Jump to content



AthlonXP δε την παλευει στο Flash, τι να κανω?


Blinky

Recommended Posts

Προσφατα εκανα format στο PC της θειας μου που λογω καμμενης μητρικης χρειαστηκε αλλαγη hardware.

Το συστημα ειναι αρκετα παλιο και εχει :

AthlonXP 2000+

512mb DDR ram

radeon 9550 gpu

Συνεπως του εβαλα winXP SP3...

Οι απαιτησεις της θειας περιοριζονται στην πασιετζα και το web browsing οπως καταλαβαινετε αρα δεν θα επρεπε να υπαρχει προβλημα, ωστοσο μετα το format παρατηρησα οτι δεν την παλευει καθολου σε youtube και στο webtv του mega πχ...

Οποτε οπως καταλαβαινεται υπαρχει προβλημα, γιατι τα κλεμμενα ονειρα και ο Suleiman αποτελουν αναποσπαστο κομματι της καθημερινοτητας της :jump::hehe:

Απότι καταλαβαινω το flash ειναι βαρυ για το συστημα της...Ομως επειδη πριν το format πηγαινε καλα, και επειδη γενικα εστω και αν ειναι hardware 10ετιας, δε θα επρεπε να εχει τοσο προβλημα, ξερετε τι μπορω να κανω για να παιζει σωστα και τα flash?

H 9550 δεν ξερω αν εχει acceleration και αν ναι πως το ενεργοποιω (με δεξι κλικ παντως στο flash player δειχνει τσεκαρισμενο το κουτακι του hardware acceleration). Αποκει και περα, πιθανολογω οτι για να επαιζε καλα πριν και οχι τωρα, μηπως με flash 11 γαμιεται ο Διας και πρεπει να μπει καμια παλια version? Αν ναι αυτο θα αποτελεσει προβλημα στη συμβατοτητα με τα νεα videos? Αλλιως γινεται να ριξω καπως την quality (δε θα τη νοιαξει) για να παιζει καλα?

Δε ξερω, οποιος εχει ιδεα ας διαφωτισει...

ΥΓ: Και καμια προταση για τον πιο ελαφρυ browser να παει πακετο με το flash δε θα εβλαπτε...

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα το παλεύεις :p;

Δοκίμασε μία σε HTML5 μήπως πάει καλύτερα. BTW flash acceleration από radeon 4XXX κ ύστερα. Κάντο και disable έτσι για ένα τεστ.

Επίσης για browser δες τον K-Meleon. Τώρα να σου πω την αλήθεια, πάνω από 360p μη περιμένεις να τη παλέψει ο 2k. Στο παλαιολιθικό μου laptop με 1.8PIII σε puppy linux κι'ολας δε τη πάλευε καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα το παλεύεις :p;

Δοκίμασε μία σε HTML5 μήπως πάει καλύτερα. BTW flash acceleration από radeon 4XXX κ ύστερα. Κάντο και disable έτσι για ένα τεστ.

Επίσης για browser δες τον K-Meleon. Τώρα να σου πω την αλήθεια, πάνω από 360p μη περιμένεις να τη παλέψει ο 2k. Στο παλαιολιθικό μου laptop με 1.8PIII σε puppy linux κι'ολας δε τη πάλευε καθόλου.

Ακομα το παλευω ρε φιλε.... ο CPU σου ειναι και η μητρικη...ολα ΟΚ με drivers κλπ (μεχρι και για windows7 εχει! αλλα δε την παλευε με 512 ram...)

Παιδια μιλαμε για ατομο 55 ετων, οπως καταλαβαινετε η ποιοτητα παει περιπατο....δε γινεται να τη ριξω καπως να παιζουν σφαιρα τα flash-ακια? Και 240p μια χαρα θα της ειναι, παιζει να μη ξερει καν να κανει fullscreen (λεμε τωρα :p)

[MENTION=173]Wizard![/MENTION] Chrome δοκιμασα σε πρωτη φαση αλλα δεν...

[MENTION=1199]Volrath[/MENTION] θα παιζει με html5 το περιεχομενο που ειναι flash? Απ'οσο ξερω το html5 αποτελει εναλλακτικη λυση (που θα αντικαταστησει το flash) αλλα πχ στα Lumia κινητα που δεν υποστηριζουν flash, κανουν conversion για να παιξουν utube...

