Jump to content



Intel i7 Haswell 4770K Εντυπώσεις/Μετρήσεις


Recommended Posts

[MENTION=2962]zpaf[/MENTION] Γιαννη, οι haswell εκτος ομως απο την αυξηση clock to clok, φερανε μαζι τους ομως και μειωση του oc:p

Αν μαζι με την αυξηση της αποδοσης clock to clock που φερανε συγκριση με την προηγουμενη γενια, ειχανε διατηρησει και το ιδιο Overclockability με την προηγουμενη γενια, θα τους ειχα τιμησει ηδη:T:

O μεσος ορος τον has πιανει τα 4,6ghz με το ιδιο επιπεδο δυσκολιας που πιανει ενας Ivy τα 5Ghz αρα εχουμε μια τρυπα στον νερο, εδω παει το "πατσιζει":p

Ουσιαστικα τα 4,3Ghz που δειχνεις πιο πανω ειναι περιπου και το ρολοι που δουλεουν οι περισσοτεροι has για 24/7..

Για εμενα παραδειγμα που η γρια μου μπορει να δουλεψει 4,7 και 4,8ghz 24/7 τα 4,3ghz και 4,4ghz των has δεν μου λενε τιποτα, λιγουρευομαι μονο κατι has που πιανουν τα 4,7 για καθε μερα ....αλλα δεν παω να παιξω τζοκερ καλυτερα:hehe:

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 959
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

[MENTION=2962]zpaf[/MENTION] Γιαννη, οι haswell εκτος ομως απο την αυξηση clock to clok, φερανε μαζι τους ομως και μειωση του oc:p

Αν μαζι με την αυξηση της αποδοσης clock to clock που φερανε συγκριση με την προηγουμενη γενια, ειχανε διατηρησει και το ιδιο Overclockability με την προηγουμενη γενια, θα τους ειχα τιμησει ηδη:T:

O μεσος ορος τον has πιανει τα 4,6ghz με το ιδιο επιπεδο δυσκολιας που πιανει ενας Ivy τα 5Ghz αρα εχουμε μια τρυπα στον νερο, εδω παει το "πατσιζει":p

Ουσιαστικα τα 4,3Ghz που δειχνεις πιο πανω ειναι περιπου και το ρολοι που δουλεουν οι περισσοτεροι has για 24/7..

Για εμενα παραδειγμα που η γρια μου μπορει να δουλεψει 4,7 και 4,8ghz 24/7 τα 4,3ghz και 4,4ghz των has δεν μου λενε τιποτα, λιγουρευομαι μονο κατι has που πιανουν τα 4,7 για καθε μερα ....αλλα δεν παω να παιξω τζοκερ καλυτερα:hehe:

Αυτο που λες περι clock to clock και μειωση του o/c δεν εγινε και στους ivy σε σχεση με τους sandy ;

Με τους sandy ολοι λεγανε ουαου εχω επεξεργαστη στα 5 για 24/7.

Ερχονται οι Ivy και λενε στους Sandy ... σιγα τα αυγα ... παιζω στα 4.7 και ειμαι μια η αλλη.

Τωρα ερχονται οι Has και λενε στους Ivy ... ποια 4.7 μωρε εμεις στα 4.4 ειμαστε το ιδιο.

Του χρονου η Intel θα σου δωσει Broad οπου στα 4 θα πηγαινει copια με εναν sandy στα 5.

Τι θα λεμε τοτε ; ... αν ο broad ειχε το overclockability του sandy θα ηταν τουμπανο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά απο τον Broadwell μην περιμένετε κατι σαφώς καλύτερο στο CPU κομμάτι.

Ο Broadwell θα αυξήσει κατα πολυ την GPU και θα ρίξει την κατανάλωση ακομα περισσότερο!

Τωρα στο cpu κομματι θα παρει κατι ψηλα αλλα μην περιμένετε τιποτα παραπανω απο αυτο.

Βέβαια εννοείται οτι θα τον πάρουμε αμεσα και αυτον... :p

Link to comment
Share on other sites

Eμενα παντως μου αρεσει το ακαριαιο boot που εχει η νεα πλατφορμα και οτι παιζω τις μνημες μου και τα 16gb στα 2666mhz.

Τεσπα καλος ειναι μεχρι να βγει το broadwell.

Τελικα ουτε με αυτον τον μπουμπουνα θα δω τα 3000MHz :p

kt9j.jpg

Link to comment
Share on other sites

Skylake μαλλον θα ναι αλλαγη σημαντικη αλλα ποιος περιμενει μεχρι τοτε...Αντε μωρη AMD κανε το θαυμα σου :laughing::laughing::laughing:

Μέσα από την ταφόπλακα είναι λίγο δύσκολο να σε ακούσει :p

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες περι clock to clock και μειωση του o/c δεν εγινε και στους ivy σε σχεση με τους sandy ;

Με τους sandy ολοι λεγανε ουαου εχω επεξεργαστη στα 5 για 24/7.

