Jump to content



Γνώμες για Fractal Design Launches Arc Midi R2


SpirosKGR

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, μετά το πρήξιμο ενός φίλου, να του δώσω το 500R, το πήρε ( φυσικά όχι με το αζημίωτο ) και ξαναέμεινα με το Corsair 650D :p

Το χω τοποθετημένο δεξιά πάνω στο γραφείο, είχα καιρό να το χρησιμοποιήσω και μου φαίνεται σαν ένα τετράγωνο, ψιλοσκονησμένο μπαούλο :p

Ήρθε η ώρα να το αλλάξω :) να πω ότι το βαρέθηκα επίσης.

Ψάχνοντας στο forum, να δω κουτάκια άλλων users έπεσε το μάτι μου στο Fractal Design Arc Midi R2 :)

μόλις το είδα , ερωτεύτhκα, είναι πιο μικρό απο το μπαουλο650D, μινιμαλιστικό και πιο όμορφο :D

Το ερώτημα μου είναι θα χωρέσει η μητρική μου, asrock z77 fatal1ty professional, εκεί ? καθώς και η Corsair H100 ? ( πάνω στο ψυγείο θα τοποθετηθούν μόνο 2 ανεμιστήρια

Το κουτί

New-Mid-Tower-Case-Launched-by-Fractal-Design-Arc-Midi-R2-3.jpg?1359104511

Η μητρική

ASRock-to-Unveil-Z77-Fatal1ty-Professional-Ivy-Bridge-Motherboard-at-CeBIT-2012-2.jpg

Ευχαριστώ προκαταβολικά :D

- σημείωση -

ο τυπάς εδώ "λέει" ότι κατάφερε να βάλει asus z68 maximus extreme στο κουτάκι

Link to comment
Share on other sites

Και τα 2 χωράνε αλλά θα πας σε ένα αντικειμενικά χειρότερο κουτί. Όχι κακό όμως,

το αντίθετο. Οπότε αν σου αρέσει, προχώρα.

Πάντως και αυτό που κοιτάς τετράγωνο είναι...

Link to comment
Share on other sites

Και τα 2 χωράνε αλλά θα πας σε ένα αντικειμενικά χειρότερο κουτί. Όχι κακό όμως,

το αντίθετο. Οπότε αν σου αρέσει, προχώρα.

Πάντως και αυτό που κοιτάς τετράγωνο είναι...

Αλλάζω απο 650D στο Fractal, για 4 λόγους: 1) τα απαράδεκτα φίλτρα του 650D, 2) είναι τελικά μεγάλο και δε χωράει καλά στο γραφείο 3) έχει χώρους που μένουν ανεκμετάλευτοι απο μένα 4) το βαρέθηκα :D

Link to comment
Share on other sites

Μόνο το 2 και το 4 θεωρώ πραγματικούς λόγους αλλά αφού το βαρέθηκες, προχώρα.

Απλά ήθελα να σου εφιστήσω την προσοχή σε περίπτωση πχ. που δεν το ήξερες,

ότι πας σε χειρότερο κουτί. Και το καλύτερο-χειρότερο δεν είναι θέμα εμφάνισης

και υποκειμενικό αλλά αντικειμενικό.

Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμενο μια χαρα θα σε βολεψει για την τοποθετηση της Η100.

μαλιστα παιρνει σε push pull την Η100 σε αντιθεση με το 650d σου μιας και εκει που εχεις προβλημα ειναι το 8πινο της τροφοδοσιας του επξεργαστη σου οπου δεν επιτρεπει την τοποθετηση του δευτερου σετ ανεμιστηρων.

και αυτο οφειλεται στο οτι εχει ξεκαθαρα πιο μετατοπισμένες τις οπες για τους ανεμιστηρες της Η100 (12CM)

απο κει και περα αφαιροντας το ενα cage θα εχεις μια χαρα ψυξη σε καρτα γραφικων μιας και το συκεκριμενο ειναι πιο μικρο σαν κουτι..

