Jump to content



Intel i7 Haswell 4770K Εντυπώσεις/Μετρήσεις


Recommended Posts

Επειδή έχω και εγώ εδω και λιγες μέρες σύστημα με 1150 δεν εχω παρατηρησει κατι. Κανονικα αυτο το bug ηταν οτι εχοντας συνδεδεμενη μια usb 3 συσκευη μετα απο sleep θα χανοταν και επρεπε να την ξανασυνδεσεις; Δεν εχω δει κατι τετοιο, την αναγνωριζει κανονικα. Οσο για τα λιγοτερα ρευματα που χρειαζονταν και την συμβατοτητα με τα τροφοδοτικα, δεν εχω δει κατι. Δουλευει πολυ καλα με το coolermaster realpower 520M που εχω, κανει sleep, ξαναανοιγει, ολα καλα και χωρις προβληματα. Το συστημα αποτελειται απο 4670k, Gigabyte Z87X-D3H και 7870 VTX3D Tahiti Le.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Replies 959
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αρχισα και εγω να ασχολουμαι με το haswell-ακι...

4770k και Z87 Mpower

Σημερα αρχισα τις δοκιμες, με δανεικη αεροψυκτρα μια Mugen2...

με 1.1v προχειρα πηγε εως 4.1ghz

το μεγιστο fully stable με την Mugen ηταν 4.3 με 1.18v οπου και φτανει τους 92 βαθμους σε linpack AVX.

Ειναι σχεδον linpack stable στα 4.4 με 1.23v (εβγαλε 40 λεπτα AVX αλλα αφου το σταματησα εγω, πεταξε ενα bsod στο ακυρο...) αλλα η Mugen δε μπορει να κατευνασει το κτηνος αφου χτυπαει 97 βαθμους συνεπως δε μπορω να δωσω αλλη ταση για να γινει 100% stable...

Αρα με την Mugen μεχρι 4.3 παει το cpu...

Max validation στα 4900 με 1.445v

924d45267046748.jpg

Στα 5ghz δεν καταφερα να μπω windows ακομα και με 1.55v...

Δε μπορω να κρινω κατα ποσο την παλευει το κομματι, αλλα σιγουρα χρειαζεται ψυξη επειγοντως!

Έγινε επεξεργασία από Blinky
Link to comment
Share on other sites

Αρχισα και εγω να ασχολουμαι με το haswell-ακι...

4770k και Z87 Mpower

Σημερα αρχισα τις δοκιμες, με δανεικη αεροψυκτρα μια Mugen2...

με 1.1v προχειρα πηγε εως 4.1ghz

το μεγιστο fully stable με την Mugen ηταν 4.3 με 1.18v οπου και φτανει τους 92 βαθμους σε linpack AVX.

Ειναι σχεδον linpack stable στα 4.4 με 1.23v (εβγαλε 40 λεπτα AVX αλλα αφου το σταματησα εγω, πεταξε ενα bsod στο ακυρο...) αλλα η Mugen δε μπορει να κατευνασει το κτηνος αφου χτυπαει 97 βαθμους συνεπως δε μπορω να δωσω αλλη ταση για να γινει 100% stable...

Αρα με την Mugen μεχρι 4.3 παει το cpu...

Max validation στα 4900 με 1.445v

924d45267046748.jpg

Στα 5ghz δεν καταφερα να μπω windows ακομα και με 1.55v...

Δε μπορω να κρινω κατα ποσο την παλευει το κομματι, αλλα σιγουρα χρειαζεται ψυξη επειγοντως!

Καλησπερα φιλε,

Εχω και γω ακριβως το ιδιο hardware με σενα. 4770Κ & MSI Mpower.

Προφανως εμενα ο επεξεργαστης ειναι υποδεεστερος του δικου σου γιατι χρειαζεται 1,186 για 42Χ. Μπορεις να μου πεις λιγο την ακριβη τιμη του Vcore οταν benchαρεις;

Γιατι εγω πχ εχω:

Mult: 42x

Ring Mult: 39x

Vcore: 1.17V

Offset: +0.015V

Vdroop: 55%

Vccin: 1.95V

Και με ολα αυτα βγαινει ουσιαστικα 1.186V οταν κανω benchmark (το βλέπω απο CPU-Z & Intel Extreme Tuning Utility).