Ερχονται οι Ivy και λενε στους Sandy ... σιγα τα αυγα ... παιζω στα 4.7 και ειμαι μια η αλλη.

Τωρα ερχονται οι Has και λενε στους Ivy ... ποια 4.7 μωρε εμεις στα 4.4 ειμαστε το ιδιο.

Του χρονου η Intel θα σου δωσει Broad οπου στα 4 θα πηγαινει copια με εναν sandy στα 5.

Τι θα λεμε τοτε ; ... αν ο broad ειχε το overclockability του sandy θα ηταν τουμπανο.

Iσχυει αυτο που λες...

Ο 2600k που ειχα μπορουσε να δουλεψει στα 5Ghz καθε μερα..

Ο μοναδικος λογος που εκανα την μεταβαση σε 3770κ, ηταν για το Pci-e 3.0 και επειδη δεν χρειαζοταν να αλλαξω μητρικη, επιδοσεις παραπανω δεν ειδα, sta 4,7-4,8 o ivy ειναι μια η αλλη με το sandy στα 5...Tο ιδιο και ο ivy στα 4,7-4,8 ειναι μια η αλλη με haswell στα 4,4Ghz και ετσι αποφασισα να να κατσω στα αυγα μου δεν αξιζει η μανουρα:p

Αντε με το καλο να ερθει η νεα γενια μπας και κανουμε τοτε την "αναβαθμιση":pleasantry:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν δω τουλαχιστον 2.5 σε single core stock δεν θα προχωρησω,ηδη στα mmo που παιζω με 2.25 σε single με αφησε απογοητευμενο οσο για το HT αλλα λογια να αγαπιομαστε,τουλαχιστον με αφησε καρφωτο στα 60 στο assassins creed 3 boston city.

Πολυ κακομοιρια οι σημερινοι επεξεργαστες οταν πρεπει να δουλεψουν 500 sprites,περα που η intel δεν εχει ανταγωνισμο θελω κατι δυνατο,ισως στειλω τα παραπονα μου στην intel,ας φτιαξουν κανα επεξεργαστη να σηκωνει 500 ατομα on screen στο gw2,και ας αφησουνε τους συναγωνισμους με την πεθαμενη,υπαρχει και μια μερια που θελει δυναμη στα cpu πολυ δυναμη.

Link to comment
Share on other sites

Ζπαφακο έπαιξες με strap?

Ναι αλλα δεν εκανε τιποτε.

Ετσι ειμαι μαμα by xmp με μονη αλλαγη του command rate σε 1.

g7wv.jpg

δανειστηκα τα timings απο το κιτ των F3-2933C12D-8GTXDG(12-14-14-35-2N) ανεβασα system agent,analog i/o,digital i/o και επαιξε ετσι ...

kt9j.jpg

Να με κοβει η μητρικη δυσκολο το βλεπω.

Μαλλον ο imc του μπουμπουνα τελειωνει καπου εκει ή θελει παραπανω παιχνιδι στο bios.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα δεν εκανε τιποτε.

Ετσι ειμαι μαμα by xmp με μονη αλλαγη του command rate σε 1.

g7wv.jpg

δανειστηκα τα timings απο το κιτ των F3-2933C12D-8GTXDG(12-14-14-35-2N) ανεβασα system agent,analog i/o,digital i/o και επαιξε ετσι ...

kt9j.jpg

Να με κοβει η μητρικη δυσκολο το βλεπω.

Μαλλον ο imc του μπουμπουνα τελειωνει καπου εκει ή θελει παραπανω παιχνιδι στο bios.

Για να παίξεις "εύκολα" 3000+ θες άλλες μνήμες κι όχι cfr ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν δω τουλαχιστον 2.5 σε single core stock δεν θα προχωρησω,ηδη στα mmo που παιζω με 2.25 σε single με αφησε απογοητευμενο οσο για το HT αλλα λογια να αγαπιομαστε,τουλαχιστον με αφησε καρφωτο στα 60 στο assassins creed 3 boston city.

Πολυ κακομοιρια οι σημερινοι επεξεργαστες οταν πρεπει να δουλεψουν 500 sprites,περα που η intel δεν εχει ανταγωνισμο θελω κατι δυνατο,ισως στειλω τα παραπονα μου στην intel,ας φτιαξουν κανα επεξεργαστη να σηκωνει 500 ατομα on screen στο gw2,και ας αφησουνε τους συναγωνισμους με την πεθαμενη,υπαρχει και μια μερια που θελει δυναμη στα cpu πολυ δυναμη.

