Jump to content



Ubuntu n00b shock - εντυπώσεις κι ερωτήσεις


Chosen

Recommended Posts

Τις προάλλες πέτυχα έναν SSD σε προσφορά (Runcore 60Gb - Sandforce) και αγόρασα από το Ebay κι ένα 2nd HDD bay module για το Latitude E6430 της δουλειάς, με το σκεπτικό να πετάξω ένα 2ο λειτουργικό μέσα που να μην είναι καρακλειδωμένο από τον εργοδότη μου, για να μπορώ να χρησιμοποιώ τον φορητό και στις διακοπές.

Εγκατέστησα αμέσως Windows 7 Ultimate 64-bit, κατέβασα χειρονακτικά καμιά 10ριά απαιτούμενους drivers και μισή ώρα και 6-7 reboots αργότερα, είδα desktop. Με έτρωγε όμως και λέω να δοκιμάσω κανένα άλλο λειτουργικό.

Τα 8άρια απορρίφθηκαν "με το καλημέρα" και είμουν ανάμεσα σε Hackintosh και κάποιο noob-friendly Linux distro.

Μετά από μια αποτυχημένη απόπειρα να παίξω με το Ubuntu το 2004, όπου έφαγα μια βδομάδα μόνο για να εγκαταστήσω τους οδηγούς της ασύρματης κάρτας δικτύου, αποφάσισα τις προάλλες να κάνω μια ακόμα δοκιμή για να δω τι έχει αλλάξει από τότε.

Και τι δεν έχει αλλάξει... Από την εγκατάσταση και μόνο του Ubuntu 12.04 LTS στο Latitude E6430 μου, έμεινα άφωνος. Η εγκατάσταση πήρε γύρω στα 4 με 5 λεπτά (από USB flashάκι σε SATA600 SSD) με ένα και μοναδικό reboot, ενώ φτάνοντας στο desktop παίζαν τα πάντα: full ανάλυση της οθόνης, ήχος, δίκτυο (ethernet+WiFi), bluetooth, card reader, webcam, δε μπορώ να βρω κάτι που να μην παίζει.

Το μεγαλύτερο σοκ το έπαθα με το wireless keyboard & mouse της Logitech που έχω (με τον unified adapter) τα οποία παίζανε (όπως και το δίκτυο) από την πρώτη στιγμή του setup, 5-10 δευτερόλεπτα από την στιγμή που μπουτάρισα με το στικάκι.

Παρατήρηση 1η: για κάποιον που δεν έχει ιδέα από υπολογιστές, η εγκατάσταση Windows 7 σε ένα "εύκολο" μηχάνημα (όπως είναι τα Dell) έχει πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες να τον φέρει σε αδιέξοδο και να πρέπει να καλέσει κάποιον για βοήθεια, απ'ότι η εγκατάσταση Ubuntu που ακόμα δε μπορώ να πιστέψω ότι έγινε χωρίς να χρειαστεί να ψάξω απολύτως τίποτα.

Ψαχουλεύοντας μέσα στο λειτουργικό, δεν ένιωσα καμία μα καμία φορά ότι δεν ήξερα τι γινόταν. Όταν πετύχαινα κάτι που δεν είχα ξαναδεί σε παραπλήσια μορφή στα Windows, το Ubuntu με έπιανε από το χεράκι και μου έλεγε με ευγενικό τρόπο ούτε λίγο ούτε πολύ "αν αυτό δεν σου φαίνεται γνώριμο, δοκίμασε να κάνεις αυτό για να έχεις αυτό το αποτέλεσμα, ή εκείνο για να έχεις το άλλο αποτέλεσμα". Holy noob-friendly, Batman.

Παρατήρηση 2η: το λειτουργικό σου υπενθυμίζει πολύ γρήγορα ότι μπορείς να φτιάξεις δωρεάν λογαριασμό στο "σύννεφο" του Ubuntu (Ubuntu One) και να έχεις 5Gb χώρου, το οποίο βοηθάει ιδιαίτερα για τα πρώτα backup των δεδομένων σου. Επίσης, αγοράζοντας ένα (1) και μόνο τραγούδι από το Ubuntu Store, σου δίνουν δωρεάν άλλα 20Gb για 6 μήνες. A nice touch.