Εσυ οταν λες οτι στα 4.3 το εχεις 1.18V, εννοεις πως 1.18V εχεις ρυθμισει εσυ στο BIOS, η πως με LLC & Offset καταληγει να ειναι 1.18V?

Link to comment
Share on other sites

Προσεχτε λιγο με τα ρευματα οταν τρεχεται bench με avx instructions,οσοι παιζεται με offset και adaptive,δινει τουλαχιστον 0,1 volt πανω,μονο με manual κλειδωνει,αυτα για τις asus μητρικες,δεν ξερω αν ισχυει και στις δικες σας αλλα καλο ειναι να εχεται μια ιδεα.

Το aida 64 ειναι ωραιο να δεις πραγματικο vcore,το vciin πολυ ψηλα το ειδα,βασικα πρεπει να ειναι μεταξυ 0,4-0,6 απο το vcore που δινεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε,

Εχω και γω ακριβως το ιδιο hardware με σενα. 4770Κ & MSI Mpower.

Προφανως εμενα ο επεξεργαστης ειναι υποδεεστερος του δικου σου γιατι χρειαζεται 1,186 για 42Χ. Μπορεις να μου πεις λιγο την ακριβη τιμη του Vcore οταν benchαρεις;

Γιατι εγω πχ εχω:

Mult: 42x

Ring Mult: 39x

Vcore: 1.17V

Offset: +0.015V

Vdroop: 55%

Vccin: 1.95V

Και με ολα αυτα βγαινει ουσιαστικα 1.186V οταν κανω benchmark (το βλέπω απο CPU-Z & Intel Extreme Tuning Utility).

Εσυ οταν λες οτι στα 4.3 το εχεις 1.18V, εννοεις πως 1.18V εχεις ρυθμισει εσυ στο BIOS, η πως με LLC & Offset καταληγει να ειναι 1.18V?

Για την ωρα δεν εχω πειραξει τιποτα αλλο περαν vCore και multiplier.

Κατ'αρχην, για το λογο που λεει ο [MENTION=1278]aqua[/MENTION] παιζω με vcore override mode (το fixed δηλαδη στις MSI) και το μονο που εχω πειραξει ειναι EIST-TURBO disabled, και μετα βαζω το Multi που θελω και το vcore που θελω να δοκιμασω...

Αυτο που ειπα για 1.18 φανηκε πρωιμο, εβγαζε εκει linpack avx 10 runs, αλλα τωρα τεσταρω με Prime και εχω φτασει στο 1.22 (στο bios, 1.226 στο βολτομετρο) για να μην κανει restart σε πολυωρο prime AVX. Για την ωρα εχει βγαλει ενα 2ωρο δηλαδη, ελπιζω να αντεξει και αλλο, στοχος μου ειναι να βγαλει ενα 10ωρο...

Γενικα η ψυκτρα μου δε την παλευει και πολυ....απλα θελω να δω ποσο ειναι το μεγιστο 100% σταθερο με αυτην για να ξερω τι κανει ο cpu σε αερα (δηλαδη πχ αν αντεξει τωρα το 10ωρο θα σημειωσω οτι θελει 1.226 για 4.3 και αυτο ειναι το οριο με αερα). Μετα θα μπει στο vapochill που περιμενει στην ακρη για να δουμε τι κανει σε sub-zero...

Εχω ακουσει οτι ο haswell "ακουει" καλα σε sub-zero, δηλαδη ακομα και να μην πας πολυ ψηλα, ακομα και στα ιδια MHz θες λιγοτερη ταση...οποτε εν μερει θελω και γι'αυτο να εχω μια αξιοπιστη μετρηση με τον αερα για να συγκρινω μετα...

Link to comment
Share on other sites

Εχω μητρικη Asus Z87-C αλλα δεν μπορω να βρω με τιποτα σταθερη ρυθμιση για 4.5Ghz

Mεχρι 1.35 του εδωσα αλλα τρωει BSOD στο AIDA64. C States, Speedstep disable.

