Jump to content



Προσφορα Forthnet 3play-Αποριες


Dant3

Recommended Posts

Λοιπον εκανα και εγω σημερα τη αιτηση και σε 20-25 μερες θα εχω συνδεθει.

Εχω καποιες ερωτησεις μιας και πρωταρης στα δορυφορικα.

Και εχω και καποιες αλλες ερωτησεις.

Για αρχη βασικα τι πηρα.

29,90 το μηνα

34,90 τελος ενεργοποιησης

49 ο αποκωδικοποιητης Nova

Αστικα υπεραστικα δωρεαν

720 λεπτα προς κινητα

24αρι ιντερνετ

Nova starter pack

Ξεκιναω ερωτησεις...

Πηρα τον απλο αποκωδικοποιητη.θα εχει διαφορα εαν τον συνδεσω με τη τηλεοραση με hdmi αντι με scart?

Εχω μια 32αρα LG FullHD.

Εχει usb.σκληρο εξωτερικο για να κανω εγγραφες παιρνει?

Εκτος απο τα καναλια της nova κτλ ,απο astra κτλ δορυφορους πιανω η οχι?

Γενικα με το 80αρι πιατο που βαζουν εαν παρω αποκωδικοποιητη κανω τιποτα?θελει και μηχανισμο για να γυριζει το πιατο?

Το Modem που δινουν τι λεει?technicolor ειναι.διαβασα οτι ειναι thomson με αλλαγμενο ονομα αλλα δε μου γεμιζει και πολυ το ματι.

Γενικα σαν προσφορα παντως αρκετα καλη.

Αν το ιντερνετ τους ειναι καλο(γιατι φοβαμαι μη σερνεται.τωρα πιανω 10αρι με τη cyta) πιστευω αξιζει...

Εαν καποιος ειναι ηδη συνδρομητης δε μπορει να βαλει αυτη τη προσφορα?γιατι θελει η κοπελα μου που εχουν ηδη forthnet...

Αυτα!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply

hdmi δαγκωτο.Δεν το σκεφτεσε καν.

Ιδιως τα HD που θα τα εχεις για 2 μηνες θα το απολαυσεις.

Εχεις usb σκληρο μαλλον ε? Δεν το εχω δοκιμασει ακομα θα σε πω in time.

Δεν γνωριζω μιας και πρωτη φορα πηρα δικο τους δεκτη.

Aποκοδικωποιητη για ποιο λογο? Ηδη θα πιανεις εκτος απο το πακετο

Nova και ολα τα αλλα.(αντ1 μεγκα ερτ :rofl: σκαι )

Ο μηχανισμος ειναι αχρηστος μιας και το πιατο ειναι μικρο και δεν εχεις

2 lnb ωστε να βρησκεις 2 ~3 δορυφορους.

Προσωπικα με ειχανε δωσει πριν καιρο το thomson.

Καλο modem ευκολα το ρυθμιζεις ,αλλα ψοφιμι ασυρματο.

Το εχω αντικαταστησει με αλλο και δεν ασχοληθηκα παραπανω.

Το ιντερνετ τους στο χωριο που ειμαι ειναι καλο.

Βεβαια εχω πεσει σε dslam γυναικα μιας και οπωτε βρεχει φοβουμενο μαλλον

μην χαλασουν τα μαλλια της κλειδωνει σε κατι απιστευτες εξωφρενικα αργες

ταχυτητες(ειδα και 1mbit καποια στιγμη).

Το απιστευτο της υποθεσης ειναι με το που σηκωνω τηλεφωνο για βλαβη

κλειδωνει στα 12 13 με την μια :rofl:.

Μπορει ! Προσωπικα το εκανα και δεν περασε το 12μηνο

ωστε να χρεωθω καποια ποινη.

Link to comment
Share on other sites

Η Thomson σαν εταιρεία δεν υφίσταται πλέον. Έχει εξαγοραστεί αν θυμάμαι και όλα τα μοντέλα είναι Technicolor πλέον σε ονομασία. Αυτό λοιπόν μη σε απασχολεί. Η ταχύτητα λίγο-πολύ σε κάθε πάροχο εξαρτάται από την απόσταση από το αστικό κέντρο που είναι ίδιο για όλες τις εταιρείες για δεδομένη διεύθυνση.

Νομίζω ότι η nova είναι από τις λίγες εξαιρέσεις που το hdmi έχει όντως διαφορά από το scart αφού έχει την αντίστοιχη ποιότητα εικόνας η nova. Το USB που έχει είναι για υποστήριξή. Ίσως να μπορείς να παίξεις media content και μπορεί να χρησιμοποιηθεί για firmware upgrade αλλά δεν είμαι τόσο σίγουρος ότι θα σε αφήσει να κάνεις εγγραφή.