[MENTION=1066]gdp77[/MENTION] Δε μπορω να της αλλαξω λειτουργικο...5 χρονια τωρα εμαθε τα XP, ασε θα με τρελανει στις ερωτησεις αν αλλαξει το παραμικρο...

[MENTION=188]yanni[/MENTION] σειρα 2000 σε HD εννοεις? (HD2400 πχ...) οποτε μεταγενεστερη απο την 9550 μου...

Link to comment
Share on other sites

Από 2ΧΧΧ και πάνω είναι αν δεν κάνω λάθος.

Adobe Flash: Hardware Acceleration, GPU, Drivers, And Details - Adobe Flash: A Look At Browsers, Codecs, And System Performance

Βάλε lubuntu και κατέβασε και το νέο app για youtube.

Βλέπω youtube στην ταμπλέτα με 1GHz ARM, δε νοείται να μην την παλεύει ένα pc.

Το πιο πιθανό είναι ότι βλέπεις την HTML5 version που υπάρχει hw accel από τους arm. Θυμάμαι με το blade οταν προσπαθούσα να δω flash σερνόταν ο δίας.

θα παιζει με html5 το περιεχομενο που ειναι flash? Απ'οσο ξερω το html5 αποτελει εναλλακτικη λυση (που θα αντικαταστησει το flash) αλλα πχ στα Lumia κινητα που δεν υποστηριζουν flash, κανουν conversion για να παιξουν utube...

Έχουν κάνει στα περισσότερα βίντεο μετατροπή το flv=>mp4 οπότε μπορείς να δοκιμάσεις. Όχι πως θα κάνει καμία ιδιαίτερη διαφορά, μιας και το flv με Η264 είναι encoded αλλά μήπως φταίει ο flash player. Ρίξε μια ματιά εδώ.

Link to comment
Share on other sites

σειρα 2000 σε HD εννοεις? (HD2400 πχ...) οποτε μεταγενεστερη απο την 9550 μου...

Ναι θέλεις μεταγενέστερη και ο [MENTION=1199]Volrath[/MENTION] μάλλον έχει δίκιο (αν δεν άλλαξε κάτι με μεταγενέστερους οδηγούς/έκδοση flash που μάλλον δεν άλλαξε από το λίγο που κοίταξα).

Οπότε δεν μπορείς να ελπίζεις κάτι από την gpu μιας και η καλύτερη νομίζω που κυκλοφόρησε σε AGP ήταν η 3850.

Ψάξου λίγο με το σύστημά σου. Άνοιξε το device manager και δες τι cpu utilization έχεις, πόσο φορτώνει η μνήμη (σου μένει κανένα ΜΒ ελεύθερο?) και αν έχεις δεύτερο δίσκο ικανοποιητικά γρήγορο βάλε το swap εκεί.

Υ.Γ. Αν δεν βγάζεις άκρη πέρνα και κανένα KLite codec pack να το ξεσκίσεις εντελώς το μηχάνημα :p (βασικά για την περίπτωση που νεώτεροι codecs παίζουν καλύτερα)

[MENTION=1066]gdp77[/MENTION] Νοείται. Στα ARM υπάρχουν συνήθως και hardware decoders για αυτή ειδικά την δουλειά. Αλλιώς θα είχαν και αυτά προβλήματα με το playback.

Link to comment
Share on other sites

οχι οχι, αγορα hardware δεν υπαρχει περιπτωση να γινει...δεν περισσευει ευρω απο τη γυναικα για το PC... Ας ειναι καλα και ο [MENTION=1199]Volrath[/MENTION] που μου χαρισε τη μητρικη και καλυψα τη ζημια που επαθε η προηγουμενη της...

Ή θα φτιαχτει μεσω software το θεμα, ή απλα θα το παρει αποφαση οτι δε θα βλεπει webTV και θα κανει απλα browsing με το PC... Απλα εχω την αισθηση οτι ΜΠΟΡΕΙ να φτιαχτει με software αφου πριν (μαλλον, δε θυμαμαι προσωπικα, αυτη ετσι λεει) επαιζε καλα...γιαυτο το ψαχνω...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.