Tι φταιει δεν μπορω να καταλαβω οταν αλλοι ειναι σταθεροι με 1.3v.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μητρικη Asus Z87-C αλλα δεν μπορω να βρω με τιποτα σταθερη ρυθμιση για 4.5Ghz

Mεχρι 1.35 του εδωσα αλλα τρωει BSOD στο AIDA64. C States, Speedstep disable.

Tι φταιει δεν μπορω να καταλαβω οταν αλλοι ειναι σταθεροι με 1.3v.

Τι ψυξη εχεις? Γενικα παντως παιζει μεγαλη λοταρια και με τα κοματια οποτε μην απογοητευεσαι...

Link to comment
Share on other sites

Εχω μητρικη Asus Z87-C αλλα δεν μπορω να βρω με τιποτα σταθερη ρυθμιση για 4.5Ghz

Mεχρι 1.35 του εδωσα αλλα τρωει BSOD στο AIDA64. C States, Speedstep disable.

Tι φταιει δεν μπορω να καταλαβω οταν αλλοι ειναι σταθεροι με 1.3v.

Cinebench βγαζει στα 4.5?

Οταν εννοεις bsod στο aida αναφερεσαι στα cpu tests προφανως και οχι στα memory η σε ολα τρως bsod,το uncore σου και οι μνημες στα ποσα ειναι?

Στα ποσα εισαι σταθερος και με τι ρευμα,το ρευμα σου απο bios ειναι σε manual?

Link to comment
Share on other sites

Τι ψυξη εχεις? Γενικα παντως παιζει μεγαλη λοταρια και με τα κοματια οποτε μην απογοητευεσαι...

Εχω Corsair H110. Τοση λοτταρια πια ??

Cinebench βγαζει στα 4.5?

Οταν εννοεις bsod στο aida αναφερεσαι στα cpu tests προφανως και οχι στα memory η σε ολα τρως bsod,το uncore σου και οι μνημες στα ποσα ειναι?

Στα ποσα εισαι σταθερος και με τι ρευμα,το ρευμα σου απο bios ειναι σε manual?

Σε ολα τρωει bsod, χρησιμοποιω το stability test.

Cinebench βγαζει στα 4.5 ναι, με 1.35 ομως...

Uncore ???? Οι μνημες ειναι στα 1866 με manual τα timings στο bios.

Eχει παντως πολλες ρυθμισεις στο DIGI+ και στο cpu configuration, εκει δεν ξερω αν πρεπει να αλλαξω κατι για να δημιουργησω σταθεροτητα...δεν εχω βρει κι ενα καλο guide γμτ.

Έγινε επεξεργασία από psytransas
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω, εχω ξενερωσει λιγο με τον 4770Κ που μου ετυχε. Περιμενα στα 1.25V να επιανα 45Χ, αλλα πιανει μονο 43Χ.

Το εχω παρατηρησει πως οσα bench χρησιμοποιουν AVX Instructions 1 στο adaptive παιρνουν +0,1V. Χρησιμοποιω το Override Mode (manual) για να βρω μια "σταθερη" ταση, τρεχω bench και μετα το γυριζω σε adaptive (εκει δεν τρεχω καθολου bench - μονο φυσιολογικη χρηση).

Εχω μια Η100i αλλα και παλι δεν επαρκει να ψυξει στα 1,25V, μες στο κατακαλοκαιρο. Ειδικα αν τρεξω κανα AIDA64 CPU FPU Stress test (ΜΟΝΟ αυτο, τα αλλα οχι - που γονατιζει το συστημα) κανει throttling μεσα σε δευτερολεπτα.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=6402]psytransas[/MENTION],δεν μου ειπες αν το vcore ειναι manual,προσεξε το γιατι με 1.35 παει 1.45 στο stability test του aida,τωρα για αρχη πηγαινε στο tweakers paradise και κανε disable την igpu,μετα ασε τις μνημες στα 1866,εχεις επιλεξει xmp profile απο ai overclock tuner η απλα εισαι στο manual,φερε τα memory timings στο auto,το uncore που σε ρωτησα ειναι το cpu cache ratio,αστο auto για αρχη,επομενη προσπαθεια ανεβασε το στα 42 max-min,με auto ρευμα εκει.

