Jump to content



Διλλήματα για αναβάθμιση


PanosDanis

Recommended Posts

Αν έχεις 5800Κ (δεν το είδα) τότε τι σε προβληματίζει στο σύστημα ?

Μόνο ο HDD σε κόβει αν δεν έχεις .... κατά τα άλλα οι 8-CORES δεν χαμπαριάζουν σε χρήση, αλλά και ο 5800Κ μια χαρά cpu είναι !

Με τον συγκεκριμενο μου την ψηλοδινουν οι θερμοκρασιες του (βασικα δεν καταλαβαινω. Ανοιγω το Core temp και βλεπω σε full load να εχω αντε 40 κατι βαθμους ενω ανοιγω το speccy και βλεπω μπαμ 79 βαθμοι... Και στο Bios με το που το ανοιγω βλεπω 55 βαθμοι.. και παει μεχρι 60) και δεν μπορω να του κανω overclock καθολου. Απο τα 3,8 που ειναι εκανα ενα τεστ με το AMD OverDrive για να δω πια ειναι τα ορια του το πηγα στο 4,3 και εσκαγε επαννεκινησεις μονος του. (οι θερμοκρασιες δεν ηταν υψηλες)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Συμφωνώ SSD πάρε και αν μπορείς 240GB και τίποτε άλλο !

Κομπλέ είσαι !

Αν βρεις και τίποτα μεταχειρισμένες μνήμες ή καμιά προσφορά σε 1866, 2133 αγόρασε και πολύλησε αυτές που έχεις !

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ SSD πάρε και αν μπορείς 240GB και τίποτε άλλο !

Κομπλέ είσαι !

Αν βρεις και τίποτα μεταχειρισμένες μνήμες ή καμιά προσφορά σε 1866, 2133 αγόρασε και πολύλησε αυτές που έχεις !

Αντε να βρεις τα 200 κατι € ;ρ εσυ που εχεις απ οτι βλεπω τον 8350 πως σου φαινεται?

Link to comment
Share on other sites

Με τον συγκεκριμενο μου την ψηλοδινουν οι θερμοκρασιες του (βασικα δεν καταλαβαινω. Ανοιγω το Core temp και βλεπω σε full load να εχω αντε 40 κατι βαθμους ενω ανοιγω το speccy και βλεπω μπαμ 79 βαθμοι... Και στο Bios με το που το ανοιγω βλεπω 55 βαθμοι.. και παει μεχρι 60) και δεν μπορω να του κανω overclock καθολου. Απο τα 3,8 που ειναι εκανα ενα τεστ με το AMD OverDrive για να δω πια ειναι τα ορια του το πηγα στο 4,3 και εσκαγε επαννεκινησεις μονος του. (οι θερμοκρασιες δεν ηταν υψηλες)

Ο 5800Κ δεν ανεβαίνει πολύ ψιλά ! Κάπου στα 4,3 έχει όριο ! Αλλά γιατί να τον ανεβάσεις !

Δεν είναι εκεί το πρόβλημά σου , στην επεξεργαστική ισχύ, αλλά στον σκληρό ! Πάρε SSD .

Για τις θερμοκρασίες που λες , δεν ξέρω μιας και δεν έχω δει υψηλές θερμοκρασίες σε 5800k έως τώρα.

Το HW MONITOR τρέχω, το speccy δεν το έχω δουλέψει !

Link to comment
Share on other sites

Αντε να βρεις τα 200 κατι € ;ρ εσυ που εχεις απ οτι βλεπω τον 8350 πως σου φαινεται?

Ο 8350 είναι άλλη κατηγορία !~ Πραγματικά δεν χαμπαριάζει σε τίποτα και σε οποιαδήποτε χρήση!

Αλλά και να τον αγοράσεις αν δεν έχεις SSD πάλι διαφορά σε καθημερινή χρήση δεν θα δεις !

Γνώμη μου, πάρε SSD και αν δεν σε ικανοποιήσει τα ξαναλέμε !~:laughing:

Link to comment
Share on other sites

Ο 8350 είναι άλλη κατηγορία !~ Πραγματικά δεν χαμπαριάζει σε τίποτα και σε οποιαδήποτε χρήση!

Αλλά και να τον αγοράσεις αν δεν έχεις SSD πάλι διαφορά σε καθημερινή χρήση δεν θα δεις !

