Jump to content



Νεα οθονη TFT 17'


ea6gka

Recommended Posts

Παιδες το ξερω οτι εχει γινει ξανα τετοιο θεμα στο παρελθον αλλα τα δεδομενα εχουν αλλαξει με την αφιξη καινουριων μοντελων. Λοιπον εχω αποφασισει παλι σε 17αρα με 16 ή 12 ms αποκριση. Εχω κατα νου αυτα τα μοντελα:

SONY 17'' SDM-HX73/S

SAMSUNG 17'' SM172X

IIYAMA 17'' PLE430-W

BenQ FP 791, 17" TFT

LG L1730S,

LG L1720P

η αν εχεται κατι καλυτερο να προτεινετε πειτε μου. Αν καποιος εχει την ιδια μπορει να μου πει εντυπωσεις? η ΣΟΝΥ και η ilyama τι εγγυηση δινουν? ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

η SONY και ΙΙΥΑΜΑ δεν θυμάμαι πόσα ακριβώς pixel εγγύηση αλλά είναι πολύ περισσότερα από όσα μπορούν να θεωρηθούν ενοχλητικά (αν θυμάμαι καλά η SONY μέχρι πρότινος έδεινε 99,99% ή 99,999% που εκ πρώτης φαίνεται καλό (?) αλλά στην πράξη αντιστοιχεί σε 13.000 και 1.300 pixel αντίστοιχα (για 17''-1280*1024)!

γενικά μετά τα 0 της LG (μόνο για 15''-17'') οι υπόποιπες εγγυήσεις δεν έχουν πρακτικό νόημα για αναφέρονται πάντα σε πολύ μεγαλύτερο αριθμό καμμένων pixel από αυτόν που παρατηρείται στην πράξη

Link to comment
Share on other sites

5 Pixels δινει η sony αν δεν κανω λαθος (1300 ειναι τρελος αριθμος, σιγουρα κανεις λαθος), αν και το τελευταιο καιρο δυσκολα θα δεις οθονη με πολλα καμμενα pixels.

Απο αυτες που λες θα πηγαινα για την samsung.

Link to comment
Share on other sites

εχω την HX73! και ειμαι ικανοποιημενος! και παιχνιδια παιζω και ταινιες βλεπω! το μοναδικο κακο ειναι πως οταν ειναι σκοτεινα πχ DOOM3 τα ακρα της οθονης ειναι πιο φωτεινα! ειναι καπως περιεργο αυτο! αλλα οχι αποτρεπτικο για την αγορα της! φυσικα εχει κορυφαια ποιοτητα κατασκευης! εγω θα επαιζα αναμεσα σε sony samsung και eizo! και για τις benq εχω διαβασει καλα πραγματα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable

5 Pixels δινει η sony αν δεν κανω λαθος (1300 ειναι τρελος αριθμος σιγουρα κανεις λαθος), αν και το τελαυταιο καιρο δυσκολα θα δεις οθονη με πολλα καμμενα pixels.

Απο αυτες που λες θα πηγαινα για την samsung.

καρφι ημουνα για αυτηνα αλλα ακουσα οτι τα χρωματα της ειναι χαμηλης ποιοτητας

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable

5 Pixels δινει η sony αν δεν κανω λαθος (1300 ειναι τρελος αριθμος, σιγουρα κανεις λαθος), αν και το τελευταιο καιρο δυσκολα θα δεις οθονη με πολλα καμμενα pixels.

πιθανόν είναι έτσι

το νούμερο που ανέφερα είναι από manual της SONY που διάβασα προ μερικών μηνών

πάντως η ουσία είναι, όπως είπες και εσύ, ότι η εγγύηση καλύπτει πάνω από πολύ περισσότερα από αυτά που υπάρχουν στην πράξη οπότε πρακτικά είναι άχρηστη

μόνη εξαίρεση η LG σε 15΄΄ και 17''

Link to comment
Share on other sites

καλη η SAMSUNG 17'' SM172X αλλα κομματακι ακριβη! (670Ε νομιζω )

μολις την περασμενη εβδομαδα παρηγγειλα νεο PC και επελεξα την SONY 17'' HS74 Black με 16msec με 590Ε.

SONY=εγγυηση ;)

http://www.grosbill.com/index.php3?id=15525&site=francedrivers

PS σορρυ για τα γκρικλις...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Blackjim

( SONY = Eggisi opws kai na to kanoume... )

Αν και είμουν πρόην sony fan δυστυχώς η ποιότητά της στα περισσότερα προϊόντα δεν δικαιώνουν πλαίον το SONY = εγγύηση.

@ea6gka

Εγώ έχω την χ73. Είμαι γενικά ευχαριστημένος αλλά το ghosting, ghosting παρά τα 16ms. Αν η ΗΧ73 είναι καλύτερη δεν ξέρω.

Το ιδανικό είναι να τις δείς να λειτουργούν, αν μπορείς κάπου, γιατί ο καθένας έχει διαφορετικά κριτήρια. Κάτι που σε έναν δεν αρέσει, μπορεί εσένα να σου είναι το τέλειο!

Φτιάξε χρώματα RGB και μαύρο σε 1280χ1024 και, αν μπορέσεις να πίσεις τον πωλητή, βάλτα full screen για να μπορέσεις να συγκρίνεις ποιότητα χρωμάτων και τι αρέσει σε σένα.

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε καμια βδομάδα γιατί οι εταιρείες λόγω πτώσης στις πωλήσεις των TFT θα κάνουν μείωση τιμών.

Απο ότι διάβασα θα κατέβουν καμιά 80ρια ευρώ εδώ στην Ελλάδα..

Link to comment
Share on other sites

για τι χρήση τι θέλεις?

γιατί αν είσαι φανατικός gamer,

πάρε μία 12άρα.

αλλιώς κοίτα χρώματα κλπ κλπ.

πολύ βασικό τα 0 pixel εγγύηση,

η samsung έχω την αίσθηση ότι

δεν έχει πολύ καλή εγγύηση (ως προς τα καμένα pixel)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

κοιτα τα 12ms τα θελω για παιχνιδια. Ειμαι ημι-φανατικος. Αυτο που διαβαζω οτι ειδικα η σαμσουνγκ αυτη χανει σε ποιοτητα απεικονισης ειναι αληθεια?

Εγω δεν εχω διαβασει κατι τετοιo

Πολυ καλα για πληροφοριες ειναι τα

http://www.hardforum.com/forumdisplay.php?f=78

http://episteme.arstechnica.com/eve/ubb.x?a=tpc&s=50009562&f=67909965&m=4190936913

Link to comment
Share on other sites

δεν την έχω δει από κοντά οπότε ό,τι σου πω από δοκιμές άλλων θα είναι.

πάντως ρίξε μια ματιά tom's hardware, αυτά που γράφει (στις οθόνες) ανταποκρίνονται

στην πραγματικότητα.

πρόσεξε τα εξής:

1)άν γίνεται βρες μία με 16,7 milion col.

οι περισσότερες έχουν 16,2, ειδικά με χαμηλά response.

2)κοίτα τι παίζει με τα response γιατί κάθε εταιρία δηλώνει ότι θέλει,

δεν υπάρχει κάποιο στάνταρ.

Link to comment
Share on other sites

Σου προτεινω Eizo L557 αλλα δε νομιζω οτι σου κανει διοτι εχει πολυ πανω απο 12 μρονο αποκρ.Για δες και την L550!

Παντως με την Eizo εγω ειμαι πολυ ικανοποιημενος!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.