Το digi+ αστο προς το παρον ως εχει,και ριξε το ρευμα στα 1.275 σε manual mode,για να τρεξουμε synthetic benchmarks με avx θελουμε ξεκαπακωμα,οτιδηποτε παραπανω δινουμε παει ακλαυτο οταν η cpu εχει ηδη αρχισει να βαραει 75+.

Κανε μια προσπαθεια και βλεπουμε παλι,εχει απειρα settings το bios να βγει ακρη τοσο συντομα,εγω το max που εδωσα ητανε μεχρι 1.28 στα 4.7,μετα δεν ασχοληθηκα καν για παραπανω,οι θερμοκρασιες στα synthetic ειναι απαγορευτικες για οτιδηποτε αλλο αν δεν βγει το καπακι πρωτα.

Link to comment
Share on other sites

Ετρεξα απο περιεργεια 2 linx το ενα με avx το αλλο χωρις,περα που οι διαφορες στα gflops ειναι χαοτικες,οι θερμοκρασιες με avx on ειναι η κακια η ωρα που τον βρηκε και ολα αυτα με 1.26 ρευμα στα 4.6,βασικα στα παιχνιδια δεν ειδα ποτε πανω απο 70 αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.

linx_4600_avx.png

free screenshot tool

linx4600avxdisabled.png

image hosting 15mb

Link to comment
Share on other sites

το θέμα ειναι να είναι οκ απο θερμοκρασίες σε αυτα τα οποία κάνεις με το cpu αν βαράει στο linx 95 και σε ενα video convert η σε gaming η σε οτι άλλο βαρύ κανεις είναι στους 70-75 δεν πειράζει . linx δεν τρέχεις κάθε μέρα .

Link to comment
Share on other sites

εσυ [MENTION=1278]aqua[/MENTION] με τι ψυξη εισαι? 1.26 για 4.6 ειναι τρελο κομματακι ή μου φαινεται?

Κατι ακουσα και για linpack με AVX2 , παιζει τετοιο πραγμα? Αμα τον σκιζει τοσο το AVX τι θα γινει με το 2...:/

Παντως στον δικο μου αποτι φαινεται τα 4.3 ειναι για 1000% σταθεροτητα (με 1.226v) με αερα...

Συγκρινοντας με Sandy 2600k εκει αντιστοιχο σημειο σταθεροτητας ηταν τα 4.7. Αν υποθεσουμε οτι εχεις ενα bonus αρχιτεκτονικης 400-500mhz ειναι πανω κατω στα ιδια δηλαδη... Αρα μουφα το ολο εγχειρημα αν εισαι με αερα (και χωρις delid) αν ειναι να εισαι στα ιδια με τεχνολογια 2.5 ετων...

Αν δε βγαλουν steppings αντιστοιχα των ES να πανε ολοι 4.6-4.7 πραγματικα δεν ειναι προοδος...

Παντως ειναι εμφανες οτι διψαει για ψυξη ο cpu οποτε πρωτου τον πεταξω απο το παραθυρο, επιφυλασομαι να δω τι θα κανει στο phase τις επομενες μερες...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3321]Blinky[/MENTION] με custom υδροψυξη δουλευω,τριπλο ψυγειο-laingd5-Fusionv2,παλια κομματια αλλα την καναν την δουλεια τους,αν και μαλλον δε γλυτωνω το στησιμο νεας,αφου θα βγαλω καπακι μελλοντικα και δεν θα πατησει το παλιο μου block στο γυμνο die.

Δεν πιστευω να υπαρχει και αλλο linx,ηδη με αυτο χτυπαει 126gflops,ποσο πιο πανω δηλαδη θα παει,παντως τον εσκισε τον cpu ανελεητα μην τρελαθουμε το 1.26 ειναι και κανα καλο νουμερο για volt,παιδικο ειναι.

Πιστευω εσυ με phase θα ανεβεις πολυ,αντε βαλτο να δουμε και κανα νουμερακι αξιολογο,οσο για το ρευμα που του εδωσες ουδεμια σχεση εχει με τι θα χρειαστει οταν θα μπει phase.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες, μια ερωτηση γιατι θα χαζεψω.