Υπάρχει κάτι σαν app-store με προτάσεις για διάφορες εφαρμογές, από επεξεργασία εικόνων, μέχρι benchmarks κλπ, ενώ έρχεται με μια σουίτα office προεγκατεστημένη - σε αυτό το σημείο πήγα πίσω στην σελίδα απ'όπου κατέβασα το Ubuntu κι έκανα ένα donation γιατί οι άνθρωποι που δουλεύουν ασταμάτητα κι αφιλοκερδώς για να έχεις μέσα σε 5 λεπτά ένα εντελώς δωρεάν, πλήρως λειτουργικό μηχάνημα, έχουν κάνει απίστευτη δουλειά.

Παρατήρηση 3η: 2 ώρες μετά την εγκατάσταση κι έχοντας εγκαταστήσει την Άρτα και τα Γιάννενα στο μηχάνημα για να δω αν μπορώ να κάνω ό,τι θα έκανα και στα Windows, και δεν έχω χρειαστεί να ανοίξω ούτε ένα terminal/command prompt. Το μεγαλύτερό μου παράπονο από την 1η μου απόπειρα το 2004, ήταν ότι για να κάνω απλώς την κάρτα δικτύου να παίξει, έπρεπε να αποστηθίσω ολόκληρες αράδες από εντολές και παραμέτρους.
Παρατήρηση 4η (καπάκι): Μπαίνω στον SSD με τα 7άρια της δουλειάς -> "μπαταρία 99%, υπόλοιπο αυτονομίας 05:25". Επανεκκίνηση και boot στον SSD με το Ubuntu -> "μπαταρία 99%, υπόλοιπο αυτονομίας 06:10". Με γεμάτη μπαταρία έχω 45 λεπτά περισσότερη αυτονομία. Με βλέπεις να παραπονιέμαι; :hehe:

Σε γενικές γραμμές: wow. Δεν είχα ιδέα. Μια ζωή υπέρμαχος της συμβατικότητας κι ευκολίας των προϊόντων της Microsoft, βλέπω τους ρόλους να έχουν αντιστραφεί σχεδόν ολοκληρωτικά. Αν δώσω το στικάκι του Ubuntu setup στην σύζυγο και της πω να εγκαταστήσει το λειτουργικό που έχει μέσα, θα επιστρέψω μετά από 10 λεπτά και θα την δω στο Ubuntu desktop να ανοίγει documents και να σερφάρει στο δίκτυο. Χωρίς υπερβολές.

Συνεχίζω στο επόμενο ποστ με ερωτήσεις για κανα δυο εκκρεμότητες, καθώς βλέπω πολύ πιθανό το ενδεχόμενο να βάλω Ubuntu και στο main PC μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλά τώρα να στο πω αλλιώς..

Κοίταξε Windows δεν είναι..

Απλός μου φαίνεται ότι έχεις ενθουσιαστεί και είσαι OuuuaOU!

Και να πω ότι ναι.. για ένα που θέλει Λαπ-τοπ και σερφάρισμα αξίζει..

Αλλά ευχρηστά είναι για μένα και για σένα που έχουμε και μια ιδέα παραπάνω..

Εγώ τα είχα περάσει σε ένα λαπ-τοπ το χρησιμοποιούσε μια κοπέλα και με επερνε και μου ελεγε που είναι αυτό? που είναι το άλλο?

Και πολλά πράγματα γενικά δεν λειτουργούνε..

Τώρα το ότι λειτουργούνε όλα αυτόματα εεεεεε οκ άμα δεν το έκανε και αυτό ήταν για πέταμα..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα είχα περάσει σε ένα λαπ-τοπ το χρησιμοποιούσε μια κοπέλα και με επερνε και μου ελεγε που είναι αυτό? που είναι το άλλο?

