Jump to content



Αγορα σπιτικου NAS


chris2busy

Recommended Posts

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply
Άμα θες παραγγελία στείλε πμ.

Δώσε μερικά παραδείγματα να δω αν αξίζει τις εκατό λίρες....

Sent from my Migato GT-N7100 using Tapatalk2

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=85878

Στάλθηκε από το ZTE V970 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=85878

Στάλθηκε από το ZTE V970 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Έχεις να προτίνεις καμία απλή κάρτα ήχου μόνο για κανένα βίντεο YouTube? Προς το παρόν του έχω βάλει Windows server 2008 r2, οπότε θέλω να παίζει με αυτά.

Sent from my Migato GT-N7100 using Tapatalk2

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=7649]FANISTELROOY[/MENTION] παρελαβες ? Εντυπώσεις ?

Από ότι βλέπω παίρνει και το OS του Synology !!!

Παρελαβα, αλλα δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα λογω ελλειψης χρονου! Μεσα στο ΣΚ λογικα κατι θα κανω.

Βασικα το πηρα για να κατσω να ασχοληθω με windows server OS γιατι σε ολες τις IT θεσεις το ζητανε, μαζι με active directory κλπ.

Στη συνεχεια θα μπει καποιο NAS OS και θα το εχω μονο γι αυτη τη δουλεια.

Προς το παρον ψαχνω μια φτηνη καρτα ηχου για να βλεπω βιντεακια youtube με ηχο. Και καμια μνημη στη συνεχεια.

Εντυπωσεις εως τωρα.

Μικρο σε μεγεθος, σαν μικρο γουφερ απο ηχεια υπολογιστη.

Αθορυβο.

Καταναλωση με τον μαμα δισκο καπου 35-40 watt, αν θυμαμαι καλα.

Απο ταχυτητα σαφως πιο αργο απο το desktop μου με τον ssd:hehe:

Για £100 και με τις δυνατοτητες που προσφερει στο θεμα NAS, ειναι πιστευω οτι καλυτερο.

Αν τελικα δεν το χρειαστω ως NAS, αφου μονο το desktop χρησιμοποιω και για ταινιες και για ολα, θα του περασω ενα windows 7 και θα το δωσω στη μανα μου.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με 4x2 TB δίσκους καίει κοντά στα 50W μετρημένο στην πρίζα.

[MENTION=7649]FANISTELROOY[/MENTION] Για τον ήχο μήπως σου κάνει και μια κάρτα γραφικών με HDMI audio? Έτσι παίρνεις και ψηφιακή έξοδο εικόνας.

Η αλήθεια είναι ότι σαν μικρό NAS έχει βρει το niche του. Σαν σέρβερ μπορείς να βρεις πιο μεγάλα/επεκτάσιμα/ισχυρά σε συγκρίσιμη τιμή (~300€, όχι όσο το πήρες εσύ). Αλλά για NAS/κατεβαστήρι/μικρό web/database server κλπ που να δουλεύει 24/7 και με μικρή κατανάλωση δεν το χτυπάει τίποτα.

Επιπλέον έχεις την ευκολία (ή την ταλαιπωρία, ανάλογα ποιον ρωτάς :p)να του βάλεις ότι λειτουργικό θέλεις, από unraid μέχρι Windows Server, σε αντίθεση με τα περισσότερα dedicated NAS όπως Qnap, Synology κλπ.

Για RAM προφανώς παίζει και non-ECC αν θέλεις να γλιτώσεις λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Κατανάλωση είδα στιγμιαία πόσο καίει με ένα μετρητή που έχω. Δεν έχω κάτσει να κάνω αναλυτική μέτρηση.

Για τον ήχο λέω απλή κάρτα ήχου, γιατί τα Ζ906 δεν έχουν hdmi. Κοιτούσα κάτι φτηνές usb με κάπου 5€ κόστος για αρχή, αλλά δεν ξέρω αν έχει θέμα με τους drivers.

Οι μνήμες έχουν πάρει την ανηφόρα πάλι. Αλλά μπορεί να τσιμπησω 4GB να του δώσω λίγο αέρα.

