Jump to content



την συμβουλή σας (κατά προτίμηση δικηγόροι ή οι έχοντες εμπειρία με χρέη τραπεζών)


tavliban

Recommended Posts

κύριοι καλημέρα,

τα πράγματα έχουν ως εξής.

Ο πατέρας μου είχε 3 πιστωτικές κάρτες σε μια τράπεζα. Αυτές λόγο ότι το κράτος δεν τον πλήρωνε έγκαιρα, αναγκαζόταν να δανειστεί από εκεί (με επιτόκιο 18-20%) με αποτέλεσμα να αυγατίσουν και να φτάσει ένα χρέος των 30.000 περίπου. (σημ δεν ξέρω πόσα λεφτά έχει δώσει εκεί, αν και έχω ζητήσει από την τράπεζα στοιχεία διαφάνειας)

Η τράπεζα μετά του έκανε ένα δάνειο με επιτόκιο 12% ώστε να αποπληρώσει το χρέος του σε 84 μήνες. Στο οποίο εγώ μπήκα σαν εγγυητής (χωρίς τότε να έχω κάποιο εισόδημα καθώς μόλις είχα βγει από στρατό)

Περνάνε 57 μήνες (Μάιο 2012) όπου με νύχια και με δόντια πλήρωνα εγώ ή ο πατέρας μου τις δόσεις και κρατήσαμε το δάνειο ενήμερο, ώσπου ζήτησα από δικηγόρο και με συμβούλευσε να σταματήσω να πληρώνω, αφού ζητήσω στοιχεία διαφάνειας και κατόπιν να περιμένω τις κινήσεις τους.

Αφού με ξεσκίσανε στο τηλέφωνο και τις απειλές... (Τειρεσία, απαιτητό το ποσό κλπ), την υπόθεση μου έχουν αναλάβει 3 δικηγορικά γραφεία, εκ τον οποίον τα δύο τελευταία μου πρότειναν κούρεμα 70%.

Αυτό ισοδυναμεί σε ένα ποσό τον 4.400 ευρό περίπου. Άμα τα δώσω αύριο λήγει η ιστορία και συνεχίζω την ζωή μου.

Όμως ο δικηγόρος μου, με έχει ενημερώσει πως το 90% αυτών των υποθέσεων κερδίσει ο δανειζόμενος και όχι η τράπεζα, καθώς και ότι για να ξεκινήσει η δικαστική διαδικασία είναι 350ευρό περίπου + ότι ποσό μου διαγραφτεί αυτός θέλει σαν πληρωμή το 15%.

Τα νούμερα λοιπόν αν πάω δικαστικά και κερδίσω (διαγραφή 100%) είναι 2540 ευρό περίπου. Με πιθανότητα να πάρω λεφτά πίσω από τις κάρτες..αλλά και με πιθανότητα φυσικά και να χάσω και να πληρώσω όλο το ποσό...

όπως καταλαβαίνετε σκέφτομαι να δώσω τα 4,4 (που δεν έχω, αλλά καλούς φίλους έχω και θα μου δανείσουν άμα είναι).. Από την άλλη όμως δεν θέλω να γίνω βάρος τους και φυσικά θέλω δικαιοσύνη αν έχω δίκιο...

Η εξιστόρηση των εμπειριών σας θα μου ήταν πολύ χρήσιμη.

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για να καταλάβω και εγώ.

Η βάση είναι στην όλη υπόθεση, πως ο πατέρας σου επειδή αργούσε το κράτος να τον πληρώσει για να εξασφαλίσει τα προς το ζείν αναγκάστηκε να δανειστεί απο τις πιστωτικές κάρτες και τον ξέσκισε το επιτόκιο?

Και για αυτό αρνείται να πληρώσει τα ποσά με το επιτόκιο?

Δεν είμαι ειρωνικός, αλλά ο αγώνας δεν θα έπρεπε να ήταν να ξεχρεώσει τα ποσά ΧΩΡΙΣ το επιτόκιο απο το να ρίξει ολοκληρωτικό πιστόλι?

