Jump to content



Διλλήματα για αναβάθμιση


PanosDanis

Recommended Posts

Καλησπερα. Οπως λεω και στον τιτλο με τρωει 1-2 μηνες το θεμα αναβαθμισης υπολογιστη. Πιο βασικα το συνιθεστερο ερωτημα amd ή Intel. Θελω το pc που θα φτιαξω να αξιζει τα λεφτα του να κρατησει χρονια. Δεν ειμαι gamer γιατι δεν μ αρεσουν τα fps ή γενικα παιχνιδια με βια και τελος παντων ολα τα βαρια χαρακτηριστικα τα εχουν δωσει σε τετοια Games. Αν ομως βγει game που να μου αρεσει? Τι να προτιμησω? Amd fx 8350 ή Intel i7? Ποιος θα αντεξει περισσοτερο για την χρηση που κανω? Δεν ασχολουμε με κανα edit αλλα θελω το pc να μην μασαει τουλαχιστον για 5ετια και ας μην το αξιοποιω γιατι μπορει καποια στιγμη να το αξιοποιησω. Το budget μου ειναι στα 800-900€. Αυτο που θελω ειναι μητρικη, επεξεργαστης, καρτα γραφικων (νομιζω με καλυπτει μια saphire 6670 GDDR5). Πειτε μου τις γνωμες σας.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Καλημερα! Με τι προγραμματα ασχολησε?? Ετσι οπως τα λες με εναν amd A10 6800k εισαι καλημενος μια 4-5τια, Ι7 & 8350 ειναι λιγο υπερβολη εαν δεν εισαι gamer ή να μην δουλευεις προγραμματα βαρια! Τωρα με τι συστημα εισαι?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κ ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

[MENTION=7941]Μοκου[/MENTION] τωρα το συστημα μου ειναι amd a10 5800, saphire 6670 1GB GDDR5, 8gb ram, ga-fm2a85x-up4.

[MENTION=7477]adpanos[/MENTION] μηπως να ριξω κανα 50ρι ακομα να το παω για 8 core αντι για 6 core? :p

Link to comment
Share on other sites

Τι προγραμματα δουλευεις????Α10 ειναι καλο cpu!!:man_in_love:

Ξεχασα οτι ρωτησες κ αυτο :p Εε τωρα τι να σου πω λιγο απ ολα.. ασχολουμε καμια φορα με photoshop, after efects τετοια πραγματα αλλα μοονο για την πλακα μου οχι πολλες φορες. Αλλα θελω multitasking εχω αρκετες εφαρμογες ανοιχτες 2 monitors κ καταλαβαινεις... :p

Link to comment
Share on other sites

στα 1333 εισαι λοιπον!!!! για να παρει τα πανω του το cpu+igpu θες μνημες στα 2100 ή 1866. εαν τις παιξεις απο το bios που σου εχει επιλογες για την ταχυτητα μνημης! Θα δεις διαφορα μονο οταν ειναι ΦΟΡΤΟΜΕΝΟ το pc απο εφαρμογες!

Link to comment
Share on other sites

Ωραια απο θεμα ram ειμαι καλλυμενος. Απο cpu? Απ οτι βλεπω παμε σε AMD να παρω τον 6 πυρηνο που λεες? Δεν αξιζει το 50ρικο για να παρω τον 8 πυρηνο? (οχι αληθινος αλλα ουτε ο 6 ειναι αληθινος)

Link to comment
Share on other sites

AMD FX-8320 3.5GHZ 8-CORE BOX - - CPU -

ASROCK 990FX EXTREME4 RETAIL - -

COOLERMASTER HYPER 612S - -

Εαν ψαξεις θα τα βρεις και πιο φτινα απο αλλα μαγαζια! Ειναι μια πολυ καλη λυση!

Η μητρικη δεν ειναι λιιιγο ακριβη?;ρ οσο για cooler σκεφτομουν για hyper evo 212

Link to comment
Share on other sites

ASROCK 990FX EXTREME3 RETAIL - - Και εδω μπορεις να τον κουμπορεις αλλα μην περιμενεις πολλα στο κλοκαρισμα εαν θες!!! Η ψυκτρα που λες δεν ειναι κακη, μια χαρα!!!

ASUS M5A97 R2.0 - - Και αυτη εδω ειναι αρκετα καλη που λεει ο απαντος πιο πανω!!!

