Jump to content



Nvidia Geforce GTX 770


Recommended Posts

Ναι αυτο ακριβως αλλα γιατι να βλεπει σαν 1 device το hdmi εγω θελω DP .!!!! Με DVI εναι ολα OK.Η MSI 6950 TF OC (που εχει 2 DVI HDMI AND 2 MINI DP) που ειχα και ειχε mini dp επαιζε μαι χαρα η nvdia γιατι δεν παιζει ειναι πιο χαζη !!!λολ.

Δυστυχώς τα πράγματα έτσι είναι.

Κι εγώ εδώ εχω μια δεύτερη και δεν την βάζω για αυτό το λόγο.Μπουταρει η μικρή.

Όμως αν βρεις ένα καλώδιο από dvi σε dp (δεν ξέρω αν υπάρχει) Μην νομίζεις ότι θα δεις καμία διαφορά στο μάτι.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 362
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Τώρα ανάλογα τα γούστα σου. Στα δικά μου θεωρώ αθόρυβη την gigabyte gtx 770 windforce που έχω. Απο τις πιο καλες καρτες που πέρασαν απο τα χέρια μου. Με πολύ καλό asic quality . Πάρα πολύ ευχαριστημένος. Θεωρώ την gigabyte μαζί με asus και evga τις πιο τιμιες εταιρείες στο τομέα των καρτών γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

ποια θεωρείτε ότι είναι η πιο ήσυχη 770? να φανταστώ η asus? σκοπεύω να πάρω μία και αφού από ότι κατάλαβα δεν έχουν τρομερές διαφορές. λέω να πάρω την πιο ήσυχη.

Πιο ήσυχες σε φουλ στροφές ανεμιστήρων είναι οι Asus,

Αυτό όμως γίνετε γιατί οι ανεμιστήρες της Asus παίρνουν περίπου 1000 στροφές λιγότερες απο της Gigabyte.Και έχουν δυο ανεμιστήρες έναντι τριών της Gigabyte.

Oι gigabyte πάνε στις 4600 ενώ της Asus στις 3.500

Αυτό βέβαια συνεπάγετε λίγο μεγαλύτερες θερμοκρασίες στις Asus.

Σε χαμηλές στροφές 25-35% όλες είναι το ίδιο αθόρυβες.

Link to comment
Share on other sites

Ως κάτοχος Asus 770 DC2OC, σου λέω πως είναι τελείως αθόρυβη και σε bence δεν πέρασε ποτέ τους 70-73 βαθμούς. Εννοείται ότι στα παιχνίδια είναι πιο κάτω. BF4 που είναι αρκετά βαρύ παιχνίδι δεν ακούστηκε ποτέ!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντησεις. τελικα είναι πολύ κοντά asus και gigabyte στον θόρυβο. τις βρήκα και εδώ: www.techpowerup.com/reviews/ASUS/GeForce_GTX_770_Direct_Cu_II_OC/26.html , http://www.techpowerup.com/reviews/Gigabyte/GeForce_GTX_770_WindForce_OC/26.html

η gigabyte είναι λίγο πιο γρήγορη εργοστασιακά αλλα με oc φτάνουν στα ίδια (περίμενα ότι η asus θα έμενε και εκει πίσω). 5e φτηνότερη η gigabyte (315e). θα το σκεφτώ και από δευτέρα τρίτη παραγγελία

Έγινε επεξεργασία από scrolllock
Link to comment
Share on other sites

Πάντως όσες gigabyte πέρασαν από τα χέρια μου είχαν και καλύτερο asic quality, καλύτερη ποιότητα κατασκευής και clockαραν καλύτερα από msi που είχα ( gtx 670 )

GTX 460 gigabyte είχα και αν θυμάμαι καλά κλόκαρε σα τρελή

GTX 770 και έχε φτάσει μια χαρά και τα 1350mhz αν θυμάμαι καλά! με κάπου 70-71C χωρίς να πειράξω το φανάκι

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το asic quality πρεπει να ναι φρουτο των τελευταιων ετων ε? δεν θυμαμαι να το συζητουσαμε πριν 5-6 χρονια που είχα ξαναπάρει κάρτα γραφικών! :) βλέπω και στο gpu-z δεν το χε μεχρι το 2010 τουλαχιστον.