το μονο κραυγαλεο μειον για εμενα ειναι η έλλειψη hotswap.

για μενα προχωρα αφοβα..

και εγω αν αποχωριζομουν το 650ari θα πηγαινα καρφι μονο σε αυτο...

αλλα πλεον αποδεσμευτηκα απο τον καρκινο της Η100 με ολα τα rma που αντιμετωπησα καιπηγα ξανα σε αερα..

Link to comment
Share on other sites

και θα αφησεις την κουταρα το 650 και θα πας σε χελωνοσπιτο !! ποτε !!:nono:

την τελευταια φορα που εκοψα το χερι μου προσπαθωντας να βαλω καρτα σε midi κουτι ακομα τη θυμαμαι !!:angry:

γνωμη μου κρατα το και μονταρε το οσο δε παει :hug:!!

ειναι προφανες οτι οσο κοιτας ενα κουτι συνεχεια το βαριεσαι :confused:!!

Link to comment
Share on other sites

και θα αφησεις την κουταρα το 650 και θα πας σε χελωνοσπιτο !! ποτε !!:nono:

την τελευταια φορα που εκοψα το χερι μου προσπαθωντας να βαλω καρτα σε midi κουτι ακομα τη θυμαμαι !!:angry:

γνωμη μου κρατα το και μονταρε το οσο δε παει :hug:!!

ειναι προφανες οτι οσο κοιτας ενα κουτι συνεχεια το βαριεσαι :confused:!!

τα παραλες λιγακι νομιζω.....

δεν σου ειπε οτι θα παει σε κανενα no name /thermaltake commander / turbox

μια χαρα κουτακι ειναι το fractal...

εχει και αυτο τα μειον του οπως και το 650d ...

Link to comment
Share on other sites

Το ψηνω και εγω αυτο το κουτι....εχει παρα πολλες δυνατοτητες, και ειδικα η πληρης αφαιρεση των 2 cages δισκων σου δινει πολυ εσωτερικο χωρο χωρις να ξεφευγουν οι εξωτερικες διαστασεις και πολλες δυνατοτητες ακομα και για υδροψυξη. Και πρακτικα δε χανεις κατι σπουδαιο στα πιο πολλα συστηματα, αφου για 1-2 μηχανικους και 1 SSD μια χαρα τα βαζεις και στα 2 5.25.

Το μονο που με ενοχλει λιγο ειναι που δεν ειναι αλουμινιο, αλλα αυτο αντικατοπτριζεται και στην τιμη του οποτε δε θα κλαψω κιολας, γιατι εμφανησιακα τουλαχιστον δε δειχνει φτηνιαρικο!

Link to comment
Share on other sites

Από ένα ποιοτικό case σε ένα φτηνότερο. Και μάλιστα 90% ίδια με ουσιώδη διαφορά ότι το corsair έχει και παράθυρο. Σημεία των καιρών

Είναι μικρότερο σε διαστάσεις καθώς το 650D το έχω πάνω στο γραφείο και φαίνεται σαν να προσπαθείς να στερεώσεις νταλίκα πάνω σε ελέφαντα.:computer:

Link to comment
Share on other sites

Είναι μικρότερο σε διαστάσεις καθώς το 650D το έχω πάνω στο γραφείο και φαίνεται σαν να προσπαθείς να στερεώσεις νταλίκα πάνω σε ελέφαντα.:computer:

Τώρα μιλάς για μέγεθος σε άτομο που έχει φάει κόλλημα με το 800D :jump1:. To Corsair C70 το έχεις δεί ?

Link to comment
Share on other sites

Από ένα ποιοτικό case σε ένα φτηνότερο. Και μάλιστα 90% ίδια με ουσιώδη διαφορά ότι το corsair έχει και παράθυρο. Σημεία των καιρών

το arc midi r2 ερχεται μονο με παραθυρο...

εσυ λες για την πρωτη version που εχει καποια μειον συγκριτικα με το αναφερθεν κουτι

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.