Jump to content



ΧΒΟΧ ΟΝΕ vs PS4 - H μάχη


Recommended Posts

σήμερα έπαιξα με το ps4 λίγο NBA 2k - Killzone - Krank - ΒF4 και blag flag

εχουμε και λέμε δεν ενθουσιάστηκα τρελά μπορώ να πω ....

πάμε ένα ένα

το χειριστήριο ωραίο και συμπαθητικό είναι όντως λίγη συνήθεια και είσαι έτοιμος επίσης το touch αρκετά βολικό + ότι πατιέται μέσα επίσης να πω ότι ήταν κλειδωμένα και δεν μπορούσαμε να μπούμε στο menu και κάτι ακόμα που με παραξένεψε ήταν ότι τα ps4 αντί να έχουν αυτήν την γραμμή στη μέση μπλε την είχαν λευκή ???

το NBA αρκετά καλό το animation και τα graphics 7/10 του βάζω

το killzone αν και στα δύο και κάτι μέτρα πίσω έλεγες τι μαμάτα γραφικά μόλις είσουν στους 70 πόντους σε μια 40+ bravia έβλεπες τα φίλτρα και τις σκιές να πιξελιάζουν 7/10

εντάξει ήταν και το demo

BF4 έτσι και έτσι το medium στο pc ανώτερο είναι 7/10

krank απλά για 10χρονα 6/10

blag flag μπορώ να πω ότι έχω 30-40% καλύτερο οπτικό με την 5870 οπότε 7/10

αυτά στο gazi που είχε το gaming και καλά event

Κάτσε να δεις πόσο χειρότερο είναι το XBOX 1.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτες εντυπώσεις:

+ Xειριστήριο. Τα σπάει, οι μοχλοί πιο καλοί, τα χερούλια πιο στιβαρά, πολύ καλύτερο βάρος, σκανδάλες, υφές, κουμπιά. Όλα τέλεια. Το μόνο που με χάλασε είναι ότι βγάλανε τα αναλογικά κουμπιά... αλλά οκ

+ Ταχύτητα στα μενού. Αν εξαιρέσεις τα κολλήματα που έκανε λόγω κατάρρευσης του PSN, μπαίνει ταχύτατα στο Home και πάλι στο παιχνίδι ή γενικά στα μενού ή όπου θες. Απ' την άλλη...

- Το κεντρικό μενού με ξένισε λίγο. Πολύ πιο μίνιμαλ απ' το xmb αλλά με την αρνητική σημασία. 2 γραμμές στην ουσία. Η πάνω με τις ρυθμίσεις και η κάτω με τα παιχνίδια κυρίως που δεν είδαμε και πολλές επιλογές για customize. Aν δε φτιαχτεί είναι σίγουρο μείον, αλλά νομίζω είναι το μόνο εύκολο.

+ Το share button, Twitch (Θεϊκο interface, ευκολο στη χρηση.)

- Η κάμερα πρέπει να είναι λίγο για τον πέο. Η φωνητική εντολή θέλει ησυχία και είναι με τις ώρες της. Μπορεί να πιάσει το "Πλέιστέσιο", αλλά μπορεί να μουλαρώσει και να μην πιάνει τπτ.

+ Χρήσιμο ότι κάνει install και πριν τελειώσει, βάζεις και παίζεις, αλλά

- Δε δίνει πολλές πληροφορίες για το τι κάνει (ή δεν τις βρήκα) και μπαίνεις στο παιχνίδι κι είναι σα να παίζεις demo όσο κάνει install. Δε θα παραπονεθώ όμως γιατί είναι προτιμότερο απ' το να περιμένεις μόνο και να μην μπορείς να κάνεις τπτ.

