλι κανει restart μόνο του..από θερμοκρασίες είμαι μια χαρά. Τo pc είναι πάνω σε ups.

Τι μπορεί να συμβαίνει ρε παδιά Help !! Thanks a lot !!

Link to comment
Share on other sites

το pc είναι αυτό της υπογραφής σου? εάν όχι τι χαρακτηριστικά έχει? όταν λες από θερμοκρασίες είσαι μια χαρά θα ήθελες να γίνεις πιο σαφής δίνοντάς μας μερικά νούμερα η screenshots? υποπτεύομαι ή αλλαγή πάστας (σε επεξεργαστή ή κάρτας γραφικών), τσέκαρε στο site της motherboard σου για συμβατότητα με τις μνήμες σου, και τρέξε και ένα memtest.. τσέκαρε από τα bios τις ρυθμίσεις στον σκληρό σου δίσκο, (s.m.a.r.t. enabled και σύνδεση AHCI σε περίπτωση που έχεις windows 7 και sata σκληρό).

Link to comment
Share on other sites

Το pc ειναι αυτό ακριβώς της υπογραφής. temp cpu 30 μαχ 42. Gpu temp 46. Μemtest ok hdd ok με sentinel. Εκανα και ενα furmark . Περνάει το μικρό τεστ 15min αλλα αν το βάλω μεγάλο πχ 20 Min κάνει restart μόνο του. Κατά τα άλλα..τι να πω..Ενώ είναι idle μεσα στα windows κάνει restart σαν να κόβονται τα ρεύματα παρά το ότι είναι πάνω σε ups και αναβοσβήνουν τα ανεμιστηράκια 7-8 φορές συνεχόμενες χωρίς να bootarei. Μετά ξαφνικά bootarei..μεχρι να ξανακάνει restart. Aν ήταν psu και έκοβε τα ρεύματα δεν θα κρατούσε το ups ??

Link to comment
Share on other sites

Μemtest ok

Έτρεξες bootable memtest? Πόσες ώρες το άφησες;

Aν ήταν psu και έκοβε τα ρεύματα δεν θα κρατούσε το ups ??

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει καλά τι είναι και πώς λειτουργεί το ups. Προστατεύει από πτώση τάσης στο δίκτυο της ΔΕΗ και όχι από ελαττωματικό τροφοδοτικό... Κατά συνέπεια, άνετα μπορεί να έχεις θέμα με το τροφοδοτικό σου.

Υ.Γ. Κατέβασε το ubuntu, κάψε το iso σε ένα dvd και κάνε boot με αυτό. Σέρφαρε καμιά ώρα και δες αν και εκεί σου κάνει τα ίδια restarts. Αν ναι, τότε έχεις σίγουρα hardware πρόβλημα (με πιθανότερους υπαίτιους, όπως τα περιγράφεις, μνήμες ή τροφοδοτικό).

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω με τον gdp77 και θα προσθέσω μήπως υπάρχει πέρα από ελαττωματικό τροφοδοτικό, μία μικρή περίπτωση να γίνεται κάποια μικρή βραχυκύκλωση στα βύσματα του τροφοδοτικού, θα ήταν ήσυχο στο κεφάλι μου πάντως εάν είχα παρόμοιο πρόβλημα να το ελέγξω με ένα psu tester... πέραν αυτού δοκίμασες να συνδέσεις το pc κατευθείαν στην πρίζα και να το αφήσεις να δείς αν αντιδράσει το ίδιο? μπορεί να έχει και πρόβλημα το ups...

edit: είπες στο furmark εάν το βάλεις στα 20 λεπτά κάνει restart εε.. στα τελειώματα του furmark τι θερμοκρασίες φτάνει η κάρτα γραφικών σου...? αν μπορείς τσέκαρε και τα βύσματα τροφοδοσίας που πάνε στην κάρτα γραφικών... (εάν έχεις αντάπτορα δες αν έχεις άλλον να τον αλλάξεις, εάν παίρνει από καλώδιο του τροφοδοτικού δές με κάποιο αμπερόμετρο αν σ βγάζει τα σωστά volt..)

δοκίμασε να αφαιρέσεις την 6870 και δες εάν το πρόβλημα παραμένει.. υποθέτω κάπου εκεί υπάρχει πρόβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά..το πρόβλημα ήταν τελικά τόσο απλό που δεν πήγε καν το μυαλό μου..Όταν πήγα να αποσυνδέσω το 20+4 pin του psu από την mobo για να το checkαρω διαπίστωσα ότι το 24Pino δεν ήταν κουμπωμένο καλά. Το έβαλα στη θέση του και όλα φαίνονται μια χαρά. Τώρα πως εξηγείται το ότι έκανε restart δεν ξέρω ! Το λογικό θα ήταν νομίζω να μην παίρνει καθόλου ρεύμα ή να παίρνει κανονικά..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά..το πρόβλημα ήταν τελικά τόσο απλό που δεν πήγε καν το μυαλό μου..Όταν πήγα να αποσυνδέσω το 20+4 pin του psu από την mobo για να το checkαρω διαπίστωσα ότι το 24Pino δεν ήταν κουμπωμένο καλά. Το έβαλα στη θέση του και όλα φαίνονται μια χαρά. Τώρα πως εξηγείται το ότι έκανε restart δεν ξέρω ! Το λογικό θα ήταν νομίζω να μην παίρνει καθόλου ρεύμα ή να παίρνει κανονικά..

Aυτό που έκανε είναι το λογικό. Όταν ήθελε παραπάνω ρεύμα από τα 4 πιν έκανε επανεκκίνηση. Ευτυχώς δε σου έκαψε το τροφοδοτικό από τις επανεκκινήσεις. :fist:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.