Γνώμη μου, πάρε SSD και αν δεν σε ικανοποιήσει τα ξαναλέμε !~:laughing:

Ε ειχα σκεφτει οτι αμα πουλησω το συστημα που εχω καμια 600€ μπορω να παρω και ssd και τον 8350 και ram κ γενικα κομπλε.. το θεμα ειναι να βρω να τον πουλησω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει ιδιαιτερο νοημα το oc.(θου κυριε φυλακη ..τι γραφω?)

ΜΕ την εννοια οτι θα παρεις σε επιδοσεις ενα 10%.

Δεν ειμαι σιγουρος οτι σου λειπει.(απο 3.8 σε 4.2 ειναι καπου εκει)

Για την ακριβεια ειμαι σιγουρος οτι δεν σου λειπει σε αυτα που κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει ιδιαιτερο νοημα το oc.(θου κυριε φυλακη ..τι γραφω?)

ΜΕ την εννοια οτι θα παρεις σε επιδοσεις ενα 10%.

Δεν ειμαι σιγουρος οτι σου λειπει.(απο 3.8 σε 4.2 ειναι καπου εκει)

Για την ακριβεια ειμαι σιγουρος οτι δεν σου λειπει σε αυτα που κανεις.

Μην ξεχναμε ομως οτι οντως τωρα μπορει να μην α χρησιμοποιω αλλα ειπα να βρω ενα συστημα ωστε να κρατησει μια 5ετια τουλαχιστον και οτι βρω που να θελει απαιτησεις να μην μασαει.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε πρώτα SSD να σου δείξει το σύστημα τι μπορεί να κάνει γιατί το κρατάς με ΧΕΙΡΟΦΡΕΝΟ τώρα αν με καταλαβαίνεις και μετά τα ξαναλέμε ...

Δεν λείπει η ισχύς, η αποκρισιμότητα σου λείπει και αυτό ΔΕΝ το δίνουν οι επεξεργαστές αλλά οι μνήμες και οι SSD ...

Μνήμη έχεις 8gb, πάρε ssd λοιπόν !:whistle2:

Link to comment
Share on other sites

Πάρε πρώτα SSD να σου δείξει το σύστημα τι μπορεί να κάνει γιατί το κρατάς με ΧΕΙΡΟΦΡΕΝΟ τώρα αν με καταλαβαίνεις και μετά τα ξαναλέμε ...

Δεν λείπει η ισχύς, η αποκρισιμότητα σου λείπει και αυτό ΔΕΝ το δίνουν οι επεξεργαστές αλλά οι μνήμες και οι SSD ...

Μνήμη έχεις 8gb, πάρε ssd λοιπόν !:whistle2:

Σε καταλαβα :p αμα ειναι ετσι τοτε ειμαστε κομπλε με εναν ssd. Αλλα αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι ο δικος μου ειναι ουτε κανικος 4πυρηνος. Ειναι piledriver. Δεν θα χρειαστει αυτο σε κανα 2 αντε 3 χρονια?

Link to comment
Share on other sites

Στην μητρική σου ίσως να μπαίνει και KAVERI επεξεργαστής (επόμενη γενιά APUS) ! Τότε ίσως μπορείς να αναβαθμιστείς χωρίς να αλλάξεις πλατφόρμα !

Αρα από την στιγμή που καλύπτεσαι σήμερα, μην κάνεις αλλαγές ! Χρήμαρα θα χάσεις μόνο ....

Link to comment
Share on other sites

Wtf νωμιζα οτι ειχε ssd!!!! Πες τα ρε συ adpanos!! Το pc ειναι κοπλε για 4 χρονακια απο τωρα! Α10 στα 4.5 εχω δει μια φορα μονο ολα τα αλλα ειναι 4-4.1!! Οι θερμοκαρασιες ειναι απο 40-55 εαν δεις 80+...κλαυτα μετα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Λοιπον καλησπερα σας.. Πηρα τον samsung 840 pro series 120gb απ το πλαισιο και ολα κομπλε. Εκανα ενα fresh install τα windows 7 και ολα τα προγραμματα που εγκατεστησα τα εχω βαλει στον αλλο μου σκληρο που τον ειχα αρχικα πριν αγορασω τον ssd. Για 3 μερες με ειχε αφησει με ανοιχτο το στομα 12 sec boot time 4sec shutdown τα προγραμματα ολα σφαιρα με ειχε αφησει εκπληκτο. Μετα απο αυτες τις μερες το boot time πηγε στα 29 δευτερα!! ακριβως οσα ειχε και ο αλλος (που δεν ειναι και ssd-.-) ολα τα προγραμματα τα φορτωνει οπως πριν αρκετα γρηγορα αλλα το shutdown πηγε στα 5-6 δευτερα μερικες φορες και παραπανω. ο ssd απο τα 111 gb που ειναι συνολικα εχω ελευθερα τα 85 gb οποτε δεν τον εχω φορτωσει καν! Τι φταιει? Ετρεξα και το as ssd benchmark και ειδα οτι τα νουμερα ειναι σχεδον κοντα με τα αληθινα νουμερα που δειχνει και πισω απ την συσκευασια.

