Jump to content



Αγορά νέας ψηφιακής help please!


Recommended Posts

Χαιρετώ τους φίλους του forum!:)

Θα ήθελα τα φώτα σας για αγορά νέας ψηφιακής στο εύρος τιμής 100-200Ε.

Παραπάνω δεν διαθέτω μιας και η αγορά θα γίνει απο συγκεκριμένο κατάστημα (Πλαίσιο) στο οποίο έχω πιστωτικό απο άλλη αγορά.

Θέλω γνώμες πάνω στη αγορά ψηφιακής διότι δεν έχω ασχοληθεί προσωπικά με το θέμα.

Θα ήθελα την καλύτερη δυνατή λύση σε αυτά τα χρήματα.

Να τονίσω ότι δεν είναι ανάγκη να χτυπήσουμε ταβάνι (200Ε) ΑΝ και εφόσον βρεθεί λύση και με λιγότερα χρήματα. Τέλος θα ήθελα να τραβάει και βίντεο καλής ποιότητας.

Ευχαριστώ για όσους κάνουν τον κόπο έστω και να διαβάσουν το θέμα μου.:)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις την nikon 1 j1 άμα δε σε πειράζει το μέγεθος/έλλειψη μεγάλου zoom και να την χρησιμοποιήσεις σαν p&s. Την έχω, καλή είναι.

Nikon Digital Camera J1 10-30mm Red - Mirrorless cameras - plaisio.gr

Άμα θες περισσότερες λεπτομέριες ρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις την nikon 1 j1 άμα δε σε πειράζει το μέγεθος/έλλειψη μεγάλου zoom και να την χρησιμοποιήσεις σαν p&s. Την έχω, καλή είναι.

Nikon Digital Camera J1 10-30mm Red - Mirrorless cameras - plaisio.gr

Άμα θες περισσότερες λεπτομέριες ρώτα.

Δεν μου λες και καμια λεπτομέρεια, όπως είπα δεν έχω ξανά ασχοληθεί με το άθλημα.

Το λέω αυτό για να καταλάβω και γω τι παίζει.

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Θετικά

Η ποιότητα της φωτογραφίας είναι ανώτερη από όλες τις compact σε αυτά τα χρήματα.

Πολύ καλό βίντεο άμα έχεις σταθερά χέρια/τρίποδο. 1080p30/i60 20m συνεχόμενο. Επίσης έχει και slowmo (400fps / 1200 fps σε πολυ μειωμένες όμως αναλύσεις)

Καλή οθόνη.

Πολλές λειτουργίες άμα θες να ασχοληθείς λίγο πιο σοβαρά με το θέμα.

Γρήγορο focus.

Αλλάζει φακούς - άμα θελήσεις στο μέλλον να επεκτείνεις τις δυνατότητες της.

Ικανοποιητική μπαταρία.

Αρνητικά (πάντα σχετικά με τις compact)

Δε χωράει στη τσέπη.

Ο φακός που έχει δεν έχει μεγάλο reach. (Αργότερα μπορείς να πάρεις κάνα zoom)

Δύσκολο να βρεις θήκη.

O σένσορας είναι σχετικά μικρός για το είδος της κάμερας (πάλι πιο μεγάλος από τις sub300$ compact όμως. Όπως είπα βγάζει πολύ καλές φωτός παρ'αυτά).

Λίγα megapixel. (Όχι πώς έχει σημασία, γιατί τα 10mp της j1 έχουν ΠΟΛΥ καλύτερη ποιότητα από τα 16ρια των 200$ p&s).

Δεν έχει μηχανισμό dust removal. Αλλά έχει τζάμι και δεν μπαίνει λογικά σκόνη. Όπως και να έχει σε κάποια φάση θα τα στάξεις τα 30πόσα για καθαρισμό.

Κοίτα, όταν βγήκε η κάμερα πήγαινε στα 5 κατοστάρικα. Τα 2 κατοστάρικα είναι πολύ καλή τιμή. Άμα μπορούσες να πάς παραπάνω σίγουρα θα έβρισκες και καλύτερες μηχανές. Στα 2 κατοστάρικα όμως ΧΛΩΜΟ πολύ να βρεις κάτι - τουλάχιστον καινούριο. Το μόνο από τα αρνητικά που μπορεί να σε χαλάσει είναι το μέγεθος - που είναι σχετικά μεγάλη και δε χωράει σε τσέπη.

Link to comment
Share on other sites

Οι mirrorless ( σαν αυτή που σου προτείνει ο [MENTION=1199]Volrath[/MENTION] ) είναι επί της ουσίας μια DSLR δίχως το οπτικό μέρος του viewfinder ( έτσι γλιτώνεις το μέγεθος μιας DSLR, το πάχος που είναι το πιο σπαστικό επί το πλείστον για τον casual user ).