Ότι δεν ρωτάει κανείς δηλαδή που είναι το ένα και το άλλο στα Windows ε; :p

Ειδικά η ερώτηση "πως κλείνει;" πλέον με τα Windows 8 είναι καθημερινή.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μόλις έβαλα το Wine 1.5 με σκοπό να τρέξω Starcraft 2.

Κατέβασα τον installer από Battle.net (~50Mb), ο οποίος έτρεξε μια χαρά από Wine και κατέβασε το παιχνίδι (14 γίγα).

Ο loader (για όσους έχουν δει πως δουλεύει το παιχνίδι) ξεκινάει κανονικά, αλλά πατώντας στο "Play", παίρνω το παρακάτω μήνυμα λάθους:

attachment.php?attachmentid=56954&stc=1&d=1372021300

Νομίζω ότι κατάφερα να βάλω οδηγό της Nvidia, αλλά μήπως γίνεται μπέρδεμα με το Nvidia Optimus, καθώς το σύστημα είναι Ivy Bridge με ενσωματωμένα γραφικά αλλά και μια Nvidia NVS 5200M και εναλλάσσει με το Nvidia Optimus.

Στα Devices του HardInfo μου δείχνει:

e000-e07f NVIDIA Corporation Device 0dfc (rev a1) (prog-if 00 [VGA controller])

f000-f03f Intel Corporation Ivy Bridge Graphics Controller (rev 09) (prog-if 00 [VGA controller])

Υποψιάζομαι ότι φταίει ο generic driver για την κάρτα γραφικών. Καμιά ιδέα για το από που να ξεκινήσω για να λύσω το πρόβλημα και που μπορώ να δω αν έχω τις σωστές εκδόσεις οδηγών;

post-129-1416077482,2999_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Η εντολή lsmod τι σου βγάζει; Να δούμε ποιος οδηγός είναι φορτωμένος.

Επίσης αν μπορείς να τρέξεις το παιχνίδι με

wine start starcraft2.exe

από γραμμή εντολών μήπως και δώσει πιο πολλές λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι κατάφερα να βάλω οδηγό της Nvidia, αλλά μήπως γίνεται μπέρδεμα με το Nvidia Optimus, καθώς το σύστημα είναι Ivy Bridge με ενσωματωμένα γραφικά αλλά και μια Nvidia NVS 5200M και εναλλάσσει με το Nvidia Optimus.

Στα Devices του HardInfo μου δείχνει:

e000-e07f NVIDIA Corporation Device 0dfc (rev a1) (prog-if 00 [VGA controller])

f000-f03f Intel Corporation Ivy Bridge Graphics Controller (rev 09) (prog-if 00 [VGA controller])

Υποψιάζομαι ότι φταίει ο generic driver για την κάρτα γραφικών. Καμιά ιδέα για το από που να ξεκινήσω για να λύσω το πρόβλημα και που μπορώ να δω αν έχω τις σωστές εκδόσεις οδηγών;

Από ότι καταλαβαίνω το σύστημά σου έχει 2 κάρτες γραφικών. Μία integrated και μία separate Nvidia. Γενικά πολύ flame με το συγκεκριμένο setup το τελευταίο χρόνο αλλά εκτός θέματος. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι:

Βumblebee Project: Bumblebee - NVIDIA Optimus support for Linux!

Πάρε και ένα λινκ με steps:

How To: Nvidia 319.23 drivers in Ubuntu based systems (With Bumblebee) « Linux Fix-it's by Orkultus

Πρόσφατα η Nvidia έβγαλε σε beta μία έκδοση drivers με υποστήριξη Optimus αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

Α και κάτι σημαντικό που φαντάζομαι το έχεις βρει:

WineHQ - StarCraft II Retail

Διάβασε τα comments και δες για την συγκεκριμένη έκδοση (Wine, Ubuntu, Starctaft) άν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο tweak. Από ότι βλέπω έχει δύο HowTo γαλλικά (Starcraft2 sur Debian - SeRoM - Wiki) και αγγλικά (https://wiki.archlinux.org/index.php/Starcraft2). Παρόλο που δεν είναι το ίδιο distro επειδή είναι wine τα settings παίζει να είναι κοινά.. Δοκίμασε και εδώ είμαστε..