Link to comment
Share on other sites

Για HD τσαμπα για 2 μηνες το ειχα δει αλλα δε μου ειπαν τιποτα και δε το τικαραν και στο συμβολαιο.

το δικαιουμαι?γιατι κατι ελεγε για το εαν εκανες πληρωμη με πιστωτικη κτλ.

αρα θα πιανω και αλλα δορυφορικα μεσω Nova?

εςαν τη διακοψω το πιατο κτλ αξιζει?εννοω θα πιανει κανα δορυφορο η ειναι μικρο?

Link to comment
Share on other sites

Τα απεριοριστα μηπως ειναι σε σταθερα forthner μονο ? Γιατι κατι τετοιο διαβαζω στον τιμοκαταλογο

Εκτος και αν το εχουν αλλαξει γιατι ηταν μουφα αυτο ουτος η αλλως.

(οσον αφορα για τους δορυφορους θα πιανεις τα ελευθερα καναλια του hotbird .Απο αυτον στελνει το σημα και η nova στους συνδρομητες της.)

Link to comment
Share on other sites

Nαι το δικαιουσε.Οπως και των ενηλικων για ενα μηνα ομως.

Τουλαχιστον εμενα ετσι με ειπε και το βαλανε και δεν πληρωσα με πιστωτικη.

Δεν ξερω αν παιζει σεναριο οτι ηδη ειμουν συνδρομητης .Αυτο θα το

δεις στης κοπελας σου αν το προχωρησει.

Αξιζει μια χαρα ειναι το πιατο.Απλα ειναι σχετικα μικρο αν θες να πας

για 2 δορυφορους.

Link to comment
Share on other sites

Ναι τωρα μου ειπε ο αδελφος μου οτι εκανε βλακεια και δεν το εβαλαν...

Δε πειραζει,εξαλλου θα λειπουμε καλοκαιρι που τα δικαιουμασταν.

Καλα για 2 δορυφορους ταυτοχρονα δε με καιει.

Απλα πχ να επαρκει για να πιανει κανα hotbird,astra εστω και αν οχι ταυτοχρονα.

υποθετω οτι μπορω με αποκωδικοιητη δορυφορικης?

Link to comment
Share on other sites

Τα απεριοριστα μηπως ειναι σε σταθερα forthner μονο ? Γιατι κατι τετοιο διαβαζω στον τιμοκαταλογο

Εκτος και αν το εχουν αλλαξει γιατι ηταν μουφα αυτο ουτος η αλλως.

(οσον αφορα για τους δορυφορους θα πιανεις τα ελευθερα καναλια του hotbird .Απο αυτον στελνει το σημα και η nova στους συνδρομητες της.)

Εχει μεχρι 30 ιουνιου απεριοριστα προς ολους σαν προσφορα.το λεει παρακατω στο τιμοκαταλογο.

Link to comment
Share on other sites

Πηραν απο cyta και δινουν tablet δωρο εαν παραμεινουμε.

θα το σκεφτομουν αν ηταν αλλα εχω δωσει ηδη τα 49Ε για το αποκωδικοποιητη και σιγα μη τα δωσουν πισω

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα τις αναγκες σου, εσυ θα κρινεις αν ηταν καλυτερα.

Σημερα παντως και εμενα με πειρανε απο forthnet μιας και ειμαι παλιος συνδρομητης και μου εκαναν αναβαθμιση στα κινητα τηλεφωνα η χρεωση να ειναι σαν αστικη.

+10ευρω αν ηθελα να παρω ολα τα αθλητικα ή τα κινηματογραφικα + 720 λεπτα δωρεαν προς κινητα.

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση.

Φανταζομαι για το πιατο θελει ξεχωριστο καλωδιο.

για ριξτε καμια ιδεα για το πως θα το περασω απο εξω μεσα,γιατι δε θελουν να κανουμε καινουργια τρυπα στο τοιχο για κανενα λογο...

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση.

Φανταζομαι για το πιατο θελει ξεχωριστο καλωδιο.

για ριξτε καμια ιδεα για το πως θα το περασω απο εξω μεσα,γιατι δε θελουν να κανουμε καινουργια τρυπα στο τοιχο για κανενα λογο...

Με πολυπλέκτη από το υπάρχον καλώδιο τηλεόρασης.

Link to comment
Share on other sites

Με πολυπλέκτη από το υπάρχον καλώδιο τηλεόρασης.

Ελληνικα?

Εννοω,κοστος και μπορω να το κανω και εγω?

Ειδα και κατι για ενα καλωδιο πλακε που περναει απο παραθυρα και επειδη βολευει το σκεφτομουν.θα ειναι οκ και ετσι?