Επί το πλείστον έχουνε μεγαλύτερους σένσορες από τις compact ψηφιακές, έχουνε το ατού των εναλλάξιμων φακών, έχουνε περισσότερες επιλογές, δυνατότητες από τις απλές compact, τραβάνε σε RAW ( που σου επιτρέπει να κάνεις εύκολα διορθώσεις ή αλλαγές έπειτα στο lightroom/photoshop ) και έχουνε γενικότερα καλύτερη ποιότητα εικόνας*.

Αν δεν σε ενοχλεί το μέγεθος των Mirror-less DSLR ( μπορείς να δείς αρκετά μοντέλα στο site του Πλαίσιου και στο dpreview.com ) πήγαινε για κάποια mirror-less ( ίσως είναι προτιμηταία κάποια Canon ή Pentax αντί της Nikon στα ίδια λεφτά, που προσφέρουνε είτε μεγαλύτερο σένσορα ή και περισσότερες λειτουργίες [ bracketing π.χ., πιο υψηλής ανάλυσης και χαμηλότερου compression 1080p video, κλπ κλπ ] ).

Edit: [MENTION=1199]Volrath[/MENTION] η Nikon έχει δωρεάν καθαρισμό κατά την διάρκεια της εγγύησης

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και τους 2 σας παιδες για τις απαντήσεις σας!

Προσωπικά επειδή δεν ξέρω πολλά για τις ψηφιακές θα περιμένω κιάλες προτάσεις και απο άλλα παιδιά που το κατέχουν το άθλημα.

Λογικά απο ότι κατάλαβα θα βρώ καλής ποιότητας ψηφιακή/βιντεοκάμερα σε αυτά τα λεφτά.

Πάλι καλά!

Να πώ ότι δεν με ενοχλεί το μέγεθος αρκεί να μην είναι κανένα κτήνος... είπαμε..!

Τώρα θα κοιτάξω και τι άλλο έχει στο site.

Έτσι για να έχουμε μία ιδέα.. Ποιά μάρκα είναι άς πούμε η καλύτερη συνολικά σαν προϊόν??

Να τονίσω ότι η ψηφιακή προορίζεται για φωτογραφίες κυρίως, οι οποίες θέλω να είναι σε όσο καλύτερη ποιότητα γίνεται, έτσι ώστε να μπορώ να τις κάνω edit χωρίς να χρειάζεται να αφιερώνω ώρες στο photoshop!

Link to comment
Share on other sites

Στα λεφτά αυτά στο Πλαίσιο μόνη Mirror-less που παίζει είναι η Nikon 1 J1, οπότε... δεν έχεις επιλογές :D

Το πιο σύνηθες πράγμα που θα πείραζε ο αρχάριος συνήθως στο photoshop είναι το white balance, λίγο το sharpness και ίσως και λίγο exposure ή shadows & highlights.

Για το white balance με το Adobe Camera RAW ( χάρη στο ότι τραβάει η κάμερα σε RAW τις φωτογραφίες ) είναι ένα ακριβώς κλίκ ( διαλέγεις color temp ή preset ).

Το sharpening είναι επίσης ένα κλικ ( διαλέγεις το ποσοστό ).

Exposure/shadows & highlights ένα κλίκ και 4-5 κλίκ το 2ο.

Άρχοντας θα 'σαι.

Μπορείς αν το πιάσεις σαν χόμπι, αργότερα αφού κατασταλάξεις τι σου αρέσει να βγάζεις, να πάρεις έναν αντίστοιχο φακό για την δουλειά να έχεις ακόμα καλύτερα αποτελέσματα ( ή μπορεί και να κολλήσεις με το θέμα και να αρχίσεις να τα στάζεις σιγά σιγά για κανονική DSLR έπειτα για φακούς, κλπ :p )

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν άντεξα και την πήρα (σε μαύρο χρώμα) μαζί με μία κάρτα μνήμης Ultimate 16GB γιατί δεν είχε δικιά της!

rllyeh.jpg

Άμα πάρεις την j1 έχει βγει και firmware, βάλτο.

Πώς θα της το περάσω αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Πω τον Boust στης 14.30 έκανε θέμα στις 18.00 ήρθε με το πράγμα..! Ωραίος! Άντε και καλές φωτογραφίες..

Ασε τα Firmware για αργότερα για την ώρα άρχισε να βγάζεις φωτό και να ψαχνεις την κάμερα!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν άντεξα και την πήρα (σε μαύρο χρώμα) μαζί με μία κάρτα μνήμης Ultimate 16GB γιατί δεν είχε δικιά της!

rllyeh.jpg

Πώς θα της το περάσω αυτό?

Μεγειές κατ' αρχάς!

https://nikoneurope-en.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/57245

Βάλτο γιατί βελτιώνει αρκετά πραγματάκια σημαντικά

Ειδικά οι αλλαγές του 1.20 ( είναι μέσα στο 1.30 φυσικά ) είναι "συνταρακτικές" ;)

Link to comment
Share on other sites

Μεγειές!