PS: πρεπέι να το δοκιμάσω και εγώ με την καινούργια κάρτα μου: NVidia Geforce 670 :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

Από ότι καταλαβαίνω το σύστημά σου έχει 2 κάρτες γραφικών. Μία integrated και μία separate Nvidia. Γενικά πολύ flame με το συγκεκριμένο setup το τελευταίο χρόνο αλλά εκτός θέματος. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι:

Βumblebee Project: Bumblebee - NVIDIA Optimus support for Linux!

Πάρε και ένα λινκ με steps:

How To: Nvidia 319.23 drivers in Ubuntu based systems (With Bumblebee) « Linux Fix-it's by Orkultus

Πρόσφατα η Nvidia έβγαλε σε beta μία έκδοση drivers με υποστήριξη Optimus αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.

Δεν έχω παρακολουθήσει την εξέλιξη του project, όμως [MENTION=129]Chosen[/MENTION] να ξέρεις ότι το Optimus παίζει να μην σου παίξει ποτέ καλά. Και αυτό γιατί αν η nvidia που έχει κλειστό τον driver, δεν αποφασίσει να ασχοληθεί σοβαρά με την υποστήριξη του Optimus στο linux, λίγα πράγματα μπορούν να γίνουν. Για το συγκεκριμένο θέμα είχε πει και ο Torvalds το αξέχαστο...

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=IVpOyKCNZYw]Linus Torvalds - Nvidia F_ck You! - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Δε με απασχολεί το Optimus τόσο πολύ, θα είμαι ικανοποιημένος αν παίξω μόνο με την Nvidia (NVS 5200M 1Gb). Υποπτεύομαι ότι το Optimus κλείνει εντελώς από το BIOS, θα το δω το απόγεμα.

Link to comment
Share on other sites

Και να μην κλείνει, νομίζω ότι η απλή λύση ήταν να βάλεις driver μόνο στην 1 από τις 2 κάρτες. Όποιος θέλει αυτονομία βάζει στην intel, όποιος θέλει graphics βάζει στην nvidia :)

Link to comment
Share on other sites

Για δώσε κι ένα output από dmesg αφού το τρέξεις και σκάσει.
Η εντολή lsmod τι σου βγάζει; Να δούμε ποιος οδηγός είναι φορτωμένος.

Επίσης αν μπορείς να τρέξεις το παιχνίδι με

wine start starcraft2.exe

από γραμμή εντολών μήπως και δώσει πιο πολλές λεπτομέρειες.

lsmod & dmesg outputs attached. Επίσης, προσπάθησα να τρέξω το παιχνίδι από console, αλλά ούτε καν ξεκίνησε. Μου βγάζει αυτό:

abcd@xxxxxxxx:~$ wine start starcraft2.exe

fixme:exec:SHELL_execute flags ignored: 0x00000100

Application could not be started, or no application associated with the specified file.

ShellExecuteEx failed: File not found.

lsmod.txt

dmesg.txt

Link to comment
Share on other sites

Και να μην κλείνει, νομίζω ότι η απλή λύση ήταν να βάλεις driver μόνο στην 1 από τις 2 κάρτες. Όποιος θέλει αυτονομία βάζει στην intel, όποιος θέλει graphics βάζει στην nvidia :)

Αυτό που αναφέρεις δεν νομίζω ότι ισχύει. Δεν το έχω δοκιμάσει να σου πω την αλήθεια.