Link to comment
Share on other sites

δίκιο έχω κ με πνίγει όπως και πολύ άλλοι εδώ μέσα...

είμαι σε διαπραγματεύσεις μαζί τους ώστε το κούρεμα να γίνει 80% ώστε να μου έρθει μία ή άλλη ή να γίνει το κούρεμα 75%..

1. παίζει να δεχτούν γιατί όσο κίνδυνο έχω να χάσω εγώ, άλλο τόσο μπορεί να χάσουν αυτοί...και το ξέρουν...

2. ή θα επιλέξουν να μετριάσουν την ζημιά τους (από την δικιά τους οπτική πλευρά)

Συγνώμη για να καταλάβω και εγώ.

Η βάση είναι στην όλη υπόθεση, πως ο πατέρας σου επειδή αργούσε το κράτος να τον πληρώσει για να εξασφαλίσει τα προς το ζείν αναγκάστηκε να δανειστεί απο τις πιστωτικές κάρτες και τον ξέσκισε το επιτόκιο?

Και για αυτό αρνείται να πληρώσει τα ποσά με το επιτόκιο?

Δεν είμαι ειρωνικός, αλλά ο αγώνας δεν θα έπρεπε να ήταν να ξεχρεώσει τα ποσά ΧΩΡΙΣ το επιτόκιο απο το να ρίξει ολοκληρωτικό πιστόλι?

το όλο θέμα είναι πως το νόμιμο επιτόκιο που μπορεί να χρεώσει μια τράπεζα είναι πολύ χαμηλότερο του 20% που έχει μια πιστωτική κάρτα. Συνεπώς υπάρχει παρανομία εκ μέρους της τράπεζας...

Link to comment
Share on other sites

το όλο θέμα είναι πως το νόμιμο επιτόκιο που μπορεί να χρεώσει μια τράπεζα είναι πολύ χαμηλότερο του 20% που έχει μια πιστωτική κάρτα. Συνεπώς υπάρχει παρανομία εκ μέρους της τράπεζας...

ΟΚ, οπότε επαναλαμβάνω, δεν θα έπρεπε να θέλετε να αποπληρώστε το ποσό βάση του νομίμου επιτοκίου, ή έστω βάση 0 επιτοκίου, απο το να το αποφύγετε έτσι και αλλιώς?

Δηλαδή μου λες, πως

Ο πατέρας αν είχε πληρωθεί εγκαίρος για τα έξοδα σας θα είχε ήδη ξοδέψει πχ 20,000€, (απο τα 30,000 που είναι ΜΕ τόκους), αλλά τώρα, τα πήρε όλα απο την τράπεζα, ΔΕΝ ξόδεψε δραχμή όταν πληρώθηκε, παρά ίσως κάποιες δόσεις, και τώρα λέει στην τράπεζα, πως ΔΕΝ θα πληρώσει ΤΙΠΟΤΑ, και ουσιαστικά, ΠΗΡΕ 20,000€ (ή όσο είναι) , τελείως ΤΖΑΜΠΑ.

Σωστά?

Είναι κάτι που δεν καταλαβαίνω?

Link to comment
Share on other sites

συμφωνούμε...το θέμα είναι ότι οι πιστωτικές κάρτες έχουν επαναχρηματοδοτηθεί από αυτό το δάνειο που είμαι εγγυητής... άρα μιλάμε για ξεχωριστή υπόθεση...

