Jump to content



Νεα οθονη TFT 17'


ea6gka

Recommended Posts

Η VP171 φοραει το au optronic panel που φοραει και η Sony X73 και η πλειοψηφια των 17" με 16ms οποτε αν δεν την βρεις μπορεις να στραφεις σε καποιο αλλο μοντελο και δεν θα δεις ιδιαιτερη διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά ξέρει κανείς περισσότερες πληροφορίες για τις 17αρες sony?

στο sony.co.uk βλεπω οτι υπαρχουν 2 σειρες: home (HS/HX) και professional (S/X). Ετσι βλεπω: HS-73, HS-73P, HS-74P, HX-73 στην πρωτη σειρα και στη δευτερη: S-73, S-74, X-73.

τα μοντέλα που λήγουν σε 4 έχουν X-BRITE ή X-BLACK (ανάλογα με το αν βλέπει κανείς το sony.com ή το sony.co.uk ....) αυτό σημαίνει πως θα εμφανιστούν και HX-74 και X-74 σύντομα; κατά τη γνώμη σας αξίζει το X-BRITE;

έχοντας χαζέψει λίγο την αγορά, σκέφτομαι την X-73 απο πλευράς δυνατοτήτων αλλά δεν την έχω δει από κοντά ακομα. σε τεστ του RAM (02/04) την είχε βγάλει 2η. τώρα θα μου πείτε το RAM πάντα τα μαγείρευε, αλλά τελος πάντων. (στο συγκριτικό αυτο υπήρχαν μόνο η S-73, HS-73 και Χ-73 από σονυ)

ακόμα σκέφτομαι τις Viewsonic VP-171 και NEC-1760. Δεν με ενδιαφέρει η απόλυτη ταχύτητα για παιχνίδια, αλλά κυρίως τα σωστά χρώματα (για PS κλπ) και οι γωνίες θέασης. Η γνώμη σας; Ισχύει αυτό που λένε ότι οι οθόνες με pivot έχουν πολύ καλές γωνίες θέασης;

Ακομα ξερει κανεις γιατι οι ασημενιες εκδοσεις του ιδιου μοντελλου εχουν TCO-03 και οι μαυρες TCO-99; (το ειχα δει και αλλου παλια αυτο, αλλα φαινεται πως ειναι συνηθισμενο και το γράφει και επίσημα για την S-74 )

Αυτά και μπράβο παιδιά για το πολύ καλό φορουμ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ειδα πολλες TFT σε διαφορα μαγαζια

η sony ειναι αρκετα καλη αλλα οχι και η καλυτερη

απο viewsonic δεν εχω ακουσει και καλα λογια

το μεγαλο ατου το εχει η LG με την εγγυηση των 0 pixel

γιατι και ενα να ειναι αυτο θα βλεπεις και θα χοροπηδας:D

(17 ιντσων γυρω στα 470 ευρω)

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχτες πηρα μια EIZO 550:T: .Τωρα για εγγυησεις δεν το επσαξα.αλλα παιχνιδακι που επαιξα σημερα δεν εχω καναινα παραπονο:T: .εγω πηγα να παρω μια crt και στο τελος βγηκα με μια TFT EIZO L550.Η τιμη ειναι λιγο:jump: αλλα ενταξει.:whistling Στην σηνηστω(αλλα θα πεις σιγα εγω μην ακουσω το μουλικο.:p :P που ειναι 14 χρονων.lol)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

εγω παιδια σορρυ αλλα δεν ειμαι ικανοποιημενος απο τις ΤΦΤ , θα ξαναγυρισω πισω στα ντουλαπια

πραγματι αλλα η διαφορα χωρου ειναι σημαντικη

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου άποψη είναι οτι οι TFT-LCD οθόνες δεν είναι σε θέση να ανταγωνιστούν τις αντίστοιχες (σε τιμή) CRT ούτε ο Θεός να κατέβει :D , τώρα αν για κάποιον ο χώρος, η ευκολία στην χρήση κλπ είιναι βασικά κριτήρια τότε το θέμα αλλάζει.

Η εμπειρία μου απο όλες τις TFT οθόνες που έχω δώσει (Samsung - Sony - Philips - Eizo - Viewsonic) με οδηγεί στα εξής συμπέρασμα :

α) ποτέ ξανά Viewsonic

β) Samsung για ελαφρές χρήσεις

γ) απογοήτευση απο το κορυφαίο μοντέλο της Phillips

δ) η Eizo ήταν κορυφαία στις CRT και παραμένει κορυφαία και στις TFT

ε) Στην Sony πρέπει να είσαι κ@λ@φαρδος, ενα καλό μοντέλο και τρία πατάτες.

Οσο για τις εγγυήσεις όταν έρθει η ώρα πέφτουν γέλια ή κλάματα συνήθως :bye:

Link to comment
Share on other sites

παντως εγω ειχα sony για δυο χρονακια και ειναι μια χαρα και τωρα την αλλαζω παλι για sony hs-74p...και πολλοι φιλοι παιζουν sony και δεν αντιμετωπιζουν προβληματα ..και απο ποιοτητα ειναι αρκετα καλες...σε σχεση με αλλες τφτ

Link to comment
Share on other sites

πάντως μην ξεχνάμε το βασικό ατού των tft,

που είναι η αμελητέα εκπομπή ακτινοβολίας στο χρήστη.

δηλαδή για καθημερινή χρήση είναι σαφώς πιο ξεκούραστες και πολύ

λιγότερο επιβλαβείς στην υγεία.

γι' αυτούς τους λόγους + το χώρο που πιάνει η σόνυ μου θέλω να πάρω κι εγώ tft.

σαν οθόνες πάντως έχουν αρκετά περιθώρια βελτίωσης.

Link to comment
Share on other sites

Gia na poyme tin alitheia yparxoyn poly kales othones, kalyteres apo thn LG1730S, alla oi diafores einai psiloy pidima,

me liga logia........................... psaxeis kanoni gia na skotoneis miges!!!!!

H dikia moy epilogi prin ena mina itan LG1730S, kai eimai yper-eyxaristimenos se sxesi me alles poy ithela na paro, exei kai eggyisi zero pixer. Hepilogi diki soy

Link to comment
Share on other sites

τελικα μου φερναμε μια αλλη οθονη στη θεση αυτης που ειχα , philips 170C5 BS με 16 αποκριση και ειναι θεαματικη η διαφορα της σε σχεση με την παλια. Ειναι ομως ολοιδια με την 1715s που εχει ενας φιλος μου και μου ειπε (δεν ξερω αν ειναι σωστο) οτι ειναι η ιδια εταιρια. Εκτος απο ολα αυτα ειναι και πολυ μουρατη, την συστηνω ανεπιφυλακτα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.