Sent from my Migato GT-N7100 using Tapatalk2

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια θελω να ρωτησω κατι και εγω πανω στο θεμα. Εχω ενα παρατημενο netbook Acer Aspire One. Σκεφτομαι να το εχω πανω στο router για μονιμο torrent κατεβαστηρι. Επειδη θα ειναι μονιμα ανοιχτο θελω να ξερω καταρχην αν η καταναλωση που κανει ειναι χαμηλη. Εννοειται οτι θα απενεργοποιω και την οθονη του.. Επισης θελω να μου πειτε

1) ποιο λειτουργικο και ποιον torrent client να του εγκαταστησω δεδομενου οτι η χρηση του θα ειναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ κατεβαστηρι και αρα θελω ολοι οι ποροι του netbook να ασχολουνται μονο με αυτο..Δεν με ενδιαφερει τιποτε αλλο..ουτε video players, ουτε τιποτα..

2) αυτη τη στιγμη εχει εναν εσωτερικο 2,5 αρι 500GB. Μηπως να του βαλω εναν μικροτερο ισα ισα για το λειτουργικο και να συνδεσω εναν εξωτερικο USB για τα downloads ? Τι με συμφερει απο αποψη καταναλωσης ρευματος ?

3) Θελω να παρακολουθω απομακρυσμενα τα downloads του απο αλλο PC , αλλα κυριως απο ipad η windows phone... Υπαρχει καποια τετοια δυνατοτητα ?

Link to comment
Share on other sites

δεν μπουκωνει το κινητακι απο τις πολλες συνδεσεις? αν εισαι συνδεμενος με 3 και κατεβαζεις με διακοσια απο τον καθενα τοτε οκ, αλλα αν εισαι συνδεμενος με 50 και κατεβαζεις και μοιραζεις σε αλλους 50 τοτε δυσκολα θα εχεις την ιδια ταχυτητα.

εκτος και αν το μπουκωμα εχει ερθει πιο νωρις απο το μοντεμ σου και ετσι δεν το καταλαβαινεις

μπορεις να δωσεις φωτογραφια απο το κινητο να κανει τετοιο διαμοιρασμο, πχ 50 συνδεσεις για ανεβασμα και 50 κατεβασμα ?

Win 7 και utorrent ή Linux και utorrent. Το utorrent έχει app και web app για remote control.

Κατανάλωση με κλειστή οθόνη πρεπει να είσαι Καπού 25-35 w που είναι τίποτα.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk HD

Oκ. 2 ερωτησεις

1) Με τη λειτουργια utorrent remote μπορω να προσθετω νεα torrents κανοντας search εξ αποστασεως η για τη δυνατοτητα αυτη πρεπει να χρησιμοποιησω αναγκαστικα το utorrent WebUi ?

2) Ποια εκδοση των Win 7 να εγκαταστησω στο netbook ωστε να εχω και τη δυνατοτητα να βλεπω το δισκο και απο το desktop pc μου που τρεχει win 7 αλλα και ταυτοχρονα να ειναι οσο το δυνατο πιο lite για το netbook ?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να φτιαξεις ενα φάκελο στο λάπτοπ οπου όταν ανεβαζεις νέα αρχεία .torrent το πρόγραμμα θα ξεκινάει να τα κατεβάζει. Το utorrent την λέει αυτη την επιλογή watched folder αν θυμάμαι καλά. Μπορεί αυτός ο φάκελος να είναι ένας του drop box, οποτε είσαι δουλεια, βλέπεις ενα τορρεντ που σου αρέσει, το ρίχνεις στο dropbox και το λάπτοπ σπίτι ξεκινάει να κατεβάζει.

Οτι εκδοση κ να βάλεις δεν θα εχεις θέμα.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk HD

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να φτιαξεις ενα φάκελο στο λάπτοπ οπου όταν ανεβαζεις νέα αρχεία .torrent το πρόγραμμα θα ξεκινάει να τα κατεβάζει. Το utorrent την λέει αυτη την επιλογή watched folder αν θυμάμαι καλά. Μπορεί αυτός ο φάκελος να είναι ένας του drop box, οποτε είσαι δουλεια, βλέπεις ενα τορρεντ που σου αρέσει, το ρίχνεις στο dropbox και το λάπτοπ σπίτι ξεκινάει να κατεβάζει.

Οτι εκδοση κ να βάλεις δεν θα εχεις θέμα.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk HD

Ωραιος!!!! Δουλευει!!

attachment.php?attachmentid=57492&stc=1&d=1375015470

post-7649-1416077583,6634_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.