Αυτό που μπορεί να κάνει ο πατέρας μου πλέον γιατί εγώ δεν έχω σχέση είναι να κυνηγήσει τα "κλεμμένα" από τις κάρτες (σε μια περίοδο 20 ετών και πίσω), αλλά περιμένουμε πρώτα να δούμε τι θα γίνει με αυτό το δάνειο και τι όρους προτείνουν (π.χ. αν πουν, πολύ πιθανώς, ότι άμα δεχτήτε τον συμβιβασμό δεν μπορείτε να διεκδικήσετε τίποτα άλλο από εμάς, sorry έχασαν)

Εκεί που κάνεις λάθος αν κατάλαβα το σκεπτικό σου είναι ότι λες ότι πήρε 20Κ τζάμπα... Κοίτα, το χρέος είχε αυγατίσει 30.000 και πλήρωνε τόκους για 10+ χρόνια. Θεωρώ ότι κοντά έχει δώσει πίσω στην τράπεζα από τόκους κάνα 20ρικο (δεν ξέρω δεν μου έχουν δώσει τα στοιχεία)... Και βάλε 57Χ565 που δίναμε στο δάνειο, 32Κ ακόμα....Φίλε το έχει αποπληρώσει το δάνειο και με το παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Οκ,

Πάσο τότε, γιατί δεν ήξερα πως έχει δώσει για πχ 10,000κ πίσω ήδη 30,000.

Κατάλαβα πως ήταν πιο πρόσφατο, αλλά αν λες 20 έτη, μπορώ μόνο να ρωτήσω, αν το κράτος 20 έτη καθυστερεί να τους πληρώσει και δεν τους έχουν σφάξει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

με το φαρμακείο υποτίθεται ότι σε πληρώνανε μήνα μήνα, αλλά αν π.χ. έπρεπε να σου δώσουν για το ασφαλιστικό του δημοσίου 1500 ευρό, δεν στα έδιναν,

μετά εσύ έπρεπε να πάρεις φάρμακα, και έπρεπε να καλύπτεις επιταγές και σου λείπανε ας πούμε 1000 ευρό, δανειζόσουν 1000, μετά από 6 μήνες έπερνες αυτά τα 1500 ευρό αλλά στο μεταξύ είχες χάσει το κέρδος σου και πλήρωνες παράλληλα και την πιστωτική...και ξέρεις τι θα παιζόταν άμα είχες ακάλυπτη...ding dong τειρεσίας...

τριαλαρί τριαλαρό...και έτσι αυγατίζουν...ειδικά άμα το κράτος σου χρωστάει 8 μήνες ή και χρόνο σε μερικά ταμεία...

ε γιατί οι φαρμακοποιοί είχαν/έχουν τρελαθεί αυτό το καιρό όπως όλοι μας...

Link to comment
Share on other sites

Για να διαγραφει εντελως το χρεός πρεπει να υπάρχει αποδεδειγμενη αδυναμια πληρωμης. Δηλαδη το εισοδημα να μην φτανει και να μην υπαρχει στην κατοχη ακινητο.

Τωρα, τα στοιχεια διαφάνειας aka τι πληρωσε και γιατί μπορουν να στηριξουν το ανωθεν επιχειρημα, δηλαδη την αδυναμια πληρωμης. Σε περιπτωση που το χρεος ηταν απο πιστωτικες κάρτες θα μπορουσε να υπαρξει και επιστροφη χρηματων (γιατι το πιθανοτερο να μην εχουν καν συμβολαιο της πιστωτικης)

Προσωπικη γνωμη: Αν εχεις ακινητα η/και σκοπευεις να ανοιξεις μαγαζι/γενικοτερα επιχειρην πληρωσε το ποσο να τελειωνεις. Αν δεν εχεις και εισαι ελευθερος και ωραιος, μαμησε τους τα πρεκια των κωλοπάιδαραδων αλητηριων βαμπιρογκευουλαδων.

Καταλαβαινβεις τί ευχομαι να ισχυει ε; :hehe:

Link to comment
Share on other sites

αχαχαχαχχα ναι....

όχι δεν σκοπεύω να ανοίξω μαγαζί...μου ανήκει όμως το 1/3 στο σπίτι που ζω... θα τραβήξω το σκοινί όπως λέω..και όπου πάει...είδωμεν...

Αμα ειναι το 1/3 aka δεν χωρίζεται, τα πρέκια, τα πρέκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.