Jump to content



dual monitor setup


psyber

Recommended Posts

Είμαι κάτοχος μίας dell u2412m. θέλω να βάλω δεύτερη οθόνη στο σεταπ μου, αλλά δεν είμαι ακόμα σιγουρος για ποια. το θεωρείτε σκόπιμο να αγοράσω άλλη μία ίδια οθόνη ή υπάρχει κάτι καλύτερο στον ανταγωνισμό μετά από σχεδόν 2 χρόνια απο την κυκλοφορία της; να το θέσω διαφορετικά: ποια 24αρα θα αγοράζατε σήμερα; θέτω ως απαραίτητη προυποθεση το ips πανελ.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάτε το τι θες..

Σαν οθόνη αξίζει τα λεφτά της..

Αλλά εξαρτάτε και το Budget σου και τι θες να κάνεις..

Για αυτό πες μας τι φαντάζεσαι, τι θες, τι σκέφτεσαι για να σου πούμε και εμείς..

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ παίζω με 2 οθόνες.

Για ταινίες προχώρα σε TV IPS Panel απο πάνω όπως είπε και ο σφιρικτούλης απο πάνω.

Για browsing και με TV ως extended θα είσαι μια χαρά.

Για επεξεργασία εικόνας είτε θα πάρεις μια καλύτερη οθόνη είτε θα πάρεις ίδια.

Εγώ για TV σε extended σκέφτομαι είτε να πάρω μεγαλύτερη οθόνη και να αφήσω στην μπάντα την δεύτερη για το 2ο pc.

Μπορείς όμως να βρείς και 2 19άρες και να πας σε eyefinity. Νομίζω σε διαγώνιο σε παίρνει αν τις γυρίσεις κάθετα

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μπερδεύτικε το θέμα..

Αφου αποκλείουμε την TV

η πας σε αλλή μια 2412 και την έχεις Δίπλα δίπλα..

η πας σε 2 μικρότερες όπως είπε και ο από πάνω και κάνεις και Eyefinity και όλα τα σχετικά..

PS. πρόσεχε να το στύσεις όμως όπως στην φωτο να είναι όλα ευθεία και σαν Inch τα Potrait

Η πουλάς γενικά και πας σε κάτι μεγαλύτερο στα 2560χ1440 27 αρι

η ακόμα αφού θες Dual πας σε 2560χ1080 29 αρι.. της Dell πάλι..

Και το έχεις σαν Side By Side αλλά γενικά είναι άλλου τύπου οθόνης..

Link to comment
Share on other sites

Αν θες ριξε μια ματια και σε αυτην. Προσωπικα, δυο Dell U2412M αλλαξα φετος πριν καταληξω στην HP. Καμμενα pixels και washed out colors ειχαν, μπορει να μου ετυχε εμενα.

Εχω ενα Custom Theme (στα Windows 7) τωρα, αποτελουμενο απο 400 φωτογραφιες για background. Τις εχω βαλει να αλλαζουν καθε ενα λεπτο. Ολων των ειδων, απεικονιζονται πανεμορφα, πραγματικα!

Link to comment
Share on other sites

αυτή φαίνεται αρκετά ενδιαφέρουσα. και λένε και καλά λόγια στο prad. θα το κοιτάξω σοβαρά. υπάρχει κάποιος άλλος που τις έχει συγκρίνει και θέλει να καταθέσει την άποψη του; και η αλήθεια είναι ότι η πρώτη μου dell (a04 revision) χρειάστηκε να αντικατασταθεί λόγω καμμένου πίξελ (και μου έδωσαν α00).

Link to comment
Share on other sites

αυτή φαίνεται αρκετά ενδιαφέρουσα. και λένε και καλά λόγια στο prad. θα το κοιτάξω σοβαρά. υπάρχει κάποιος άλλος που τις έχει συγκρίνει και θέλει να καταθέσει την άποψη του; και η αλήθεια είναι ότι η πρώτη μου dell (a04 revision) χρειάστηκε να αντικατασταθεί λόγω καμμένου πίξελ (και μου έδωσαν α00).

Ξεχασα να σου πω οτι αν θελεις την αποψη μου για την HP μπορεις να την διαβασεις στο τελευταιο μυνημα αυτου του θεματος μου. Υποκειμενικη η αποψη μου, το ξερω, αλλα στο παραθετω αν θες να το διαβασεις.

Επισης, διαθετω μια φωτογραφικη μηχανη NIKON D60. ΑΝ ξερεις να με κατευθυνεις, step by step, ωστε να τραβηξω μερικες φωτο, και μαλιστα σε συγκριση (διπλα-διπλα) με την δευτερη Dell οθονη μου (δες υπογραφη μου), ειμαι διατεθειμενη να το κανω. Αλλιως μπορεις να παρεις μια ιδεα απο τις φωτο που ανεβασα στο παραπανω τελευταιο μυνημα. Αυτες τραβηχτηκαν με τη μηχανη στο "AUTO".

Link to comment
Share on other sites

θελω browsing, ταινίες, περιστασιακά gaming και με ενδιαφέρει η σωστή αναπαράσταση φωτογραφίας και λίγο επεξεργασία.

Βασικά με έχασες λίγο...Πώς θα σε βοηθήσει το 2ρο μόνιτορ σε gaming/φωτος κτλ; Και στις ταινίες - τι εννοείς; Θα έχεις το main monitor να κάνει Χ ενώ θα βλέπεις ταινία στο 2ρο;

Γενικά το 2ο monitor είναι βοηθητικό. Π.χ. στο gimp/blender στο main έχω το working space, στο 2ρο monitor έχω την εργαλειοθήκη και browsing. Το 2ρο μονιτορ στη περίπτωση μου δε χρειάζεται να είναι τίποτε το ιδιαίτερο.

Εσύ ψάχνεις να αντικαταστήσεις το 2412 σαν κεντρικό ή να βάλεις 2ρο περιφερειακό; Γιατί gaming με 2 monitor αν εξαιρέσουμε 1-2 παιχνίδια (ms flight sim και eve) δε μπορώ να σκεφτώ κάποιο που να τα αξιοποιεί. Και ούτως ή άλλως φώτος κτλ υποθέτω ότι η δουλειά θα γίνεται - όπως και στη περίπτωση μου - στο κεντρικό.

Γνώμη μου είναι είτε να πάρεις άλλα 2 όπως σου ανέφεραν (είτε 2 portrait + κεντρικό landscape) είτε άλλα 2 όμοια. Ή πάρε 1 τώρα και μαζεύεις φράγκα για άλλο 1. Πάντως άμα πας για 3 ίδιας ανάλυσης, για χάρη ομογένειας και OCD πάρε ίδια. Θα είναι κρίμα να υπάρχει διαφορά ύψους/bezel width, θα σου χαλάσει το εφέ.

Link to comment
Share on other sites

δεν είπα οτι θα με βοηθήσει σε gaming ή φώτος. απλά λέω ότι θέλω να πάρω δεύτερη οθόνη για να κάνω διάφορα πράγματα παράλληλα. το έκανα παλιότερα με μία 22αρα και μου άρεσε. με την ευκαιρία της νέας αγοράς λέω να δω αν έχει βγει κάτι πιο αξιόλογο από τότε που πήρα την ομολογουμένως ικανοποιητική dell παρόλο που το κολλημένο πίξελ με είχε ξενερώσει απίστευτα.

και Ιωάννα ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.