+ Killzone, δεν ξέρω τελικά που κατέληξαν οι υπόλοιποι. Προσωπικά μου άρεσε γιατί ξεκινάει λίγο διαφορετικά. Φαίνεται πιο ανοιχτού τύπου. Δεν ξέρω αν είναι στάνταρ φαινόμενο, αν φταίει το Killzone, αν φταίει οτιδήποτε άλλο, αλλά είναι ωραίο να βλέπεις στην οθόνη τoυ Vita αυτό το πράμα.

Γραφικά με πολλά εφέ, τεράστιο draw distance, πολλές αντανακλάσεις κλπ. Ωραίοι φωτισμοί. Υπάρχουν ακόμα jagged edges στις στατικές σκιές, υπάρχει ακόμα clipping και ενίοτε στατικός φωτισμός. Συνολικά όμως νομίζω ότι αυτό που σου μένει είναι ότι οκ, φαίνεται πολύ καλύτερο από το Killzone 3.

+ NBA 2K14.Ε-Π-Ο-Σ Άκρως εντυπωσιακό και χωρίς τις παπαρολογίες της ΕΑ νομίζω έχει τις μεγαλύτερες διαφορές σε next-gen σε σχέση με current (ή current με old τέσπα...)

- FiFA 14. To ακριβώς αντίθετο απ' το από πάνω. Ναι, οκ, φαίνεται πιο καθαρό απ' την τωρινή έκδοση αλλά δε βλέπεις σε καμία περίπτωση ούτε τα μοντέλα του 2K, αλλά ούτε καν τα physics και τα χαρακτηριστικά που έδειχναν στα promo της EA. Ignite my ass. Δεν έχω εντρυφήσει όμως στα FIFA, γι' αυτό σκάω.

Βεβαια το NBA2K14 εκανε 50 λεπτα να γινει install. Τραγικο, ακομα και αν το αποτελεσμα δικαιωσε την υπομονη μου. ΟΚ, παιζαμε οσο γινοταν αυτο, αλλα μονο quick match με 5-6 ομαδες και dropouts στον ηχο. Aπο την αλλη το Killzone εκανε Install σε 3 λεπτα, σχεδον παιζει ολο απο το BDROM δηλαδη. Μυστηρια πραγματα...

+ Knack. Moυ άφησε θετικές εντυπώσεις. Το μοντέλο του Knack μου φάνηκε απίστευτο για κάποιο λόγο, κενές πίστες παρόμοιοι εχθροί και φαίνεται να έχει κάποιο στόρυ λόγω αρκετών cutscenes. Πάντως στα εισαγωγικά επίπεδα, είχε λίγο περισσότερο platforming από τα βίντεο που έχω δει ως τώρα, που είναι ελπιδοφόρο.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ απολύτως με τον artyom αλλά το knack έτσι και έτσι δεν με εντυπωσίασε μπορεί όντως το στορυ να νε καλό αλλά το ντέμο μέτριο

artyom που έπαιξες με ps4

το NBA έδινε ρέστα

επίσης να πω όταν ένα παιχνίδι παίρνει 7/10 είναι μια χαρά βαθμολογία είναι άριστα σχεδόν μην λέμε και ότι θέλουμε

Link to comment
Share on other sites

Το 2k που το εκθειαζετε τι το φοβερο εχει?

Ειναι διαφορετικο απο οτι στο Pc?

Γιατι το ειδα στο pc επαιξα κιολας και μια απο τα ιδια μου φανηκε με το 13.Μικροδιαφορες.

Έγινε επεξεργασία από jesus
Link to comment
Share on other sites

Το 2k που το εκθειαζετε τι το φοβερο εχει?

Ειναι διαφορετικο απο οτι στο Pc?

Γιατι το ειδα στο pc επαιξα κιολας και μια απο τα ιδια μου φανηκε με το 13.Μικροδιαφορες.

Iδιο με το pc ειναι το NBA 2K14.

Δεν νομιζω οτι ειναι άξιο εκθειασμού τίποτα απο ενα jaguar cpu με ένα gpu 7850 σε τιμή 399 ευρώ και 50 ευρώ το online pass + 50-60 ευρώ το παιχνίδι!