Δες τις οδηγίες στο link που σου έδωσε ο billpepas. Και βάλε το firmware απο την αρχή. Το αρχικό firmware είχε πολύ χαλαρές ρυθμίσεις στο shutter speed στο auto και άμα είσαι τρεμουλιάρης (σαν κ μένα) βγαίνουν κουνημένες οι φωτός.

Και γω σε μαύρη την πήρα. Θα μείνεις πολύ ικανοποιημένος πάντως. Άμα θες να ασχοληθείς περισσότερο στείλε μου ένα pm, έχω advanced user guide να σου στείλω.

Link to comment
Share on other sites

Μεγειές κατ' αρχάς!

Βάλτο γιατί βελτιώνει αρκετά πραγματάκια σημαντικά

Ειδικά οι αλλαγές του 1.20 ( είναι μέσα στο 1.30 φυσικά ) είναι "συνταρακτικές" ;)

Ευχαριστώ billpeppas!:T:

Μόλις την συναρμολόγησα, έβαλα και την μπαταρία να φορτίζει.

Ξέρει κανείς για πρώτη φόρτιση πόσο πρέπει να την αφήσω??

Μεγειές!

Δες τις οδηγίες στο link που σου έδωσε ο billpepas. Και βάλε το firmware απο την αρχή. Το αρχικό firmware είχε πολύ χαλαρές ρυθμίσεις στο shutter speed στο auto και άμα είσαι τρεμουλιάρης (σαν κ μένα) βγαίνουν κουνημένες οι φωτός.

Και γω σε μαύρη την πήρα. Θα μείνεις πολύ ικανοποιημένος πάντως. Άμα θες να ασχοληθείς περισσότερο στείλε μου ένα pm, έχω advanced user guide να σου στείλω.

Ευχαριστώ Volrath για όλα ειλικρινά!:T:

Καλά εννοείται πώς θα ασχοληθώ με το θέμα πλέον... :p

Πω τον Boust στης 14.30 έκανε θέμα στις 18.00 ήρθε με το πράγμα..! Ωραίος! Άντε και καλές φωτογραφίες..

Ασε τα Firmware για αργότερα για την ώρα άρχισε να βγάζεις φωτό και να ψαχνεις την κάμερα!

Να σε καλά φίλε μου χαχαχαχαααα είδες εεε ταχύτητα... Το αμάξι φταίει και ότι δεν είχε κίνηση, εε βρήκα και μία φίλη μου εκεί στο μαγαζί καταλαβαίνεις μπαμ μπαμ δουλειές! :p

Πρός το παρόν φορτίζει η μπαταρία και γώ διαβάζω το manual...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ billpeppas!

Μόλις την συναρμολόγησα, έβαλα και την μπαταρία να φορτίζει.

Ξέρεις κανείς για πρώτη φόρτιση πόσο πρέπει να την αφήσω??

Θα ανάψει το λαμπάκι τέρμα στο φορτιστή. Όσο φορτίζει αναβοσβήνει. (Ή το ανάποδο :p)

Link to comment
Share on other sites

Θα ανάψει το λαμπάκι τέρμα στο φορτιστή. Όσο φορτίζει αναβοσβήνει. (Ή το ανάποδο :p)

Άαα οκ πολύ ωραία το φαντάστικα ότι κάτι τέτοιο παίζει γιατί τώρα αναβοσβήνει.

Μόλις μπορέσω θα ανεβάσω και μία pic να την δούμε όλοι μαζί!:p

Link to comment
Share on other sites

Μόλις την έκανα και update στο τελευταιο firmware 1.30.

Να ρωτήσω, στο firmware menu λέει A=1.30 και B=1.30 (Μετά το update), το L τι είναι που γράφει και το οποίο είναι 1.02??

Distortion Control Data του φακού. Τα "μαθηματικά" για να διορθώνει τα barrel effects κτλ ειναι λογικά.

Παρεπιπτώντος, μπορεί να φανεί χαζό αυτό που θα σου πω, αλλά θα στο πω όπως και να έχει.

Πώς βολεύει να κρατάς την κάμερα:

Άμα είσαι δεξιός, η παλάμη του αριστερού να είναι στο πάτο της μηχανής, με τον αντίχειρα και το δείκτη ή μεσο παίζεις με το ζοομ, ενώ με το δεξί απλά στηρίζεις την κάμερα και χρησιμοποιείς τα controls. Ψάξε στο γούγλη how to hold a dslr και δες τις φωτός. Το λουράκι στο δεξί καρπό.

Ο λόγος που στο λέω επειδή έβλεπα τον αδερφό μου να την κρατάει και δε μπορούσε να κάνει εύκολα ζοομ, είχε συνηθίσει από τις p&s.

Link to comment
Share on other sites

BTW δε χρειάζεται να πατήσεις το power on για να ανοίξεις την κάμερα. Βγάζεις το καπάκι, και άμα επεκτείνεις το φακό (τον "ξεκλειδώσεις" ) ανοίγει αυτόματα. Όχι τίποτε άλλο αλλά το power κουμπί είναι μικρούλι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.