Jump to content



Nvidia Geforce GTX 770


Recommended Posts

Αν θες να είσαι καλυμμένος ψυχολογικά παίρνεις την πιο γρήγορη μονοπύρηνη 780/Titan ή και τις 2 SLi.

Αν θες VFM, πας στο 760/760SLi ανάλογα τις απαιτήσεις του καθένα.

Από εκεί και πέρα στην 770 θα πήγαινα αν ήθελα "απόλυτες" επιδόσεις και δεν είχα να ξοδέψω πάνω από 350€.

Το θέμα είναι ότι το μαρκετινγκ έχει κερδίσει. Οι πιο πολλοί μπαίνουμε στο τρυπάκι να αναβαθμίσουμε μια κάρτα και να ασχολούμαστε περισσότερο με το πόσο καλά κλοκάρει και τι νούμερα βγάζει στο 3DMark/Unigine/Valley παρά να την ευχαριστιόμαστε στα παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 362
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Αν εχεις τα φραγκα παιρνεις 2 780,ληξις,αν δεν τα εχεις 2 770 και εισαι αρχοντας αλλα ποτε θεν θα δε δεχτω τον κατοχο μιας 780 να ερθει εδω και να πει την ασυναρτησια του,τους κατοχους μιας titan απλα τους λυπαμαι,και οι ιδιοι το ξερω οτι δεν παιρνουνε 60 ακατεβατα.

Αν αγοραζα παλι καρτα, καρτες σε 2 770 θα πηγαινα,οχι γιατι ηδη τις αγορασα απλα περα απο την 70-80% απδοση εναντι της μεγαλυτςρης κυριας αυριο το πρωι τις πουλαω και πιο ευκολα.

Αν εισαστε.ειμαστε μαγκες παιρνουμε απο 2 κομμματια,αλλα να σκασω 720 την στιγμη που η 780 κοστιζε 600,προτιιμησα να σκασω 20% παραπνω και να εχω επιδοεσεις 80% πανω.

Ποτε μου δεν αγορασα γουρουνι στο σακι,ουτε το οικονομικο ητανε προβλημα μεχρι 780 γιατι μεχρι τιταν ενοιωθα που με γδυνανε και μου τον φορουσαν,αλλα και εσυ φιλε αναγνωστη που παιζεις με μια titan τρως ηττα χοντρη απ το crysis 3 και το γνωριζεις καλα,αν παιζεις με 2 σου βγαζω το καπελο.

Προχτες χτυπησα και ενα corsair 1200i,αλλη δουλεια αυτη,απλα αυτη ειναι η αποψη μου,ισως μερικοι βοηθηθουν ισως αλλοι νοιωσουν ασχημα,i dont care,thats the truth.

Link to comment
Share on other sites

Mονοπωλιο ποτε δε ηταν καλο για το καταναλωτη στην ιστορια του καπιταλιστικου συστηματος για να μην πω οποιαδηποτε συστηματος.

Δυστυχως στην προκειμενη περιπτωση μιλαμε για μονοπωλιακη τακτικη

με διπωλιακες δικλειδες ασφαλειας.Κοινως γεια σας καταναλωτακια ηρθαμε να σας τα φαμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα ηθελα μια βοηθεια ως προς τις ρυθμισεις του Control Panel. Εχει πολλες παραμετρους για να θεσω(anti-aliasing, textures, quality, performance, κλπ) Καμία 10αρια επιλογες νομιζω.

Δεν ξερω ποια πρεπει να επιλεξω εγω και ποια να τα αφησω στην κριση του καθε application οπως λεει.

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα στο Forum,

Γράφω για πρώτη φορά εδώ ίσως μερικοί να με γνωρίζουν από το παλιό myplasio και το ονομά μου εκεί.

Πριν από λίγες ημέρες έγινα κάτοχος μιας Gigabyte GTX 770 OC 4GB και κάνω τα πρώτα τεστάκια...μιας και είδα το συγκεκριμένο thread είπα να πω την καλησπέρα μου.

Αργότερα θα βάλω και μερικά benchies με πρώτο το

NVIDIA GeForce GTX 770 video card benchmark result - Intel Core i5-2500K Processor,ASUSTeK Computer INC. P8P67 DELUXE

αυτό που με εντυπωσίασε μέχρι στιγμής: το ότι δεν ξεπερνά τους 67C (μετά από δυο γύρους στο Unigine Heaven 4.0) και τα λίγο παραπάνω από 3000 Mbs που χρειάστηκε η μνήμη στο Arma 3 με όλα στα ultra :-O

Link to comment
Share on other sites

Από το εσωτερικό του pc μου με το air duct του HAF X και τον Noctua NF-S12A 120mm να δίνει μια έξτρα ''πνοή'' στην κάρτα. Μιας και η κάρτα εξείχε λίγο προς τα έξω αναγκάστηκα να το κόψω λίγο το πλαστικό του air duct.

kv5s.jpg

f9rm.jpg

και ένα 3DMark 11

ulc1.jpg

http://www.3dmark.com/3dm11/7184015

Έγινε επεξεργασία από zantetheo
Link to comment
Share on other sites

Είπα και εγώ να κάνω ένα λίφτινγκ, οπότε παρέλαβα πριν μια βδομάδα την Asus GTX770 DC2 OC.