Eνα Killzone αδιάφορο που πρέπει να ΛΟΥΣΤΕΙΣ και το χειριστήριο.

Knack και λοιπα ειναι αστεία....

Aπλα πια μπορεις να παιξεις ενα ποδοσφαιρακι και μπασκετακι στην κονσολα 1080p με 60fps προς το παρόν παντα...

ΝΒΑ 2k14

xbox 360 -> 42 ευρω

ps3 -> 44,5 ευρω

ps4 -> 59 ευρω

PC Steam -> 15 ευρω

Τιμες απο Ελλαδα και skroutz.gr

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

είχε μόνο μία αποστολή , και το λεγε κιόλας, επίσης μου την έσπασε μια σκιά πάνω στην μαπα κάποιου για αυτό του έβαλα 7 ήταν κουτσουρεμένη μπορεί στο τελικό προϊόν να μην υπάρχει αυτό αλλά στο ντέμο βάζω 7-10 γιατί ούτε σαφείς ήταν οι οδηγίες τι έπρεπε να κάνω

edit

να πω ότι οι βαθμολογίες είναι στην κατηγορία του παιχνιδιού δεν θα συγκρίνεις το fifa - pro με το bf4

edit

το event για μένα δεν άξιζε για τα 5 ευρώ 2-2,5ε το πολύ , γιατί πολύ απλά θέλει περισσότερα πράγματα είχαν 10 ps4 το μόνο καινούργιο άλλα 10 ps3 και άλλα 5-6 xbox 360 , δύο τιμονιέρες κιτ και καμιά 20 pc για να παίξουν LOL όλοι οι μαμάω και δέρνω που δεν ξέρουν καν τι είναι η force of nature, μόνο ωραίο που υπήρχε στην έκθεση ήταν τα κοριτσάκια που είχαν βάλει οι εταιρίες 4-5 όλα κιόλα

Χαχαχα ελεγα να πηγαινα και εγω σημερα αλλα ξεχάστηκα :p. Ε ναι με τα 5 ευρο απο την εισοδο αγοραζεις κανενα παιχνιδι απο steam :D. Τουλαχιστον κερδισες τιποτα απο τις κληρωσεις για τα παιχνιδια?:jester:. Επισης μλκια μεγαλη αν οντως σε ολοκληρη εκθεση βαλανε το demo και οχι το κανονικο παιχνιδι, προχειροδουλειες :slap:. Απο κοσμο φανταζομαι επρεπε να μαζεψε αρκετο.

Υγ Force Of nature και Heart Of Gold :spell:

Link to comment
Share on other sites

Iδιο με το pc ειναι το NBA 2K14.

Δεν νομιζω οτι ειναι άξιο εκθειασμού τίποτα απο ενα jaguar cpu με ένα gpu 7850 σε τιμή 399 ευρώ και 50 ευρώ το online pass + 50-60 ευρώ το παιχνίδι!

Eνα Killzone αδιάφορο που πρέπει να ΛΟΥΣΤΕΙΣ και το χειριστήριο.

Knack και λοιπα ειναι αστεία....

Aπλα πια μπορεις να παιξεις ενα ποδοσφαιρακι και μπασκετακι στην κονσολα 1080p με 60fps προς το παρόν παντα...