Link to comment
Share on other sites

ASROCK 990FX EXTREME3 RETAIL - - Και εδω μπορεις να τον κουμπορεις αλλα μην περιμενεις πολλα στο κλοκαρισμα εαν θες!!! Η ψυκτρα που λες δεν ειναι κακη, μια χαρα!!!

ASUS M5A97 R2.0 - - Και αυτη εδω ειναι αρκετα καλη που λεει ο απαντος πιο πανω!!!

εγω ειχα αυτην στο μυαλο μου https://www.skroutz.gr/s/344340/Gigabyte-GA-990XA-UD3.html

Link to comment
Share on other sites

Moυ κανει εντυπωση που απο 5800 θα παει σε 6300 (αμδ γενικοτερα) με σκοπο την 5ετια.

Δε μπορει να ειναι τοσο χαλια το συστημα του που δεν την παλευει φετος -ουτε χρονο δεν πρεπει να εκλεισε απο τοτε που το αγορασε.

Νσι ξερω οτι ειναι καλυτερος ο 6300 αλλα ποσο??..Και μιλαμε για 2013-2018 σε αμδ εε.

Εδω κλεινει ο nehalem 6ετια και ακομα παλευει η amd ..

Στο cpu πατας μια το spd διπλα και να βαλεις την εικονα?

Ssd εχεις??

Μηπως η ολη ταλαιπωρια στο οποιο multitasking κανεις ειναι ο σκληρος?

Link to comment
Share on other sites

Moυ κανει εντυπωση που απο 5800 θα παει σε 6300 (αμδ γενικοτερα) με σκοπο την 5ετια.

Δε μπορει να ειναι τοσο χαλια το συστημα του που δεν την παλευει φετος -ουτε χρονο δεν πρεπει να εκλεισε απο τοτε που το αγορασε.

Νσι ξερω οτι ειναι καλυτερος ο 6300 αλλα ποσο??..Και μιλαμε για 2013-2018 σε αμδ εε.

Εδω κλεινει ο nehalem 6ετια και ακομα παλευει η amd ..

Στο cpu πατας μια το spd διπλα και να βαλεις την εικονα?

Ssd εχεις??

Μηπως η ολη ταλαιπωρια στο οποιο multitasking κανεις ειναι ο σκληρος?

Γι αυτο λεω οτι ισως να επιλεξω Intel για να εχω σιγουρα τα 5 χρονια χωρις το pc να χρειαστει αναβαθμιση (πλειν της gpu) οσο για τ ερωτηματα σου

1. image.png

2. Δεν εχω ssd αν και ξερω σημαντικη διαφορα που θα εχω. Απλα θελω να ξερω αν το pc που εχω θα τα βγαλει τα 5 χρονια η να προβω σε αναβαθμιση. Καταλαβες για να τα δωσω μια φορα τα λεφτα και να εχω ησυχο το κεφαλι μου. Με το multitasking δεν εχω αρκετο προβλημα. Αλλα ενα ψηλοκολληματακι το τρωει οταν εχω αρκετα προγραμματα..

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις 5800Κ (δεν το είδα) τότε τι σε προβληματίζει στο σύστημα ?

Μόνο ο HDD σε κόβει αν δεν έχεις SSD.... κατά τα άλλα οι 8-CORES δεν χαμπαριάζουν σε χρήση, αλλά και ο 5800Κ μια χαρά cpu είναι !

Δεν καταλαβαίνω δηλαδή το νόημα της όλης αναβάθμισης !

Κράτησε το σύστημά σου και αργότερα, όταν δεν σε καλύπτει προχωράς σε κάτι άλλο.

Οι μνήμες σου είναι λάθος αγορά γιατί τα APUS θέλουν υψηλά χρονισμένες μνήμες για την IGP τους !!! τίποτα άλλο

Link to comment
Share on other sites

Δωσε 150λιγα ευρω και παρε αυτον.

Το πιο πιθανο ειναι οτι οι μνημες θα δουλεψουν και @ 1600μηζ με 9αρια (ισως με λιιιιγο παραπανω ταση)..αλλα αν βαριεσαι να ψαχουλευεις αστες ετσι.

Δε θεωρω οτι πρεπει να κανεις καποια αλλη αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.