GTX770-DC2OC-2GD5 - Graphics Cards - ASUS

Μάλλον θα έπρεπε να πω ξαναπαρέλαβα, μιας και την πρώτη φορά ήρθε ελαττωματική,

ανεβάζοντας υπερβολικές θερμοκρασίες και αναγκάζοντάς με να κάνω RMA δεκαπενταυγουστιάτικα.

Τί να κάνουμε, συμβαίνουν αυτά και στις καλύτερες οικογένειες :D

Για πάμε να δούμε όμως τι κάνει η καρτούλα σε 2-3 benches.

Το σύστημα της δοκιμής είναι:

i7 2600K@4.5Ghz/ 8GB Vengeance@1600Mhz/ Asus GTX770 DC2 OC/ Plextor M5Pro 128GB/ Windows 8ProX64

Oι drivers είναι οι τελευταίοι 327.23 WHQL.

Oι πρώτες μετρήσεις είναι όπως κούμπωσα την κάρτα out of the box, με συχνότητες 1150/1753(7012 effective).

Unigine Heaven 4.0 (custom, dx11, ultra quality, extreme tesselation, aaX8, 1920X1080):

lgd5.png

Unigine Valley (extreme HD, 1920X1080):

wo7w.png

3d Mark 11 (Performance):

7tyb.png

Ακολουθεί μια πρώτη δοκιμή που έκανα για o/c στην κάρτα χωρίς να ανεβάσω καθόλου ρεύμα

-ούτε καν τα 12mV που με αφήνει το GPU Tweak- , με τη κάρτα να μένει στα stock 1.2V.

Τα ρολόγια της ανέβηκαν απροβλημάτιστα στα 1280/2000(8002 effective).

Unigine Heaven 4.0 (custom, dx11, ultra quality, extreme tesselation, aaX8, 1920X1080):

3esa.png

Unigine Valley (extreme HD, 1920X1080):

7tdr.png

3d Mark 11 (Performance):

ve4.png

Nα σημειώσω εδώ οτί οι εντυπώσεις από θερμοκρασίες/θόρυβο είναι άκρως ικανοποιητικές

(αυτοί που έχουν πάρει οποιαδήποτε dcii ξέρουν).

Σε καμμία περίπτωση δεν ξεπέρσε τους 65 βαθμούς, ούτε καν όταν τη σήκωσα, με ambient στους 27 (χωρίς a/c).

Όσο αφορά το θόρυβο, πρέπει να ανεβάσει κανείς το fan πάνω από 80% για να καταλάβει οτί η vga δεν είναι onboard,

η δουλειά που έχει κάνει η Asus στον τομέα αυτό είναι εκπληκτική.

Τέλος, να επισημάνω οτί οι drivers χρησιμοποιήθηκαν κατα τη διάρκεια των μετρήσεων όπως κατέβηκαν από τη μαμά nVidia,

χωρίς την παραμικρή παρέμβαση ή αλλαγή.

Η κάρτα θα ανέβει κι άλλο, όταν βρεθεί ο ελεύθερος χρόνος για να δοκιμάσω τι κάνει με λίγα mV ακόμα :devil:

Έγινε επεξεργασία από virus777
Link to comment
Share on other sites

Είπα και εγώ να κάνω ένα λίφτινγκ, οπότε παρέλαβα πριν μια βδομάδα την Asus GTX770 DC2 OC.

Καλορίζικο το καρτόνι φίλε!

Το Boost που κάνει η κάρτα σε stock κατάσταση είναι 1150;

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο το καρτόνι φίλε!

Το Boost που κάνει η κάρτα σε stock κατάσταση είναι 1150;

Eυχαριστώ πολύ :T:

Ναι, τόσο δίνει στοκ.

Αν το βάλω τέρμα δεξιά (150 offset) δίνει 1293Μhz.

Mάλλον για 1300+ καταστάσεις πρέπει να βάλω afterburner.

Link to comment
Share on other sites

Εχασα επεισοδεια το τελευταιο 15νθημερο που με ρουφηξε το gw2 παλι,και κατα τυχη σημερα επεσα πανω εδω,κατι λεει για extra ρευμα πανω απο 1.3,το δοκιμασε κανεις?

[uPDATED for AB Beta 15] Fully unlocked NCP4206 Voltage / LLC mod tool

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
η πτώση τιμών είναι φοβερή σε βαθμό που απορείς με τις τιμές των μεταχειρισμένων...πουλάνε σε τιμές που αγοράζεις καινούργια ισάξιων επιδόσεων...

Να σε διορθώσω λίγο, πουλάνε σε τιμές που αγοράζεις καινούρια με πλήρη εγγύηση ΚΑΛΥΤΕΡΩΝ επιδόσεων....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.