Στο adaptive στην ουσια Vcore max δεν ειναι αυτο που βαζω εγω στο BIOS (δε λεω οταν τρεχω bench με AVX, εννοω απλη χρηση).

Γιατι εγω στο Bios το εχω 1,17 + 0,015 offset και μεσα στα Windows στο CPU-Z λεει 1,205 οταν ειναι στα 42Χ.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες, μια ερωτηση γιατι θα χαζεψω.

Στο adaptive στην ουσια Vcore max δεν ειναι αυτο που βαζω εγω στο BIOS (δε λεω οταν τρεχω bench με AVX, εννοω απλη χρηση).

Γιατι εγω στο Bios το εχω 1,17 + 0,015 offset και μεσα στα Windows στο CPU-Z λεει 1,205 οταν ειναι στα 42Χ.

Ναι οτι βαζεις ειναι,ποιος ο λογος ομως να εχεις και adaptive και offset μαζι,ενα απο τα δυο βαλε,1.185 εισαι συνολικα adaptive + offset, το αλλο 0,020 μαλλον ειναι απο LLC.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=6402]psytransas[/MENTION],δεν μου ειπες αν το vcore ειναι manual,προσεξε το γιατι με 1.35 παει 1.45 στο stability test του aida,τωρα για αρχη πηγαινε στο tweakers paradise και κανε disable την igpu,μετα ασε τις μνημες στα 1866,εχεις επιλεξει xmp profile απο ai overclock tuner η απλα εισαι στο manual,φερε τα memory timings στο auto,το uncore που σε ρωτησα ειναι το cpu cache ratio,αστο auto για αρχη,επομενη προσπαθεια ανεβασε το στα 42 max-min,με auto ρευμα εκει.

Το digi+ αστο προς το παρον ως εχει,και ριξε το ρευμα στα 1.275 σε manual mode,για να τρεξουμε synthetic benchmarks με avx θελουμε ξεκαπακωμα,οτιδηποτε παραπανω δινουμε παει ακλαυτο οταν η cpu εχει ηδη αρχισει να βαραει 75+.

Κανε μια προσπαθεια και βλεπουμε παλι,εχει απειρα settings το bios να βγει ακρη τοσο συντομα,εγω το max που εδωσα ητανε μεχρι 1.28 στα 4.7,μετα δεν ασχοληθηκα καν για παραπανω,οι θερμοκρασιες στα synthetic ειναι απαγορευτικες για οτιδηποτε αλλο αν δεν βγει το καπακι πρωτα.

Καταρχην τι ειναι το tweakers paradise? το vcore ειναι manual ναι, με το load line αντε να παει +0.1. Η μνημη δεν ειναι xmp ειναι manual και τα timings επισης manual. To cpu cache ratio ηταν στο 39 αλλα θα το βαλω auto οπως λες. Απο synthetic benchmarks με avx που λες τι να δοκιμασω ? Απο θερμοκρασιες που ειδα στο hdmonitor με 1.35 βαραει ~80-85. Ποιο ειναι το max temp που δεν πρεπει να ξεπερναει ? Δοκιμαζω και αναφερω. :look:

Link to comment
Share on other sites

Ναι οτι βαζεις ειναι,ποιος ο λογος ομως να εχεις και adaptive και offset μαζι,ενα απο τα δυο βαλε,1.185 εισαι συνολικα adaptive + offset, το αλλο 0,020 μαλλον ειναι απο LLC.

Εχεις δικιο, εκανα λαλακια. Απλα νομιζα πως αν αφηνα το Offset Value στο Auto, θα εκανε offset οσο ηθελε μονο του το ΜΒ και θα εβγαινε να ειμαι +0,1 ξερω γω.

Απλα το αλλο περιεργο ειναι πως εγω σε Override Mode (Manual Mode) με 1.185 και το ιδιο ποσοστο LLC (σε ποσοστα μου δινει επιλογες εδω η MSI) παραμενει 1.185. Σε adaptive μου το παει 1.196. Γινεται τιποτα γι'αυτο; Δε θελω να βαζω μεγαλυτερο φορτιο, μιας και ειμαι μολις στα 42Χ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.