Αν χρειάζεσαι πολύ δύναμη υπάρχουν και οι ivy bridge-E και οι xeon. Λεφτά να έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν χρειάζεσαι πολύ δύναμη υπάρχουν και οι ivy bridge-E και οι xeon. Λεφτά να έχεις.

Απολυτο δικιο οταν οι developers προγραμματιζουν παιχνιδια για 6 cores αλλα προς το παρων ας αρκεστουμε στα 4 cores και λιγο σαλτσα HT,που ειναι αχρηστη,να εισαι σιγουρος που αν ο 4960x ειχε καλυτερο single core performance θα πηγαινα εκει,mmo παιζω και δυναμη που δυναμη δεν βλεπω θελω,αλλα 6 cores δουλευει με το ζορι το 3% των σημερινων παιχνιδιων οποτε και απεφυγα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικως οπως ειχα πει προ 2μηνων περναμε σε ξεκαπακωμα και προσθηκης δευτερου διπλου ψυγειου συντομα, αν αξιζε η δεν αξιζε θα δειξει σε μια βδομαδα.

Μεχρι σημερα max cine me 1.33 στα 4.8 ετσι να εχω και γω μια αποψη να δω τι φολα εκανα ...

4800fullstable.png

image hosting 15mb

Παμε λιγο ,εδω το dtek fuzion v2 που ειναι σημερα πανω στο συστημα,φαινονται πανω στη βαση τα ανοιγματα με τρυπανι.

fuzionv2.jpg

online photo storage

Συνεχιζω,αν και γλυκοκοιταζα το full nickel ειπα να ακολουθησω το ενστικτο μου καθοτι παλιας σχολης πηρα το full copper.

dsc_0029_800.jpg

screenshot utility

Τα αποτελεσματα σε καμια βδομαδουλα,ξεκαπακωμα και γυμνο die,το ihs θα μεινει απ εξω,πιστευω να ευχαριστηθω την ολη εργασια,να ναι καλα η intel που μας εβαλε σε περιπετειες παλι,πολυ την καταβρηκα,η παστα που θα βαλω ειναι η phobya liquid metal που απ οτι ειδα στο forum ειχε καλα αποτελεσματα αν και θα προτιμουσα την c/y pro.

Link to comment
Share on other sites

Τελικως οπως ειχα πει προ 2μηνων περναμε σε ξεκαπακωμα και προσθηκης δευτερου διπλου ψυγειου συντομα, αν αξιζε η δεν αξιζε θα δειξει σε μια βδομαδα.

Μεχρι σημερα max cine me 1.33 στα 4.8 ετσι να εχω και γω μια αποψη να δω τι φολα εκανα ...

4800fullstable.png

image hosting 15mb

Ωραιος. :T:

Κανε τα κουμαντα σου μονο μη μας ξαναδωσεις τιποτε τετοιο ... http://www.thelab.gr/1063535594-post1581.html δλδ 10179 cpu score με τον has στα 4746.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος. :T:

Κανε τα κουμαντα σου μονο μη μας ξαναδωσεις τιποτε τετοιο ... http://www.thelab.gr/1063535594-post1581.html δλδ 10179 cpu score με τον has στα 4746.

Χαμηλο,ψηλο δεν καταλαβα εξαλλου παλια bench δεν ειναι για τον has,απο την αλλη ισως και μερικα bench που δινω δεν ειναι τυχαια,θελουν και λιγο δουλιτσα αλλα τιποτα δεν ειναι fake,ουτε τρεχω optimized windows για benches,εξαλλου το mem bandwidth αφηνει ετη φωτος πισω τον ivy,αυτα απο μενα.

Link to comment
Share on other sites

Χαμηλο,ψηλο δεν καταλαβα εξαλλου παλια bench δεν ειναι για τον has,απο την αλλη ισως και μερικα bench που δινω δεν ειναι τυχαια,θελουν και λιγο δουλιτσα αλλα τιποτα δεν ειναι fake,ουτε τρεχω optimized windows για benches,εξαλλου το mem bandwidth αφηνει ετη φωτος πισω τον ivy,αυτα απο μενα.

Τοσο ψηλο που εισαι ο μοναδικος στο νετ με τετοιο score σε Haswell.

Στα αλλα δεν καταλαβαινω τι εννοεις.

Δυνατος ο μπουμπουνας σου παντως.

Τι batch ειναι ;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.