Jump to content



Θεμα με repeater


blade_

Recommended Posts

λοιπον...σε ενα ρουτερ συνδεομαστε ενιοτε 7-8 συσκευες...στο ρουτερ εχει συνδεθει ενα repeater της tp-link το οποιο κανει συμπαθητικη δουλεια.δε συνεργαζεται πολυ καλα με τα ρουτερ της χολ,αλλα τα πηγαινε καλα με ενα 585v7..

το θεμα μας.οταν μπαινει μια συγκεκριμενη συσκευη στο δικτυο,ενας υπολογιστης σχετικα παλιος με xp,πεφτει ολο το δικτυο..ουτε ο ιδιος συνδεεται και βγαζει εκτος ολους τους αλλους..

δοκιμασα να του βαλω σταθερη ip,τιποτα.dns της google,τιποτα.

οταν κανω ρισταρτ το repeater,ολα δουλευουν,για λιγο ομως.οταν κλεισει ο υπολογιστης,ολα καλα.δοκιμασα κ αλλη καρτα wifi(και usb και pci) και δεν αλλαξε τιποτα.

το προβλημα αρχισε να φαινεται μετα απο καποιο format Που εκανε ο υπολογιστης,ομως και παλι δεν ειμαι σιγουρος,ποτε ακριβως

αλλαξα και το repeater με καινουριο,καμια απολυτως αλλαγη.το προβλημα το προκαλει ο συγκεκριμενος υπολογιστης..

οποια ιδεα ευπροσδεκτη:yes4:

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι όλα τα πισιά μαζί με το "προβληματικό" φοράνε windows. Άν ναι, δοκίμασε με οποιαδήποτε διανομή Linux που να σου επιτρέπει να λειτουργήσει εύκολα (από θέμα drivers) η κάρτα δικτύου του pc στο οποίο αναφέρεσαι. Ποιά η συμπεριφορά μετά από αυτό ?

~ εφόσον έχεις δοκιμάσει ήδη άλλο usb-pci τότε θα δείς άν έχει να κάνει με κάτι στο λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι όλα τα πισιά μαζί με το "προβληματικό" φοράνε windows. Άν ναι, δοκίμασε με οποιαδήποτε διανομή Linux που να σου επιτρέπει να λειτουργήσει εύκολα (από θέμα drivers) η κάρτα δικτύου του pc στο οποίο αναφέρεσαι. Ποιά η συμπεριφορά μετά από αυτό ?

~ εφόσον έχεις δοκιμάσει ήδη άλλο usb-pci τότε θα δείς άν έχει να κάνει με κάτι στο λειτουργικό.

αυτο πιστευω και γω,καποιος μου ειπε οτι μπορει να φταιει και το sp1 που εχουν τα windows

προς το παρον αποκλεισα μεσω mac τον συγκεκριμενο και περιμενω αποτελεσματα :)

Link to comment
Share on other sites

εχω το τελευταιο alcatel που δινει η hol.δυστυχως δεν ειναι εφικτη προς το παρον η συνδεση μεσω λαν..φανταζομαι εκει δε θα εχει προβλημα καθως θα παιρνει ip κατευθειαν απο το ρουτερ και οχι απο το repeater

Link to comment
Share on other sites

η δοκιμη στεφθηκε με επιτυχια!αποκλειοντας τη mac του συγκεκριμενου υπολογιστη,ολα βαινουν καλως μεχρι στιγμης :)

θα τσεκαρω και την εκδοση των win για να δουμε αν εφταιγε αυτο

Link to comment
Share on other sites

η δοκιμη στεφθηκε με επιτυχια!αποκλειοντας τη mac του συγκεκριμενου υπολογιστη,ολα βαινουν καλως μεχρι στιγμης :)

θα τσεκαρω και την εκδοση των win για να δουμε αν εφταιγε αυτο

που την απέκλισες?

Link to comment
Share on other sites

Το repeater το έχεις φαντάζομαι σε universal repeater mode...?...

Δοκίμασε να ενημερώσεις το λογισμικό του ασύρματου στο παλιό pc (εδώ θα βρείς σίγουρα)

Αν όντως το pc έχει sp1 τότε να γνωρίζεις ότι θα πάιξει μόνο με WEP κλείδωμα ασύρματου και όχι WPA (αν έχεις κλείδωμα)

Link to comment
Share on other sites

αν ισχυει αυτο,πολυ ενδιαφερον!μαλλον το απογευμα θα δω οποτε θα ενημερωσω

ναι σε universal ειναι γιατι το ρουτερ δεν υποστηριζει wds

θα τσεκαρω κ τους drivers αν κ ειμαι σιγουρος οτι εχω τους τελευταιους:T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.