Link to comment
Share on other sites

έχω κάνει αίτηση εδώ και ένα μηνα + για την ίδια προσφορα και ακόμα είμαι στην cyta δεν χρωστάω οτιδήποτε στην cyta και γενικά δεν ξέρω τι τρέχει

Στο 13831 που έχω καλέσει δεν πήρα κάποια απάντηση που υπάρχει το κόλλημα μήπως η cyta μπλοκάρει την μεταφορά η αν υπάρχει κάποιο θέμα από οτε με την γραμμή και τις πόρτες του dslam

είχα κάνει αίτηση για την προηγουμενη προσφορα 29.90 με δωρεάν σε forthnet πριν μια εβδομάδα μιας και δεν προχώρησε το θέμα ζήτησα να γίνει αλλαγή της προσφοράς και να μπω στην νέα που έχει δωρεαν σταθερά και κινητά

αρχικά το αρνήθηκαν λέγοντας μου ότι έχω υπογράψει για την άλλη προσφορα οποτε και ζήτησα να σταματήσει το θέμα και ότι θέλω ακύρωση

τελικά μετά από λίγο πήραν τηλ και μου είπαν αν θέλω να μπω στην νέα προσφορα οπως και εγινε

στο site της forthnet λέει

15/05/2013 13:30:57 Ολοκληρώθηκε η διαδικασία δέσμευσης καλωδίωσης από τον ΟΤΕ

15/05/2013 13:30:57 To αίτημά σας προωθήθηκε στον ΟΤΕ για υλοποίηση

15/05/2013 13:31:13 Προωθήθηκε το αίτημα τηλεφωνικού σας αριθμού

15/05/2013 13:31:37 Προωθήθηκε επιτυχώς το αίτημα του τηλεφωνικού σας αριθμού

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ειναι να περασεις εκ νεου καινουριο δορυφορικο καλωδιο για να μην εχεις απωλειες σηματος.Εκτος και αν το υπαρχον καλωδιο ειναι αρκετα καινουριο και δεν θα εχεις και τοσο προβλημα.

Οταν θα ερθει ο τεχνικος ρωτησε τον.

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ειναι να περασεις εκ νεου καινουριο δορυφορικο καλωδιο για να μην εχεις απωλειες σηματος.Εκτος και αν το υπαρχον καλωδιο ειναι αρκετα καινουριο και δεν θα εχεις και τοσο προβλημα.

Οταν θα ερθει ο τεχνικος ρωτησε τον.

Δεν εχω δορυφορικο καλωδιο.Θα περαστει οταν ερθει ο τεχνικος.απλα τι αλλες λυσεις εχω για να περαστει εκτος απο τρυπημα τοιχου.

Link to comment
Share on other sites

Με τον ανταπτορα που ειπες δεν γνωριζουμε αν θα εχεις απωλειες και αν αξιζει να προβεις σε κατι τετοιο.

Αποψη μου ειναι να παρεις την forthnet τηλεφωνο ή να πας καλυτερα σε καποιο καταστημα και να σου δωσουν το πλησιεστερο καταστημα που θα σου κανει την εγκατασταση.(Μαγαζακια που κανουν εγκαταστασεις δορυφορικων συστηματων ειναι που συνεργαζονται με την nova.)

Αφου μαθεις θα πας και θα λυσεις απο εκει οτι αποριες εχεις για να εισαι ετοιμος οταν θα ερθουν .

(επισης αν δεις εργαστηρια ηλεκτρονικων επισκευων (tv-video κλπ) που εχουν στην βιτρινα τους το σημα της Nova μπες μεσα και ρωτα.)

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικα?

Εννοω,κοστος και μπορω να το κανω και εγω?

Ειδα και κατι για ενα καλωδιο πλακε που περναει απο παραθυρα και επειδη βολευει το σκεφτομουν.θα ειναι οκ και ετσι?

Ναι ελληνική λέξη είναι ο πολυπλέκτης. Στα αγγλικά λέγεται multiplexer. Μία συσκευή 2-1 εισόδων-εξόδων είναι για να περνάς σήμα τηλεόρασης και δορυφορικής από το ίδιο καλώδιο. Δεν είναι ακριβό και μπορείς να το κάνεις και μόνος σου, αλλά αν το πεις στον δορυφορικατζή που θα σου στήσει το πιάτο θα στο κάνει αυτός.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ελληνική λέξη είναι ο πολυπλέκτης. Στα αγγλικά λέγεται multiplexer. Μία συσκευή 2-1 εισόδων-εξόδων είναι για να περνάς σήμα τηλεόρασης και δορυφορικής από το ίδιο καλώδιο. Δεν είναι ακριβό και μπορείς να το κάνεις και μόνος σου, αλλά αν το πεις στον δορυφορικατζή που θα σου στήσει το πιάτο θα στο κάνει αυτός.

Μωρε αυτος θα μου το κανει αλλα λογικα θα μου το χρεωσει κιολας οποτε αν ειναι να το παρω απο πριν εφοσον δεν εχει και μεγαλο κοστος.

ενα ενδεικτικο λινκ μπορεις να μου δωσεις?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.