Τα μονα προγραμματα που ανοιγουν μαζι με τα 7 ειναι μονο το skype και το bitdefender.

Link to comment
Share on other sites

να δεις τους οδηγούς με οδηγίες για τους SSD σε Windows 7, ώστε να βελτιστοποιήσεις τις ρυθμίσεις για SSD. Και φυσικά τις διάφορες ρυθμίσεις στα Windows σχετικά με το τι φορτώνει στο startup κλπ. Τον δίσκο μην τον παραφορτώσεις με αρχεία που δε χρησιμοποιείς καθημερινά κλπ (μόνο λειτουργικό και προγράμματα συχνής χρήσης εκεί). Επίσης αν και δεν τα χρειάζεσαι, εφόσον έχεις το χρήμα δες μήπως έβαζες 16RAM, κακό δεν κάνει.

Link to comment
Share on other sites

να δεις τους οδηγούς με οδηγίες για τους SSD σε Windows 7, ώστε να βελτιστοποιήσεις τις ρυθμίσεις για SSD. Και φυσικά τις διάφορες ρυθμίσεις στα Windows σχετικά με το τι φορτώνει στο startup κλπ. Τον δίσκο μην τον παραφορτώσεις με αρχεία που δε χρησιμοποιείς καθημερινά κλπ (μόνο λειτουργικό και προγράμματα συχνής χρήσης εκεί). Επίσης αν και δεν τα χρειάζεσαι, εφόσον έχεις το χρήμα δες μήπως έβαζες 16RAM, κακό δεν κάνει.

Εχω δει καποια πραγματα π.χ απενεργοποιηση του pagefile disable windows index search κλπ. Αλλα δεν βοηθησε. Στον ssd τα μονα που εχω ειναι bitdefender και τον bs player απο προγραμματα. Αλλα με πορβληματιζει γιατι ενω τις πρωτες μερες ηταν τοσο καλος στο boot time αργει πλεον τοσο πολυ.

Link to comment
Share on other sites

μάλλον γιατί τα διάφορα προγράμματα που εγκαθιστάς φορτώνουν στην εκκίνηση των windows. Αν δεν τα χρειάζεσαι ανοικτά κάθε φορά που ξεκινά το σύστημα να τα βάλεις να μην ανοίγουν αυτομάτως.

Edit: προγράμματα όπως Skype, διάφορα utilities κλπ να τα έχεις στον SSD, δεν θα πάθει τίποτα. Αρχεία με μουσική, ταινίες και τέτοια ή τίποτα παιχνίδια που παίζεις μία στο τόσο και τα βγάζεις μετά ας πάνε στον HDD.

Edit2 [MENTION=28985]PanosDanis[/MENTION]: σου απαντώ εδώ να μην έχουμε συνεχόμενα μηνύματα, το Skype πχ δεν χρειάζεται να ανοίγει στην εκκίνηση, μπορείς να το φορτώνεις χειροκίνητα κάθε φορά (βάλε το εικονίδιό του καρφωμένο στην taskbar αν σε βολεύει αλλά να ανοίγει στην εκκίνηση του λειτουργικού δεν υπάρχει λόγος)

Link to comment
Share on other sites

μάλλον γιατί τα διάφορα προγράμματα που εγκαθιστάς φορτώνουν στην εκκίνηση των windows. Αν δεν τα χρειάζεσαι ανοικτά κάθε φορά που ξεκινά το σύστημα να τα βάλεις να μην ανοίγουν αυτομάτως.

Τα μονα που ανοιγουν ειναι το bitdefender και το skype που και τα 2 τα χρησιμοποιω. αλλα μονο αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.