Χθες που κοιτούσα την asus δεν πρέπει να έχει japan solid state capacitors όπως η gigabyte. Φυσικά αυτό δεν λέει τίποτα, απλά επειδή κοιτούσα διάφορα χαρακτηριστικά που τόνιζαν sites με review, το έψαξα λίγο και σύμφωνα με αυτό RfT[J[κTCg - ΕΜRfT Solid capacitor και την εικόνα του pcb της asus http://www.techpowerup.com/reviews/ASUS/GeForce_GTX_770_Direct_Cu_II_OC/images/front_full.jpg μου φαίνεται ότι έχει fpcap (κίνα) και APAQ (ταιβάν). Ενώ στην σειρά ROG πρέπει να έχει ιαπωνικούς (έτσι λέει!)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το asic quality πρεπει να ναι φρουτο των τελευταιων ετων ε? δεν θυμαμαι να το συζητουσαμε πριν 5-6 χρονια που είχα ξαναπάρει κάρτα γραφικών! :) βλέπω και στο gpu-z δεν το χε μεχρι το 2010 τουλαχιστον.

Χθες που κοιτούσα την asus δεν πρέπει να έχει japan solid state capacitors όπως η gigabyte. Φυσικά αυτό δεν λέει τίποτα, απλά επειδή κοιτούσα διάφορα χαρακτηριστικά που τόνιζαν sites με review, το έψαξα λίγο και σύμφωνα με αυτό RfT[J[κTCg - ΕΜRfT Solid capacitor και την εικόνα του pcb της asus http://www.techpowerup.com/reviews/ASUS/GeForce_GTX_770_Direct_Cu_II_OC/images/front_full.jpg μου φαίνεται ότι έχει fpcap (κίνα) και APAQ (ταιβάν). Ενώ στην σειρά ROG πρέπει να έχει ιαπωνικούς (έτσι λέει!)

Και οι Ιάπωνες σήμερα στην Κίνα τα φτιάχνουν όλα.

Το θέμα είναι τι θα παραγγείλει και τι θα πληρώσει η κάθε εταιρία ώστε να πάρει την αντίστοιχη ποιότητα.

Στην Κίνα φτιάχνονται τα περισσότερα από τα καλύτερα είδη που κυκλοφορούν στον κόσμο.Αρκεί να θέλει η κάποια εταιρία να κρατήσει την ποιότητα της.Εργατικά γλιτώνουνε.

Η δική μου ROG Made in china είναι.Να κουβάλησαν τους πυκνωτές από την Ιαπωνία?? Μαλλον στην Κινα τους εφτιαξαν και αυτους και καλα με Ιαπωνική τεχνολογία.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που μιλάτε για asic quality...η δική μου evga έχει 79,5% και boostάρει από μόνη της στα 1201 από 1111 (νμζ) εργοστασιακά. Μετά σε overclocking το πολύ να πάει +50 ο πυρήνας, (για τις μνήμες δεν δοκίμασα) κάνω κάτι λάθος ή μέχρι τόσο μπορεί να πάει η κάρτα;

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να εχεις πεσει σε κακο πυρηνα αλλα το asic quality που εχεις δεν το δικαιολογει..

Και εμενα η δευτερη εχει καπου στο 79 και κλοκαρει το ιδιο με την πρωτη που εχει 83!

Πανε +150 +160..

Παντως ειχα διαβασει οτι και σε αλλο παιδι με την ιδια υλοποιηση δεν πηγαινε πανω απο +70 ο πυρηνας..ειναι τι θα σου κατσει.

Στάλθηκε από το GT-I9001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπέρα συμφορουμιτες σε αναζήτηση μιας καλής gtx 770 είμαι έτοιμος για την υλοποίηση της gigabite με τα 2gbGigabyte GeForce GTX 770 2GB - Easy Buy World η ποιο φτηνή που βρήκα. αυτό που με προβληματίζει λίγο είναι ότι αν κατάλαβα καλά όλες οι 770 εχουν κλειδωμένα ρεύματα πλην της msi Lightning και την evga classified. λοιποοοοον επειδή με γαργαλανε και λίγο τα χεράκια μου σαν ανήσυχο παιδί που είμαι θα ήθελα αν ξέρει κάποιος από εδώ μέσα να μου προτείνει από αυτές που κυκλοφορούν στο ελλαδισταν υπάρχει καμία 770 που να σε αφήνει να ανεβάσεις την τάση πάνω από τα 1,21? εδώ και 5 μέρες και η δεύτερη gtx 285 παρέδωσε το πνεύμα:(:(:( οπότε αναγκαστικά θέλω κάρτα για δώστε λίγο τα φώτα σας ρε παιδιά γιατί κάπως έχω χάσει την μπάλα:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.