ΝΒΑ 2k14

xbox 360 -> 42 ευρω

ps3 -> 44,5 ευρω

ps4 -> 59 ευρω

PC Steam -> 15 ευρω

Τιμες απο Ελλαδα και skroutz.gr

Δυστηχως αυτος ειναι και ο λογος που μου ειναι προς το παρον αδιαφορες οι κονσολες. Και βεβαια στεναχωριεμαι οταν διαβαζω οτι το Ps4 τις πρωτες μερες θα ειναι εξαντλημενο στα περισσοτερα μαγαζια.Καλα ηθελα να ηξερα ολοι αυτοι που αγοραζουν τις κονσολες δεν βλεπουν ποσο κοστιζουν τα παιχνιδια???Δεν γνωριζουν οτι το Online πλεον κοστιζει για να παιξεις?? Ενταξυ τους αρεσουν τα Ps4 και XboxOne controllers,ας τα αγορασουν ξεχωριστα να παιζουν στο pc μιας και λειτουργουν μια χαρα. Και βεβαια ειναι ο γνωστος Ελληνας gamer,αγοραζει ps4 για να παιζει Pro/Fifa,CoD/BF,και απο exclusive για τα ματια του κοσμου GT και GoW.:slap::slap::slap:

Έγινε επεξεργασία από Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως αυτος ειναι και ο λογος που μου ειναι προς το παρον αδιαφορες οι κονσολες. Και βεβαια στεναχωριεμαι οταν διαβαζω οτι το Ps4 τις πρωτες μερες θα ειναι εξαντλημενο στα περισσοτερα μαγαζια.Καλα ηθελα να ηξερα ολοι αυτοι που αγοραζουν τις κονσολες δεν βλεπουν ποσο κοστιζουν τα παιχνιδια???Δεν γνωριζουν οτι το Online πλεον κοστιζει για να παιξεις?? Ενταξυ τους αρεσουν τα Ps4 και XboxOne controllers,ας τα αγορασουν ξεχωριστα να παιζουν στο pc μιας και λειτουργουν μια χαρα. Και βεβαια ειναι ο γνωστος Ελληνας gamer,αγοραζει ps4 για να παιζει Pro/Fifa,CoD/BF,και απο exclusive για τα ματια του κοσμου GT και GoW.:slap::slap::slap:

Τα παιχνίδια τα βρίσκεις αρκετά πιο φτηνά από εξωτερικό και αν κάνεις υπομονή και δεν τα θες day1 μπορείς να τα πάρεις σε χώμα τιμές.

Επίσης ναι μεν αρνητικό ότι ζητάνε πλέον plus για το online αλλά έτσι κι αλλιώς είναι must με το instant game collection. ;)

Link to comment
Share on other sites

2K Patches in Always Online DRM to Next-Gen NBA2K14

Following the Xbox One reveal, gamers revolted against its “always online” DRM policies that would prevent you from playing a single-player game if you weren’t connected to the internet. People made it very clear to Microsoft that they don’t want that for their games, and MS made a quick 180 earlier this summer when they saw how low their pre-order numbers were.

Unfortunately this anger was lost on 2K, who has just patched-in an always online requirement for the Xbox One and PS4 versions of NBA2K14 according to this thread on NeoGAF.

Now you cannot play a single-player match in the game offline if it’s in any mode that uses VC (their space bucks). If you’re in the middle of a game and lose connection or get signed out of XBL/PSN you’re immediately kicked to the main menu without any sort of “grace period” as the game cannot authenticate with the 2K servers. Once offline, you can play some single-player content however you’re locked out of modes such as MyCareer and MyGM until you re-connect to the 2K servers.

Basically, you’re locked out of ANY mode that uses VC. Which makes this 2K trying to protect their micro-transaction model from offline exploits.

The worst part about this addition is that it came now. They didn’t have this always online “DRM” when the game was being reviewed prior to launch. Instead they waited for the game to get glowing reviews, for many people to pick it up as a launch title, and then they patched in the DRM without any warning what-so-ever.

Link to comment
Share on other sites

Μπας και ξέρουμε κανένα κατάστημά να αγοράσουμε PS4?Ξέρω οτι τα περισσότερα είναι προπαραγγελειες άλλα πιστεύω οτι τα κατάστημα τα μεγάλα θα έχουν μερικά διαθέσιμα κομμάτια για εμάς τους Έλληνες της τελευταίας στιγμής!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.