Όπως είπαν και άλλοι το Optimus είναι καρκίνος. Αν μπορείς να το απενεργοποιήσεις από το BIOS κάντο και δες αν παίζει με την απλή Intel κάρτα. Το λέω αυτό γιατί βλέπω στο επίσημο site της Nvidia ότι δεν υποστηρίζει NVS 5200M. Ακόμα και οι τελευταίοι οδηγοί (Beta):


Name Version Release Date
[URL="http://www.nvidia.co.uk/object/linux-display-amd64-319.23-driver-uk.html"]Linux x64 (AMD64/EM64T) Display Driver BETA[/URL] 319.23 23.5.2013

Παρόλα αυτά σου νομίζω ότι μπορείς να δοκιμάσεις το Bumblebee και αν δουλέψει καλώς. Αν δεν δουλέψει τότε ένα από τα βασικά μειονεκτήματα είναι η κατανάλωση. Κανονικά όταν δεν χρησιμοποιεί τα 3D γραφικά τότε η Nvidia ρίχνει τα ρολόγια της και τους χρονισμούς για λιγότερη κατανάλωση (αυτό είναι και ουσιαστικά το Optimus).

Δοκίμασε αφού εγκαταστήσεις το Bumblebee να τρέχεις το wine ως:

$ optirun wine start starcraft2.exe

Και πάλι σου δίνω link από διαφορετικό distribution αλλά νομίζω ότι έχει γενικά πολύ καλό Wiki το Archlinux (μαζί με το Gentoo) https://wiki.archlinux.org/index.php/Bumblebee

Καλή τύχη

Link to comment
Share on other sites

lsmod & dmesg outputs attached. Επίσης, προσπάθησα να τρέξω το παιχνίδι από console, αλλά ούτε καν ξεκίνησε. Μου βγάζει αυτό:

Πρέπει να το τρέξεις από το directory που είναι εγκατεστημένο με το όνομα του αρχείου ακριβώς (προσοχή στα κεφαλαία). Εγώ το έγραψα στην τύχη έτσι.

Κατά τ' άλλα βλέπω ότι φορτώνονται και οι 2 κάρτες και το dmesg είναι καθαρό.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει εγκατάσταση τα winetricks;

Αν όχι τρέξε sudo apt-get install winetricks

Είναι εγκατεστημένο, λέει.

Πρέπει να το τρέξεις από το directory που είναι εγκατεστημένο με το όνομα του αρχείου ακριβώς (προσοχή στα κεφαλαία). Εγώ το έγραψα στην τύχη έτσι.

Κατά τ' άλλα βλέπω ότι φορτώνονται και οι 2 κάρτες και το dmesg είναι καθαρό.

Το εκτελέσιμο είναι SC2.exe, αλλά δεν κατάφερα να το τρέξω έτσι. Αντ'αυτού, έτρεξα στην κονσόλα τα περιεχόμενα του link που έχει δημιουργηθεί στο desktop και πήρα τόσο πολύ πράμα που δεν χώρεσε όλο στην κονσόλα, έσωσα ό,τι χωρούσε στο επισυναπτώμενο .txt

Edit: εν τω μεταξύ, δεν ξέρω ακόμα αν έχω βρει τον φάκελο που μπήκε το παιχνίδι, γιατί δεν ξέρω πως δουλεύει το Wine στην εγκατάσταση παιχνιδιών. Στο Home έχω έναν φάκελο "StarCraft II" ο οποίος με σκέτο browsing φαίνεται άδειος. Ο loader του παιχνιδιού όμως που ξεκινάει κανονικά, τσεκάρει και λέει ότι και τα 14.5Gb του παιχνιδιού είναι κατεβασμένα και up to date ...

SC2.txt

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω εδώ ότι το παιχνίδι κατέβασε κάποια patches και μετά από προβλήματα εντόπισα τα εξής:


Xlib: extension "GLX" missing on display ":0".
err:wgl:X11DRV_WineGL_InitOpenglInfo couldn't initialize OpenGL, expect problems
GameSession: Could not set the process of the pid 92/child-pid 98 to the foreground.

Μετά αρχίζει να σβήνει κάτι directories και κλείνει.

Μπορείς να ψάξεις για οποιοδήποτε αρχείο με την εντολή

locate "filename"

Δεν έχω πολλή εμπειρία με το wine και δεν μπορώ να βοηθήσω πολύ. Ίσως κάποιος άλλος φίλος εδώ μέσα να ξέρει καλύτερα τι πάει στραβά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.